Rīgas zoodārzam iecelta pagaidu valde

Tīģeri Rīgas Zooloģiskajā dārzā

Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs iecēlis Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza (RNZd) pagaidu valdi divu cilvēku sastāvā. Tajā darbosies bijušais zoodārza vadītājs Rolands Greiziņš un VARAM Valsts sekretāra vietnieks attīstības instrumentu jautājumos Sandris Cakuls, informē domē.

Līdzekļu taupīšanas nolūkos jaunajiem valdes locekļiem būs arī samazināts atalgojums, norāda Radzevičs.

Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza pagaidu valde iecelta saistībā ar to, ka no amatiem RNZd valdē atsaukti valdes priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka un valdes loceklis Andris Morozovs. Izmaiņas valdē veiktas sakarā ar to, ka pērn veiktajā zoodārza auditā konstatēta virkne pārkāpumu, kas būtiski ietekmē zoodārza darbību, kā arī veiktās darbības neatbilst rūpīgam saimnieciskajam stilam, vērtē Rīgas dome.

Viens no galvenajiem pārkāpumiem, kā norāda domē, ir pašvaldības zemesgabala Ezermalas ielā, kas nodots zoodārzam bezatlīdzības lietošanā, piesārņošana.

«Manā rīcībā ir Rīgas pilsētas būvvaldes atzinums, kurā teikts, ka zemesgabalā notikusi būvgružu izgāšana. Zoodārza vadība skaidroja, ka mutiski piekritusi projekta Āfrikas savanna būvnieku lūgumam tur īslaicīgi novietot būvgružus, un pēcāk papildu skaidrojumā vispār noliedza būvvaldes atzinumā sniegto informāciju,» skaidro Radzevičs.

Rolands Greiziņš

«Tāpat bažas raisa apstāklis, ka zoodārzs šos atkritumus nemaz netaisās izvākt, bet gan izmantot saimnieciskām vajadzībām, tai skaitā, arī izmantot dzīvnieku pakaišiem. Vadoties no visas šīs informācijas, tas ir mans pienākums ziņot par to prokuratūrai un pārbaudīt, vai zemesgabalā nav izveidojies vides piesārņojums,» paudis Radzevičs.

Pilsētas izpilddirektors noraida jebkādas spekulācijas par it kā Rīgas domes interesēm pārņemt atpakaļ minēto zemes gabalu.

«Zemes gabals piešķirts ar domes lēmumu un jaunā, no Rīgas domes neatkarīgā pagaidu valde ir garants, ka nav iespējamas nekādas nelikumības,» norāda Radzevičs.

Tāpat izpilddirektors norādīja, ka zoodārza teritorijā veikta prettiesiska kafejnīcas iznomāšana. Šis process ticis veikts bez izsoles tiesībām, un tas bijis valdei zināms, tomēr, kad problēma izgaismota, neviens neesot steidzies vērtēt atbildību.

Tostarp arī algu politika uzņēmumā esot nesamērīga, salīdzinot vadības atalgojumu ar ierindas darbiniekiem. Pēc izpilddirektora teiktā, nepamatoti izveidotas divas direktora amatu vietas, lai saglabātu darbu un augstu atalgojumu iepriekšējiem valdes locekļiem Edgaram Vītolam un Uldim Želubovskim, teju pielīdzinot viņu algas iepriekšējā amata algu līmenim. Savukārt nākamā līmeņa speciālistu algas esot būtiski mazākas.

BNN jau ziņoja, ka no darba pašvaldības SIA Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs valdē atlaists gan tās priekšsēdētājs Līdaka, gan valdes loceklis Morozovs (S), apstiprināja Līdaka.

Līdaka sacīja, ka pašlaik nevarot komentēt atlaišanas iemeslus, jo vēl neesot iepazinies ar lēmuma motivāciju.

Morozova izplatītajā preses paziņojumā pausts pieņēmums, ka atlaišana saistīta ar zemesgabalu Mežaparkā, kas 2011.gadā nodots bezatlīdzības lietošanā Rīgas zoodārzam. «Atlaižot valdi, ir sagatavota augsne Rīgas pilsētai piederoša īpašuma atsavināšanai,» apgalvo Morozovs.

Pēc Morozova sniegtās informācijas, 2011.gada augustā Rīgas pilsētas pašvaldība nodeva Rīgas Nacionālajam zooloģiskajam dārzam bezatlīdzības lietošanā zemesgabalu Rīgā, Ezermalas un Cimzes ielās, ar platību 22 873 kvadrātmetri. Līgums tika noslēgts uz desmit gadu termiņu.

«Nesagaidot līguma termiņa beigas, pašvaldības izpilddirektors ir atradis iemeslus, lai šo līgumu pārtrauktu. Kā iemesls tiek minēts zemesgabala lietošanas noteikumu pārkāpšana no Rīgas Zoodārza puses, kas arī ir kļuvis par pamatu valdes atlaišanai. Norādīto zemesgabalu Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs netraucēti lietoja līdz 2019.gada rudenim, kad pēkšņi saņemti pārmetumi par zemesgabalā, iespējams, veiktu nelikumīgu būvniecību un būvgružu glabāšanu. Līdzšinējā valde un zooloģiskā dārza speciālisti pārmetumus noraida,» uzsvēra Morozovs.

Līdaka Zoodārza vadībā nonāca 2018.gada martā, bet Morozovs – pagājušā gada izskaņā. Pērn novembrī darbu zooloģiskā dārza valdē atstāja tās ilggadējie locekļi Edgars Vītols un Uldis Želubovskis.

Firmas.lv pieejamie dati liecina, ka 2018.gadā zoodārzs strādājis ar 3,65 miljonu eiro apgrozījumu un 115 748 eiro peļņu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas