Elektroenerģijas tirgus riska ierobežošana Latvijā – apmierinoša, Igaunijā pietiekama, Lietuvā neapmierinoša

Ilgtermiņa pārvades tiesības šobrīd pastāv uz Igaunijas – Latvijas robežas virzienā uz Latviju, bet ne virzienā uz Igauniju, skaidro Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Līdz ar to regulatoram bijis jāizvērtē iespējamo risinājumu nepieciešamību uz Igaunijas – Latvijas tirdzniecības robežas virzienā uz Igauniju un uz Latvijas – Lietuvas robežas, lai nodrošinātu elektroenerģijas vairumtirgu darbību.

Elektroenerģijas tirgotājiem Latvijas tirdzniecības zonā pieejamās starpzonu pārvades riska nodroses jeb zaudējuma riska ierobežošanas iespējas ir apmierinošas, savukārt Igaunijas tirdzniecības zonā tās ir pietiekamas. Līdz ar to elektroenerģijas tirgotāji ir pietiekami nodrošinājušies pret cenu svārstībām, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulatoru novērtējums.

Tikmēr nepietiekamas nodroses izdevības ir konstatētas Lietuvas tirdzniecības zonā, kas rada nepieciešamību pēc papildu nodroses produktu ieviešanas Lietuvas tirdzniecības zonā, t.sk. arī nodrošinot to, lai Latvijas un Lietuvas tirdzniecības zonas robežai būtu pieejami riska nodroses instrumenti pret sistēmas cenas svārstībām un pret cenu atšķirībām starp tirdzniecības zonām, ziņo komisija.

Regulēšanas komisija 11.maijā apstiprinājusi elektroeneģijas Baltijas Jaudas Aprēķināšanas Reģiona (JAR) regulatoru savstarpējās koordinācijas rezultātā panākto vienošanos par iespējamo risinājumu nepieciešamību uz Igaunijas – Latvijas un Latvijas – Lietuvas tirdzniecības zonu robežām. Regulators pieņēma lēmumus, ievērojot Eiropas Savienības (ES) normatīvo aktu prasības vienotam Eiropas elektroenerģijas tirgum.

Atbilstoši ES Regulai, ja tās spēkā stāšanās brīdī 2016.gada rudenī uz elektroenerģijas tirdzniecības zonu robežas nepastāv ilgtermiņa pārvades tiesības, dalībvalstu regulatori pieņem koordinētus lēmumus par ilgtermiņa pārvades tiesību ieviešanu vai arī pārliecinās par citu ilgtermiņa starpzonu riska nodroses produktu pieejamību, skaidro SPRK.

Jāatzīmē, ka komisija ziņo, ka Rriska nodroses produkti sniedz ieguvumus elektroenerģijas tirgotājiem un ražotājiem – tā ir iespēja nodrošināties gan pret cenu svārstību risku tirdzniecības zonās, gan arī pret cenu atšķirību starp dažādām tirdzniecības zonām, kā rezultātā tiek sekmēta tirgus darbība, samazinās galalietotājiem piedāvāto produktu uzcenojums un paplašinās piedāvāto produktu klāsts.

Atbilstoši ES Regulas prasībām Baltijas valstu regulatori ir veikuši novērtējumus par riska nodroses produktu iespējām savās tirdzniecības zonās, ziņo komisija.

Turklāt Baltijas valstu regulatori aicināja tirgus dalībniekus izteikt viedokli par pārrobežu riska nodroses nepieciešamību, Latvijas un Igaunijas regulatoriem izsludinot publisko konsultāciju 2017.gada 13.janvārī un Lietuvas regulatoram izsludinot publisko konsultāciju 23.martā.

 

Ref: 225.000.103.891

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas