bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 26.06.2019 | Vārda dienas: Ausma, Ausmis, Inguna, Ingūna, Inguns
LithuaniaLietuva

Rokādes Lietuvā. Jaunievēlētais Nausēda tiekas ar politiskajiem līderiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Gitans Nausēda

Lins Jegelevičs, speciāli BNN

Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) šonedēļ ticies ar Lietuvas parlamenta partiju līderiem. Viņš apstiprinājis, ka savā pirmajā oficiālajā ārvalstu vizītē dosies uz Poliju, un tas notiks neilgi pēc inaugurācijas ceremonijas – 16.jūlijā.

Lai Skvernelis turpina darbu

Lai arī izteicies, ka aktīvi piedalīsies jaunā ministru kabineta izveidē, Nausēda šonedēļ uzsvēris, ka viņa konstitucionālā vara šajā ziņā ir ierobežota, un viņš var vienīgi iecelt ministrus, kuriem ir parlamenta vairākuma – Zemnieku un Zaļo savienības – atbalsts.

Lietuvas konstitūcija uzliek par pienākumu esošajai valdībai atdot tās pilnvaras Nausēdam pēc prezidenta inaugurācijas 12.jūlijā. Lai stiprinātu savu stāvokli,  Zemnieku un Zaļo savienība cenšas rast jaunus koalīcijas partnerus. Tikmēr jaunievēlētais prezidents jau norādījis, ka nevēlas satricināt esošo kabinetu un no premjera Sauļusa Skverneļa (Saulius Skvernelis) sagaida palikšanu amatā. Vienlaikus Nausēda nav izslēdzis arī citu iznākumu, kas nozīmētu, ka arī citas partijas, ne tikai Zemnieku un Zaļo savienība, varētu tikt uzrunātas uzņemties atbildību pār valsti.

Nausēda cenšas nomierināt opozīciju?

«Tas ir maz ticams. Viņš, visticamāk, minējis «citu iznākumu», lai samierinātu opozīcijas konservatīvos [Tēvzemes savienību – Lietuvas kristīgos demokrātus], kuri jau ilgus gadus kritizē Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienību un tās valdību,» BNN viedokli paudis Mikolas Rumeris universitātes asociētais profesors Vītauts Dumbliausks (Vytautas Dumbliauskas). «Visas partijas nenoliedzami jau domā par nākamā Seima vēlēšanām, un «temperatūra» celsies likumdevēju iestādē.»

Nausēda vairākkārt paudis, ka Skvernelim vajadzētu turpināt vadīt valdību, jo īpaši tāpēc, ka nākamajā pavasarī gaidāmas vēlēšanas. «Domāju, ka Skvernelim jāuzņemas atbildība par atlikušo pusotru gadu,» otrdien, 4.jūnijā, žurnālistiem sacījis Nausēda.

Stabilitāte – Nausēda prioritāte

Jaunievēlētais prezidents uzsvēris, ka stabilitāte valdībā ir viņa galvenā prioritāte. «Es ceru, ka viņš [Skvernelis] pats centīsies palikt valdības vadītāja amatā. Tomēr, ja radīsies citāda situācija un es redzēšu nepietiekamu vēlmi strādāt, vai arī atšķirsies mērķi, kas novedīs pie valdības īslaicīguma vai nestabilitātes, es noteikti nevarēšu apstiprināt šādu valdību vai ministru prezidentu,» pēc tikšanās ar Skverneli pagājušajā piektdienā sacījis Nausēda.

Viņš piebildis, ka nav neaizvietojamu cilvēku un Lietuvā neapšaubāmi ir vairāki kandidāti, kuri spētu ieņemt šo amatu. «Šodien ir grūti pateikt, kā šī valdība izskatīsies, jo situācijai ir jāstabilizējas, un jāatbild uz jautājumiem par tās izveidi, kā arī par koalīcijas līgumu. Tādēļ, protams, ir pāragri runāt par konkrētiem vārdiem un konkrētiem ministru kandidātiem,» uzskata Nausēda. Vienlaikus viņš nosaucis divu esošā kabineta ministru vārdus, kuri, viņaprāt, raisa «jautājumus» par to piemērotību amatiem.

Svernelis priecīgs pēc tikšanās ar Nausēdu

Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienības prezidenta amata kandidāts Skvernelis iepriekš apšaubīja savas iespējas turpināt vadīt valdību, ja prezidenta vēlēšanās uzvarētu kāds cits. Pirms vēlēšanu pēdējās kārts Zemnieku un Zaļo savienības aicināja tās biedrus atbalstīt Nausēdu, nevis Tēvzemes savienības – Lietuvas kristīgos demokrātu kandidāti Ingrīdu Šimonīti (Ingrida Šimonytė).

Pēc tikšanās ar ievēlēto prezidentu Skvernelis bija priecīgs, liekot nojaust, ka viņš paliks pie valdības grožiem pēc Nausēda inaugurācijas. Skvernelis gan uzsvēra, ka, tā kā viņam uzdots izveidot Ministru kabinetu, viņš to ievērojami pārveidos.

Cits iemesls Ministru kabineta pārveidei?

Tikmēr opozīcijas pārstāvis Gabrieļs Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) ir pārliecināts, ka Lietuvas Zemnieku un Zaļo plāni pārskatīt koalīcijas līgumu galvenokārt ir vērsti pret ministriem, kuri zaudējuši «zemnieku» un viņu līdera Ramūna Karbauska (Ramūnas Karbauskis) labvēlību.

«Es domāju, ka tas sākās ar vienkāršu vēlmi tikt vaļā no dažiem ministriem – [transporta un komunikāciju ministra] Roka Masiuļa (Rokas Masiulis), [Klaipēdas ostas vadītāja] Arvīda Vaitka (Arvydas Vaitkus), [aizsardzības ministra] Raimunda Karobļa (Raimundas Karoblis),» žurnālistiem pauda Landsberģis pēc tikšanās ar Nausēdu.

Kašķis starp Zemnieku un Zaļo līderi un Seima spīkeri

Zemnieku un Zaļo partija, kurai Seimā ir visvairāk mandātu, turpināja sarunas par jauna koalīcijas līguma izveidi ar Lietuvas Sociāldemokrātisko strādnieku partiju, partiju Kārtība un Taisnīgums un īpaši ar Lietuvas poļu vēlētāju apvienību – Kristīgo ģimeņu savienību. Zemnieki un Zaļie parakstīja koalīcijas līgumu ar pirmajiem diviem, bet Lietuvas poļu vēlētāju apvienība – Kristīgo ģimeņu savienība vēl tam nav piekritusi.

Izskanējis, ka Sociāldemokrātiskā strādnieku partija pieprasījusi sev Saeima spīkera un divus ministra matus apmaiņā pret atbalstu Zemniekiem un Zaļajiem. Tas gan sadusmojis pašreizējo Seima spīkeri Viktoru Pranckieti (Viktoras Pranckietis), kurš teica, ka negrasās pamest savu amatu pat, ja to pieprasīs Karbausks.

Gan Pranckietis, gan Karbausks Zemnieku un Zaļo biedriem izsūtīja atklātās vēstules, izmetot dzēlības vienam par otru.

Seima statūti paredz, ka spīkeri var atstādināt tikai ar neuzticības balsojumu, kur «par» ir 71 no 141 parlamentārieša.

Nausēda vispirms apmeklēs Poliju

Ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) apstiprinājis, ka jaunievēlētais prezidents Nausēda pirmā vizīte būs uz Poliju. Tā notiks uzreiz pēc inaugurācijas – 16.jūlijā.

Linkevičs norāda, ka prezidents apmeklēs arī citus Lietuvas sabiedrotos, taču citu ārzemju vizīšu datumi vēl nav noteikti.

Vēlēšanu naktī Nausēda izteica vēlmi turpināt dialogu ar Baltkrieviju un nedaudz mainīt oficiālo nostāju pret Krieviju. Iespējams, komentējot prezidenta plānus attiecībā pret austrumu kaimiņu, Linkevičs norādīja, ka «varētu būt taktiskas pārmaiņas, nianses, bet ne stratēģiskas pārmaiņas».

Apstiprināti vēlēšanu rezultāti

Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija apstiprinājusi prezidenta vēlēšanu rezultātus. 65,68% jeb 881 496 vēlētāji nobalsoja par neatkarīgo kandidātu Nausēdu. 33,04% jeb 443 394 iedzīvotāji savu balsi atdevuši konservatīvo virzītajai Šimonītei.


Pievienot komentāru

Ukraina vīlusies par Krievijas atgriešanos Eiropas Padomes asamblejā

Cilvēktiesību organizācijā Eiropas Padome otrdien, 25.jūnijā, atļauts Krievijai pēc piecu gadu pārtraukuma atgriezties organizācijas Parlamentārajā asamblejā. Tas sadusmojis Ukrainu, jo Krievija joprojām ir anektējusi Krimas pussalu, ko atņēmusi kaimiņvalstij.

Pētīs kritisko infrastruktūru Baltijas valstīs un Norvēģijā

Iniciatīvas mērķis ir salīdzināt kritiskās infrastruktūras aizsardzības politikas un valsts komunikāciju par kritisko infrastruktūru Baltijas valstīs un Norvēģijā.

Kariņš: Igaunijas premjers piekrīt alkohola akcīzes jautājumu visām Baltijas valstīm risināt kopā

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ar Igaunijas premjeru Jiri Ratasu ir runājis par nepieciešamību akcīzes alkohola likmju jautājumu risināt visām Baltijas valstīm kopā.

Aicina atteikties no Baltijas mencas un Eiropas zuša patēriņa

Lai saglabātu Baltijas jūras mencu un Eiropas zuti arī nākamajām paaudzēm, Pasaules Dabas fonds aicina sabiedrību pievienoties kampaņai Lai jūra čum un mudž un neizvēlēties šīs zivis veikalos un citās tirdzniecības vietās.

TM rosina visaptverošu revīziju saistībā ar finanšu noziegumu iztiesāšanu

Nepieciešams veikt revīziju, kurā tiktu izvērtēti faktori, kas negatīvi ietekmē efektīvu kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem ekonomikas un finanšu jomā virzību, informatīvā ziņojumā valdībai norāda Tieslietu ministrija.

Ministru kabinets atbalsta nepilngadīgo kriminālatbildības reformu

Valdība atbalstījusi grozījumus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, kas paredz samazināt tradicionālajai kriminālatbildības sistēmai pakļauto nepilngadīgo skaitu, proti, veicināt viņu resocializāciju.

Rīgā vēl viena frakcija: no JKP izslēgtie domnieki un Putniņš dibinās savu frakciju

Aizvadītajā nedēļā no Jaunās konservatīvās partijas izslēgtie Rīgas domes deputāti Druvis Kleins un Imants Keišs, kā arī neatkarīgais deputāts Oskars Putniņš nolēmuši dibināt savu frakciju.

Nevar vienoties, vai automātiski jāpiemēro naudassodi par deklarāciju nesniegšanu

Ministriem nevarot vienoties par to, vai naudas sodi par deklarāciju neiesniegšanu būtu piemērojami automātiski, valdība uz divām nedēļām atlika lemšanu par Finanšu ministrijas izstrādātajiem grozījumiem likumā Par nodokļiem un nodevām.

Opozīcijas uzvara Stambulas mēra vēlēšanās pārtrauc Erdogana partijas dominanci

Atkārtotās Stambulas mēra vēlēšanās ir triumfējis opozīcijas kandidāts, Eiropas lielākajā pilsētā pārtraucot Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana partijas 25 gadu valdīšanu.

Latvijas pilsonībā uzņemtas 70 personas

Otrdien, 25.jūnijā, Ministru kabinets izdeva rīkojumu uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 70 personas, tajā skaitā, vienu nepilngadīga persona, kas naturalizējusies kopā ar vecākiem.

Trijām ministrijām būs jāveido vienota statistika par uz ceļiem cietušajiem

Satiksmes, iekšlietu un veselības ministrijām būs jāveido vienota ceļu satiksmes negadījumos smagi cietušo statistikas uzskaite lēmusi Latvijas valdība.

Dīķsaimniecībām samērīgas sankcijas un citi grozījumi

Valdība otrdien, 25.jūnijā, apstiprinājusi grozījumus dīķsaimniecībām, kas sekmēs esošo saistību pagarināšanu.

Nākamajos Jāņos, visticamāk, būs piecas brīvdienas

Nākamgad Līgo svētkos varētu būt piecas brīvas dienas, par to liecina valdībā iesniegtais, tomēr vēl neizskatītais Labklājības ministrijas rīkojuma projekts par darba dienas pārcelšanu 2020.gadā.

Dati: Iedzīvotāju apmierinātība ar savu finansiālo situāciju ir zema

Latvijas iedzīvotāju apmierinātība ar savas mājsaimniecības finansiālo situāciju joprojām ir zema un vidēji tiek vērtēta ar 5,4 ballēm no 10, liecina CSP apkopotie ienākumu un dzīves apstākļu aptaujas dati par 2018.gadu. 

Kaljulaida Uzvaras dienā: Aizsardzība sākas ar katru iedzīvotāju atsevišķi

Atzīmējot Igaunijas Uzvaras dienu, Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida ir uzsvērusi katra iedzīvotāja lomu valsts drošībā, kaut arī dabas kataklizmas šobrīd Igaunijā esot vairāk iespējamas nekā karadarbības izcelšanās.

LU pētnieki: Trešdaļa Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai

Trešdaļa Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai, liecina LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieku veiktā aptauja.

Kariņš gaida Nemiro skaidrojumu par Latvenergo padomes atsaukšanu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš līdz nedēļas beigām gaidīs ekonomikas ministra Ralfa Nemiro skaidrojumu par AS Latvenergo padomes atsaukšanu un pagaidu padomes iecelšanu, liecina premjera izdotā rezolūcija.

Pētījums: Latvijas iedzīvotājiem mājoklis ir svarīgākais īpašums

Vairums Latvijas iedzīvotāju savu mājokli uzskata par svarīgāko tiem piederošo īpašumu, taču gandrīz katrs ceturtais nedara neko, lai to pasargātu pret zādzībām.

Latvijai trešais augstākais izaugsmes temps Eiropas inovāciju reitingā

Latvijā vērojama trešā augstākā izaugsme Eiropas Savienībā, sniegumam reitingā pieaugot par 17,7 procentpunktiem, liecina Eiropas inovāciju rezultātu un Reģionālās inovācijas rezultātu pārskati.

VNĪ: Okupācijas muzeja jaunās daļas būvniecība apsteidz grafiku

Okupācijas muzeja jaunās daļas būvdarbi apsteidz grafiku, informē VAS Valsts nekustamie īpašumi pārstāvji.

Viņķele: Slimnīcu padomes nebūs politiķu izklaides vietas

«Šīs padomes nebūs politiķu izklaides vietas, bet profesionāli atlasīti cilvēki ar saprašanu gan ārstniecībā, gan uzņēmumu vadībā,» tā par padomju izveidi Latvijas lielajām slimnīcām LTV raidījumā Rīta Panorāma teica veselības ministre Ilze Viņķele.

ASV ievieš jaunas sankcijas pret Irānu un tās augstāko vadītāju

Saasinoties saspīlējumam starp Irānu un Amerikas Savienotajām Valstīm, Vašingtona ir paziņojusi par jaunu sankciju ieviešanu pret Teherānu, mēģinot iegrožot to ārvalstu finanšu resursu pieejamību, kas ir Irānas augstākā vadītāja un Irānas Revolucionārās gvardes rīcībā.

Līgo svētku brīvdienās ugunsgrēkā cieta viens cilvēks, bet ūdenstilpēs noslīka četri

Svētku brīvdienās, laika posmā no 22.jūnija plkst. 6.30 līdz 25.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 277 izsaukumus.

Liepājas lidostā iecerēts par diviem miljoniem būvēt jaunu pasažieru termināli

Liepājas lidostā iecerēts būvēt jaunu pasažieru termināli, kas varētu izmaksāt apmēram divus miljonus eiro, norāda Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes Biznesa attīstības daļas vadītājs Gints Ginters.

Kazahstānā evakuē pilsētu pēc sprādzieniem munīcijas noliktavā

Kazahstānā sākta veselas pilsētas evakuācija pēc tam, kad valstī aizdegusies armijas munīcijas noliktava, izraisot virkni spēcīgi sprādzienu.