bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 20.09.2019 | Vārda dienas: Ginters, Guntra, Marianna
LatviaLatvija

Sadarbības partneri izsaka pārmetumus valdībai par likumu neievērošanu budžeta izstrādē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš

Vairāki valdības sadarbības piektdien, 13.septembrī, pārmetuši Ministru kabinetam likumu neievērošanu 2020.gada budžeta izstrādes procesā.

Izglītības nozari, medicīnas nozari un pašvaldības pārstāvošās nevalstiskās organizācijas atsaucās uz iepriekšējo Saeimas sasaukumu pieņemtajiem likumiem, kuros paredzēts finansējuma pieaugums konkrētās jomās, tomēr Krišjāņa Kariņa (JV) vadītais Ministru kabinets 2020.gada budžeta izstrādes kontekstā nav ņēmis to vērā.

Jauno ārstu asociācijas pārstāvis Kārlis Rācenis atgādināja, iepriekš nozarei dots solījums par 20% pieaugumu mediķu algām. «Notika vēlēšanas, partijas solīja pat dubultot kāpinājumu. Sapratām, ka solījumi netiks pildīti, bet cerējām, ka vismaz 20% tiks sagaidīti,» norādīja Rācenis. Mediķu pārstāvis uzsvēra, ka jauno ārstu atalgojums Latvijā, salīdzinot ar citām valstīm, nav konkurētspējīgs. «Mēs nezinām, ko tālāk darīt, jo finansējums, kas solīts, nav piešķirts. Mēs nevaram ar to būt mierā,» teica Rācenis.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) akcentēja, ka reizēm pievilti solījumi sāp un demotivē vairāk nekā nedoti solījumi. «Mēs esam situācijā, kurā esam apsolījuši ļoti konkrētu skaitli, kam cilvēki ir noticējuši. Varbūt tāpēc emocijas ir tik sakāpinātas,» uzsvēra politiķe.

Finanšu ministrs gan skaidroja, ka mediķu atalgojums netiek celts solītajā apmērā tādēļ, ka ir pasliktinājušās ekonomikas prognozes. «Vērtējot ekonomisko attīstību, esam samazinājuši budžeta ieņēmumu plānu par 200 miljoniem eiro. Tas nav tāpēc, ka kāds negrib un sēž uz naudas lādes,» teica Reirs.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), atsaucoties uz sāktajām reformām, skaidroja, ka valsts ir kā milzīgs kuģis, kura stūri valdība nu ir pilnībā pagriezusi. «Kamēr kuģis samainīs kursu, paies laiks,» pauda politiķis. Premjers uzsvēra, ka Viņķele ir darījusi visu, lai pārdalāmā nauda mediķu algām būtu lielāka, taču ir nepieciešams ne tikai ielikt sistēmā vairāk naudas, bet vajag sistēmu arī sakārtot.

Savukārt Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga mudināja budžeta izstrādē sākotnēji pildīt jau spēkā esošus likumus, tikai pēc tam ķeroties klāt jaunām iniciatīvām. Vanaga uzsvēra, ka nebūtu jāturpina retorika «brīvpusdienas pret algām», norādot, ka bērnus nedrīkst pretnostatīt pedagogiem.

«Gribētu, lai jūs varētu saņemt tikpat lielu drosmi kā pie brīvpusdienām ķerties autoratlīdzību likumam, kā arī izdienas pensijām,» pauda Vanaga.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) uzsvēra, ka budžeta iespējas nav neierobežotas, vienlaikus aicinot LIZDA pašai nepretnostatīt izglītību un zinātni pret citām valstij svarīgām nozarēm.

Latvijas Studentu apvienības prezidente Justīne Širina sacīja, ka, vērtējot budžeta prioritāšu sadalījumu, viņai ir skumji redzēt to, ka augstākajai izglītībai un zinātnei ir tik neliels papildu finansējums. «Līdz šim ilgstoši publiski runāts par to, ka nepieciešams kāpināt konkurētspēju, bet resursi tam netiek atvēlēti. Pirms vēlēšanām mēs dzirdējām ļoti daudz skaistu solījumu, ceru, ka kādreiz piepildīsies,» teica Širina.

Šuplinska pauda, ka astoņi miljoni eiro ir izcīnīti tieši zinātnei. «Piekrītu, ka arī nākamajos gados jāskatās, lai šīs pozīcijas pieaugtu. Bet arī šī brīža pieaugums nodrošinās būtiskus uzlabojumus zinātnē,» teica ministre.

Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības vadītājs Gints Kaminskis pauda sašutumu, ka vismaz 70% no papildus rastajiem līdzekļiem 2020.gada budžetā prioritāro pasākumu finansēšanai tika rasti uz pašvaldību rēķina.

«Otro reizi šajā zālē izskan aicinājums pildīt spēkā esošos normatīvo aktus, bet tikai pēc tam lemt par finansējuma novirzīšanu prioritārajiem pasākumiem. Fiskālās telpas palielināšana būtībā notikusi uz pašvaldību rēķina, un tas nav atbalstāms. Tāpēc aicinām lēmumu pieņemt pēc konsultācijām ar pašvaldībām,» uzsvēra Kaminskis.

Kā liecina piektdien notikušās valdības sēdes protokola lēmuma projekts, valdība atbalstījusi, ka speciālā dotācija pašvaldībām nav mazāka kā 148,1 miljons eiro, lai gan pirms nedēļas šī summa bija 157 miljoni eiro.

Tāpat 13.septembrī valdība atbalstījusi priekšlikumu mainīt azartspēļu nodokļa ieņēmumu sadalījumu pa valsts un pašvaldību budžetiem, paredzot azartspēļu nodokļa ieņēmumus – 78% apmērā ieskaitīt valsts pamatbudžetā, bet 22% apmērā pašvaldības budžetā, kuras teritorijā tika organizēta azartspēle.

Arī Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāve pauda sašutumu, ka valdība pieņēmusi lēmumu par minimālās algas celšanu, nekonsultējoties ar sociālajiem partneriem. LDDK uzsvēra, ka normatīvie akti paredz, ka jebkādas izmaiņas nodokļos ir jāsaskaņo ar sociālajiem partneriem.

Pēc valdības sēdes, atbildot uz pārmetumiem par likumu neievērošanu budžeta izstrādes gaitā, Ministru prezidents mediju pārstāvjiem skaidroja, ka reizēm Saeima pieņem lēmumus ar labiem nodomiem, tomēr ignorējot iespējas. «Es uzņemos atbildību par to, ko valdība var finansiāli uzņemties, lai nebūtu jāpalielina nodokļu slogs un nepasliktinātu valsts finansiālo situāciju,» uzsvēra Kariņš.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets piektdien ārkārtas sēdē lēma par 192,4 miljonu eiro sadalīšanu ministriju un neatkarīgo iestāžu prioritārajiem pasākumiem.


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.

Atbalsta ieceri pilnveidot kārtību, kā aprēķina atlīdzību par darbspēju zaudējumu

Aprēķinot atlīdzību par darbspēju zaudējumu un apgādnieka zaudējumu, tiks izmantots ilgāks ienākumu gūšanas periods nekā patlaban, tādējādi precīzāk ļaujot aprēķināt negūto ienākumu aizvietojumu.

Siguldas pašvaldība vērsusies policijā par infekcijas gadījumiem bērnudārzos

Siguldas novada pašvaldība vērusies Valsts policijā, lai tā izmeklē saistību starp aizvadītajā nedēļā notikušajiem zarnu infekcijas gadījumiem un četros inficētajos atklāto salmonellas baktēriju.

Rīgas domes koalīcijā varētu būt izveidojušās jaunas nesaskaņas

Rīgas domes koalīcijas partiju – Saskaņa un Gods kalpot Rīgai! – vidū varētu būt izveidojušās jaunas domstarpības, jo šīs nedēļas laikā kvoruma trūkuma dēļ komitejās nav izdevies pieņemt vairākus būtiskus lēmumus.

Konceptuāli atbalsta nepilngadīgo kriminālatbildības reformu

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, ar kuriem paredzēts īstenot nepilngadīgo kriminālatbildības reformu.

Purgaile: FKTK komandai jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas

FKTK komandai ir jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas, paudusi FKTK vadītāja amata pretendente, bankas Citadele valdes locekle Santa Purgailie.

Pie Rietumāfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim

Rietumāfrikas piekrastē pie Konakri Gvinejā pirmdien, 16.septembrī, pirāti uzbrukuši noenkurotam Latvijas tankkuģim Ance, ziņo aģentūra Maritime and Crimean Shipping News.

Krievijā aiztur šamani, kurš vēlējies «izdzīt Putinu»

Sibīrijas šamanis, kurš devies kājām uz Maskavu ar nosprausto mērķi padzīt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ir aizturēts, tā pavēstījusi Krievijas policija. Šamanis izgājis no dzimtās pilsētas Jakutskas, lai kājām noietu aptuveni 5'000 kilometrus.

Saeima atbalsta ciešāku divpusējo sadarbību ar ASV tiesībaizsardzības jomā

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamu atzīto likumprojektu, tādējādi apstiprinot grozījumu Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības 2004.gada septembra līgumā par sadarbību tiesībaizsardzības jomā.

Kompensēs zaudējumus par preses izdevumu piegādēm

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem noteiktos grozījumus Pasta likumā, ar kuriem nodrošinās abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumus 2020.gadā ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi bijuši līdz šim.

Lietuvas veselības ministrs noskuj matus, solidarizējoties ar sirgstošo premjeru

Lietuvas premjerministram Sauļum Skvernelim ārstējoties no onkoloģiskās slimības limfomas, solidaritāti ar kolēģi vēlējies paust Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga un tādēļ noskuvis matus.

Saeima ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā atzīst par pamatotu

Seima apstiprināja Ministru kabineta lēmumu par ārkārtējas situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.

Rosina samazināt vajadzīgo latviešu valodas prasmes līmeni vilcienu konduktoriem

Satiksmes ministrija rosina samazināt nepieciešamo valsts valodas prasmes līmeni un pakāpi pasažieru vilciena konduktoriem, liecina Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Igaunijā pašvaldībām piemaksās tūkstošus par militāro poligonu klātbūtni

300 000 eiro – tādu summu Igaunijas Aizsardzības ministrija apņēmusies ik gadu maksāt deviņām pašvaldībām, kuru teritorijā izvietoti Igaunijas Aizsardzības spēku mācību poligoni.

Puntulis paredz, ka nacionālā koncertzāle būs gatava pēc septiņiem gadiem

Nacionālā akustiskā koncertzāle varētu būt gatava pēc septiņiem gadiem, ja lēmumu par projekta attīstīšanu pieņems šajā rudenī, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Tele2: valsts pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem

Valsts iestādes neefektīvi tērē budžeta līdzekļus, jo, izmantojot novecojušus un konkurenci kropļojošus iepirkumu noteikumus, pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem, uzskata mobilo sakaru operators Tele2.

Fukušimas nolaidības lietā attaisno uzņēmuma vadītājus

Tiesa Japānā, lietā par iespējamu nolaidību saistībā Fukušimas atomelektrostacijas katastrofu ir attaisnojusi atbildīgā enerģētikas uzņēmuma vadību.

Konkursā uz FKTK vadītāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile

Konkursā uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile, informē Valsts kancelejā.

Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

«Nepatīkamākais, ka Rīgas dome savās neizdarībās, sastrādātajās problēmas iesaistījusi citus, lai tās risinātu, pati neuzņemoties teju nekādu atbildību. Konkurences padome jau vairākkārt brīdināja, ka Rīgai savlaicīgi jāgatavojas, lai nepieļautu situāciju, kādā esam nonākuši,» par izsludināto Latvijā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā komentē Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Rīgas ielu ikdienas uzturēšanai grib novirzīt papildu finansējumu trīs miljonu eiro apmērā

Rīgas ielu uzturēšanai varētu novirzīt vēl trīs miljonus eiro, liecina Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas lēmums.

Somija: Lielbritānijai atlikušas 12 dienas Brexit priekšlikumu iesniegšanai

Eiropas Savienības prezidējošās valsts, Somijas, premjerministrs Anti Rinne, norādījis, ka Brexit kontekstā Lielbritānijas valdībai ir 12 dienas, lai iesniegtu priekšlikumus esošā izstāšanās nolīguma grozīšanai.

Komitejā atbalsta tūrisma nodevas ieviešanu Rīgā

Rīgā no 2021.gada varētu ieviest tūrisma nodevu, paredz Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā atbalstītais saistošo noteikumu projekts.

Nacionālajai akustiskajai koncertzālei paredzētie miljoni sadalīti citam vajadzībām

Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai pieejamie 23 miljoni Eiropas struktūrfondu finansējuma, kurus iepriekš tika plānots izmantot AB dambja pamatu nostiprināšanai, sadalīti citām vajadzībām, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

FKTK piemēro PrivatBank sodu vairāk nekā miljona apmērā

FKTK padome piemērojusi soda naudu AS PrivatBank 1,019 miljona eiro apmērā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->