Rīgas ekonomikas profils: Pilsētu veidos kā Baltijas centrālo transporta mezglu

Lai arī ekonomiku, investīciju piesaisti, nekustamā īpašuma attīstību, tūrisma un citas nozares gan pasaules, tā arī vietējā mērogā pēdējos gadus ievērojami ietekmēja Covid-19 pandēmija, tuvāko gadu laikā Latvijas galvaspilsētā plānoti vairāki ievērojami projekti, kuru mērķis ir attīstīt un pozitīvi ietekmēt Rīgas ekonomiku un uzņēmējdarbību.

To ataino ikgadējais Rīgas pilsētas ekonomikas profils, ko publiskojusi Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra, un kurā apkopota būtiskākā un aktuālākā informācija uzņēmējiem, esošajiem un potenciālajiem investoriem, kā arī iedzīvotājiem par galvaspilsētas ekonomisko izaugsmi un attīstību, investīciju projektiem un biznesa attīstības segmentiem, uzņēmējdarbības, transporta, tūrisma un citām nozarēm.

Rīgas pilsētas 2022.gada ekonomikas profils ietver sešas sadaļas: cilvēki, finanses, vide, lepnums, nākotne un Rīga skaitļos.

Rīga ir Baltijas valstu metropole ar aptuveni miljons iedzīvotājiem pilsētā un tai pieguļošajās teritorijās. Rīgas pilsētā kopējais iedzīvotāju skaits pērn bija  614 618, savukārt 2020.gadā – 621 120 cilvēki.

Rīdzinieks ir vidēji 42 gadus vecs ar vidējo izpeļņu mēnesī – 1 394 eiro. Galvaspilsētā dzīvo 47,5% latviešu, 35,8% krievu, 3,6% baltkrievu, 3,4% ukraiņu un 1,7% poļu.

95% rīdzinieku zina vismaz vienu svešvalodu, savukārt 54% iedzīvotāju zina vismaz divas svešvalodas. 38,7% Rīgas iedzīvotāju ir iegūta augstākā izglītība, bet 37,1% – vidējā izglītība. 2020.gadā augstskolās un koledžās galvaspilsētā un Latvijā studēja 78 548 cilvēku, kur 9 371 jeb 12% no visiem studējošajiem bija studenti no ārvalstīm. Visvairāk studentu – 21% – ir vecuma grupā no 29 līdz 39 gadiem.

Galvaspilsētai ir dominējoša loma Latvijas ekonomikā un uzņēmējdarbībā. Rīgā darbojas 76,3% no visiem ekonomiski aktīvajiem uzņēmumiem Latvijā. Pieprasītākās uzņēmējdarbības jomas galvaspilsētā pēc nodarbināto skaita ir pakalpojumi (179 091 darbinieki), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība (85 618 darbinieki) un rūpniecība (46 971 darbinieks). Savukārt, populārākās investīciju nozares ir finanšu un apdrošināšanas darbības (24,3%), operācijas ar nekustamo īpašumu (16,5%) un vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība (14,8%). Lielākie finanšu uzņēmumi Rīgā ir SEB, Swedbank, DNB Bank.

Rīgā kopumā nodarbināti 305 400 cilvēki jeb 34,2% no visiem Latvijā nodarbinātajiem, bet no visiem ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem Rīgā dzīvo 274 496 jeb 23,6%. Strādājošo iedzīvotāju mēneša vidējā samaksa Rīgā pa dažādiem darbības veidiem (Bruto/€) ir: Administratīvo un apkalpojošo dienestu darbība – 1 937€, Informācijas un komunikācijas pakalpojumi – 1 866€, Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana – 1 413€, Veselība un sociālā aprūpe – 1 211€, Izglītība – 913€, Izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi – 726€.

Tuvākajā nākotnē Rīgu plānots izveidot kā Baltijas centrālo transporta mezglu, tajā attīstot vairākus ievērojamus projektus, tādejādi iegūstot lielas Rīgas centra attīstības iespējas.

Savukārt nozīmīgi investīciju un nekustamā īpašuma attīstības projektu mērķis ir galvaspilsētu padarīt vēl pievilcīgāku investoriem, starptautiskiem uzņēmumiem, digitālajiem nomadiem, ārvalstu studentiem, kā arī, protams, tūristiem un vietējiem iedzīvotājiem.

Nozīmīgākie galvaspilsētas projekti, kuri jau ir attīstības stadijā:

Rail Baltica. Viens no lielākajiem projektiem, kas paredz izbūvēt jaunu Eiropas standarta platuma dzelzceļa līniju Baltijas valstīs. Projekta mērķis ir integrēt Baltijas valstis Eiropas dzelzceļu tīklā, savienojot Helsinkus, Tallinu, Pērnavu, Rīgu, Paņevežu, Kauņu, Viļņu un Varšavu. Plānotās projekta izmaksas ir 5.8 miljardi eiro un Rail Baltica nodrošinās 36 000 jaunu darbavietu.

Pēdējo gadu vērienīgākais satiksmes infrastruktūras projekts Rīgā, kura kopējās izmaksas ir 37,8 miljoni eiro, ir Rīgas austrumu maģistrāles izbūve posmā Ieriķu iela – Vietalvas iela. Tās mērķis ir nodrošināt centra apbraukšanas iespējas un no kravas transporta atslogot Rīgas vēsturisko centru, kā arī Purvciema apkaimi.

Preses nama kvartāls. Projekta 1.kārtas ietvaros tiks attīstīta A klases biroju ēka, multifunkcionālais centrs un četru zvaigžņu viesnīca. A klases biroju centra 26 500 m2 platībā būs apvienoti mazumtirdzniecības, sporta un medicīnas pakalpojumi, plaša ēdināšanas zona, kā arī trīs līmeņu virszemes autostāvvietas, un uz tā jumta atradīsies pirmais Baltijā jumta futbola laukums.

Zināšanu jūdze – inovāciju un zinātnes infrastruktūra Pārdaugavā. Projekta ietvaros tiks izveidotas studentu pilsētiņas, radot teritoriju, kurā attīstīsies gan zinātne, studijas, uzņēmējdarbība, gan arī nekustamā īpašuma tirgus. Zināšanu jūdzē ietilps Rīgas lielākās universitātes, to filiāles vai kopmītnes, kā arī Arhitektūras un mediju centrs H2O 6.

Pilsētas centra apkaime – Rīgas centru plānots attīstīt, izbūvējot modernas biroju telpas, tādejādi piesaistot ārvalstu investīcijas. Te jau ir izbūvēti vai tuvākajā laikā plānots pabeigt vairākus objektus, piemēram, ORIGO ONE, kas ir viens no jaunākajiem un modernākajiem A klases biroju telpu projektiem un  izveidots ar Linstow Baltic 70 miljonu eiro lielo investīciju palīdzību. Savukārt NOVIRA PLAZA četru ēku komplekss tiks pabeigts līdz 2023.gada jūnijam (rojekts piesaistījis vairāk nekā 55 miljonu eiro investīcijas), bet KIMMEL kvartāls ir Zviedrijas nekustamā īpašuma attīstītāja Eastnine projekts, kas tiks veidots kā biroju, veikalu un pakalpojumu telpu komplekss, kā arī ērta pulcēšanās vieta pilsētas centrā. Tāpat 2022.-2023.gadā plāno būvēt THE PINE, kas būs pirmā koka biroju ēka Baltijā, kā arī nulles emisijas jeb klimatneitrāla ēka 19 900 m2 platībā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas