bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 18.09.2019 | Vārda dienas: Alita, Elita, Liesma
LatviaLatvija

Rinkēvičs: Kardinālas izmaiņas Ukrainas ārpolitikā nav gaidāmas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

Līdz ar jaunā Valsts prezidenta Volodimira Zelenska ievēlēšanu kardinālas izmaiņas Ukrainas ārpolitikā nav gaidāmas, pauž ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Viņš uzskata, ka līdz ar jaunā prezidenta ievēlēšanu nav gaidāmas būtiskas izmaiņas lielajos stratēģiskajos virzienos, ko Ukraina deklarējusi pēdējo piecu gadu laikā, tostarp ciešākā sadarbībā ar Eiropas Savienību (ES), valsts teritoriālas nedalāmības un neatkarības stiprināšanā, kā arī reformu procesā.

Rinkēvičš norāda, ka jaunievēlētais prezidents skaidri teicis, ka iestājas par valsts ģeopolitiskā kursa saglabāšanu, kas neapšaubāmi bijis viens no iemesliem, kāpēc vēlētāji viņam dāvājuši savu uzticību.

Vienlaikus ministrs skaidro, ka to, kādas būs izmaiņas Ukrainas politikā, ninansēti nevar atbildēt neviens, turklāt svarīgi būšot, kādus cilvēkus jaunais prezidents aicinās iecelt par ārlietu un aizsardzības ministriem.

Rinkēviča ieskatā, arī Ukrainas ārpolitikā nav gaidāmas kādas kardinālas izmaiņas.

Ministrs gan atgādina, ka, kaut arī prezidentam Ukrainā ir daudz pilnvaru drošības un ārpolitikas jomā, tā ir parlamentāri prezidentāla valsts, kā rezultātā daudz ko nosaka arī valdība un parlaments. Oktobrī Ukrainā gaidāmas arī parlamenta vēlēšanas, tāpēc patlaban jautājums par Ukrainas nākotni ir priekšlaicīgs, uzskata politiķis.

Viņš stāsta, ka Latvija neapšaubāmi ir gatava sadarboties ar Ukrainu un tās jaunā prezidenta administrāciju, kā arī atbalstīt valsti reformu ieviešanā, teritoriālās nedalāmības stiprināšanā un cīņā par to, kā arī virzībā uz ciešāku integrāciju eiroatlantiskajās organizācijās.

Rinkēvičs būtiskas pārmaiņas Latvijas un Ukrainas divpusējās attiecībās neprognozē.

Ministrs stāsta, ka pārliecinošais uzticības balsojums jaunajam prezidentam sevī ietver arī milzīgu riska faktoru, jo cilvēki vienmēr sagaida, ka viss un visās jomās tiks uzlabots dažu nedēļu laikā. Politiķis norādīja, ka Ukrainā prezidentam ir daudz konstitucionālo ierobežojumu, turklāt nav viegli īstenot reformas, vienlaikus cīnoties par valsts neatkarību.

Rinkēvičs uzskata, ka lielais atbalsts Zelenskim liecina par to, ka cilvēki vēlas aktīvākas reformas cīņā ar korupciju un tiesībaizsardzības sektorā. Tāpat, Rinkēviča ieskatā, nozīmīgs faktors bija ne pārāk populārās ekonomikas reformas, ko gan faktiski īsteno valdība un parlaments, kā arī sabiedrībā neviennozīmīgi vērtētā rīcība saistībā ar Krimas aneksiju.

Politiķis stāsta, ka arī iepriekšējais Ukrainas prezidents Petro Porošenko savu piecu gadu termiņu veltīja daudzu ļoti svarīgu jautājumu risināšanā, tomēr no viņa sagaidīja vairāk, nekā viens valsts vadītājs spēj īstenot.

Rinkēvičs stāsta, ka uz jauno Ukrainas prezidentu tiek liktas lielas cerības un gaidas, tomēr, vai tās tiks piepildītas, rādīs gan laiks, gan parlamenta jaunais sastāvs, gan arī spēja pieteiktās reformas aktīvāk īstenot.

Uz jautājumu, vai līdz ar jaunā prezidenta nākšanu pie varas varētu mainīties Ukrainas attiecības ar Krieviju, Rinkēvičs norāda, ka tas lielā mērā būšot atkarīgs no tā, kādas iniciatīvas izvirzīs jaunais prezidents, kā arī cik ieinteresēta attiecību normalizēšanā būs pati Krievija.

Vienlaikus ministrs ir diezgan skeptisks par šādu scenāriju, ņemot vērā, ka attiecības joprojām ietekmē pretlikumīgā Krimas aneksija un konflikta situācija Ukrainas austrumos.

Rinkēvičs norāda, ka «lai dejotu, nepieciešami divi», kā rezultātā abu valstu attiecības nav atkarīgas tikai no Ukrainas, bet no Krievijas pēdējo piecu gadu laikā nav vērojama vēlme situāciju mainīt.

Rinkēvičs arī piebilst, ka pārāk maz tiek novērtēts fakts, ka Ukrainā varas maiņa tagad notiek atbilstoši demokrātijas likuma varas labākajiem standartiem, kā arī Porošenko atzinis savu sakāvi un gatavs nodrošināt varas nodošanu. Šo aspektu, kā norāda politiķis, Ukrainas gadījumā nedrīkst novērtēt par zemu, atceroties, kas noticis iepriekšējos gados.

Kā ziņots, Ukrainā svētdien, 21.aprīlī, notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā pārliecinoši uzvarējis komiķis Zelenskis, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas paziņotie rezultāti pēc gandrīz visu protokolu apstrādes. Par Zelenski nobalsojuši gandrīz trīsreiz vairāk Ukrainas pilsoņu nekā par pašreizējo prezidentu Petro Porošenko.

Galīgie oficiālie rezultāti gaidāmi ap 30.aprīli.

Prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā pirms trim nedēļām, kurā bija 39 kandidāti, Zelenskis saņēma 30% balsu, bet Porošenko – 16% balsu.

Prezidenta amata termiņš ir pieci gadi.


Pievienot komentāru

Krievijas un Baltkrievijas tuvināšanās līgums «ciešāks nekā ES»

Ekonomiskās integrācijas nolīgums, ko noslēgušas Krievija un Baltkrievija saskaņā ar Krievijas ziņu portālu vēstīto paredz ekonomikas politikas saskaņošanu un kopēju enerģētikas regulatori izveidi.

ES tiesa izskata Īrijas prasību pret 13 miljardu eiro piedziņu no Apple

Eiropas Savienības Vispārējā tiesā sākta izskatīt Īrijas apelācijas sūdzība pret Briseles lēmumu, ka Īrijai jāpiedzen no tehnoloģiju milža Apple 13 miljardi eiro par nesamaksātiem nodokļiem.

Swedbank atzīst nepilnības naudas atmazgāšanas novēršanā

Igaunijā un Zviedrijā komercbanka Swedbank ir atzinusi izmeklējošām iestādēm, ka darbā ar naudas atmazgāšanas gadījumu novēršanu, tai ir bijušas «zināmas nepilnības», paziņojumā presei atzinusi bankas vadība.

EP atbalsta Lagardas kandidatūru ECB vadītājas amatam

Eiropas Parlaments atbalstījis Kristīnes Lagardas kandidatūru Eiropas Centrālās bankas vadītājas amatam.

Jaundzimušajiem plānots vairs nepiešķirt nepilsoņa statusu

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti, otrajā lasījumā atbalstīja likumprojektu Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem. Tas paredz, ka bērniem, kuri dzimuši pēc 2020.gada 1.janvāra, vairs netiks piešķirts nepilsoņa statuss.

Saeimā neatbalsta paplašinātās depozīta sistēmas ieviešanu

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 17.septembrī, pirms trešā lasījuma neatbalstīja priekšlikumus, kas paredzēja paplašinātas depozīta sistēmas ieviešanu.

Diskusija par OIK gandrīz «norauj» 2020.gada budžeta izskatīšanu

Valdība, saķeroties jautājumā par OIK problēmas risināšanas pēkšņu iekļaušanu 2020.gada budžetā, sašūpoja nākamā gada budžeta tālāku virzību.

ASV mudina Lietuvu negodināt holokaustam palīdzējušus tautiešus

Amerikas Savienoto Valstu sūtne holokausta jautājumos norādījusi Lietuvai, ka «ir svarīgi objektīvi aplūkot vēstures personību rīcību – gan to labos, gan sliktos darbus». Diplomāte šādi izteikusies saistībā ar pretrunīgo lietuviešu amatpersonu un partizānu ģenerāli Vētru.

Valdībā pieņem vairākus grozījumus ar mērķi uzlabot veselības aprūpi grūtniecēm

Valdībā apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kad paredz paplašināt ģenētiski iedzimto slimību skrīningu un noteikt stingrākas resertifikācijas prasības ginekologiem dzemdību speciālistiem.

Valdība piešķir 310 273 eiro pārraižu telpu stāvokļa uzlabošanai LTV un LR studijās

Lai novērstu akūtus drošības un darbības riskus sabiedrisko mediju – Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio – darbībā, valdība lēma piešķirt 310 273 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Saeimas komisijā neatbalsta ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 17.septembrī, neatbalstīja rīkojuma projektu par ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanu Rīgā.

PVD: Vairākās Siguldas izglītības iestādēs ēdināšana notikusi nelegāli

Pārtikas un veterinārajam dienestam, veicot pārbaudes Siguldas izglītības iestādēs, praktiski katrā atklājis pārkāpumus, informē dienests.

Ekskluzīvi | Ābrama par būvniecības karteļiem: sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu

Sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu. Vainīgajiem jāatkāpjas no augstiem amatiem, nevis vienkārši jānoiet pagrīdē un pēc kāda laika jāatsāk darbība, tā par būvniecības karteļiem un aizdomām, kas vērstas pret lietā iesaistītajām amatpersonām, intervijā BNN norāda Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Baltkrievija: Politiskā noskaņojuma svārstības nedrīkst ietekmēt kodoldrošību

Baltkrievijas enerģētikas ministra vietnieks norādījis, ka uz kodoldrošību nedrīkst attiekties politiskā noskaņojuma svārstības. Viņa izteikumi saistīti ar Lietuvu, kuras pierobežā Krievijas uzņēmumi būvē Baltkrievijas pirmo atomelektrostaciju.

Swedbank: Dzīvokļu cenas auga straujāk par algu, mājokļa pieejamība Rīgā samazinājās

Mājokļu pieejamības indekss Rīgā šī gada 2.ceturksnī ir samazinājies par 4,7 punktiem, salīdzinot ar iepriekšējā gada otro ceturksni, un tuvākajā laikā mājokļi nevarētu kļūt pieejamāki.

LU rīkos jaunu iepirkumu par Rakstu mājas celtniecību

Rakstu mājas iepirkums ir apturēts un Latvijas Universitātes vadība lēmusi rīkot jaunu iepirkumu par ēkas celtniecību, tā LNT raidījumā 900 sekundes paziņojis LU rektora pienākumu izpildītājs Gvido Straube.

Amnesty International balvu saņem pusaudžu klimata aizstāve Thunberga

Pasaulē lielākā cilvēktiesību organizācija Amnesty International piešķīrusi tās apbalvojumu Pārliecības vēstniece zviedru skolniecei Grētai Thunbergai, kura aizsākusi skolēnu masveida iknedēļas demonstrācijas par labu klimata aizsardzības politikai.

Citskovskis: Valsts pārvaldes atalgojumam jāsasniedz 80% no privātā sektora algām

Veidojot jaunu atlīdzību sistēmu valsts pārvaldē, viens no mērķiem ir panākt, ka valsts pārvaldes atalgojuma līmenis sasniedz 80% no atalgojuma privātajā sektorā, tā izteicies Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis.

ES ar britiem par izstāšanos spriedīs biežāk, Džonsons pastāv uz šķiršanos 31.oktobrī

Tikšanos par Brexit problemātiku aizvadījuši Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons un Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers. Puses vienojušās tikties biežāk, koncentrējoties uz izstāšanos 31.oktobrī.

VID astoņos mēnešos valsts budžetā iekasējis par 0,3% vairāk, nekā plānots

Valsts ieņēmumu dienests šogad astoņos mēnešos valsts budžetā iekasējis 6,446 miljardus eiro, kas ir par 20,899 miljoniem eiro jeb 0,3% vairāk, nekā plānots.

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, PVD apturējis dārzeņu pārstādes ceha darbību Jelgavā

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, Pārtikas un veterinārais dienests nopietnu higiēnas prasību pārkāpumu dēļ apturējis dārzeņu pārstādes ceha darbību Jelgavā.

Pagājušajā nedēļā Latvijā un Lietuvā vidējā elektroenerģijas cena kritusies par 9%

Latvijas tirdzniecības apgabala vidējā elektroenerģijas cena bija 46,29 eiro par megavatstundu un Lietuvā – 46,31 eiro par megavatstundu.

Ukraina gatavo 16% kāpumu aizsardzības budžetam

Kijevai gatavojoties sarunām ar Krieviju, Vāciju un Franciju par Donbasa karu, Ukrainas valdība nākusi klajā ar valsts budžeta projektu, kas 2020.gadā paredz aizsardzības tēriņu kāpumu 16% apmērā.

Igaunija: Atlaides Krievijai liecina par Rietumu bezspēcību

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka nav pieļaujama atkāpšanos no Eiropas Savienības principiem attiecībā uz Krieviju, jo Rietumu bezspēcība ļautu Maskavai īstenot trešo iejaukšanās avantūru.

Latvijā otrajā ceturksnī vairāk vakanču nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā vakanču līmenis otrajā ceturksnī bija 3,2%. Lielāks nekā mūsu valstī šogad aprīlī–jūnijā vakanču līmenis bijis Čehijā, Beļģijā un Nīderlandē, kā arī Vācijā.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->