bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 17.08.2018 | Vārda dienas: Oļegs, Vineta
LatviaLatvija

Raidījums: Rīga ignorē prasību lietot Būvniecības informācijas sistēmu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RURīga jau divu gadu garumā nav pildījusi noteikumus, kas pašvaldībām liek izmantot vienoto Būvniecības informācijas sistēmu. Turklāt Rīga ir palikusi vienīgā pašvaldība Latvijā, kas šai digitālajai platformai nav pieslēgusies, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto.

Būvniecības informācijas sistēmu (BIS) izveidoja pirms četriem gadiem, lai nozari padarītu caurspīdīgāku un godīgāku. Šobrīd te vienuviet pieejami dažādi nozares reģistri. Piemēram, kādus speciālistus nodarbina tā vai cita firma. Tāpat ikviens var pārliecināties, kas tiek būvēts, un vai tas ir saskaņots. Pašvaldības te sagatavo būvatļaujas, ko klientiem izsūta elektroniski. Katrai būvei pievienoti arī saņemto speciālistu atzinumi, atgādina raidījumā.

Tāpat LTV uzsver, ka visām pašvaldībām BIS bija jāpieslēdzas līdz 2016.gada 1.martam. Šis termiņš bija nolikts ar valdības noteikumiem. Tās, vairāk nekā 20 pašvaldības, kas noteiktajā laikā nebija uzsākušas lietot sistēmu, saņēma brīdinājuma vēstules no Ekonomikas ministrijas.

Kopā ar piedāvājumu apmācīt lietot sistēmu, pašvaldības tika brīdinātas – ja tās BIS neizmantos, par noteikumu nepildīšanu tiks ziņots Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM). Tai savukārt ir tiesības atlaist pašvaldību. Nu jau gandrīz divus gadus visas pašvaldības pievienojušās sistēmai un to lieto. Izņemot vienu, un tā ir Rīga, atzīmē de facto.

VARAM pagaidām nav reaģējusi. «Šinī gadījumā jāizvērtē visa tā informācija, kas ir ministrijas rīcībā, tad arī varēs sniegt skaidru atbildi,» raidījumam saka VARAM ministrs Kaspars Gerhards.

Rīgas būvvaldes vadītājs Ingus Vircavs uzskaita, ka sistēma ir kļūdaina, neatbilst aktuālajiem likumiem un tā nepadara ērtāku būvniecības projektu saskaņošanu. «Mēs katru gadu sūtam savus priekšlikumus, kas tur ir jānovērš, ko mēs redzam, kas tur nav, jo mēs aktīvi testējām šos sistēmu. Nav tā, ka mēs viņu neesam redzējuši un stāvam malā,» saka Vircavs.

LTV ziņo, ka Rīgai dots arī papildu atbalsts. Tai no valsts budžeta līdzekļiem iedalīja gandrīz 95 tūkstošus eiro (94 862 eiro), lai novērstu vienu no pārmetumiem. Par šo naudu tika savienota Rīgas būvvaldes lietotā informācijas sistēma ar valsts izveidoto BIS. Lai gan 2016.gada rudenī risinājums bija gatavs un Rīga bez iebildumiem to pieņēma, galvaspilsēta Būvniecības informācijas sistēmai tik un tā nepieslēdzās.

«Tie argumenti, kas nepārtraukti skan no Rīgas, viņi neiztur nekādu kritiku. (..) Man liekas ir jāsaprot, kam vispār ir domāta sistēma. Pats galvenais, ko sistēma nodrošinās – tā nodrošinās procesa caurspīdību,» saka Būvniecības valsts kontroles biroja vadītāja Svetlana Mjakuškina.

Tāpat de facto vēsta, ka pērn vienā brīdī sarunas ar Rīgu pārtrūkušas pavisam. Augustā Ekonomikas ministrija sūtīja vēstules gan Rīgas domes priekšsēdētājam, gan būvvaldes vadītājam, gan – informācijai, arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai. Vēstulēs bija uzsvērts, ka Rīgai ir pienākums izmantot BIS savu uzdevumu veikšanai, tostarp – būvatļauju izsniegšanai. Kā sarunvedēji iesaistījušies arī divi premjera padomnieki. Tagad process uz priekšu  pavirzījies, taču konkrētu solījumu aizvien nav. Rīga aizsūtījusi priekšlikumus mainīt standarta līgumprojektu, turpina raidījumā.

«Mēs piedāvājam, ka mēs šīs problēmas ierakstāma iekšā, ka tad, kad novērstas šīs nepilnības, tad arī mēs esam gatavi lietot. Gaidām tagad atbildi no no no valsts būvniecības biroja, jo mēs esam to visu aizsūtījuši,» saka Vircavs.

Līguma neslēgšanai Rīgai bijušas dažādas atrunas. Taču līdz ar to divas trešdaļas no visas Latvijā notiekošās būvniecības vienotajā sistēmā nemaz neparādās. Savukārt tas mazina iespēju, piemēram, saprast, kur skaņošanas procesā īsti iestrēgst būvprojekti, norāda LTV.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis: «Jebkurā gadījumā – jebkurš process, kas ir caurspīdīgs, kur ir redzams, kurā brīdī ir iesniegts, kas izskatījis, cik ilgi ir izskatījis, vai ir iebildumi, vai nav iebildumu, vai šie iebildumi ir pamatoti – šis process ir caurspīdīgs. Tur lielā mērā mēs novēršam jebkāda veida korupciju, vismaz tanī procesā, kas ir saistītas ar būvprojekta, saskaņošanu un nodošanu ekspluatācijā.»

De facto atzīmē, ka būvniecības padome vienojusies par to, ka uz pusi jāsaīsina laiks, kas tiek patērēts būvprojektu saskaņošanai. Tobrīd tās Latvijā bija vidēji 147 dienas jeb gandrīz pieci mēneši.

Jaunākais Pasaules bankas pētījums liecina, ka, piemēram laiks, kas nepieciešams, lai saskaņotu dokumentāciju noliktavas būvniecībai, ir vidēji 192 dienas jeb pusgads. Šis rādītājs būtiski pasliktina Latvijas pievilcību investoru acīs, liecina Pasaules bankas veidotais biznesa vides reitings. Un šajā ziņā zaudējam tuvākajiem kaimiņiem, uzsver de facto.

Pēc LTV paustā, tagad par 1,4 miljoniem eiro uzsākta Būvniecības informācijas sistēmas uzlabošana un pilnveidošana – lai projektu saskaņošana notiktu elektroniski. Tad klientam nebūs jāapstaigā visas iestādes, bet tās  projektu varēs skaņot vienlaikus elektroniskajā vidē.

Mjakuškina saka: «Mēs arī no savas puses izdarījām secinājums, redzot, kā vispār valstī veicās ar dažādām sistēmām. Šobrīd tas process, kā mēs nodrošinām sistēmas attīstību, kā mēs virzāmies uz būvprojekta elektronisku saskaņošanu – viņš ir izveidots absolūti caurspīdīgs. Mums darbojas konsultatīvā padome. Mums ir vairākas darba grupas, kur visas iesaistītās puses var izteikt savas vēlmes, lai radītu ērtu, vieglu sistēmu.»

Ref:224.000.103.3751


Pievienot komentāru

Latvijā ražotā piena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski aug importētā apmērs

Latvijā ražotāpiena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski palielinās importētā piena apmērs, atzīst Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Noslēdzas SPRK izsole par dabasgāzes uzglabāšanu Inčukalnā

Pēc saskaņošanas ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, AS Conexus Baltic Grid, ņemot vērā SPRK norādījumus, pieņēma lēmumu apstiprināt daļu no izsoles 2.varianta ietvaros iesniegtajiem piedāvājumiem par aktīvās dabasgāzes daudzuma uzglabāšanu un pieejamības nodrošināšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē 2018.–2019.gadā.

No Saeimas vēlēšanu sarakstiem svītro septiņus tiesātus deputāta kandidātus

Centrālā vēlēšanu komisija piektdien, 17.augustā, lēma no 13.Saeimas vēlēšanu sarakstiem svītrot septiņus tiesātus deputāta amata kandidātus, savukārt attiecībā uz vēl vienu lēmuma pieņemšana atlikta uz nākamo sēdi, noskaidrots komisijā.

Turpmāk «baltās tiesības» būs vajadzīgas arī topošajiem traktora vadītājiem

Zemkopības ministrija ir sagatavojusi grozījumu projektu izmaiņām Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras maksas pakalpojumu cenrādī.  Grozījumu projekts paredz, ka turpmāk personām, kuras mācīsies vadīt traktortehniku, būs nepieciešama traktortehnikas vadītāja braukšanas mācību atļauja.

NVA aicina darba devējus pieteikties subsidēto darba vietu izveidei

Līdz šī gada 27.augustam piecpadsmit Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs darba devēji var pieteikties subsidēto darba vietu izveidei Eiropas Sociālā fonda projekta Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem ietvaros. Tā ir iespēja piesaistīt savam uzņēmumam vajadzīgos darbiniekus, subsidētajās darba vietās nodarbinot NVA reģistrētos bezdarbniekus un saņemot ESF finansiālu atbalstu.

Topošie prokurori «izkrīt» pārbaudēs – puse amata pretendentu nenokārto pārbaudījuma otro kārtu

Vispārējo un juridisko zināšanu pārbaudījuma otro kārtu nav nokārtojusi aptuveni puse prokurora amata pretendentu.

Apstiprina Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāju

Talsu novada domes sēdē ar balsu vairākumu tika apstiprināta jaunā Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāja. Iegūstot lielāko punktu skaitu izsludinātajā atklātajā konkursā, amatam tika virzīta Marika Grohjacka. Viņa jaunos amata pienākumus sāks pildīt 3.septembrī, informē Talsu novada domes pārstāve Inita Fedko.

Lidosta Rīga pirmo pusgadu noslēdz ar apgrozījuma pieaugumu par 13%

Starptautiskā lidosta Rīga šī gada 1.pusgadu ir noslēgusi ar apgrozījuma pieaugumu par 13%, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, liecina lidostas nerevidētais saīsinātais starpperiodu pārskats par sešiem mēnešu periodu līdz 2018.gada 30.jūnijam.

Prāta Vētras koncerts, veikala atklāšana un remonti – daudzviet satiksmes ierobežojumi

Saistībā ar Prāta Vētras koncertu Mežaparka Lielajā estrādē no 17.augusta pulksten 15.00 līdz 18.augusta pulksten 8.00 tiks aizliegts apstāties un stāvēt Meža prospektā, posmā no Siguldas prospekta līdz Inčukalna ielai un Kokneses prospektā, posmā no Siguldas prospekta līdz Meža prospektam.

Izsludina jaunu konkursu uz VID ģenerāldirektora amatu; kā pirmā prasība – nevainojama reputācija

Valsts kanceleja izsludinājusi atklātu konkursu Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amatam. Pretendentu pieteikšanās beigu termiņš ir 14.septembris. 

Spirta ražošana Latvijā pirmajā pusgadā samazinājusies par 19,2%

Šogad pirmajā pusgadā Latvijā saražotā spirta apmērs samazinājies par 13,8%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

CVK lems par četru deputātu kandidātu iespējamo sadarbību ar VDK

Centrālā vēlēšanu komisija ir saņēmusi visu 13.Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu pārbaužu rezultātus no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra un Totalitārisma seku dokumentēšanas centra. Informācija liecina, ka CVK paredzējusi lemt par sešu kandidātu svītrošanu.

Saskaņai savos priekšvēlēšanu izdevumos būs jāiekļauj maizes dalīšana kebabnīcā

Politiskajai partijai Saskaņa savos 13.Saeimas vēlēšanu aģitācijas izdevumos būs jāiekļauj arī līdzekļi, kas tērēti, tās deputāta kandidātam dalot pensionāriem bezmaksas maizi kebabnīcā Bolderājā, vēsta TV3 ziņas.

Pasaules biržās kāpj akciju un naftas cenas

Eiropas un ASV biržās ceturtdien, 16.augustā, kāpa akciju cenas, cerībām par gaidāmajām Amerikas Savienoto Valstu tirdzniecības sarunām pieklusinot bažas par Turcijas ekonomikas nedienām.

Brīvdienās būs silti, dažviet pat karsti laikapstākļi

Piektdien, 17.augustā, debesis daļēji aizklās mākoņi un ievērojami nokrišņi nav gaidāmi. Pūšot lēnam vējam, nakts otrajā pusē un no rīta atsevišķos rajonos veidosies migla. Dienā maksimālā gaisa temperatūra būs +22...+26 grādi pēc Celsija, bet naktī gaiss atdzisīs līdz +11…+16 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Rīgas svētki, Banānu izbraukums un Piena svētki

Šajā nedēļas nogalē, dodoties pa Maršrutu, paveras iespējas baudīt daudz un dažādus pasākumus visās Latvijas malās – no Liepājas līdz Rēzeknei, braucot caur Rīgu, kur no 17. līdz 19.augustam norisināsies vieni no gaidītākajiem un vērienīgākajiem pilsētas svētkiem Latvijā. Ja ir vēlme pavadīt brīvdienas nedaudz mierīgākā vidē, tad Maršruts ved arī uz Raunu, kur norisināsies festivāls Ķiploks – visu garšu karalis. Kad tas nobaudīts, tad Liepājā atpūtas parkā Pērkone piknika gaisotnē var piedalīties Adoptēto dzīvnieku saietā 2018.

50 dienas līdz Saeimas vēlēšanām: 2 336 iedzīvotājiem beigsies pases derīguma termiņš

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde aicina balsstiesīgos Latvijas iedzīvotājus pirms 13.Saeimas vēlēšanām 6.oktobrī laikus pārbaudīt, vai vēlēšanu dienā būs derīga pase. Pēc PMLP datiem no septembra līdz vēlēšanu dienai pases derīguma termiņš beigsies 2 336 Latvijas pilsoņiem.

Jau 30.augustā atklās lielveikalu IKEA; darbinieku meklējumi turpinās

Zviedrijas mājokļu labiekārtošanas preču kompānijas IKEA pirmais veikals Latvijā savu darbību sāks 30.augustā, tomēr uzņēmums joprojām meklē darbiniekus.

Liedz Čakšai par gadu pagarināt veselības pakalpojumu apmaksas kritēriju izstrādi

Koalīcija ir noraidījusi Veselības ministrijas lūgumu par gadu pagarināt likumprojekta izstrādi, kas noteiks kritērijus medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstā, sacīja Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Valsts kontrole vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos

Valsts kontrole nākamā gada budžetā vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos, Latvijas Radio norāda Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Eurostat: Latvijā janvārī–jūnijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums, liecina ceturtdien, 16.augustā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Gandrīz puse bērnu pērn piedzimuši māmiņām ar augstāko izglītību

Latvijā pērn piedzima 20 828 bērni. Gandrīz pusei jeb 9 703 bērnu mātēm bija augstākā izglītība. 7 229 jeb 34,7% jaundzimušo mātēm bija vispārējā vidējā vai vidējā profesionālā izglītība un 2 775 jeb 13,3% – pamatizglītība vai zemāka izglītība.

Apdrošinātāju parakstīto prēmiju apmērs 1.pusgadā Latvijā pieaudzis par 18,6%

Apdrošināšanas sabiedrības šogad pirmajā pusgadā Latvijā kopumā bruto prēmijās parakstījušas 255,763 miljonus eiro, kas ir par 18,6% vairāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā, savukārt izmaksāto atlīdzību apmērs audzis divas reizes lēnāk – par 9,1%, sasniedzot 145,277 miljonus eiro, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas apkopotie dati.

Latvijas krājbankas administrators jūlijā atguvis 224 800 eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūlijā atguvis 224 834 eiro, kas ir 4,6 reizes mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Lancmanis: Rundāles pils muzejs turpmāk jāvada ar līdzšinējiem uzstādījumiem

Rundāles pils muzejs turpmākajos gados jāvada līdzīgi jau pašlaik izvirzītiem uzstādījumiem un ideāliem, pauž ilggadējais muzeja vadītājs Imants Lancmanis, kurš šī gada nogalē atstās amatu, lai dotos pensijā.