SAB piešķirs valsts noslēpuma atļauju VDK pētniekiem; pētīto vēl neizsniegs

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) maija beigās ir paziņojis, ka beidzot piešķirs otrai VDK zinātniskās izpētes komisijas pētnieku grupai atļaujas pieejai valsts noslēpumam, lai sāktu darbu. Faktiski maijā atļauju izsniegšana nenotiks. Vienlaikus birojs līdz maija beigām nav atļāvis sagatavotos pētījumu datus pētniekiem iznest no biroja datoriem.

Šī gada 25.maijā LPSR VDK zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētājs Dr.hist., Dr.h.c. Kārlis Kangeris ir saņēmis Satversmes aizsardzības biroja 22.maija dokumentu, ka ir pabeigta pārbaude par LPSR VDK zinātniskās izpētes komisijas pētnieku grupas atbilstību sevišķās atļaujas pieejai valsts noslēpumam, nav saņemta negatīva informācija un tās atbilst likumā Par valsts noslēpumu noteiktajām prasībām, informē LPSR VDK zinātniskās izpētes komisijas sekretāre Elīza Nikola Sveržicka.

Ievērojot, ka trīs mēnešus un trīs nedēļas (kopš 2018.gada februāra) SAB telpās valsts noslēpuma režīmā strādā seši cilvēki, tad pēc šo trīs valsts noslēpuma sevišķo atļauju piešķiršanas kopā deviņas komisijas pārstāvji jeb septiņi no 26 komisijas locekļiem varētu sākt strādāt SAB. Komisijas priekšsēdētājs ir lūdzis valsts drošības iestādes direktoram atļauju turpināt darbu šī gada jūnijā, jūlijā un augustā. Vienam no iesniegtajiem pētnieku kandidātiem, kurš ir jurisprudences speciālists, sevišķā atļauja pagaidām nav izsniegta. Pētniecei 28.maijā ierodoties drošības iestādē, ir paziņots, ka atļauju pieejai valsts noslēpumam pētnieku grupai dažādu iemeslu dēļ tomēr neizsniegs pat līdz 31.maijam, ziņo Sveržicka.

Viņa skaidro: «Komisijas sadarbība ar SAB un pētnieku darbs ar valsts noslēpuma sevišķajām atļaujām valsts noslēpuma režīmā pamatojās uz apsvērumu, kas minēts Latvijas Universitātes rektora saskaņotās kārtības, kādā LPSR Valsts drošības zinātniskās izpētes komisijas locekļi veic pētīšanas darbu valsts drošības iestādē Nr. VDKkom-3/1 18. un 21.punktā, ka pētnieku grupas vadītājam ir iespējams pētniecības gaitā apkopot izveidot gan valsts drošības iestādes datoros Valsts drošības komitejas pētnieku radīto pilnīgu datni, kā arī datni, kas neietver atsevišķus fizisko personu datus, kuru komisijas locekļi izmanto pētījumu veikšanai ar sistēmu LPSR VDK pretizlūkošanas nodrošinājuma automatizētās informācijas sistēmas Delta Latvija anonimizēto kopiju.»

Pētnieku darba grupas vadītājai, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta zinātniskās padomes priekšsēdētājai, Dr.phil. Solveigai Krūmiņai-Koņkovai šādu datņu ieguve un apkopošana atteikta pat šī gada 28.maijā, tas nozīmē, ka nav iespējams Satversmes aizsardzības birojā veikto pētījumu datus iekļaut gada pārskatā 2018.gada 31.maijā, uzsver Sveržicka.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas