RTAB vadītājs vēršas KNAB pret Burovu, pārmetot dokumentu viltošanu

Rīgas Tūrisma attīstības biroja vadītājs Guntars Grīnvalds

Rīgas Tūrisma attīstības biroja (RTAB) valdes priekšsēdētājs Guntars Grīnvalds vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) par dokumentu iespējamu viltošanu iestādē.

Viņš uzskata, ka dokumentu viltošana RTAB esot notikusi grupā un tajā esot iesaistīti pašvaldības iestādes pārējie valdes locekļi – RTAB valdes locekle Ieva Lasmane un Latvijas Restorānu biedrības prezidents un biroja valdes loceklis Jānis Jenzis, kā arī Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR) un, iespējams, arī «citi nodibinājuma dibinātāji, tiem to nezinot».

Grīnvalds apgalvoja, – lai gan viņš esot centies iedibināt jaunas labas pārvaldības principus iestādē, tomēr daudzus gadus ilgušā nelikumību atblāzma bijusi spēcīgāka, kā rezultātā viņš esot kļuvis «par iestādei un mahinācijām neērtu vadītāju».

«Stājoties RTAB valdes priekšsēdētāja amatā, man kā juristam bija svarīgi, lai nebūtu politiskā mobinga un lai varētu ieviest labas pārvaldības principus, atgūstot RTAB reputāciju un sabiedrības uzticēšanos tam. Tomēr jau pēc dažiem mēnešiem izjutu uzstājīgus mājienus, piemēram, par bijušās vadītājas Vitas Jermolovičas pieņemšanu atpakaļ darbā, pret ko asi savstarpējās sarunās iebildu un arī konsultējos ar KNAB,» uzsvēra valdes priekšsēdētājs.

Viņš atzīmēja, ka, neskatoties uz šo gājienu, viens no viņa pirmajiem darbiem esot bijis jaunas kārtības darbinieku pieņemšanai darbā ieviešana, «lai izskaustu jebkādu fiktīvu un pretlikumīgu darbinieku nodarbinātību».

«Diemžēl jau pāris mēnešus pēc jaunās kārtības stāšanās spēkā citi valdes locekļi to centās apiet un tālāk jau «sakārtot lietas» ar atpakaļejošiem datumiem un dokumentu viltošanu, iesaistot Rīgas mēru un tā biroju. Par šo epizodi tad šī gada janvāra vidū arī esmu vērsies KNAB, iesniedzot faktu apstiprinošus dokumentus,» norādīja Grīnvalds.

Pēc viņa sacītā, šī situācija liek apšaubīt pašvaldības nodibinājuma dibinātāju vēlmi ieviest iestādē caurspīdīgu, godīgu un labas pārvaldības standartiem atbilstošu pārvaldību.

«Tā vietā, lai valdes locekļi rādītu priekšzīmi darbiniekiem, tika sagrozīti dokumenti, lai Jenzi ar agrāku datumu ieceltu par nodibinājuma stratēģiskās attīstības direktoru, par ko viņam izmaksāta alga, kaut arī patiesībā līgums nav ticis noslēgts,» teikts Grīnvalda paziņojumā.

«Visticamāk, ka Lasmane ar Jenzi tā rīkojušies, jo nav spējuši panākt Grīnvalda atbalstu tam, lai Restorānu biedrības prezidentu darbā tiktu pieņemts prettiesiski un neievērojot nodibinājuma valdes apstiprinātu kārtību. Jāmin, ka tikuši arī izmainīti nodibinājuma dibinātāju sapulces dokumenti, iespējams, daļu dibinātāju iesaistot pretlikumīgās darbībās tiem nemaz nezinot par šādu faktu,» apgalvoja RTAB vadītājs.

Grīnvaldam arī esot radusies sajūta, ka formāli Jermolovičas ietekme nodibinājumā nav mazinājusies un notikuši mēģinājumu to «vadīt attālināti», lai, «iespējams, nākotnē pie noteiktiem nosacījumiem bruģētu atgriešanos».

Viņš izcēla, ka Burovs un Jermoloviča ir no vienas politiskās partijas – Gods kalpot Rīgai!. Tāpat viņš norādīja, ka Lasmane iecelta par valdes locekli pēc pērnā gada KNAB pārbaudēm, bet pirms tam iestādē desmit gadus strādājusi kā Jermolovičas labā roka. Savukārt nesen ieceltais trešais valdes loceklis – Jenzis – esot vairākus gadus strādājis Jermolovičas vadībā un no 2005. līdz 2007.gadam bijis viesnīcas Hotel de Rome direktors, bet Jermoloviča tajā laikā bijusi tās mātes kompānijas SIA Reho valdes priekšsēdētāja.

Grīnvalds paziņojumā pieļāvis, ka par savu rīcību var saņemt «politisku izrēķināšanos un pat noņemšanu no amata».

Drīz pēc Grīnvalda paziņojuma Rīgas dome izplatījusi paziņojumu, ka otrdien, 4.februārī, par jauno RTAB valdes priekšsēdētāju iecelts Jenzis.

Jenzis noraidījis pārmetumus par iesaisti biroja dokumenta viltošanā par labu sev, kā arī noraidīja Jermalovičas «attālināto» ietekmi RTAB vadībā.

Jenzis skaidroja, ka, laikā, kad tika iecelts par RTAB valdes locekli, protokolu parakstīja visi dibinātāji, tostarp airBaltic, Restorānu biedrība, Viesnīcu un restorānu asociācija, kā arī Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija. «Līdz ar to neredzu nekādu dokumentu viltošanu, ja piedalās visi biroja dibinātāji dokumenta parakstīšanā,» viņš sacīja.

Tāpat Jenzis pauda, ka Grīnvalds šādi varētu būt rīkojies, jo pirmdien, 3.februārī, visi RTAB dibinātāji nolēma Grīnvaldu atcelt no valdes priekšsēdētāja amata.

«Visticamāk, vēršanās KNAB ir bēdu izpausme, bet RTAB vadībā ir jāstrādā nozares profesionāļiem, nevis politiskajiem spēkiem. Te vajag «re-startu», līdz ar to Grīnvalds pirmdien tika atlaists no amata,» viņš sacīja, vienlaikus piebilstot, ka Grīnvaldam divas nedēļas ir slimības lapa.

Tāpat Jenzis pauda izbrīnu, ka Grīnvalds ir izvēlējies «melnā PR» metodi tā vietā, lai šo jautājumu risinātu tiesiskā ceļā.

Lasiet arī: Nekā personīga: Caur RTAB Saskaņas vēlēšanu kampaņai algoti ārzemju politiskās komunikācijas speciālisti

Jenzis un Lasmane atzīmēja, ka Grīnvalds pērnā gada 2.decembrī ir parakstījis rīkojumu, kurā norādīts, ka Jenzis turpmāk pildīs arī Stratēģiskās attīstības direktora pienākumus un licis sagatavot nepieciešamos dokumentus. Pēc dibinātāju sapulces par izmaiņām tika informēti arī mediji.

Abi valdes pārstāvji norādīja, ka Grīnvalda komentāri nākuši klajā pēc tam, kad RTAB valde šā gada janvārī sāka interesēties par Grīnvalda paveiktajiem darbiem Kultūras projektu direktora amatā, kuru viņš ieņēmis gandrīz gadu un saņēmis arī lielāko daļu atalgojuma RTAB. Pēc biroja pārstāvju teiktā, patlaban neesot dokumentu, kas apliecinātu darbu izpildi.

«Mēs esam pilnībā pārliecināti, ka tiesībsargājošās iestādes nekonstatēs nekādus pārkāpumus RTAB darbībā,» uzsvēra Jenis un Lasmane.

Kā ziņots, pērnā gada pavasarī RTAB tika ierauts korupcijas skandālā, kad KNAB sāka kriminālprocesu pret RTAB amatpersonām par budžeta līdzekļu izšķērdēšanu, dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izmantošanu un krāpšanu. Tika pieļauts, ka RTAB līdzekļi varētu būt izmantoti Saskaņas priekšvēlēšanu tēriņiem.

Tobrīd RTAB valdē strādāja Rīgas domniece Jermoloviča, domnieks Maksims Tolstojs (S) un Grīnvalds, taču drīzumā gan Jermoloviča, gan Tolstojs amatus atstāja.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas