Reaģējot uz Baltkrievijas agresiju, ES apgrūtinās vīzu saņemšanu šīs valsts amatpersonām

Eiropas Savienība ierobežos vīzu izsniegšanu Baltkrievijas amatpersonām, tādējādi reaģējot uz Minskas agresīvajiem mēģinājumiem destabilizēt situāciju blokā ar migrantu palīdzību, trešdien, 29.septembrī, paziņojusi ES iekšlietu komisāre Ilva Jūhansone.

«Mums ir agresīvs režīms, Lukašenko, kas faktiski spiež migrantus (..) uz Eiropas robežu, lai destabilizētu Eiropas Savienību,» žurnālistiem norādījusi Jūhansone. «Tas ir agresijas akts.»

Ar šo paziņojumu komisāre nākusi klajā, iepazīstinot ar situāciju, kādā šobrīd atrodas mēģinājumi reformēt bloka migrācijas sistēmu.

Viņa informēja, ka saskaņā ar Eiropola datiem 90% nelegālo robežpārkāpēju ES teritorijā nonākuši ar cilvēku kontrabandistu palīdzību,

uzsverot, ka bloka dalībvalstīm ir jāpastiprina cīņa pret šīm noziedznieku bandām.

Attiecībā uz Baltkrieviju Jūhansone pavēstīja, ka tiks padarītas stingrākas vīzu izsniegšanas procedūras valsts amatpersonām, taču tas neattiekšoties uz ierindas pilsoņiem.

«Tas, ko tagad redzam, ir Lukašenko izmisums,» atzina komisāre.

«Tas ir režīms, kas liedzis savai tautai brīvas un godīgas vēlēšanas. Tas ir režīms, ka politisko opozīciju iesloga cietumā. Tas ir režīms, kas nolaupīja pasažieru lidmašīnu (..), bet tagad (..) agresijas aktā izmanto nevainīgus cilvēkus. Tas nav režīms, ar kuru mums vajadzētu sadarboties.»

Starp Briseli un Minsku pagājušā gada jūlijā stājās spēkā vienošanās par vīzu izsniegšanas procedūras atvieglošanu un vīzu nodevu samazināšanu Baltkrievijas pilsoņiem, kas vēlas īslaicīgi apmeklēt ES.

Taču abu pušu attiecības strauji pasliktinājās pēc pagājušā gada augustā notikušo Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanas un tam sekojošo protesta demonstrāciju brutālās apspiešanas.

Kopš tā laika Minska, reaģējot uz ES sankcijām, ir izstājusies no līguma ar ES par migrantu readmisiju.

Turklāt Lukašenko autoritārais režīms sācis organizēt robežpārkāpēju pārsūtīšanu no Tuvajiem Austrumiem un Āfrikas uz ES, izmantojot nelikumīgu Lietuvas, Latvijas un Polijas robežas šķērsošanu.

Lai gan Brisele atbalstījusi Minskas hibrīdkara operācijai pakļautās dalībvalstis, tā sākusi izrādīt satraukumu par to ieņemto stingro nostāju savu robežu aizsardzībai. Īpašu Briseles nepatiku jau tradicionāli izpelnījusies Varšava.

«Ir pilnīgi nepieņemami, ka pie mūsu robežām mirst cilvēki,» trešdien izteicās Jūhansone, norādot uz pieciem Polijas pierobežā atrastajiem mirušajiem robežpārkāpējiem.

Komisāre arī paziņoja, ka 30.septembrī viņa dosies uz Varšavu, lai tiktos ar Polijas iekšlietu ministru Marjušu Kamiņski.

BNN arī atgādina, kāda ir pareizā terminoloģija, runājot par situāciju uz robežas. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē skaidro:

Patvēruma meklētājs – trešās valsts valstspiederīgais, kurš lūdzis patvērumu Latvijā Patvēruma likumā noteiktajā kārtībā un kura lietā nav noslēdzies administratīvas process attiecībā uz viņa lūgumu. Tātad viņš vēl nav ieguvis ne bēgļa, ne alternatīvo statusu Latvijā.

Bēglis – persona, kura ir ieguvusi bēgļa statusu saskaņā ar Patvēruma likuma nosacījumiem. Tātad sākumā vienmēr būs patvēruma meklētāja statusā un tikai tad var būt bēglis.

Imigrants. Latvijas normatīvie akti neparedz šādu teminu. Saskaņā ar Imigrācijas likuma 1.panta pirmās daļas 1.punktu jebkura persona, kura nav Latvijas pilsonis vai Latvijas nepilsonis, ir ārzemnieks.

Nelikumīgi imigranti. Arī šādu teminu neparedz Latvijas normatīvie akti. Pēdējo notikumu sakarā iestādes tiek aicinātas lietot – nelikumīgi robežpārkāpēji.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas