Raidījums: Nemiro vēlas atbrīvoties no valsts sekretāra, kurš iebildis pret amata piešķiršanu Rebenokam

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro

Īsi pirms būtiskām izmaiņām AS Latvenergo padomē un valdē amatu varētu zaudēt uzņēmuma pašreizējais pārraugs – Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Ēriks Eglītis, kurš iebildis pret amatu piešķiršanu ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV) kādreizējam priekšniekam Pāvelam Rebenokam, informē TV3 raidījums Nekā personīga.

Nekā personīga zināms, ka Valsts kancelejā nonākusi Nemiro vēstule, kurā rosināts Eglīti pārcelt uz Centrālās statistikas pārvaldi un viņa vietā iecelt valsts sekretāra vietnieku Edmundu Valanti. Tomēr Valsts kanceleja vēstuli nosūtījusi atpakaļ ministrijai, lai tā novērš trūkumus tajā.

Valantis raidījumam nekomentē iespēju, ka viņš varētu kļūt par EM valsts sekretāru. Arī EM plānu nekomentē – tā esot tikai ministra atbildība.

Pats Nemiro, kurš pēkšņi devies atvaļinājumā, Nekā personīga apstiprina – ar pašreizējo valsts sekretāru sastrādāties esot grūti.

Jāatzīmē, ka valsts sekretāriem ir iespējas ietekmēt valsts uzņēmumu vadību.

Nesaskaņas starp Eglīti un Nemiro saasinājās pērn ap Jāņiem, atgādina raidījumā. Toreiz ministrs atlaida Latvenergo padomi un amatā bez konkursa iecēla jaunus locekļus. Par padomes priekšsēdētāju kļuva advokāts un ilggadējs Nemiro darba devējs – tagad ministra padomnieks Rebenoks. Eglītis bijis pret šādām izmaiņām, bet beigās dokumentus parakstījis, skaidro raidījumā.

Drīz pēc tam padome atkāpās un amatā nonāca pagaidu locekļi, kuri strādā potenciālā jaunā valsts sekretāra Valanta vadībā.

Jau decembrī bija jānoslēdzas atlasei par Latvenergo padomes locekļu amatiem, bet process ir iestrēdzis. Nekā personīga zināms, ka drošības dienesti brīdinājuši, ka vismaz vienam kandidātam ir problēmas ar pielaidi valsts noslēpumam.

Ja uzņēmuma vadībā ir cilvēks, kuram nav pielaides valsts noslēpumam, Latvenergo nevar saņemt industriālās drošības sertifikātu. Ja nav šī dokumenta, tad uzņēmums nevar piedalīties stratēģiskās nozīmes infrastruktūras objektu būvē un uzturēšanā. Tas savukārt ir pretrunā ar to, kas Latvenergo ir pēc būtības, skaidro Eglītis.

«Attiecīgi mēs nevaram riskēt ar uzņēmuma darbību un šādu cilvēku iecelt padomē,» komentē Eglītis.

Nekā personīga zināms, ka problēmas ar pielaidi ir Rebenokam. Viņš arī apstiprina, ka iekļuvis konkursa pēdējā kārtā.

Pagaidām nav zināms, kad varētu būt gatavs drošības dienestu atzinums par vienu no kandidātiem.

Latvenergo akcionāru sapulce ir sasaukta 12.februārī. Tad arī varētu tikt apstiprināta jaunā padome.

Darbi gaida – tostarp tiesvedība ar Karginu un Krasovicki

Raidījumā norāda, ka bez Latvenergo vadības iecelšanas EM darba kārtībā ir vēl vairāki būtiski uzdevumi – februārī pilnvaru termiņš beidzas trijiem Latvenergo valdes locekļiem, Pļaviņu HES ieplānots vismaz 180 miljonu eiro vērts drošības kanāla izbūves projekts, kā arī tiesvedība ar bijušajiem Parex akcionāriem Valēriju Karginu un Viktoru Krasovicki.

Šobrīd tiesvedību ar Karginu un Krasovicki ved EM pārraudzībā esošā AS Posserssor, kādreizējā Privatizācijas aģentūra.

Nemiro daudzajās tiesvedībās piedāvājis slēgt mierizlīgumu, jo viņam esot šaubas, vai valstij ilgo tiesvedību vispār ir vērts turpināt, ziņo Nekā personīga. Šādu iespēju līdz janvāra beigām uzdots izpētīt advokātu birojam TGS.

Šajā laikā no Kargina un Krasovicka vairāk nekā 230 miljonu vietā izdevies piedzīt tikai astoņus miljonus, informē raidījumā. Par pārējiem 222 miljoniem tiesvedība turpinās vēl trijos procesos.

Valsts pusei radušās šaubas, ka Karginam un Krasovickim vairs nemaz nav citu uzkrājumu vai īpašumi, ko attiesāt.

Nekā personīga pieļauj, ka Valanta pozīcijas būtiski sašķobījušās pēc Valsts kontroles ziņojuma par Valanta atbildības jomu – mājokļu būvniecību. Revīzijā secināts, ka valstī dzīvojamo telpu stāvoklis daudzviet ir kritisks.

Lasiet arī: Kariņš Nemiro lēmumus par Latvenergo padomi atzīst kā politiskus, taču ministra demisiju neprasīs

Nemiro uzdevis Valantam rast risinājumu, kā šo jomu sakārtot. Nekā personīga neoficiāli zināms, ka pret Valantu varētu tikt sākta pat dienesta izmeklēšana par vēl citu uzdoto uzdevumu nesavlaicīgu izpildi.

Pats Valants uzskata, ka viņa kvalifikācija atbilsts valsts sekretāra amatam.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas