Rīgā godinās Černobiļas atomelektrostacijas katastrofas upurus

Nākamnedēļ Rīgā ikgadējā piemiņas pasākumā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā godinās Černobiļas traģēdijas upurus, ziņo Latvijas Savienības Černobiļa valdes priekšsēdētājs Arnolds Ārvaldis Vērzemnieks.

Šogad, 26.aprīlī, aprit 31 gads kopš notika pasaulē lielākā atomelektrostacijas (AES) avārija Černobiļā, Ukrainā. Ikgadējais piemiņas pasākums Rīgā notiks 26.aprīlī pulksten 10.00 Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā pie Černobiļas traģēdijas upuru piemiņas akmens.

Vērzemnieks atgādina, ka no Latvijas avārijas seku likvidēšanas darbos piedalījās vairāk nekā seši tūkstoši tās iedzīvotāji. Radiācija ir dziļi ietekmējusi un pasliktinājusi šo cilvēku veselību un no viņiem vairāk kā trīs tūkstoši ir kļuvuši par invalīdiem, vairāk kā 1 500 cilvēku ir miruši, bet pārējie dažādu pakāpju apmērā ir zaudējuši darbaspējas. 1986.gada 8.maijā uz Černobiļu devās pirmie Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki.

Piemiņas plāksne Černobiļas katastrofas upuriem atklāta 2002.gada 8.maijā Stradiņa slimnīcā blakus Aroda un radiācijas medicīnas centram.

«Šāda mēroga katastrofu nav iespējams aizmirst. Avārijas seku likvidēšanas darbos piedalījās cilvēki no Ukrainas, Baltkrievijas, Krievijas, Igaunijas Lietuvas, Latvijas un citām valstīm – kopskaitā ap astoņsimt tūkstošiem cilvēku. No Baltijas valstīm avārijas seku likvidēšanas darbos piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku to skaitā no Latvijas – vairāk nekā seši tūkstoši. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem pieci miljoni cilvēki turpina dzīvot paaugstinātas radiācijas piesārņojuma teritorijās,» stāsta Vērzemnieks.

Pasākumā lūgti piedalīties Latvijas Valsts un pašvaldību institūciju pārstāvji, kā arī kaimiņvalstu Ukrainas, Baltkrievijas, Krievijas, Gruzijas, Moldovas, Uzbekijas, Japānas un citu vēstniecību pārstāvji. Tradicionāli piemiņas pasākumā piedalās Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas personāls un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.

Pēc piemiņas pasākuma dalībnieki dosies uz Iekšlietu minisitriju, kur aptuveni simts avārijas seku likvidētājiem svinīgi tiks pasniegtas Piemiņas zīmes.

Ref:224.002.225.955

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas