Revīzija: 69% pašvaldību ierobežojumus deputātu atalgojumam interpretē pa savam

Lai gan Valsts kontrole (VK) jau iepriekš aicinājusi sakārtot tiesisko regulējumu par atlīdzībām pašvaldību deputātiem, vietvaras 2018.gadā likumā noteiktos ierobežojumus deputātu atalgojumam interpretējušas pa savam, secināts VK revīzijā.

VK pieaicinātie zvērinātie revidenti atklājuši, ka Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma (Atlīdzības likuma) prasības pilnībā ievēroja tikai 31 % pašvaldību, 69% neievēroja vai ievēroja daļēji. Par spīti VK aizrādījumiem jau revīzijas laikā, pašvaldības likuma pantus aizvien interpretējušas pa savam.

Deputātu atlīdzība atbilstoši Atlīdzības likuma normām jānosaka pašvaldības domei. Pašvaldības domes deputātu mēnešalgas apmērs nedrīkst pārsniegt mēneša vidējo darba samaksu valstī, turklāt deputātu mēnešalgām ir piemērots Atlīdzības likumā noteikts koeficients. Tā 2018.gadā atlīdzības aprēķināšanai bija jāizmanto 2016.gada vidējā darba alga – 859 eiro, bet 2019.gada atlīdzības aprēķināšanai ir jāizmanto bāzes mēnešalgas apmērs, kas atbilst 2017.gada mēneša vidējai darba samaksai – 926 eiro, skaidro VK.

Lasi arī: Algas pielikums – Saeimas deputātu algas nākamgad pieaugs par 5,5%

No Atlīdzības likuma izriet, ka pašvaldības domes deputāti, kuriem ir algots amats domē, galvenokārt domes priekšsēdētājs un tā vietnieki, saņem mēnešalgu par pilna laika darbu, kas ir 40 stundas nedēļā jeb 160 stundas mēnesī. Savukārt domes deputātiem, kuri neieņem algotu amatu domē, mēnešalga jānosaka proporcionāli nostrādātajam laikam, tas ir, par nostrādātajām stundām. Saskaņā ar Valsts kancelejas sniegto likuma normu skaidrojumu pašvaldībām ir arī jāveic deputātu darba laika uzskaite.

Savukārt piemaksas atbilstoši Atlīdzības likumam var noteikt tikai tiem deputātiem, kuri ieņem algotu amatu domē. Turklāt deputāti var saņemt tikai piemaksas par papildu darbu pašvaldībā, bet viņiem nav tiesību uz Atlīdzības likumā noteiktajām vispārējām piemaksām, piemēram, par virsstundām vai darbu brīvdienās.

Revīzijas gaitā tika konstatēts, ka revidējamā periodā vairākas pašvaldības nav veikušas deputātu darba laika uzskaiti pilnā apmērā un 62 pašvaldībās domes deputātiem, kuri neieņem algotu amatu domē, mēnešalgas stundas likme pārsniedz Atlīdzības likuma noteiktos ierobežojumus. Vienlaikus tiek īstenota prakse nepamatoti vai nelikumīgi piešķirt naudas balvas un prēmijas, kā arī mēnešalgas apmēru noteikt lielāku par likumā noteikto, skaidro VK.

Jautājumā par deputātu atlīdzībām VK vērsusies arī pie Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB). Iepriekšējos gados KNAB saistībā ar nelikumībām deputātu atlīdzības noteikšanā ierosinājis vairākas tiesvedības.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas