bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 21.10.2019 | Vārda dienas: Severīns, Urzula
LithuaniaLietuva

Rokādes Lietuvā. Jaunievēlētais Nausēda tiekas ar politiskajiem līderiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Gitans Nausēda

Lins Jegelevičs, speciāli BNN

Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) šonedēļ ticies ar Lietuvas parlamenta partiju līderiem. Viņš apstiprinājis, ka savā pirmajā oficiālajā ārvalstu vizītē dosies uz Poliju, un tas notiks neilgi pēc inaugurācijas ceremonijas – 16.jūlijā.

Lai Skvernelis turpina darbu

Lai arī izteicies, ka aktīvi piedalīsies jaunā ministru kabineta izveidē, Nausēda šonedēļ uzsvēris, ka viņa konstitucionālā vara šajā ziņā ir ierobežota, un viņš var vienīgi iecelt ministrus, kuriem ir parlamenta vairākuma – Zemnieku un Zaļo savienības – atbalsts.

Lietuvas konstitūcija uzliek par pienākumu esošajai valdībai atdot tās pilnvaras Nausēdam pēc prezidenta inaugurācijas 12.jūlijā. Lai stiprinātu savu stāvokli,  Zemnieku un Zaļo savienība cenšas rast jaunus koalīcijas partnerus. Tikmēr jaunievēlētais prezidents jau norādījis, ka nevēlas satricināt esošo kabinetu un no premjera Sauļusa Skverneļa (Saulius Skvernelis) sagaida palikšanu amatā. Vienlaikus Nausēda nav izslēdzis arī citu iznākumu, kas nozīmētu, ka arī citas partijas, ne tikai Zemnieku un Zaļo savienība, varētu tikt uzrunātas uzņemties atbildību pār valsti.

Nausēda cenšas nomierināt opozīciju?

«Tas ir maz ticams. Viņš, visticamāk, minējis «citu iznākumu», lai samierinātu opozīcijas konservatīvos [Tēvzemes savienību – Lietuvas kristīgos demokrātus], kuri jau ilgus gadus kritizē Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienību un tās valdību,» BNN viedokli paudis Mikolas Rumeris universitātes asociētais profesors Vītauts Dumbliausks (Vytautas Dumbliauskas). «Visas partijas nenoliedzami jau domā par nākamā Seima vēlēšanām, un «temperatūra» celsies likumdevēju iestādē.»

Nausēda vairākkārt paudis, ka Skvernelim vajadzētu turpināt vadīt valdību, jo īpaši tāpēc, ka nākamajā pavasarī gaidāmas vēlēšanas. «Domāju, ka Skvernelim jāuzņemas atbildība par atlikušo pusotru gadu,» otrdien, 4.jūnijā, žurnālistiem sacījis Nausēda.

Stabilitāte – Nausēda prioritāte

Jaunievēlētais prezidents uzsvēris, ka stabilitāte valdībā ir viņa galvenā prioritāte. «Es ceru, ka viņš [Skvernelis] pats centīsies palikt valdības vadītāja amatā. Tomēr, ja radīsies citāda situācija un es redzēšu nepietiekamu vēlmi strādāt, vai arī atšķirsies mērķi, kas novedīs pie valdības īslaicīguma vai nestabilitātes, es noteikti nevarēšu apstiprināt šādu valdību vai ministru prezidentu,» pēc tikšanās ar Skverneli pagājušajā piektdienā sacījis Nausēda.

Viņš piebildis, ka nav neaizvietojamu cilvēku un Lietuvā neapšaubāmi ir vairāki kandidāti, kuri spētu ieņemt šo amatu. «Šodien ir grūti pateikt, kā šī valdība izskatīsies, jo situācijai ir jāstabilizējas, un jāatbild uz jautājumiem par tās izveidi, kā arī par koalīcijas līgumu. Tādēļ, protams, ir pāragri runāt par konkrētiem vārdiem un konkrētiem ministru kandidātiem,» uzskata Nausēda. Vienlaikus viņš nosaucis divu esošā kabineta ministru vārdus, kuri, viņaprāt, raisa «jautājumus» par to piemērotību amatiem.

Svernelis priecīgs pēc tikšanās ar Nausēdu

Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienības prezidenta amata kandidāts Skvernelis iepriekš apšaubīja savas iespējas turpināt vadīt valdību, ja prezidenta vēlēšanās uzvarētu kāds cits. Pirms vēlēšanu pēdējās kārts Zemnieku un Zaļo savienības aicināja tās biedrus atbalstīt Nausēdu, nevis Tēvzemes savienības – Lietuvas kristīgos demokrātu kandidāti Ingrīdu Šimonīti (Ingrida Šimonytė).

Pēc tikšanās ar ievēlēto prezidentu Skvernelis bija priecīgs, liekot nojaust, ka viņš paliks pie valdības grožiem pēc Nausēda inaugurācijas. Skvernelis gan uzsvēra, ka, tā kā viņam uzdots izveidot Ministru kabinetu, viņš to ievērojami pārveidos.

Cits iemesls Ministru kabineta pārveidei?

Tikmēr opozīcijas pārstāvis Gabrieļs Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) ir pārliecināts, ka Lietuvas Zemnieku un Zaļo plāni pārskatīt koalīcijas līgumu galvenokārt ir vērsti pret ministriem, kuri zaudējuši «zemnieku» un viņu līdera Ramūna Karbauska (Ramūnas Karbauskis) labvēlību.

«Es domāju, ka tas sākās ar vienkāršu vēlmi tikt vaļā no dažiem ministriem – [transporta un komunikāciju ministra] Roka Masiuļa (Rokas Masiulis), [Klaipēdas ostas vadītāja] Arvīda Vaitka (Arvydas Vaitkus), [aizsardzības ministra] Raimunda Karobļa (Raimundas Karoblis),» žurnālistiem pauda Landsberģis pēc tikšanās ar Nausēdu.

Kašķis starp Zemnieku un Zaļo līderi un Seima spīkeri

Zemnieku un Zaļo partija, kurai Seimā ir visvairāk mandātu, turpināja sarunas par jauna koalīcijas līguma izveidi ar Lietuvas Sociāldemokrātisko strādnieku partiju, partiju Kārtība un Taisnīgums un īpaši ar Lietuvas poļu vēlētāju apvienību – Kristīgo ģimeņu savienību. Zemnieki un Zaļie parakstīja koalīcijas līgumu ar pirmajiem diviem, bet Lietuvas poļu vēlētāju apvienība – Kristīgo ģimeņu savienība vēl tam nav piekritusi.

Izskanējis, ka Sociāldemokrātiskā strādnieku partija pieprasījusi sev Saeima spīkera un divus ministra matus apmaiņā pret atbalstu Zemniekiem un Zaļajiem. Tas gan sadusmojis pašreizējo Seima spīkeri Viktoru Pranckieti (Viktoras Pranckietis), kurš teica, ka negrasās pamest savu amatu pat, ja to pieprasīs Karbausks.

Gan Pranckietis, gan Karbausks Zemnieku un Zaļo biedriem izsūtīja atklātās vēstules, izmetot dzēlības vienam par otru.

Seima statūti paredz, ka spīkeri var atstādināt tikai ar neuzticības balsojumu, kur «par» ir 71 no 141 parlamentārieša.

Nausēda vispirms apmeklēs Poliju

Ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) apstiprinājis, ka jaunievēlētais prezidents Nausēda pirmā vizīte būs uz Poliju. Tā notiks uzreiz pēc inaugurācijas – 16.jūlijā.

Linkevičs norāda, ka prezidents apmeklēs arī citus Lietuvas sabiedrotos, taču citu ārzemju vizīšu datumi vēl nav noteikti.

Vēlēšanu naktī Nausēda izteica vēlmi turpināt dialogu ar Baltkrieviju un nedaudz mainīt oficiālo nostāju pret Krieviju. Iespējams, komentējot prezidenta plānus attiecībā pret austrumu kaimiņu, Linkevičs norādīja, ka «varētu būt taktiskas pārmaiņas, nianses, bet ne stratēģiskas pārmaiņas».

Apstiprināti vēlēšanu rezultāti

Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija apstiprinājusi prezidenta vēlēšanu rezultātus. 65,68% jeb 881 496 vēlētāji nobalsoja par neatkarīgo kandidātu Nausēdu. 33,04% jeb 443 394 iedzīvotāji savu balsi atdevuši konservatīvo virzītajai Šimonītei.


Pievienot komentāru

Šonedēļ gaidāms līdz pat +17 grādiem

Pirmdien pūtīs lēns vējš, un naktī atsevišķos rajonos veidosies migla, savukārt otrdien no rīta pastiprināsies dienvidrietumu, rietumu vējš.

Latvijas attieksme pret seksuālajām minoritātēm viena no noraidošākajām ES

Latvijas iedzīvotāju attieksme pret seksuālajām minoritātēm ir viena no noraidošākajām Eiropas Savienībā, liecina Eirobarometra pētījums.

Tusks saņēmis Džonsona vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons nosūtījis Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu.

Katalāņu separātisti bloķē autosatiksmi uz Spānijas un Francijas robežas

Katalāņu separātisti bloķējuši satiksmi divos maršrutos starp Spāniju un Franciju, piekto dienu turpinot protestus pret deviņu savu līderu notiesāšanu.

Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta

Fiskālās disciplīnas padomes locekle un bijusī Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta.

Cīņa ar cilvēku tirdzniecību Eiropas līmenī. Rīko kampaņu, lai palīdzētu cietušajiem

Nereti cietušajiem trūkst iedrošinājuma vai vajadzīgās informācijas par viņu tiesībām, par to, kur doties un saņemt palīdzību.

Kalnmeieram neesot reputācijas traipu. AT plēnums neatlaiž ģenerālprokuroru

Lai gan no Tieslietu ministrijas izskanējuši skaļi iebildumi par Kalnmeiera atbilstību amatam, Augstākās tiesas plēnums vienbalsīgi atzinis, ka pašlaik neesot saskatāms pamats ģenerālprokurora atlaišanai.

Rīgas domes koalīcijas sakašķējas, lemjot par priekšlikumiem pašvaldības budžetam

Rīgas domes koalīcijas partiju deputātu vidū piektdien, 18.oktobrī, izcēlās kašķis, lemjot par atsevišķu koalīcijas deputātu iesniegtu priekšlikumu budžeta grozījumos, kā rezultātā uz nenoteiktu laiku pārtraukta arī tam veltītā sēde.

Vispārējais valdības budžeta deficīts Latvijā 214,3 miljoni eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā bija 214,3 miljoni eiro jeb 0,7% no IKP, un vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2018.gada beigās bija 10,6 miljardi eiro jeb 36,4% no IKP.

Steigā vēlas pagarināt Lemberga, Vītoliņa, Blumberga un Ošenieka pilnvaras Ventspils brīvostā

Ventspils pilsētas dome negaidīti sasaukusi ārkārtas sēdi, kurā lems par Aivara Lemberga, Jāņa Vītoliņa, Gunta Blumberga un Didža Ošenieka pilnvaru pagarināšanu Ventspils Brīvostas pārvaldes valdē.

Pūce lūdz Ģenerālprokuratūrai izvērtēt Rīgas domes rīcību, lemjot nepiedzīt zaudējumus no bijušās Rīgas satiksmes valdes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aicina Ģenerālprokuratūru izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību saistībā ar lēmumu nepiedzīt zaudējumus no bijušajiem SIA Rīgas satiksmes valdes locekļiem.

Dailes teātra direktors Vītols nolemj atstāt amatu

Vītols par savu lēmumu ir informējis arī Kultūras ministriju, atzīmējot, ka turpinās pildīt pienākumus, kamēr konkursa kārtībā tiks atrasts jauns Dailes teātra valdes loceklis.

Slepkavības, narkotikas, cilvēku tirdzniecība. Meklē Eiropā meklētākās noziedznieces, arī Latvijas pilsoni

Kampaņā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta Eiropas meklētākajām sievietēm noziedzniecēm, tostarp Angeļinai Sacjukai no Latvijas.

Kariņš: Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam

Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam, lai veicinātu visas ES izaugsmi un radītu priekšnoteikumus ekonomikas modernizācijai, tostarp klimata, digitālajā un inovācijas jomās, paudis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Rinkēvičs: Patlaban pastāvīgo dzīvesvietu Lielbritānijā reģistrējusi mazāk nekā puse Latvijas valstspiederīgo

Latvijas valstspiederīgajiem Lielbritānijā ir jārēķinās ar dažādiem Brexit scenārijiem, un, lai pasargātu sevi, nepieciešams reģistrēt savu pastāvīgo dzīvesvietu minētās valsts Iekšlietu ministrijas mājaslapā, mudina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Eiropas Savienības līderi apstiprina Brexit vienošanos

Eiropas Savienības 27 dalībvalstu līderi apstiprinājuši Brexit vienošanos.

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļko, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.

Nedēļas nogalē Latvijā bieži līs lietus

Piektdien, 18.oktobrī, debesīs būs daudz mākoņi, vienīgi dienvidu daļā debesis brīžiem skaidrosies.  Atsevišķos rajonos pa laikam līs.

Maršruts nedēļas nogalei: Randiņš pārgājienā, Zemlika un Scrabble piecās valodās

Oktobris nebeidz lutināt ar siltām un košām rudens dienām, tāpēc šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts piedalīties gan pasākumos, kas norisināsies dabā, gan iekštelpās.

Nausēdas prezidentūras pirmās 100 dienas: Ne kļūdu, ne uzlabojumu

Oktobra vidū aprit 100 dienas, kopš Lietuvas prezidents Gitans Nausēda stājies amatā. Gan viņa atbalstītāji, gan kritiski analītiķi piekrīt – prezidentam kāja līdz šim nav paslīdējusi.

Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētājas amatam virzītā Santa Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju.

NEPLP locekļu atlasei grib piesaistīt personāla atlases kompāniju

Lai nodrošinātu konkursā lielāku konkurenci, NEPLP locekļu atlases procesam plānots piesaistīt personāla atlases kompāniju.

Latvijas vērtīgākie uzņēmumi – Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls

Par vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem atzīti Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls, liecina Nasdaq Riga un Prudentia veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->