SAB: Krievijas kiberspējas uzskatāmas par vienu no visstraujāk augošajiem apdraudējumiem Rietumvalstīm

Krievijas kiberspējas un gatavība tās pielietot joprojām turpina palielināties un tas pašlaik uzskatāms par vienu no visstraujāk augošajiem apdraudējumiem Rietumvalstu un Latvijas drošībai, savā gada pārskatā atzīmē Satversmes aizsardzības birojs (SAB).

SAB atzīst, ka būtiskākie kiberapdraudējumi nāk no ārvalstu specdienestiem, bruņoto spēku specvienībām, kā arī atsevišķiem ar valsts atbalstu strādājošajiem haktīvistiem un kiberhuligāniem. Īpaši augstas kiberspējas ir Ķīna un Krievijai. Kamēr Ķīna savas kiberspējas izmanto informācijas iegūšanai, Krievija tās izmanto ne tikai, lai spiegotu, bet arī informācijas operāciju un destruktīvu darbību veikšanai.

Savas kiberspējas attīsta arī Irāna un Ziemeļkoreja, lai šīs prasmes vēlāk izmantotu, darbojoties pret Rietumvalstu interesēm. Tomēr galveno apdraudējumu Latvijai kibertelpā rada Krievija, norāda SAB.

«Krievijas izlūkošanas un drošības dienestu īstenotās aktivitātes ir agresīvas un rada būtsku apdraudējumu gan NATO un ES dalībvalstīm kolektīvajai drošībai, gan arī Latvijas valsts nacionālajai drošībai,» norāda SAB. Citu valstu valstu specdienestu aktivitātes pret Latviju SAB vērtē kā mērenas un tiešu apdraudējumu valstij nerada.

Ārvalstu specdienesti strādā ne tikai no Latvijas, bet arī no Krievijas teritorijas, īslaicīgi ieceļojot Latvijā un aktīvi strādājot informatīvajā telpā un kibertelpā.

2018.gadā SAB lūdza Iekšlietu ministru Latvijai nevēlamu personu sarakstā iekļaut kāda Krievijas uzņēmuma pārstāvi Latvijā, kurš, saņemot attiecīgus uzdevumus, vāca informāciju par Latvijas valstspiederīgajiem un viņu braucieniem uz Krieviju.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas