bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 29.03.2020 | Vārda dienas: Agija, Aldonis
LatviaLatvija

Raidījums: Rīgas kartes audits atklāj «uzpūstus» uzcenojumus un saikni arī Rīgas pašvaldības amatpersonām

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Elektronisko norēķinu sistēmas Rīgas sabiedriskajā transportā ir atkarīga no diviem lieliem piegādātājiem, kurus kontrolē ar Rīgas kartes darbinieku Aleksandru Brandavu (GKR) saistīts uzņēmējs, liecina Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma De facto rokās nonākušais Rīgas kartes audits.

Rīgas satiksmei un Francijas investoram Conduent piederošā Rīgas karte savu biznesu balstījusi uz divām firmām, un tas Rīgas kartei piecu gadu laikā prasījis 76 miljonus eiro, kas veido divas trešdaļas no uzņēmuma izdevumiem šajā laikā, vēsta LTV.

Auditori norāda, ka pastāv risks, ka atkarība no šīm firmām tikai pieaugs. Auditā pausts, ka Rīgas satiksmei būtu jārīkojas, lai to novērstu.

Auditā apstiprināts, ka Rīgas karte darbojusies kā «barotne» galvaspilsētā pie varas esošajiem un viņiem pietuvinātajiem.

De facto vēsta, ka e-talona sistēmas apkalpošana jau savos pirmsākumos apzināti veidota necaurspīdīga, lai būtu grūti izsekot naudas tēriņiem. Tās izveidošanā klāt bijis arī Brandavs, kurš no Rīgas kartes valdes atkāpās tikai šī gada pavasarī pēc tam kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) viņu aizturēja aizdomās par kukuļdošanu mikroautobusu pārvadājumu iepirkumos. Audits gan liecina, ka amats Brandavam Rīgas kartē aizvien ir un viņš tur arī saņem algu.

Žurnālisti arī atzīmē, ka Brandavam Rīgas kartē aizvien ir arī neformālas saites – šī uzņēmuma galvenās grāmatvedes dēls Juris Misters ir vairāku Brandava vai viņa tēva uzņēmumu valdes loceklis.

Vēl par šo tematu: Rīgas satiksmes radīto robu valsts budžetā plāno lāpīt ar rīdzinieku naudu

Rīgas kartei ir sadarbība ar uzņēmēja Andreja Blažko uzņēmumiem SIA BMS Tehnoloģija un Burlat. 2008.gada pavasarī Rīgas karte ar BMS Tehnoloģija noslēdza 53 miljonus vērtu līgumu par e-biļetes ieviešanu. Šobrīd šis uzņēmums uztur autostāvvietu maksāšanas sistēmu, pārdod viedbiļetes Rīgas sabiedriskajam transportam un sniedz citus pakalpojumus Rīgas pašvaldībai.

2010.gadā e-talona automātu uzturēšanu no BMS Tehnoloģija pārņēma Burlat, tomēr auditori nav varējuši saprast pamatojumu, kāpēc tas darīts. Auditā norāda uz draudiem, ka Rīgas karte laika gaitā no abiem piegādātājiem kļūs tikai atkarīgāka.

Auditā norādīts, ka nav arī iespējams noskaidrot, kā Blažko uzņēmumi tikuši pie tiesībām sastrādāties ar Rīgas karti, jo uzņēmumam nav procedūru, kas liktu pirms būtisku līgumu noslēgšanas organizēt iepirkumu.

«Gūt pārliecību par to, ka process bija godīgs, nav iespējams,» secina De facto.

Brandavs De facto nekomentēja audita secinājumus. Žurnālistiem neizdevās sazināties ar Blažko un iegūt viņa komentāru.

Raidījums norāda, ka Rīgas kartes dibināšanas laikā Blažko kļuva par biznesa partneri Rīgas domes deputātei Irinai Vinnikai (GKR), kura vēlāk kļuva arī par Rīgas satiksmes valdes locekli. Tur strādājot, viņa vienlaikus kopā ar Blažko bija dalībniece divās firmās, ko nodibināja kopā ar BMS Tehnoloģija. Ar partijas biedru Brandavu viņa vairāk nekā 20 gadus sastrādājusies kultūras jomā.

Vinnika De facto neatbild, vai iepazīstinājusi Brandavu ar Blažko.

LTV raidījums norāda uz abu biznesa saistībām – pirms trim gadiem Brandavam pastarpināti piederošas firmas nopirka kāds Blažko uzņēmums.

Partiju «barotava»

Auditā arī norādīts uz citu problēmu – politiķu, viņu radu vai partiju finansētāju pabalstīšanu.

Piemēram, Vinnikas meita Rīgas kartes pirmsākumos neilgi tur strādājusi par sekretāri. Savukārt Burlat līdzīpašniece Gods kalpot Rīgai (GKR) maksājusi biedra naudas.

Rīgas kartes valdē strādājis arī Rīgas domes deputāts Maksims Tolstojs (Saskaņa). Vēlāk uzņēmumā sāka strādāt viņa dzīvesbiedre Jeļena Jakovļeva. Darbu tur viņa apvienoja ar Rīgas tūrisma attīstības biroja (RTAB) administratīvās direktores pienākumiem. Rīgas kartē viņa pārtrauca strādāt šī gada martā. Šajā laikā Jakovļeva Saskaņai noziedoja 46 000 eiro.

«Uzpūstas» cenas un nesaimnieciskums

Audits norāda arī uz nepamatotiem uzcenojumiem, tehnikas dīkstāvi un «uzpūstām» stundas likmēm, kas vairākkārt pārsniedz nozarē pieņemtās.

De facto salīdzina – degviela Rīgas satiksmei izmaksājusi lētāk nekā Rīgas kartes pakalpojumi, kas pērn prasījuši 28 miljonus eiro.

Audits secina, ka Rīgas karte ir tikai starpnieks starp Rīgas satiksmi un apakšuzņēmējiem. Rīgas kartes pelņa ir uzcenojums, un pērn tas bijis 26%, kas, pēc auditoru aprēķiniem, septiņas reizes pārsniedz tirgus līmeni. Ja šī uzcenojuma nebūtu, Rīgas satiksme pērn būtu ietaupījusi piecus miljonus eiro, izrēķinājuši auditori.

Auditori pieļauj, ka par apakšuzņēmējiem pārmaksā arī pati Rīgas karte. Piemēram, papīra e-taloniem ik gadu uzņēmums iztērē ap trim miljoniem eiro. Burlat piegādātās kartiņas maksā 45 centus, kamēr internetā tās atrodamas par vismaz divreiz zemāku cenu.

Auditā atklājies, ka elektroniskās biļešu sistēmas uzstādīšana un uzturēšana izmaksā ap 195 eiro stundā, kas ir padsmit reizes vairāk nekā vidēji industrijā.

Rīgas satiksmes līgums ar Rīgas karti beidzas 2020.gada beigās, un auditori iesaka Rīgas satiksmei e-talonu sistēmu pārņemt savās rokās.

Rīgas satiksmes pagaidu valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis De facto gan skaidro – uzņēmumā izveidota darba grupa un tā līdz šī gada beigām izdomāšot, ko darīt ar e-talonu sistēmu. Tomēr viņš uzsver, ka šis jautājums būs jāpieņem jaunajai, pastāvīgajai valdei.

De facto gan atgādina, ka Rīga karte pēc 2020.gada nekur nepazudīs – uzņēmumam līdz 2025.gadam ir līgums par autostāvvietu automātu apkalpošanu.


Pievienot komentāru

COVID-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei

Saslimšana ar jaunā koronavīrsa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta vienai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķei.

Martā bezdarbnieku skaits audzis par vairāk nekā 2 500 cilvēkiem

Kopš marta sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā ir pieaudzis par 2 557 personām, un kopumā šāds statuss patlaban piešķirts 60 804 iedzīvotājiem.

Vēl vienam Rēzeknes slimnīcas darbiniekam konstatē saslimšanu ar koronavīrusu

Saslimšana konstatēta pēc tam, kad paņemtas analīzes pārējiem darbiniekiem, atklājot bērnu ķirurga saslimšanu ar COVID-19.

Britu premjers Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu, tā pievienojoties vairāk nekā 11 600 cilvēku, kuriem valstī ir konstatēta vīrusa klātbūtne organismā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Eiropols brīdina par strauju noziedzības pieaugumu koronavīrusa pandēmijas laikā

Ziņojumā teikts, ka kopš krīzes sākuma ievērojami palielinājusies tirdzniecība ar viltotām precēm, tostarp sejas maskām, dezinfekcijas līdzekļiem un medikamentiem.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā atgriezušies vismaz 1 500 cilvēku

Pēc 27.marta regulāri Latvijas valstspiederīgo repatriācijas reisi vairs netiek plānoti, ja vien nebūs neparedzētas situācijas.

Eksperti skaidro | Neuzķeries uz internetā nopērkamajām tievēšanas tabletēm – tādu nav!

Lai neuzķertos uz klajiem meliem, apskatīts konkrēts produkts, ko ļoti vienkāršā veidā var iegādāties internetā. Tas ir uztura bagātinātājs Africanmango900.

Krievija aicina atcelt sankcijas, vēršas ANO ar Ķīnu, Ziemeļkoreju

Krievija, kura ir pakļauta ar sankcijām par tās agresiju Ukrainā un Krimas sagrābšanu, ir nākusi klajā ANO ar aicinājumu atcelt sankcijas COVID-19 pandēmijas apstākļos. Aicinājums iesniegts kopā ar citām sankciju skartām valstīm.

Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām samazinās

Pielāgojot patēriņu cenu svārstībām biržā, kur parasti cena ir zemāka brīvdienās un vēlās nakts stundās, ir iespēja ietaupīt.

Igaunija no Ķīnas pasūta vīrusa aizsargaprīkojumu par 10 mlj. eiro

Igaunija no kāda Ķīnas uzņēmuma ir pasūtījusi pretvīrusa aizsardzības un medicīnas aprīkojumu par 10,35 miljardiem eiro. Valsts vajadzīgo meklējusi Ķīnā, jo, valsts pārvaldes ministra vārdiem, Eiropa šobrīd ir slēgta, tā ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro 465 000 darba ņēmēju, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija.

ES vienojas kopīgiem spēkiem pārvarēt vīrusa izplatību un ekonomisko krīzi

ES dalībvalstu un valdību vadītāji neklātienes sanāksmē ir vienojušies kopīgiem spēkiem savaldīt vīrusa uzliesmojumu bloka teritorijā, veicinot medicīnas aprīkojuma nodrošinājumu un darbu ar COVID-19 vakcīnas izstrādi, paziņoja ES Padome.

BNN jautā | Replika par «paniku» koronavīrusa SARS-CoV-2 dēļ

Vēlos vērst lasītāju uzmanību uz to, ka panika, iespējams, nav labākais apzīmējums masu noskaņojumiem, kas jaunā koronavīrusa ietekmē pieņemas spēkā daudzviet pasaulē un pēdējās nedēļās arī Latvijā. 

ASV izvirzās vadībā ar pasaulē lielāko COVID-19 inficēto skaitu

ASV ir reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, vīrusa uzliesmojumam apsteidzot Ķīnas oficiālos datus. Ziemeļamerikas valstī ir apstiprināti vairāk nekā 85 000 saslimšanas gadījumu, ziņo amerikāņu ziņu aģentūra AP.

Sestdien būs +15 grādus silts

Piektdien, 27.martā, un sestdien bieži spīdēs saule, kā arī nokrišņi nav gaidāmi. Dienas laikā gaiss iesils līdz +10…+15 grādiem, bet nakts un rīta stundās gaisa temperatūra būs 0…–6 grādu robežās.

Rēzeknes slimnīcā saslimšanu ar COVID-19 konstatē ārstam

Rēzeknes slimnīcā saslimšana ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta ārstam, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Lietuvā vīrusa postā saskata arī gaišo pusi

Tas pat nav jāsaka – Lietuvu ir smagi skāris COVID-19. Karantīnas apstākļos bezdarba līmenis ir audzis par 30%, inficēto skaits uz 1.maiju tiek prognozēts virs 6 000, taču valstī atgriežas emigrējušie lietuvieši, attīrās gaiss, daudzi rīkojas izpalīdzīgi.

COVID-19 izplatības novēršanā iesaistītie mediķi saņems piemaksas līdz 50% no algas

Piemaksās par jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 izplatības novēršanu martā mediķi saņems līdz pat 50% no darba algas, bet tālāko divu mēnešu laikā tās būs 20% apmērā.

Uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt visu nozaru darba ņēmēji

Pēc konkrētu kritēriju izpildes dīkstāves pabalstu varēs saņemt visu nozaru uzņēmumu darba ņēmēji.

Rīgā pie luksoforiem uz laiku tiks atslēgtas gājēju izsaukuma pogas

Rīgas domes Satiksmes departaments vērš iedzīvotāju uzmanību, ka izsaukuma pogas tiks atslēgtas uz nenoteiktu laiku un gājēji aicināti sagaidīt gājēju luksoforā zaļo gaismu.

Autobusos drīkstēs ieņemt tikai katru otro sēdvietu

Priekšroka autobusos būtu dodama tiem iedzīvotājiem, kuri dodas uz darbavietu un pēc tam – atpakaļ mājās, īpaši tad, ja persona ir nodarbināta medicīnas, tiesību aizsardzības vai tirdzniecības jomā.

Somijā gatavojas norobežot Helsinku reģionu no pārējās valsts

Lai Somijā iegrožotu COVID-19 uzliesmojumu, tās valdība gatavojas no piektdienas, 27.marta, norobežot Ūsimā reģionu, kas ieskauj galvaspilsētu Helsinkus un kur apstiprināti visvairāk inficēšanās gadījumi ar COVID-19, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Valdība apstiprina Muižnieku LU rektora amatā

Rīkojumā norādīts, ka Muižnieks 2015.gada 4.augustā uz pirmo četru gadu termiņu tika apstiprināts rektora amatā, kura termiņš ir beidzies, līdz ar to nepieciešams apstiprināt viņu par universitātes rektoru uz otro termiņu.

Būvniecības izmaksas februārī – vidēji par 2,4% augstākas nekā pirms gada

Būvniecības izmaksas šogad februārī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu Latvijā pieaugušas vidēji par 2,4%.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!