Rosina domāt par AT advokātu sistēmu, lai uzlabotu situāciju ar kasācijas sūdzībām

Senāts ir ieinteresēts kvalitatīvās kasācijas sūdzībās, tādēļ, iespējams, jāsāk domāt par Augstākās tiesas (AT) advokātu sistēmas ieviešanas lietderību, pauž Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētājs Aigars Strupišs.

Viņš norāda: «Lai gan jau vairākus gadus kasācijas instancē darbojas daļējs advokātu process, tas nav sasniedzis mērķi, proti, nav būtiski uzlabojusies situācija ar kasācijas sūdzību kvalitāti. Nav šaubu, lielākā daļa ir profesionāli uzrakstītu kasācijas sūdzību, bet tomēr ir pārāk daudz nekvalitatīvu.»

Ņemot vērā problēmas apmērus, kā arī to, ka visaptveroša advokātu kvalifikācijas uzlabošana šajos jautājumos saprātīgos termiņos nav iespējama, Strupišs uzskata, ka paralēli jāsāk domāt par Augstākās tiesas advokātu sistēmas ieviešanu, līdzīgi, kā tas ir vairākās Rietumeiropas valstīs, vienlaikus ar tīrā advokātu procesa ieviešanu kasācijā. Tiesvedība kasācijas instancē pietiekami būtiski atšķiras no tiesvedības, kurā lieta tiek skatīta pēc būtības, un tai nepieciešama īpaša kvalifikācija.

Uzrunājot zvērinātus advokātus, Civillietu departamenta priekšsēdētājs vērsa arī uzmanību uz advokātu piederībai tiesu sistēmai, kas savukārt ir būtiska daļa no valsts tiesību sistēmas. Kā norāda Strupišs, advokatūra nav uzskatāma par privātu biznesu, kurā peļņa ir pirmajā vietā, bet pārējais tai tiek pakārtots: «Piederība tiesu sistēmai nav tukša frāze. Tā piešķir tiesības un uzliek pienākumus – gan juridiskus, gan ētiskus.»

«Nav retums, kad cilvēks, kuram ir objektīvā taisnība, lietu zaudē tādēļ, ka nekvalitatīvi sastādīts prasības pieteikums, apelācijas vai kasācijas sūdzība, ka nav bijusi kvalitatīva juridiskā palīdzība. Ir gadījumi, kad tiesa var šādā situācijā palīdzēt, taču tie ir ierobežoti gadījumi, jo tiesai jādarbojas prasības robežās. Lai paaugstinātu sabiedrības uzticēšanos tiesu varai, risinājumam jābūt kompleksam, iesaistoties visām pusēm – Senātam, apgabaltiesām, pirmās instances tiesām, advokatūrai,» atzīmē Strupišs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas