bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 13.12.2019 | Vārda dienas: Lūcija, Veldze
LatviaLatvija

Rīgas Zooloģiskais dārzs svin 101.dzimšanas dienu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Autors: Evija Trifanova/LETA

Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs šogad atzīmē vairākus svarīgus notikumus – svin savu 101.dzimšanas dienu kopš pirmās atvēršanas reizes, piemin 80 gadus kopš darbības atjaunošanas pēc Pirmā pasaules kara un atzīmē 20 gadus kopš filiāles Cīruļi atklāšanas brīža. 

Par godu šiem notikumiem 12.oktobrī un 13.oktobrī gan zoodārzā Rīgā, gan arī tā filiālē “Cīruļi” notiks tradicionālais dzimšanas dienas pasākums Dzīvnieku dienas. Kā jau ierasts, šajās dienās ciemos īpaši aicināti apmeklētāji, kuru vārdā vai (un) uzvārdā dzīvnieka nosaukums. Zoodārza viesiem, kuri visa mūža garumā aktīvi popularizē dzīvnieku pasaules daudzveidību, biļetes šajās dienās maksās puscenu.

Tātad šogad 12. un 13.oktobrī visiem apmeklētājiem, pierādot sava vārda vai uzvārda saistību ar dzīvnieka nosaukumu, (uzrādot līdzpaņemto personas apliecinošu dokumentu) – ieejas biļešu cenai 50% atlaide no pamatcenas. Ja vārda un dzīvnieka nosaukums nav latviešu, bet citā valodā, tad papildus nepieciešams nokopēt atbilstošo vārdnīcas lapu (vai izdrukāt no interneta avota), kurā ir pierādāma tulkojuma saistība ar dzīvnieka nosaukumu.

Sestdien un svētdien Žirafu mājā no plkst. 12.00 līdz 16.00 darbosies gudrību stūrītis Cik dažādi mēs esam?, kur katram apmeklētājam būs iespēja izvēlēties sev piemērotu nodarbi – salikt dzīvnieku domino, puzles, risināt sudoku vai pildīt darba lapas, iepazīties ar dzīvnieku dažādu veidu «apģērbiem».

Dzīvnieku dienu 2013 tradicionāla sacensība – kurš dzīvnieks populārākais?

Neklātienes «sacensības» starp apmeklētājiem, kuru uzvārdā vai vārdā ir dzīvnieku nosaukums, zoodārza dzimšanas dienas svinību laikā norisinās jau vairākus gadus. 2012.gada Dzīvnieku dienās kopumā Rīgas zoodārzu un filiāli Cīruļi apmeklēja 890 ar dzīvām radībām saistītu vārdu un uzvārdu nēsātāji, pārstāvot 30 zīdītājus, 47 putnu, 9 kukaiņu, 11 zivju un 1 rāpuļu sugu. Pērn pirmajā trijniekā iekļuva dažādās valodās reģistrētie Brieži, Gaiļi, un Lāči. Ļoti aktīvi bija arī Zaķi, Gulbji, Vanagi, kā arī Strazdi.

Kurš uzvarēs šogad un cik dārza apmeklētājiem ar dzīvnieku nosaukumu saistīts būs gan vārds, gan uzvārds – tas tiks paziņots īstajā zoodārza dzimšanas dienā, 14.oktobrī mājaslapā.

Pirms 80 gadiem…

Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs vārtus apmeklētājiem pirmo reizi vēra 1912.gada rudenī. Diemžēl jaunais, ar mīlestību lolotais Zooloģiskais dārzs pastāvēja tikai sešus gadus un Pirmā pasaules kara laikā tika slēgts. Dzīvniekus izveda uz Vāciju vai likvidēja. Pēc daudziem gadiem – 1933.gada 24.septembrī Zooloģisko dārzu atklāja no jauna. Šogad aprit 80 gadi, kopš dārza atjaunošanas.

Zooloģisko dārzu soli pa solim atjaunoja sākotnējā vietā, atklāšanas brīdī tas bija neliels un aizņēma agrākās teritorijas austrumu daļu. Galvenā ieeja – jauni koka vārti – atradās tuvāk Ķīšezeram, tagad vārtu vietā ir Amūras tīģeru mītne.

Iestādes mērķi saglabājās iepriekšējie: zooloģiskajā dārzā pirmkārt turami vietējie dzīvnieki, un tam jābūt pieejamam visiem iedzīvotājiem. Zooloģiskā dārza ierīkošanu un vadību uzņēmās entomologs Laimonis Gailītis. Starp pirmajiem dārza iemītniekiem trīsdesmitajos gados bija mežacūka Mežonīte, ūdrs Šuks un Valsts prezidenta Alberta Kvieša dāvinātais lūsis Incis. Ļoti populāri bija vilks Andrejs un lācene Magdusja, mazos apmeklētājus vizināja ēzelīši Voiteks un Frančeska. Tad pamazām dārzā iedzīvojās arī eksotiskie dzīvnieki.

Plašāk par Rīgas Zoodārza vēsturi varat lasīt šeit , kā arī nesen izdotajā grāmatā Mans mīļais Zooloģiskais dārzs(nopērkama dārza kasēs).

Ref:103.000.103.2094


Pievienot komentāru

  1. qooqoo teica:

    cik forša bilde!

No ANO klimata konferences izraida vides aktīvistus, novērotājus

Madridē no ANO Klimata pārmaiņu konferences ceturtdien izraidīti vides aktīvisti un novērotāji pēc tam, kad konferences telpās sarīkota trokšņaina protesta akcija.

Rīgā 40.autobusa maršrutu Jugla–Ziepniekkalns aizstās 4.trolejbusa maršruts

Maršruta izmaiņas tiks īstenotas, sākot ar 2020.gada 2.janvāri, ziņo uzņēmumā Rīgas satiksme.

Ko Lietuvai nozīmēs zemāks vēlēšanu slieksnis – demokrātijas kvalitāti vai ķīviņus Seimā?

Lietuvas likumdevēji šonedēļ atbalstījuši vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu politiskajām partijām līdz 3%, bet partiju apvienībām – līdz 5%. Ieceres atbalstītāji to raksturo kā valsts demokrātijas briedumu, taču pretinieki sauc to par kaitējumu Seima darbam, jo partiju sadalījums varētu kļūt vēl sadrumstalotāks.

Latvijas nepilsonim Skripņikam piecu gadu cietumsods par karošanu Austrumukrainā

Atstāts negrozīts spriedums, ar kuru daugavpilietim Artjomam Skripņikam par piedalīšanos bruņotajā konfliktā Austrumukrainā, apmācot jaunos karavīrus, piespriests piecu gadu cietumsods.

Kariņš izveido darba grupu Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ceturtdien, 12.decembrī, izdevis rīkojumu par darba grupas izveidi satiksmes ministra Tāļa Linkaita vadībā Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai.

Latvija oktobrī starp 11 ES valstīm ar rūpniecības produkcijas apmēra kāpumu

Rūpniecības produkcijas izlaide Latvijā šā gada oktobrī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada palielinājusies par 3%, tai esot starp 11 valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Krievija izraida vācu diplomātus, atbildot uz Vācijas rīcību pēc Berlīnes slepkavības

Krievija lūgusi diviem Vācijas vēstniecības darbiniekiem pamest valsti. Šis ir atbildes solis uz Vācijas lēmumu saistībā ar kāda Gruzijas pilsoņa slepkavību pasludināt divus Krievijas diplomātus par valstī nevēlamām personām.

Gada nogales brīvdienās strādās atsevišķas pasta nodaļas; pensijas izmaksās agrāk

Gada nogales svētkos 24., 25., 26. un 31.decembrī strādās atsevišķas pasta nodaļas lielākajos tirdzniecības centros.

Veinstīna Holivudas seksuālas izmantošanas sāgā piedāvā kompensēt 25 milj. dolārus

ASV kinoindustrijas skandālā par virkni iespējamu seksuālas izmantošanas gadījumu kinoproducents Hārvijs Veinstīns (Harvey Weinstein) izteicis piedāvājumu panākt pirmstiesas vienošanos ar vairāk nekā 30 sievietēm apmaiņā pret 25 miljonu ASV dolāru lielu sāpju naudu.

Arī Rīgas brīvosta un Liepājas SEZ izstāsies no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas

Rīgas brīvosta un Liepājas Speciālā ekonomiskā zona izstāsies no smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga vadītās Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas, kas pakļauta ASV sankcijām.

Jāpanāk, lai Lemberga ietekme Ventspils brīvostā tiek pārtraukta, tā banku uzraugi

Sankciju mērķis nav paralizēt uzņēmumu darbību, bet gan saprast, vai caur tiem tiek veikti darījumi, ko ietekmē sankcionētā persona – Aivars Lembergs.

Saeimas Budžeta komisija noraida iedzīvotāju aicinājumu atlikt partiju finansējuma palielināšanu

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vairākums noraidījis vairāk nekā 11 000 cilvēku parakstīto iniciatīvu par būtiskas partiju finansējuma palielināšanas atlikšanu.

Atklāj Igaunijas-Somijas gāzes starpsavienojumu

Igaunija un Somija svinīgi atklājušas gāzes starpsavienojumu Balticconnector, kas iezīmē nogriezni desmit gadus ilgā reģiona enerģētikas tirgus attīstībā.

Saeimas Juridiskā komisija atbalsta tiesnešu imunitātes atcelšanu administratīvo pārkāpumu lietās

Saeimas Juridiskā komisija pirms otrā lasījuma atbalstījusi likumprojektus, ar kuriem plānots atcelt tiesnešu imunitāti administratīvo pārkāpumu lietās.

Jaunais Latvijas Bankas prezidents – Mārtiņš Kazāks

Saeima ceturtdien, 12.decembrī, Latvijas Bankas prezidenta amatā apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku.

Izraēla ceļā uz trešajām parlamenta vēlēšanām gada laikā

Izraēlā turpinās ieilgusi politiskā krīze. Knesets sācis virzību uz parlamenta atlaišanu un trešajām parlamenta vēlēšanām gada laikā pēc tam, kad neviena politiskā partija nav spējusi izveidot vairākuma koalīciju.

Kas ir ASV sankcijām pakļautā Ventspils Attīstības aģentūra, un ko darīs tās biedri?

Starp VAA biedriem ir vairākas Ventspils pašvaldības kapitālsabiedrības, kuras šai biedrībai gadiem ilgi maksājušas bagātīgus meslus.

EK paraksta fon der Leienas Eiropas zaļo kursu uz klimatneitralitāti

Eiropas Komisijas locekļi ir parakstījuši jaunās priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas piedāvāto politisko stratēģiju Eiropas zaļo kursu, kas paredz līdz 2050.gadam sasniegt klimatneitralitāti, tomēr lemšana par to ir dalībvalstu ziņā.

Autoceļi apledojuši galvenokārt Vidzemē un Zemgalē

Zemgalē un Vidzemē 12.decembra rītā apledojums vietām apgrūtina braukšanu par valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem.

Papīra izmantošana rēķiniem saglabāsies vēl vismaz desmit gadus

Papīra izmantošana rēķinu saņemšanai Latvijā saglabāsies vēl vismaz desmit gadus, prognozē finanšu tehnoloģiju un e-rēķinu risinājumu uzņēmuma AS Fitek vadītājs Latvijā Edgars Strazds.

SIF padomē saplēšas par NVO atbalsta prioritātēm

Lai arī Sabiedrības integrācijas fonda padomē puses ir sastrīdējušās par Nevalstisko organizāciju fonda prioritātēm, konkursu, lai NVO varētu sākt apgūt tām atvēlētos līdzekļus, varētu izdoties izsludināt vēl šogad.

Grēta Tunberga kļūst par The Time gada cilvēku

Zviedru klimata glābšanas aktīviste Grēta Tunberga atzīta par amerikāņu žurnāla The Time gada cilvēku.

No Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas izstājas lidosta Rīga, LDz un Baltijas ekspresis

VAS Latvijas dzelzceļš un VAS Starptautiskā lidosta «Rīga» izstāsies no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas, kuru vada ASV «melnajā sarakstā» iekļautais Aivars Lembergs.

Somija, noslēdzot prezidentūru, piedāvā bezmaksas mākslīgā intelekta kursu

Somija izvēlējusies noslēgt tās prezidentūru Eiropas Savienībā, piedāvājot visiem ES pilsoņiem bezmaksas iziet tiešsaistes mācību kursu par mākslīgo intelektu.

Linkaits: Lai arī Ventspils brīvostas konti ir slēgti, saimnieciskā darbība ostā turpinās

Lūgts vērtēt aktuālo situāciju Ventspils brīvostā, ministrs norādīja, ka visi Ventspils brīvostas konti ir slēgti, vienlaikus saimnieciskā darbība ostā turpinās – kravas tiek vestas, kuģi ienāk un iziet no ostas.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!