Rīgas domes budžets 2020.gadam: Naudas jaunām attīstības iniciatīvām nav

Nākamā gada Rīgas domes budžetā naudas jaunām attīstības iniciatīvām nav, atzinis Rīgas domes Finanšu departamenta Pašvaldības budžeta pārvaldes vadītājs Uldis Rakstiņš.

Komentējot pašvaldības šī gada budžetu Rakstiņš atzina, ka «labi pildās» sadaļa par iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas patlaban pārsniedz prognozēto.

Savukārt runājot par to, uz kā rēķina samazinājušies pašvaldības izdevumi, viņš atzina, ka pašvaldībai neiet tik raiti ar dažādu projektu realizāciju, piemēram, Rīgas domes Satiksmes departamentam kavējās Augusta Deglava pārvada un Brasas tilta pārbūve, kā rezultātā arī nauda tiek pārcelta uz citu gadu.

Arī Austrumu maģistrāles izbūve apstājusies gan tāpēc, ka dome kavējusi savu saistību izpildi, gan tāpēc, ka valsts šim projektam paredzēto Eiropas fondu līdzekļu naudu pārdalījusi Satiksmes ministrijai.

«Patlaban mēs risinām sarunas, lai šo naudu atgūtu. Tiek izskatīts variants paņemt naudu, piemēram, no Dienvidu tilta 4.kārtas izbūves un pārdalīt maģistrālei,» sacīja finansists, norādot, ka izdevumi samazinājušies, jo savlaicīgi nav uzsākti plānotie darbi.

Arī ieņēmumi samazinājušies projektu kavēšanās dēļ. «Ja noslēdz līgumu par ES līdzfinansēta projekta realizāciju, pašvaldībai pienākas avanss 90% apmērā no attiecināmajām izmaksām. Šādam avansam bija jābūt Austrumu maģistrāles projektam, bet tā kā avansa nav, nav arī ieņēmumu,» skaidroja Rakstiņš.

Savukārt runājot par nākamā gada budžeta, Rakstiņš atzina, ka, lai gan visus lēmumus par to, kam tērēt naudu pieņems deputāti, pašvaldības finansiālais kapitāls nav labvēlīgs tam, lai pēkšņi dome varētu lemt par jaunu iniciatīvu ieviešanu.

Vēl par šo tematu: Pirmo reizi vairāku gadu laikā Rīgas domes komiteja neatbalsta papildu naudas piešķiršanu Rīgas satiksmei

«Budžeta programmas varētu būt aptuveni tādas pašas kā šogad, varbūt ar nelielām korekcijām,» sprieda Rakstiņš.

Skatot budžeta grozījumus, opozīcijas deputāts Vilnis Ķirsis (V) domes finansistiem jautāja, vai no domes vadības ir saņemts uzdevums aprēķināt modeļus, lai noņemtu, piemēram, brīvpusdienas skolās vai samazinātu atlaižu skaitu sabiedriskajā transportā.

Komitejas vadītājs un domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR) Ķirsim sacīja, ka spekulācijas par iespējamajām izmaiņām sabiedriskā transporta atlaižu klāstā ir «izteicieni, kam jāpaliek uz to deputātu sirdsapziņas, kas to ir teikuši».

«No koalīcijas puses nekas tāds nav izskanējis un šādi priekšlikumi no mums nebūs,» solīja Burovs.

Savukārt runājot par ēdināšanu skolās viņš atklāja, ka ir lūdzis atbildīgajiem departamentiem sagatavot viedokli un aprēķinus, par iespējamajām izmaiņām, vienlaikus norādot, ka tas obligāti nenozīmē, ka izmaiņas būs.

Deputāts Ģirts Lapiņš (VL-TB/LNNK) prasīja, uz kā rēķina par aptuveni 25 miljoniem eiro ir samazinājies budžeta deficīts, uz ko saņēma atbildi, ka netiek realizēta virkne investīciju projektu, kā rezultātā saglabājas arī nauda.

Tāpat arī Lapiņš prasīja, kas notiks, ja dome SIA Rīgas satiksme nepiešķirs lūgtos 2,9 miljonus eiro.

«Vai tas nozīmē, ka viņiem nebūs peļņa, kā sākumā plānoja?» prasīja domnieks.

Rakstiņš atzina, ka arī bez piešķirtās dotācijas uzņēmums gadu varētu noslēgt ar peļņu, kā rezultātā dome arī izšķīrusies naudu viņiem nepiešķirt.

Kā ziņots, Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja pirmdien atbalstīja pašvaldības 2019.gada budžeta grozījumus, vienlaikus pirmo reizi vairāku gadu laikā neplānojot no domes budžeta SIA Rīgas satiksmei piešķirt papildus lūgto naudu.

Budžeta grozījumus tradicionāli neatbalstīja domes opozīcijas deputāti, bet atbalstīja vairums koalīcijas domnieku.

Rīgas satiksmei budžeta grozījumos tiks piešķirti 1,5 miljoni eiro, taču no valsts transfertiem. Uzņēmuma vadība bija lūgusi piešķirt papildu 2,9 miljonus eiro, tomēr minētais pieprasījums netika atbalstīts, lai gan tradicionāli uzņēmums budžeta grozījumos saņēma vairākus desmitus miljonus, piemēram, pērn tam tika piešķirti 22,5 miljono eiro.

Skaidrojot šādu rīcību, domes finansisti sacīja, ka uzņēmums arī bez minētās dotācijas pieprasījuma gadu plāno noslēgt ar peļņu 1,3 miljonu eiro apmērā, tāpēc pašvaldība izšķīrusies līdzekļus nepiešķirt, jo kopā ar valsts dotāciju 9,68 miljonu eiro apmērā, uzņēmums šogad būs saņēmis 139,68 miljonus eiro.

Finanšu departamenta vadība komitejā no opozīcijas puses tika iztaujāta aptuveni 40 minūtes, lai gan tradicionāli par budžetu tiek lemts vairākas stundas. Kā skaidroja paši opozicionāri – lielākā «ņemšanās» jau bijusi Budžeta komitejā, kur darbojas visu frakciju vadītāji.

Grozījumos norādīts, ka galvaspilsētas budžeta ieņēmumi šogad ir par 8,62 miljoniem eiro mazāki nekā sākotnēji plānots, savukārt izdevumi sarukuši par 33,44 miljoniem eiro. Budžeta deficīts sarucis līdz 86,5 miljoniem, sākotnēji plānoto 110,07 miljonu eiro vietā.

Lasiet arī: Raidījums: Rīgas kartes audits atklāj «uzpūstus» uzcenojumus un saikni arī Rīgas pašvaldības amatpersonām

Gada sākumā bija plānots, ka budžeta ieņēmumi šogad sasniegs 972,64 miljonus eiro, taču grozījumos tie sarukuši līdz 963,77 miljoniem eiro. Savukārt izdevumi tika plānoti 1,083 miljarda eiro apmērā, tagad tos samazinot līdz 1,050 miljardam eiro.

Budžeta grozījumos Rīgas domes Īpašuma departamentam paredzēts papildus piešķirt 265 661 eiro, Mājokļu un vides departamentam 228 923 eiro, Izglītības, kultūras un sporta departamentam – 2,76 miljonus eiro, bet Labklājības departamentam – 986 372 eiro.

Papildu līdzekļi plānoti arī pilsētas izpilddirekcijām, attiecīgi, Austrumu izpilddirekcijai paredzēts iešķirt 60 405 eiro, Pārdaugavas izpilddirekcijai – 63 862 eiro, bet Ziemeļu izpilddirekcijai – 44 635 eiro.

Rīgas pašvaldības policijai izdevumu palielinājums plānots 120 000 eiro apmērā, pašvaldības aģentūrai Rīgas gaisma – 38 720 eiro apmērā, bet Rīgas pieminekļu aģentūrai – 17 198 eiro.

Rīgas pašvaldības dzīvojamo māju privatizācijas komisijai plānots piešķirt 85 135 eiro, bet Rīgas mežiem – 54 832 eiro.

Kopumā Rīgas zoodārzs saņems 60 000 eiro, savukārt informāciju tehnoloģiju iegādei Rīgas skolās kopumā būs piešķirti 850 000 eiro.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas