bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 22.11.2019 | Vārda dienas: Aldis, Aldris, Alfons
LatviaLatvija

Raidījums: Rīgas kartes audits atklāj «uzpūstus» uzcenojumus un saikni arī Rīgas pašvaldības amatpersonām

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Elektronisko norēķinu sistēmas Rīgas sabiedriskajā transportā ir atkarīga no diviem lieliem piegādātājiem, kurus kontrolē ar Rīgas kartes darbinieku Aleksandru Brandavu (GKR) saistīts uzņēmējs, liecina Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma De facto rokās nonākušais Rīgas kartes audits.

Rīgas satiksmei un Francijas investoram Conduent piederošā Rīgas karte savu biznesu balstījusi uz divām firmām, un tas Rīgas kartei piecu gadu laikā prasījis 76 miljonus eiro, kas veido divas trešdaļas no uzņēmuma izdevumiem šajā laikā, vēsta LTV.

Auditori norāda, ka pastāv risks, ka atkarība no šīm firmām tikai pieaugs. Auditā pausts, ka Rīgas satiksmei būtu jārīkojas, lai to novērstu.

Auditā apstiprināts, ka Rīgas karte darbojusies kā «barotne» galvaspilsētā pie varas esošajiem un viņiem pietuvinātajiem.

De facto vēsta, ka e-talona sistēmas apkalpošana jau savos pirmsākumos apzināti veidota necaurspīdīga, lai būtu grūti izsekot naudas tēriņiem. Tās izveidošanā klāt bijis arī Brandavs, kurš no Rīgas kartes valdes atkāpās tikai šī gada pavasarī pēc tam kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) viņu aizturēja aizdomās par kukuļdošanu mikroautobusu pārvadājumu iepirkumos. Audits gan liecina, ka amats Brandavam Rīgas kartē aizvien ir un viņš tur arī saņem algu.

Žurnālisti arī atzīmē, ka Brandavam Rīgas kartē aizvien ir arī neformālas saites – šī uzņēmuma galvenās grāmatvedes dēls Juris Misters ir vairāku Brandava vai viņa tēva uzņēmumu valdes loceklis.

Vēl par šo tematu: Rīgas satiksmes radīto robu valsts budžetā plāno lāpīt ar rīdzinieku naudu

Rīgas kartei ir sadarbība ar uzņēmēja Andreja Blažko uzņēmumiem SIA BMS Tehnoloģija un Burlat. 2008.gada pavasarī Rīgas karte ar BMS Tehnoloģija noslēdza 53 miljonus vērtu līgumu par e-biļetes ieviešanu. Šobrīd šis uzņēmums uztur autostāvvietu maksāšanas sistēmu, pārdod viedbiļetes Rīgas sabiedriskajam transportam un sniedz citus pakalpojumus Rīgas pašvaldībai.

2010.gadā e-talona automātu uzturēšanu no BMS Tehnoloģija pārņēma Burlat, tomēr auditori nav varējuši saprast pamatojumu, kāpēc tas darīts. Auditā norāda uz draudiem, ka Rīgas karte laika gaitā no abiem piegādātājiem kļūs tikai atkarīgāka.

Auditā norādīts, ka nav arī iespējams noskaidrot, kā Blažko uzņēmumi tikuši pie tiesībām sastrādāties ar Rīgas karti, jo uzņēmumam nav procedūru, kas liktu pirms būtisku līgumu noslēgšanas organizēt iepirkumu.

«Gūt pārliecību par to, ka process bija godīgs, nav iespējams,» secina De facto.

Brandavs De facto nekomentēja audita secinājumus. Žurnālistiem neizdevās sazināties ar Blažko un iegūt viņa komentāru.

Raidījums norāda, ka Rīgas kartes dibināšanas laikā Blažko kļuva par biznesa partneri Rīgas domes deputātei Irinai Vinnikai (GKR), kura vēlāk kļuva arī par Rīgas satiksmes valdes locekli. Tur strādājot, viņa vienlaikus kopā ar Blažko bija dalībniece divās firmās, ko nodibināja kopā ar BMS Tehnoloģija. Ar partijas biedru Brandavu viņa vairāk nekā 20 gadus sastrādājusies kultūras jomā.

Vinnika De facto neatbild, vai iepazīstinājusi Brandavu ar Blažko.

LTV raidījums norāda uz abu biznesa saistībām – pirms trim gadiem Brandavam pastarpināti piederošas firmas nopirka kāds Blažko uzņēmums.

Partiju «barotava»

Auditā arī norādīts uz citu problēmu – politiķu, viņu radu vai partiju finansētāju pabalstīšanu.

Piemēram, Vinnikas meita Rīgas kartes pirmsākumos neilgi tur strādājusi par sekretāri. Savukārt Burlat līdzīpašniece Gods kalpot Rīgai (GKR) maksājusi biedra naudas.

Rīgas kartes valdē strādājis arī Rīgas domes deputāts Maksims Tolstojs (Saskaņa). Vēlāk uzņēmumā sāka strādāt viņa dzīvesbiedre Jeļena Jakovļeva. Darbu tur viņa apvienoja ar Rīgas tūrisma attīstības biroja (RTAB) administratīvās direktores pienākumiem. Rīgas kartē viņa pārtrauca strādāt šī gada martā. Šajā laikā Jakovļeva Saskaņai noziedoja 46 000 eiro.

«Uzpūstas» cenas un nesaimnieciskums

Audits norāda arī uz nepamatotiem uzcenojumiem, tehnikas dīkstāvi un «uzpūstām» stundas likmēm, kas vairākkārt pārsniedz nozarē pieņemtās.

De facto salīdzina – degviela Rīgas satiksmei izmaksājusi lētāk nekā Rīgas kartes pakalpojumi, kas pērn prasījuši 28 miljonus eiro.

Audits secina, ka Rīgas karte ir tikai starpnieks starp Rīgas satiksmi un apakšuzņēmējiem. Rīgas kartes pelņa ir uzcenojums, un pērn tas bijis 26%, kas, pēc auditoru aprēķiniem, septiņas reizes pārsniedz tirgus līmeni. Ja šī uzcenojuma nebūtu, Rīgas satiksme pērn būtu ietaupījusi piecus miljonus eiro, izrēķinājuši auditori.

Auditori pieļauj, ka par apakšuzņēmējiem pārmaksā arī pati Rīgas karte. Piemēram, papīra e-taloniem ik gadu uzņēmums iztērē ap trim miljoniem eiro. Burlat piegādātās kartiņas maksā 45 centus, kamēr internetā tās atrodamas par vismaz divreiz zemāku cenu.

Auditā atklājies, ka elektroniskās biļešu sistēmas uzstādīšana un uzturēšana izmaksā ap 195 eiro stundā, kas ir padsmit reizes vairāk nekā vidēji industrijā.

Rīgas satiksmes līgums ar Rīgas karti beidzas 2020.gada beigās, un auditori iesaka Rīgas satiksmei e-talonu sistēmu pārņemt savās rokās.

Rīgas satiksmes pagaidu valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis De facto gan skaidro – uzņēmumā izveidota darba grupa un tā līdz šī gada beigām izdomāšot, ko darīt ar e-talonu sistēmu. Tomēr viņš uzsver, ka šis jautājums būs jāpieņem jaunajai, pastāvīgajai valdei.

De facto gan atgādina, ka Rīga karte pēc 2020.gada nekur nepazudīs – uzņēmumam līdz 2025.gadam ir līgums par autostāvvietu automātu apkalpošanu.


Pievienot komentāru

Kariņš neatbalsta budžeta deficīta palielināšanu un kritizē Viņķeles darbu

Kariņš neatbalsta priekšlikumu palielināt budžeta deficītu un aicina veselības ministri Ilzi Viņķeli pievērsties savam pamata uzdevumam, proti, sakārtot veselības aprūpes sistēmu, nevis prasīt naudu uz budžeta deficīta rēķina.

Eesti Energia atstādina SIA Enefit vadītāju, jo vairs neuzticas

Igaunijas energokoncerns Eesti Energia ir atstādinājis no amata Latvijas meitasuzņēmuma SIA Enefit ilggadējo vadītāju Jāni Betheru.

Āfrikas cūku mēris pirmo reizi konstatēts mežacūkām Aizputes un Stoļerovas pagastos

Mežacūku populācijā Āfrikas cūku mēris šogad kopumā konstatēts 369 mežacūkām 68 novadu 172 pagastos.

Pārbaudēs apstiprina: Bērnu masveida saslimšanu Smiltenē izraisīja norovīruss

Smiltenes vidusskolā bērnu masveida saslimšanu izraisīja norovīrusa izplatība, liecina Slimību profilakses un kontroles centra saņemtie laboratoriskās pārbaudes rezultāti.

BIS izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%

Būvniecības informācijas sistēmā izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%, sasniedzot 97 886.

Stratēģiskajā padomē atbalsta darba samaksas palielinājuma sadales veidu ārstniecības personām

Veselības nozares Stratēģiskās padomes sēdē paustas atbalsts VM redzējumam par nākamā gada budžetā paredzēto papildu 60,1 miljona eiro sadales veidu ārstniecības personu zemāko mēnešalgu palielinājumam.

Bordāns: Ģenerālprokurora amata pretendentu atlases kārtībai būtiski jāatšķiras no līdzšinējās

Jānis Bordāns rosina nākamā ģenerālprokurora amata kandidāta izvēli uzticēt Tieslietu padomes izveidotai pretendentu vērtēšanas komisijai, atsakoties no esošās kārtības, kad piemērotāko kandidātu izvēlas Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Miers un Kariņš? Latvijas Universitāte Ministru prezidentam piedāvā mierizlīgumu

Tiesā patlaban aktuāla ir tikai lieta pēc Muižnieka kā fiziskas personas pieteikuma, apstrīdot viņam nelabvēlīgo valdības lēmumu. Atbilstoši Administratīvas apgabaltiesas sniegtajai informācijai, šajā lietā LU ir atbildētājas statusā.

Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā oktobrī samazinājies par 0,2%

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis ir palielinājies par 1,7%, bet eksportētajai produkcijai samazinājies par 1,9%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,4 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,3%.

Pusaudžiem jākustas! Pasaulē 80% pusaudžu ir mazkustīgi, secina PVO

Pasaules Veselības organizācija pētījumā secinājusi, ka globāli tikai katrs piektais pusaudzis ikdienā kustas pietiekami daudz, lai nepieļautu mazkustīga dzīvesveida kaitējumu veselībai.

Uz VNĪ valdes locekļa amatu pieteikušies 17 kandidāti

Tuvākajā laikā pieteikumu izvērtēšanu uzsāks nominācijas komisija, kas trijās kārtās līdz gada nogalei izraudzīsies labāko kandidātu.

Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs: Rīgas dome atklāti lobē esošos atkritumu apsaimniekotājus – rīcība jāvērtē komisijā

Rīgas dome ar savu lēmumu izsludināt iepirkumu esošajā redakcijā par atkritumu apsaimniekošanu rīkojas pretēji pašas solītajam un šobrīd ar savu rīcību demonstrē esošo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju lobiju.

Kiberdrošība senioriem. Igaunija rīko informatīvus pasākumus 80 bibliotēkās

Lai igauņu senioriem sniegtu padomus, kā rūpēties par savu drošību internetā, vairāk nekā 80 Igaunijas bibliotēkās rīkota kiberdrošības padomu diena.

Attīstībai/Par! aicina mediķu algas palielināt uz budžeta deficīta rēķina

Partiju apvienība Attīstībai/Par! aicina mediķu algām nepieciešamos papildu 60 miljonus eiro nodrošināt uz budžeta deficīta rēķina.

Ukrainā atzīmē Maidana protestu gadadienu, piemin upurus

Kijevā un vairākās citās Ukrainas pilsētās atzīmēta sestā gadadiena kopš tā sauktajiem Maidana protestiem, kuros tika panākta prokremliskā prezidenta Viktora Janukoviča gāšana.

Ievēlēti jauni Latvijas Zinātņu akadēmijas locekļi

LZA Rudens pilnsapulcē par jaunajiem akadēmijas locekļiem ievēlēti divi īstenie locekļi, divpadsmit korespondētājlocekļi, trīs ārzemju un viens goda loceklis.

Probācijas dienesta vadītājs: 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas noziegumus atkārto

Kopumā 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas trīs līdz piecu gadu laikā noziegumus atkārto.

LTV: Notikusi kratīšana pie Rīgas Centrāltirgus Iekšējās drošības daļas vadītāja Danovska

Rīgas Centrāltirgū notikusi kratīšana pie Iekšējās drošības daļas vadītāja Maksima Danovska, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

Ugunsgrēkā Ventspilī gājis bojā cilvēks

Ugunsgrēkā 40 kvādrātmetru platībā dega dzīvokļa griesti, siena un starpstāvu pārsegums.

Saeimas komisija aicina sniegt atsauksmes par NEPLP locekļu amatu kandidātiem

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija aicina ieinteresētos sniegt atsauksmes par pieteiktajiem kandidātiem NEPLP uz locekļu amatiem.

Serbija vaino sabiedroto Krieviju spiegošanā

Serbijas premjerministrs Aleksandrs Vučičs pavēstījis, ka valstī atklātas Krievijas izlūkdienestu darbības, kas saistītas ar Serbijas armiju. Vienlaikus viņš apliecinājis, ka incidents nekaitēs valsts tuvajām attiecībām ar Maskavu.

Tirgus analītiķis: Akciju tirgi, šķiet, atkarīgi tikai no ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

OECD samazinājis pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi nākamajam gadam, norādot, ka pasaules ekonomikas izaugsmi bremzē pieaugošie tirdzniecības konflikti, vāja biznesa investīciju vide un politiskā neskaidrība.

Gaidāms auksts un lielākoties sauss laiks

Piektdien, 22.novembrī, iestāsties auksts laiks – gaisa temperatūra no rīta vietām austrumos pazemināsies līdz pat -7 grādiem.

Rīgas domes opozīcija rosina Burova atstādināšanu

Rīgas domes opozīcijas partijas savākušas nepieciešamos 20 parakstus, lai rosinātu Rīgas domes priekšsēdētāja Oļega Burova atstādināšanu.

Lielbritānijai prognozē lejupslīdi arī organizēta Brexit gadījumā

Lielbritānijas iekšzemes kopprodukts 2020.gadā saruks par vienu procentu arī tad, ja valsts izvairīsies no izstāšanās no Eiropas Savienības bez savstarpēja nolīguma, tā aplēsusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!