Raidījums: Rebenoks piedalījies sanāksmēs ar Latvijas gāzes akcionāru un Conexus

Pāvels Rebenoks

Ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV LV) padomnieks un ar «Olainfarm mantinieču kariem» saistītais Pāvels Rebenoks piedalījies arī oficiālās sanāksmēs ar Conexus un Latvijas gāzes akcionāru Marguerite Fund, vēsta TV3 raidījumā Nekā personīga.

To intervijā raidījumam apstiprinājis arī pat Rebenoks. Šeit vietā jautājums – vai nebūtu jāveic pārbaude, kā ministra palīgs bez pielaides valsts noslēpumam varēja pārrunāt jautājumus, kas bija un joprojām ir stingri slepeni?

Latvenergo ir lielākais valstij piederošais uzņēmums. Koncerna gada ieņēmumi ir ap 900 miljoniem, tīrā peļņa – ap 80 miljoniem eiro. Latvenergo vērtība ir vairāk nekā pusotrs miljards eiro, kas to padara par vērtīgāko kompāniju Latvijā, norāda raidījumā.

«Desmit gadus uzņēmuma vadītāja krēslā sēž Āris Žīgurs. Viņam un vēl diviem valdes locekļiem šī gada rudenī beigsies pilnvaru termiņš. Jaunā valde jāatlasa un jāapstiprina Latvenergo padomei. Jau pusgadu tādas uzņēmumam nav – ir iecelta pagaidu padome,» atzīmē Nekā personīga.

Konkursā atlasīti kompetentākie padomes locekļi, ko Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis trešdien, 5.februārī, grasījās apstiprināt atbildīgajā amatā. Taču Nemiro pusstundu pirms tam Eglīti atstādināja. Ieceļamo sarakstā Eglītis nebija iekļāvis Nemiro padomnieku Rebenoku, stāsta raidījumā.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) norāda: «Ir runa faktiski par vienu no mūsu valsts lielajiem, stratēģiskajiem uzņēmumiem Latvenergo. Mums šobrīd ir tāda kārtība, ka ministriju pārziņā ir šie lielie valsts uzņēmumi. Šajā gadījumā ļoti svarīgi, ka ir tāds objektīvs konkurss, un ka šādus amatus padomē neieņem politiski pietuvinātas personas. To, ko tautā varētu saprast – «šofera dēli» un tā tālāk.»

Savukārt atstādinātais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis pauž: «Šis process klasiski ir tāds, ka tajā brīdī, kad ir pēdējā kārta, mēs esam saņēmuši pēdējos kandidātus, no kuriem tad izvēlieties padomes locekļus. Šai gadījumā, tad klasiski tiek uzdots jautājums iestādēm: lūdzu, veiciet sākotnējo novērtējumu, dodiet pirmsšķietamās atbildes. Attiecīgi no astoņiem kandidātiem, par kuriem tika lūgts novērtējums, tika saņemtas pozitīvas atbildes par pieciem, pirmsšķietami pozitīvas, tika saņemts viedoklis, ka par diviem cilvēkiem ir jāveic pilnā novērtēšana un tikai tad varēs pateikt kaut ko vispār. Un par vienu cilvēku bija pirmsšķietami negatīvs šis te viedoklis, līdz ar to bija tāda situācija miksēta.»

No vairākiem avotiem Nekā personīga zināms, ka kandidāts ar dienestu negatīvo vērtējumu ir Pāvels Rebenoks.

Tagad visiem kandidātiem jāpiesakās pielaides valsts noslēpumam saņemšanai. Process ieilgs vēl par vairākiem mēnešiem. Šajā laikā darbu turpinās pagaidu padome, kuru vada valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis. Viņu Nemiro virza par nākamo Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru. Valdībai par to jālemj otrdien, 11.februārī.

Lasiet arī: Olainfarm sarunu turpinājums: Nemiro padomnieka Rebenoka reiderisms

Eglītis dienu pirms atstādināšanas no Nemiro valsts sekretāra amata iesniedzis atlūgumu. Viņš tagad ministru publiski kritizē. Nemiro licis valsts sekretāram pieņemt politiskus lēmumus – atteikties no tiesvedības ar Parex akcionāriem un iecelt Latvenergo padomē Rebenoku.

«Ja man kā ierēdnim ministrs dod rīkojumu un rīkojums nav klaji nelikumīgs, tad man viņš tomēr ir jāpilda. Tāda bija situācija pagājušogad jūnijā ar to padome, tāda bija situācija tagad ar šo pagaidu padomi pagājušā gada oktobrī,» saka Eglītis.

Raidījumā atzīmē, ka Rebenoks mēģina ietekmēt lēmumus un padomu došanas vietā rīkojas it kā pats būtu ministrs. «Īsajā divu nedēļu laikā Rebenoka padome kādam no Latvenergo valdes locekļiem piedāvājusi veidot vēja enerģijas projektu un pirkt gatavu vēja parku.»

Ekonomikas ministrija izdarīja visu, lai Latvenergo padomē nonāktu Rebenoks. Konkursa noteikumi paredzēja, ka vienam no padomes locekļiem bija jābūt juristam, norāda Nekā personīga.

Ārštata padomnieka lomā Rebenoks piedalījies arī oficiālās sanāksmēs. Viena no tādām bija šaura tikšanās ar Conexus un Latvijas gāzes akcionāru Marguerite fondu.

Vaicāts, kas tika pārrunāts, Rebenoks atbild: «To es jums nevaru atklāt, tā ir sensitīva informācija.»

Rebenoka spilgtākais ieraksts CV ir padomes priekšsēdētāja amats Olainfarm. Viņš tajā nonāca 2018.gadā kā vienas Valērija Maligina mantinieces uzticamības persona. Līdz ar viņu ieradās arī jurists Mārtiņš Krieķis. Abu ietekme uz Olainfarm bija liela, norāda raidījumā.

BNN jau iepriekš rakstīja par to, kā gan Krieķis, gan Rebenoks «dala» Olainfarm un kā tas viss dzirdams publiskotajās sarunās, kas pieejamas šeit. Arī Nekā personīga atradis pāris izteikumus, kas ilustrē abu kungu darba stilu.

2018.gada aprīlis. Mārtiņš Krieķis: «Paklausies, Liepājas metalurgu atceries? Viņa vairs nav. Tikai tāpēc, ka tie, kas sēdēja otrā pusē negribēja ar mums sarunāties. Un ja šitente tas pats būs, man ir pilnīgi vienalga.»

2018.gada septembris. Pāvels Rebenoks: «Ira [Maligina] tagad ir nedaudz aizņemta, mēs te dokumentus taisām, gatavojam, tāpēc… mēs lemsim šo jautājumu, tāpēc mums ar jums jāsatiekas un jāparunājas.»

2018.gada septembris. Mārtiņš Krieķis: «Kad mēs ar jums norēķināsimies, mēs visu saplēsīsim un būs bez 21%. Kāpēc mums valsti barot? Mēs esam kārtīgi cilvēki, mums galvenais ciparu dabūt.»

Vēl par šo tematu: Mārtiņa Krieķa slēptās sarunas jeb visi ir lo*i

Kopš tā laika policija izmeklē aizdomas par Olainfarm notikušu līdzekļu aizplūšanu. Līdz ar Rebenoku un Krieķi Olainfarm padomē nonāca Daina Sirlaka, ko tagad Nemiro iecēlis jaunizveidotās VAS Ventas osta padomē, atzīmē raidījumā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas