bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 18.02.2020 | Vārda dienas: Kintija, Kora
LatviaLatvija

Sadarbības partneri izsaka pārmetumus valdībai par likumu neievērošanu budžeta izstrādē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš

Vairāki valdības sadarbības piektdien, 13.septembrī, pārmetuši Ministru kabinetam likumu neievērošanu 2020.gada budžeta izstrādes procesā.

Izglītības nozari, medicīnas nozari un pašvaldības pārstāvošās nevalstiskās organizācijas atsaucās uz iepriekšējo Saeimas sasaukumu pieņemtajiem likumiem, kuros paredzēts finansējuma pieaugums konkrētās jomās, tomēr Krišjāņa Kariņa (JV) vadītais Ministru kabinets 2020.gada budžeta izstrādes kontekstā nav ņēmis to vērā.

Jauno ārstu asociācijas pārstāvis Kārlis Rācenis atgādināja, iepriekš nozarei dots solījums par 20% pieaugumu mediķu algām. «Notika vēlēšanas, partijas solīja pat dubultot kāpinājumu. Sapratām, ka solījumi netiks pildīti, bet cerējām, ka vismaz 20% tiks sagaidīti,» norādīja Rācenis. Mediķu pārstāvis uzsvēra, ka jauno ārstu atalgojums Latvijā, salīdzinot ar citām valstīm, nav konkurētspējīgs. «Mēs nezinām, ko tālāk darīt, jo finansējums, kas solīts, nav piešķirts. Mēs nevaram ar to būt mierā,» teica Rācenis.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) akcentēja, ka reizēm pievilti solījumi sāp un demotivē vairāk nekā nedoti solījumi. «Mēs esam situācijā, kurā esam apsolījuši ļoti konkrētu skaitli, kam cilvēki ir noticējuši. Varbūt tāpēc emocijas ir tik sakāpinātas,» uzsvēra politiķe.

Finanšu ministrs gan skaidroja, ka mediķu atalgojums netiek celts solītajā apmērā tādēļ, ka ir pasliktinājušās ekonomikas prognozes. «Vērtējot ekonomisko attīstību, esam samazinājuši budžeta ieņēmumu plānu par 200 miljoniem eiro. Tas nav tāpēc, ka kāds negrib un sēž uz naudas lādes,» teica Reirs.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), atsaucoties uz sāktajām reformām, skaidroja, ka valsts ir kā milzīgs kuģis, kura stūri valdība nu ir pilnībā pagriezusi. «Kamēr kuģis samainīs kursu, paies laiks,» pauda politiķis. Premjers uzsvēra, ka Viņķele ir darījusi visu, lai pārdalāmā nauda mediķu algām būtu lielāka, taču ir nepieciešams ne tikai ielikt sistēmā vairāk naudas, bet vajag sistēmu arī sakārtot.

Savukārt Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga mudināja budžeta izstrādē sākotnēji pildīt jau spēkā esošus likumus, tikai pēc tam ķeroties klāt jaunām iniciatīvām. Vanaga uzsvēra, ka nebūtu jāturpina retorika «brīvpusdienas pret algām», norādot, ka bērnus nedrīkst pretnostatīt pedagogiem.

«Gribētu, lai jūs varētu saņemt tikpat lielu drosmi kā pie brīvpusdienām ķerties autoratlīdzību likumam, kā arī izdienas pensijām,» pauda Vanaga.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) uzsvēra, ka budžeta iespējas nav neierobežotas, vienlaikus aicinot LIZDA pašai nepretnostatīt izglītību un zinātni pret citām valstij svarīgām nozarēm.

Latvijas Studentu apvienības prezidente Justīne Širina sacīja, ka, vērtējot budžeta prioritāšu sadalījumu, viņai ir skumji redzēt to, ka augstākajai izglītībai un zinātnei ir tik neliels papildu finansējums. «Līdz šim ilgstoši publiski runāts par to, ka nepieciešams kāpināt konkurētspēju, bet resursi tam netiek atvēlēti. Pirms vēlēšanām mēs dzirdējām ļoti daudz skaistu solījumu, ceru, ka kādreiz piepildīsies,» teica Širina.

Šuplinska pauda, ka astoņi miljoni eiro ir izcīnīti tieši zinātnei. «Piekrītu, ka arī nākamajos gados jāskatās, lai šīs pozīcijas pieaugtu. Bet arī šī brīža pieaugums nodrošinās būtiskus uzlabojumus zinātnē,» teica ministre.

Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības vadītājs Gints Kaminskis pauda sašutumu, ka vismaz 70% no papildus rastajiem līdzekļiem 2020.gada budžetā prioritāro pasākumu finansēšanai tika rasti uz pašvaldību rēķina.

«Otro reizi šajā zālē izskan aicinājums pildīt spēkā esošos normatīvo aktus, bet tikai pēc tam lemt par finansējuma novirzīšanu prioritārajiem pasākumiem. Fiskālās telpas palielināšana būtībā notikusi uz pašvaldību rēķina, un tas nav atbalstāms. Tāpēc aicinām lēmumu pieņemt pēc konsultācijām ar pašvaldībām,» uzsvēra Kaminskis.

Kā liecina piektdien notikušās valdības sēdes protokola lēmuma projekts, valdība atbalstījusi, ka speciālā dotācija pašvaldībām nav mazāka kā 148,1 miljons eiro, lai gan pirms nedēļas šī summa bija 157 miljoni eiro.

Tāpat 13.septembrī valdība atbalstījusi priekšlikumu mainīt azartspēļu nodokļa ieņēmumu sadalījumu pa valsts un pašvaldību budžetiem, paredzot azartspēļu nodokļa ieņēmumus – 78% apmērā ieskaitīt valsts pamatbudžetā, bet 22% apmērā pašvaldības budžetā, kuras teritorijā tika organizēta azartspēle.

Arī Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāve pauda sašutumu, ka valdība pieņēmusi lēmumu par minimālās algas celšanu, nekonsultējoties ar sociālajiem partneriem. LDDK uzsvēra, ka normatīvie akti paredz, ka jebkādas izmaiņas nodokļos ir jāsaskaņo ar sociālajiem partneriem.

Pēc valdības sēdes, atbildot uz pārmetumiem par likumu neievērošanu budžeta izstrādes gaitā, Ministru prezidents mediju pārstāvjiem skaidroja, ka reizēm Saeima pieņem lēmumus ar labiem nodomiem, tomēr ignorējot iespējas. «Es uzņemos atbildību par to, ko valdība var finansiāli uzņemties, lai nebūtu jāpalielina nodokļu slogs un nepasliktinātu valsts finansiālo situāciju,» uzsvēra Kariņš.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets piektdien ārkārtas sēdē lēma par 192,4 miljonu eiro sadalīšanu ministriju un neatkarīgo iestāžu prioritārajiem pasākumiem.


Pievienot komentāru

Izsolē pārdots Annai Emīlijai Maliginai un Dzīvokļi.lv piederošs kopīpašums Jūrmalā

Izsolē nosolītā cena ir 338 600 eiro. Īpašuma novērtējums un izsoles sākumcena bija 173 600 eiro. Izsoles solis bija 3 000 eiro. Izsoles sākumcena nav apliekama ar pievienotās vērtības nodokli.

JV: Valstiski domājošām partijām jāapvieno spēki uz Rīgas pašvaldības vēlēšanām

Partijas Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs, komentējot gaidāmās vēlēšanas, skaidro, ka Saeima lēmumu par Rīgas domes atlaišanu ir pieņēmusi, norādot, ka laiks līdz vēlēšanām būs ļoti īss.

Deputāti vēl nebalso par OIK galaziņojumu, aizrunājoties par tā sagatavošanu

Nolemts trešdien, 19.februārī, rīkot sēdi, kurā tiks turpināts spriest par iespēju apstiprināt galaziņojumu. Pirms tam otrdien, 18.februārī, notiks komisijas tehniskā sēde, kurā plānots pārrunāt deputātu iesniegtos papildinājumus.

Pēc tikšanās ar iesaistītajām institūcijām Levits vēl nenāk klajā ar tiešu rīcības plānu Misānes jautājumā

Valsts prezidents atklāja, ka tikšanās laikā pārrunātas dažādas iespējas, ko katra no iesaistītajām pusēm vēl var darīt, taču viņš neieskicēja precīzus nākotnes plānus, vien norādīja, ka izskatītas ir vairākas iespējas.

Gumijas stiepšana. Lemberga tiesas sēdēm 11 gadu «jubileja»

Gumijas stiepšana ir process, kas it kā notiek, taču nevienam labumu nedod, izņemot pašu staipītāju. Ar šādu alegorisku apzīmējumu varētu raksturot Aivara Lemberga tiesas sēdes, kas norit jau 11 gadus.  

Konkursā par kultūrvēsturiska būvmantojuma saglabāšanu saņemts 101 projekta pieteikums

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija līdz  24.aprīlim izvērtēs konkursam iesniegtos projektus, pieņemot lēmumu par finansējuma piešķiršanu.

Purgaile: Latvija ir pelnījusi netikt iekļautai «pelēkajā sarakstā»

Kā uzsvēra Purgaile, «Latvija ir pelnījusi  tur  «pelēkajā sarakstā» nebūt.» Tajā pašā laikā viņa arī norādīja, ka Latvijai vēl ir daudz darāmā, lai efektīvi cīnītos pret naudas atmazgāšanu vai terorisma finansēšanu.

Nav savākti nepieciešamie paraksti referenduma ierosināšanai par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu

Nav izdevies savākt nepieciešamo parakstu skaitu referenduma ierosināšanai par Saeimā pieņemtajām izmaiņām pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā.

Arī šajā nedēļā ziema nav gaidāma, būs bieži nokrišņi un spēcīgas vēja brāzmas

Gaidāms, ka vairākās novērojumu stacijās tiks uzstādīti jauni 17.02. gaisa temperatūras rekordi, kā arī ir iespējams tiks pārspēts arī līdzšinējais visas Latvijas 17.02. maksimālās gaisa temperatūras rekords +8,9 grādi.

Parakstīts 1,4 miljonu eiro vērts līgums par Latvijas paviljona būvniecību Expo 2020

Parakstīts 1,4 miljonu eiro vērts līgums par Latvijas paviljona būvniecību izstādē Expo 2020, kas norisināsies Dubaijā.

Levits ar atbildīgo institūciju vadītājiem lems par turpmāko rīcību Misānes lietā

Valsts prezidents Egils Levits pirmdien, 17.februārī, plkst. 9.00 Rīgas pilī sasaucis atbildīgo iestāžu vadītāju sapulci, lai vienotos par turpmāko rīcību Dānijā apcietinātās Kristīnes Misānes lietā.

Nedēļa Lietuvā: Sejas masku deficīts. Pārbaudes par koronavīrusu. 160 000 eiro valsts popularizēšanas stratēģijai

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā izteikts aicinājums pārbaudīt, vai tie, kuri valstī ieceļojuši pa sauszemi, nav inficējušies ar koronavīrusu. Atklājies, ka iespējas tikt pie sejas maskām ir apgrūtinātas ar iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem.

Dānija grasās izdot Latvijas pilsoni Misāni Dienvidāfrikai

Dānijas tiesa piektdien, 14.februārī, lēmusi neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kura Dienvidāfrikas Republikā tiek vainota sava bērna nolaupīšanā.

Norāda uz nevienlīdzīgu konkurenci privātā un publiskā sektora kultūras pasākumu rīkotāju vidū

Kultūras pasākumu rīkošanas nozarē nepastāv pilnībā vienlīdzīgi konkurences nosacījumi starp privātā un publiskā sektora tirgus dalībniekiem, secinājusi Konkurences padome.

Šķīdoņa dēļ masas ierobežojumi ieviesti uz 76 grants ceļu posmiem

Patlaban jau 76 valsts grants ceļu posmos ir ieviesti īslaicīgi masas ierobežojumi – liegta pārvietošanās transportam, kas smagāks par desmit tonnām.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijusi vājāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis mazāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji.

Ķīnā ar koronavīrusu inficējušies 1 700 mediķi, no tiem seši miruši

Ķīnā mirušo skaits jaunā koronavīrusa Covid-19 uzliesmojumā ir pieaudzis līdz 1 483 pēc 116 jaunu nāves gadījumu reģistrēšanas uzliesmojuma epicentrā Hubei provincē.

Kariņš uzdod Nemiro nekavējoties sākt darbu pie valdības noteikumu izstrādes OIK efektīvākai pārraudzībai

Valdības deklarācijā noteikts, ka OIK jālikvidē ievērojot tiesiskuma principus un nepieļaujot šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, bet gan veicot to valsts budžetam un iedzīvotājiem ekonomiski un finansiāli izdevīgākajā veidā.

Latvijas tūristu mītnēs apkalpoto viesu skaits pieaudzis par 1,6%

Latvijas tūristu mītnēs pērn apkalpoti 2,85 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 1,6% vairāk nekā 2018.gadā.

Orlen Lietuva vedīs pirmo kravu pa pērn atjaunoto Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmu

Polijas naftas koncerna PKN Orlen Lietuvas meitassabiedrība Orlen Lietuva vedīs savu pirmo kravu pa pērn atjaunoto dzelzceļa posmu Mažeiķi-Reņģe.

Apstiprināts risinājums Rail Baltica reģionālo vilcienu uzņemšanai Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā

Līdz šim paredzēto divu sliežu ceļu vietā projektētāji ir raduši risinājumu četru Eiropas platuma sliežu ceļu integrēšanai stacijas projektā, nodrošinot arī starppilsētu un piepilsētas vilcienu apkalpošanu.

Beness Aijo lūdz Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievija viņu atbrīvojusi

Latvijas meklēšanā izsludinātais nacionālboļševiks Beness Aijo lūdz Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievijas varasiestādes viņu atbrīvojušas.

Akciju cenas krītas bažās par koronavīrusu

Akciju cenas pasaulē ceturtdien, 13.februārī, kritušās, atjaunoties bažām par jaunā koronavīrusa Covid-19 epidēmiju Ķīnā.

Kriminālprocesa likumā veiks plašus grozījumus par liecību patiesumu, žurnālistu iespējām un pierādījumu izmantošanu

Saeima otrajā lasījumā atbalstījusi grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz noteikt pienākumu sniegt patiesas liecības, ja persona izmanto tiesības liecināt.

Nedēļas nogale būs sniegota, lietaina un vējaina

Nedēļas nogalē gaidāms spēcīgs vējš, kas piekrastē varētu sasniegt pat 25 m/s, bet gaisa temperatūra saglabāsies līdzšinējās robežās.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!