bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 01.04.2020 | Vārda dienas: Dagne, Dagnis
LatviaLatvija

Rungainis: uzbrukumi eiro ir maskēts anglosakšu spekulantu rekets

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Ģirts Rungainis

Uzbrukumi eiro ir vāji maskēts anglosakšu spekulantu rekets, tā raksturojot notikumus pasaules ekonomikā, norāda investīciju baņķieris Ģirts Rungainis.

Manuprāt, uzbrukumi eiro ir vāji maskēts anglosakšu spekulantu rekets, lai iedzīvotos uz veselīgas un spēcīgas eirozonas ekonomikas rēķina, novēršot uzmanību no ļoti nopietnām ilgtermiņa strukturālām problēmām ASV un Lielbritānijas ekonomikās, to pašreizējā vājuma, kā arī fakta, ka tieši anglosakšu spekulatīvā finanšu kapitāla destruktīvā un nekontrolētā plosīšanās pēdējos 20 gados padarījusi šo globālo krīzi tik dziļu un sāpīgu, izdevumam Kapitāls atzīst eksperts.

Viņš analizē pasaules attīstību un uzsver, ka to nosaka piecu lielo civilizāciju mijiedarbība. Pirmā ir Rietumu civilizācija – Eiropa, Amerikas kontinents; otrā – Austrumu, Ķīnas Vidus impērijas ietekmē izveidojusies civilizācija; trešā – Indijas, hinduisma civilizācija; ceturtā – arābu, islāma civilizācija; piektā – Āfrikas civilizācija.

Rietumu civilizācija kopumā veiksmīgi attīstījusies 3000 gadu, pie tam tuvākie 500 gadi izrādījušies īpaši labi, tostarp pēdējie 200 – vienkārši lieliski, taču aizvadītajos 100 gados caur diviem pasaules kariem un iekšējām cīņām esam sasnieguši pašapmierinātības, apjukuma un varenības robežas. Vispārējā attīstība vairs nav tikai Rietumu civilizācijas iekšēja lieta, kur pārējai pasaulei pieder statistu loma, akcentē Rungainis.

21.gadsimts ir Klusā okeāna gadsimts – tāpat kā 20.gadsimts aizritēja Atlantijas okeāna zīmē, uzskata investīciju baņķieris.

Viņš norāda, ka vēl viens būtisks faktors ir zinātniski tehniskā revolūcija. Pasaule padziļināti attīstījusi tehnoloģijas, kas balstās uz 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā izdarītajiem fundamentālās zinātnes atklājumiem un kas sāka veidoties 20.gadsimta 30.-50.gados.

No principiāli jaunu tehnoloģiju attīstības viedokļa mēs atrodamies tā saucamajā Kondratjeva ziemā, kad iepriekšējā industriālā revolūcija zaudējusi elpu, bet jaunā vēl nav sasniegusi stadiju, kas palīdzētu ievērojami uzlabot darba ražīgumu. Ar esošajām komerciālajām tehnoloģijām cilvēce kopumā nevar nodrošināt kopproduktu un tā pieaugumu, lai garantētu dzīves kvalitātes pieaugumu visiem, skaidro Rungainis.

Līdz ar to dzīves līmenis ASV un citās pārtikušajās valstīs stagnē un par realitāti kļūst situācija, ka nākamo paaudžu labklājība kopumā to dzīves laikā pazemināsies.

Būtisks aspekts ir arī tas, ka lielākā daļa Rietumu pasaules nonākusi milzīgos parādos, līdz ar to būtiska daļa no budžetiem jātērē ienākumu procentu maksājumiem un parādu dzēšanai, kas nozīmē, ka samazinās līdzekļu daudzums tekošajam patēriņam gan mājsaimniecību, gan valstu līmenī. Līdztekus parādiem valstis uzņēmušās arī neizpildāmas saistības pensiju, veselības aizsardzības un sabiedrisko pakalpojumu jomā.

Arī demogrāfiskās situācijas perspektīvas lielākajā daļā Rietumvalstu ir negatīvas: arvien mazākam strādājošo skaitam jāuztur arvien lielāks nestrādājošo skaits, arvien lielāki kļūst izdevumi medicīnai. Lielākā daļa attīstības valstu nav paspējušas uzbūvēt sabalansētas ekonomikas – tās darbojas vai nu kā resursu piedēkļi, vai ārpakalpojumu un ārražošanas nodrošinātāji attīstītajām valstīm.

Lai Rietumi samazinātu savus parādus, jānorisinās vai nu ilgstošai stagnācijai ar mokošu parādu nomaksu, vai nu Rietumu valūtu relatīvai devalvācijai attiecībā pret attīstības valstu valūtām, vai arī straujam darba ražīguma pieaugumam jaunās industriālās revolūcijas ietvaros.

Turklāt Rietumu civilizācija nav viendabīga un vienota. Mūsu civilizācijas priekšgalā pēdējos 2000 gados viena otru nomainījušas Romas impērija, Austrumromas impērija, Itālija, Spānija, Holande, Francija, Britu impērija un ASV.

Tomēr šobrīd Eiropa faktiski ir lielākā, ietekmīgākā, bagātākā, attīstītākā ekonomiskā vienība pasaulē. Jaunajai sirmajai māmuļai Eiropai, kas zināmā mērā ir ceturtā Romas impērija, būtu jānostājas Rietumu pasaules priekšgalā, akcentē eksperts.

Viņš uzsver, ka Rietumu pasauli vieno izcelšanās no Eiropas civilizācijas, bet to dala savstarpēja sāncensība un neuzticība trīs lielo grupu – anglosakšu, kontinentāļu un latīņu – starpā.

Anglosakšu valstis un ekonomikas zaudē savu relatīvo ekonomisko un tehnoloģisko ietekmi (Rietumu pasaules ietvaros – tieši kontinentālo un latīņu valstu grupai) un arvien lielākā mērā koncentrējas uz savas ietekmes projicēšanu, izmantojot militāro un finanšu kapitāla ietekmi, kuras pamatā – esošais, rūdītais militārais potenciāls, kā arī dolāra un sterliņa mārciņas rezerves valūtu statuss. Pēdējo 20 gadu laikā anglosakšu iemānītā neierobežotā kapitāla tirgu liberalizācija ir radījusi tieši lieliem anglosakšu finanšu spēlētājiem unikālas iespējas globālai spekulācijai – gan ar finanšu, gan enerģijas, gan pārtikas, gan nekustamā īpašuma, gan dabas resursu, gan ar dažāda veida atvasinātajiem instrumentiem un aktīviem, situāciju raksturo Rungainis.

Turklāt lielākā daļa no šīs kapitāla aktivitātes ne vien nav produktīva, bet rada kaitējumu, sadārdzinot resursus, nepareizi nocenojot aktīvus, izvietojot un pielietojot kapitālu, veidojot burbuļus, radot un pastiprinot krīzes.

Ref: 102.000.102.408


Pievienot komentāru

  1. maza deva ironijas teica:

    sazvērestības teorija laba :D

Sociālie mediji dzēš dezinformāciju saturošus prezidentu ierakstus

Sociālie tīkli Facebook un Twitter ir pievērsušies cīņai pret dezinformācijas izplatīšanu saistībā ar nepārbaudītu preparātu izmantošanu COVID-19 ārstēšanā. Izdzēsti tikuši Brazīlijas un Venecuēlas prezidentu ieraksti, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēumiem no 1.aprīļa jāievēro jaunas higiēnas prasības

Turpmāk sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā jānodrošina apmeklētājiem iespēja rokas nomazgāt ar siltu ūdeni un mazgāšanas līdzekli vai tās dezinficēt pirms ēdienreizes.

Lauksaimniecības produktu cenu līmenis pagājušajā gadā palielinājies par 1,5%

Lopkopības nozarē lielākais iepirkuma cenas palielinājums bija cūkgaļai – par 18,4%, sasniedzot 1 608,67 eiro par tonnu, kas ir augstākā cena kopš 2014.gada.

Igaunijā novēro kāpumu maksājumu saistību nepildīšanā

COVID-19 izplatības un ierobežojumu dēļ Igaunijas tautsaimniecībā ir saskatāmas maksājumu saistību nepildīšanas pazīmes, tā novērojis parādu atmaksas un finanšu risku pārvaldības uzņēmums Creditinfo Eesti, ziņo igauņu raidsabiedrība ERR.

Darbaspēka izmaksas Latvijā pērn krietni zemākas nekā ES un eirozonā vidēji

Saskaņā ar tiem zemākas nekā Latvijā darbaspēka izmaksas ekonomikā pērn bija vien Lietuvā, Rumānijā un Bulgārijā.

Dīkstāves pabalstu saņems arī autoratlīdzību saņēmēji, pašnodarbinātie un darbinieki mikrouzņēmumos

Valdībā līdz šim atbalstītais dīkstāves pabalstu regulējums attiecās uz to darba ņēmēju loku, kuru darba devēji maksājuši visus nodokļus.

Krievijā inficēšanās gadījumu skaits dienas laikā aug par 500

Krievijā strauji audzis inficēšanās temps ar COVID-19. Diennakts laikā līdz otrdienai, 31.martam, klāt nākuši 500 jauni slimības un astoņi nāves gadījumi, vēsta Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

Konstatēta plaša inficēšanās ar COVID-19 Rīgas patversmē; visiem noteikta karantīna

Latvijas Televīzijas vēsta, ka saslimšana konstatēta kādas reliģiskas organizācijas patversmē, kur apstiprināti vismaz 30 COVID-19 saslimšanas gadījumu.

FDP atzinīgi novērtē valdības rīcību COVID-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai

Atbalsta pasākumiem jābūt sabalansētiem ar budžeta resursiem un valsts spēju aizņemties, kā arī tie nedrīkst izraisīt fiskālo nesabalansētību vidējā termiņā un ilgtermiņā.

EM atgādina arī dzīvokļu iemītniekiem ievērot distanci no kaimiņiem

Gan kāpņu telpās u.c. daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpās, māju pagalmos un stāvlaukumos – personām jāievēro savstarpēja divu metru distance.

Skolēnu dziesmu un deju svētkus pārceļ uz 2021.gadu

Izvērtējot visus riska faktorus un konsultējoties ar diasporas latviešiem, pieņemts lēmums pārcelt svētkus par vienu gadu.

Igaunijā degvielas tirdzniecība sarukusi par 30%–50%

Degvielas tirgotāji Igaunijā COVID-19 uzliesmojuma un ārkārtas ierobežojumu laikā ir novērojuši būtisku tirdzniecības apjoma kritumu, taču benzīnam un dīzeļdegvielai tas atšķiras, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

airBaltic nogādā mājās vairāk nekā 2 700 pasažieru

Kopumā no 20. līdz 30.martam speciālajos lidojumos airBaltic pārvadājusi 2 262 Latvijas, Igaunijas un Lietuvas iedzīvotājus no Abū Dabī, Amsterdamas, Frankfurtes, Stambulas, Londonas, Malagas, Maltas un Tbilisi uz Rīgu.

Elektrības cena nokritusies līdz zemākajam līmenim septiņu gadu laikā

Elektroenerģijas cenas straujo kritumu sekmējuši labvēlīgie laikapstākļi – siltā ziema, vējainais laiks un pieaugušās ūdens rezerves elektroenerģijas ražošanai.

Lielbritāniju mudina COVID-19 dēļ pagarināt Brexit pārejas posmu

Eiropas Parlamenta lielākā partiju apvienība ir nākusi klajā ar aicinājumu Lielbritānijai pārcelt ES izstāšanās pārejas perioda beigu termiņu uz vēlāku laiku, jo, valstij cīnoties ar COVID-19 uzliesmojumu, sarunām ar ES atliek vēl mazāk laika, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Koronavīrusa gadījumi Baltijā. Latvijā – 398, Lietuvā – 533, Igaunijā – 745

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 398. Tikmēr Lietuvas mediji ziņo par 533 savas valsts iedzīvotājiem, kas saslimis ar koronavīrusu.

Šuplinska pieļauj, ka klātienes mācību režīmā skolas šogad vairs neatgriezīsies un daļai skolēnu centralizētie eksāmeni izpaliks

Ir skaidrs, ka attālinātās mācības Latvijas vispārizglītojošajās un profesionālajās skolās ieilgs, un, iespējams, klātienes mācību režīms šosezon nemaz netiks atjaunots, norāda izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Itālija pagarina karantīnu, novēro lēnāku inficēšanās tempu

Itālijas valdība ir paildzinājusi termiņu valsts mēroga karantīnai līdz Lieldienām, un novērojusi lēnāku epidēmijas izplatīšanās tempu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Uz laiku atstādina no amata Rīgas pilsētas izpilddirektoru Juri Radzeviču

Radzevičs ir atstādināts no amata uz laiku, kamēr notiks izpilddirektora darba pārkāpuma izvērtējums, norāda pagaidu administrācijas vadītājs.

Naftas cenas kritušās līdz zemākajam līmenim 18 gadu laikā

ASV un Eiropas akciju cenas pieauga par spīti tam, ka daudzas valstis tuvākās nedēļas paliks noslēgtas jaunā koronavīrusa pandēmijas dēļ.

Ungārijā palielina Orbāna pilnvaras, vēlas sodīt dezinformācijas izplatītājus

Ungārijas parlaments ir pieņēmis likumprojektu, ar ko koronavīrusa pandēmijas apstākļos premjerministra Viktora Orbāna vadītai valdībai ir ļauts pašai pagarināt ārkārtējās situācijas termiņu, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Reģionālo maršrutu autobusos ieviesti pasažieru skaitu ierobežojošie pasākumi

Pasažieriem atbildīgi jāizvērtē sabiedriskā transporta lietošanas nepieciešamība un jāizmanto sabiedriskais transports tikai būtiskos gadījumos.

Lietuvā: Izārstēto ir maz, jo analīzes taupa jauniem pacientiem

Lietuvā, kopš 28.februāra ir apstiprināts viens izveseļošanās gadījums no COVID-19, bet inficēto cilvēku skaits tuvojas 500. Kādēļ oficiālajos datos ir tikai viens atlabušais, to skaidroja Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

31.martā stājas spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības kafejnīcās

No 31.marta sabiedriskās ēdināšanas vietā jānodrošina divu metru distance starp galdiņiem, pie viena galdiņa nevar atrasties vairāk par diviem apmeklētājiem, ja tie nevar apliecināt, ka ir vienas ģimenes locekļi.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!