bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 18.10.2019 | Vārda dienas: Erlends, Lūkass, Rolanda, Rolands, Ronalds
LatviaLatvija

Raidījums: Rīgā piesārņotās teritorijas pazūd no reģistriem, nereti atbrīvojot būvniekus no pienākuma attīrīt zemi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Krievu sala

Rīgā piesārņotās teritorijas pazūd no piesārņoto teritoriju reģistriem, tādējādi nereti atbrīvojot būvniekus no ierobežojumiem celtniecībai un prasībām attīrīt zemi, ziņo TV3 raidījums Nekā Personīga.

Tiek norādīts – lai gan Rīgas domei bija zināms, ka Lidl veikala teritorijā Sarkandaugavā ir piesārņojums, tā iepriekš nenoteica nekādus ierobežojumus. Tādēļ jaunajam īpašniekam tagad jāattīra tūkstošiem kubikmetru grunts, lai īstenotu plānoto būvniecību.

Piesārņojums Duntes ielā 25 pētīts jau 2006.gadā, un tad fiksēts domes dokumentos, taču oficiālajam piesārņoto vietu reģistram par to nav ziņots. Tikai pēc tam, kad teritoriju iegādājās Lidl Latvija, izrādījās, ka naftas produktu līmenis gruntī gandrīz 40 reizes pārsniedz kritisko robežu.

Lai gan likums paredz, ka piesārņotās vietas jāieraksta īpašā reģistrā, tas neatspoguļo patieso situāciju. Piemēram, 2013.gadā Rīgas dome apzinājusi 13 piesārņotās vietas, par kurām reģistram nav ziņots, atzīmē žurnālisti.

Tiklīdz teritorija ir iekļauta piesārņoto vietu reģistrā, pašvaldībai tai ir jānosaka ierobežojumi. Rīgas dome šādās vietās aizliegusi būvniecību, līdz nav veikta izpētē. Tāpat dome šādos gadījumos pieprasa grunts un pazemes ūdeņu attīrīšanu.

Krievu salā padomju laikā atradās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. Pirms 17 gadiem dažādu ķīmisku vielu piesārņojums tika konstatēts 12 hektāru platībā.

Raidījums vēsta, ka pirms pieciem gadiem tika aizsākts Krievu salas apbūves projekts un Rīgas brīvosta pasūtīja vēl vienu pētījumu, kurā izrādījās, ka piesārņojums ir gandrīz pilnībā pazudis. Līdz ar to piesārņotās vietas statuss vairs neliedza apbūvēt gandrīz visus salas ziemeļus.

Tomēr piesārņojums nekur nav pazudis. Pagājušajā gadā tapušajos Krievu salas lokālplānojuma dokumentos minēts, ka ķimikālijas aizvien tiek konstatētas visā teritorijā, ziņo Nekā Personīga.

Lai gan piesārņojums jāsakopj pašam piesārņotājam, tas neattiecas uz padomju laikā piedrazotajām teritorijām. Lielu objektu attīrīšanu finansējusi valsts, bet par mazākiem objektiem neviens neliekas ne zinis, un cilvēkiem nodarītais kaitējums arī nav apzināts. Nauda savulaik piešķirta tikai veco izgāztuvju aizvākšanai un iekapsulēšanai. Taču pat pēc sakopšanas izgāztuves vēl desmitiem gadu turpinās piesārņot gruntsūdeņus.

Nekā personīga norāda, ka daļā vēsturiski piesārņoto vietu izrādās, ka bīstamās vielas vienkārši pazudušas bez jebkādas tīrīšanas.

Bijušajās Rīgas Dārzniecības pesticīdu noliktavās tagad plāno būvēt dzīvojamās mājas. Pirms desmit gadiem analīzes augsnē te uzrādīja dzīvsudrabu, hromu, kadmiju, naftas produktus un citas vielas. Pagājušajā gadā piesārņojums vairs nav atrasts.

Uz noliktavu Viļānos savulaik veda pesticīdus no visas Latvijas. Tie tika uzglabāti pat vaļējās kaudzēs. Divreiz teritorijā izcēlās ugunsgrēks. Deviņdesmitajos gados pāri palikušo aizveda, bet augsne un pazemes ūdeņi bija smagi piesārņoti ar bīstamām vielām, ieskaitot visā pasaulē aizliegto dustu.

Šogad teritorijas jaunais īpašnieks pasūtījis pētījumu, kurā atklājies, ka bīstamo vielu ir tūkstoškārt mazāk. Vieta vairs nav piesārņota un tur plānots būvēt graudu uzglabāšanas torni, vēsta raidījums.

Valsts vides dienesta Uzraudzības departamenta direktore Inese Kurmahere stāsta, ka piesārņojums vairāku gadu laikā var samazināties, augsnei atjaunojoties, tomēr vienmēr jāņem vērā pirmreizējais izvērtējums.

Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta vadītāja Rudīte Vesere uzsver – nevar paļauties tikai uz to, ka daba ar visu tiks galā. Laika gaitā piesārņojums var nonākt cilvēku pārtikā.

«Šo vietu piesārņojums ir bīstams tādējādi, ka tās vielas, kas var atrasties, vesela virkne no viņām ir klasificētas kā bīstamas vielas, tātad ar noteiktu iedarbību uz veselību,»

Nekā personīga komentē Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis. «Tie var būt smagie metāli, var būt, kā jūs minējāt, pesticīdi. Bieži vien šīs vielas tiek klasificētas kā kancerogēnas vielas, tātad vielas, kas, ilglaicīgi iedarbojoties, var izraisīt vēzi vai arī kaut kādus citus veselībai nelabvēlīgus faktorus, tas ir reproduktīvais, toksiskums varētu būt šīm vielām.»

«Nav izslēgts, ka tas vēsturiskais piesārņojums ir palicis augsnē un no augsnes, protams, tas var nokļūt pazemes ūdeņos, gruntsūdeņos,» skaidro Kadiķis un uzsver, ja cilvēks pats individuālā urbuma kvalitāti nav pārbaudījis, tad par piesārņojumu var arī neuzzināt, jo valsts kontrolē tikai centralizēto ūdens apgādi.

Lai pārliecinātos, ka vēsturiski piesārņotās vietas tiešām vairs nav bīstamas, ierēdņi aicina iedzīvotājus pašus sūtīt analīzes. Tomēr to cena var būt mērāma simtos eiro.

Valsts uzturētajā piesārņoto vietu datu bāzē reti kuram objektam atrodami dati par konkrētām vielām, kas tur kādreiz atrastas. Nezinot, ko tieši meklēt, analīžu cena mērāma tūkstošos eiro, norāda raidījums.

Atbildīgās iestādes tuvākajā laikā plāno ieviest jaunas normas, kas liktu pašvaldībām piecu vai 10 gadu laikā apsekot visas to teritorijā esošās piesārņotās vietas. Pašlaik lielākajā daļā no trīsarpus tūkstošiem reģistrēto teritoriju nav veiktas nekādas analīzes.


Pievienot komentāru

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļķo, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.

Latvijā bieži līs lietus

Piektdien, 18.oktobrī, debesīs būs daudz mākoņi, vienīgi dienvidu daļā debesis brīžiem skaidrosies.  Atsevišķos rajonos pa laikam līs.

Maršruts nedēļas nogalei: Randiņš pārgājienā, Zemlika un Scrabble piecās valodās

Oktobris nebeidz lutināt ar siltām un košām rudens dienām, tāpēc šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts piedalīties gan pasākumos, kas norisināsies dabā, gan iekštelpās.

Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētājas amatam virzītā Santa Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju.

NEPLP locekļu atlasei grib piesaistīt personāla atlases kompāniju

Lai nodrošinātu konkursā lielāku konkurenci, NEPLP locekļu atlases procesam plānots piesaistīt personāla atlases kompāniju.

Latvijas vērtīgākie uzņēmumi – Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls

Par vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem atzīti Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls, liecina Nasdaq Riga un Prudentia veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

Panākta jauna Brexit vienošanās

Lielbritānija un Eiropas Savienība panākušas jaunu Brexit vienošanos, ziņo BBC. «Mums ir jauna, lieliska vienošanās, kas atgriež kontroli,» ar Twitter starpniecību paziņojis Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu tas ir par 472 mazāk. Pēdējos trīs gados laulību skaits ir stabilizējies, un vidēji gadā tiek noslēgts 13 tūkstoši laulību.

Lemberga tiesas varētu atsākties tikai nākamgad

Rīgas apgabaltiesa smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga aizstāvim Genādijam Ivankinam devusi laiku līdz 12.janvārim, lai iepazītos ar lietas materiāliem.

Galīgais lēmums: Nepilsoņu bērniem no 2020.gada piešķirs pilsonību

Saeimā galīgajā lasījumā ceturtdien, 17.oktobrī, atbalstīts likumprojekts pilsonību piešķirt arī nepilsoņu bērniem.

Saeima dod zaļo gaismu vienota reģionālā dabasgāzes tirgus atvēršanai

Mērķis ir novērst šķēršļus reģionālā dabasgāzes tirgus izveidei un nodrošināt, ka vienotā Somijas, Igaunijas un Latvijas ieejas-izejas tarifu sistēma sāk funkcionēt no 2020.gada 1.janvāra.

Par kukuļošanu aizturēts augsta ranga Latgales policists

IDB aizdomās par kukuļošanu aizturējis trīs personas – Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieka vietnieku un divas privātpersonas, no kurām viena ir bijušais Valsts policijas darbinieks.

Zāļu komerciālos nosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas

Lai nodrošinātu racionālu medikamentu lietošanu, arī izrakstā no slimnīcas vai ambulatorajā pacienta kartē vajadzēs norādīt zāļu aktīvās vielas starptautisko, nevis komerciālo nosaukumu.

Igaunijas sociālo jautājumu ministrs: Aptieku darbībai vajadzēt būt vērstai uz veselības aprūpi, nevis peļņu

Aptieku darbībai vajadzēt būt vērstai uz veselības aprūpi, nevis peļņu, tā Igaunijas sabiedriskajam medijam ERR paudis sociālo jautājumu ministrs Tanels Kīks.

Igaunijas cietumos vēlas ieviest e-veikalu

Lai mazinātu birokrātiju, Igaunijas cietumos varētu ieviest iespēju iepirkties internetā, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits astoņos mēnešos pieaudzis par 2,8%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad astoņos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 2,4% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 3,913 miljonus.

Pensiju reformu Igaunijā cer pieņemt līdz gada beigām

Lai gan detaļas aizvien nepieciešams precizēt, lēmumu par pensiju reformu Igaunijā varētu pieņemt jau šogad, tā Igaunijas sabiedriskajam medijam ERR teicis Igaunijas sociālo lietu ministrs Tanels Kīks.

ES sanāksmei virkne akūtu jautājumu bez Brexit; atlikta jaunās EK «kronēšana»

Eiropas Savienības valstu galotņu sanāksmē, kas sākas ceturtdien, 17.oktobrī, akūti nepieciešami lēmumi ne tikai jautājumā par britu izstāšanos, bet arī par grūtībām jauno eirokomisāru apstiprināšanā, septiņu gadu budžetu un attieksmi pret Turcijas iebrukumu Sīrijā.

Pašvaldību infrastruktūras finansēšanas sistēmai nav vienotas politikas, tā komisijā

Vienotas valsts politikas trūkums un atbildīgo ministriju vāja iesaiste radījusi neracionālu līdzekļu izlietojumu pašvaldību infrastruktūras attīstības plānošanā un finansējuma izlietojumā.

Vienā no lielākajām riepu pārstrādes fabrikām Baltijā izcēlies ugunsgrēks

Lietuvas dienvidos Alītē vienā no lielākajā riepu pārstrādes fabrikām Baltijā izcēlies ugunsgrēks, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Rīgas satiksmes padome sākumā grib izraudzīties jauno valdi, tikai pēc tam vērtējot bijušās atbildību

Pašvaldības SIA Rīgas satiksme padomes primārais uzdevums ir izraudzīties jaunu uzņēmuma valdi un tikai pēc tam vērtēt bijušās valdes atbildību.

Lidostā Rīga dzelzceļa līnijas Rail Baltica stacijas būvdarbu iepirkumu plānots izsludināt šogad

Būvdarbu iepirkumu par dzelzceļa līnijas Rail Baltica stacijas izbūvi pie starptautiskās lidostas Rīga iecerēts izsludināt šogad.

Latvija no Ukrainas gaida pierādījumus jautājumā par tiesas konfiscēto naudu

Lai risinātu jautājumu par tiesas konfiscēto 29 miljonu eiro atgriešanu Ukrainai, tai jāiesniedz attiecīgie pierādījumi, ko tā arī solījusi darīt, izriet no Valsts prezidenta Egila Levita sacītā pēc tikšanās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->