Šadurskis: Latvijai jākļūst par pilntiesīgu CERN dalībvalsti

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosinās Ministru kabinetu lemt par pilntiesīgu Latvijas zinātnes sadarbība ar Eiropas Kodolpētījumu organizāciju (CERN) dalībvalsts statusu, šādu iniciatīvu CERN nedēļas Latvijā atklāšanā pauda izglītības un zinātnes ministrs, profesors Kārlis Šadurskis.

Viņš uzsver, ka sadarbība ir jāpaplašina, izmantojot visas sadarbības iespējas.

Latvijas Republikas valdības un CERN līgumu par zinātnisko un tehnisko sadarbību augstas enerģijas daļiņu fizikā izglītības un zinātnes ministrs un CERN ģenerāldirektore Fabiola Gianotti Ženēvā (Šveice) parakstīja pērn.

Parakstītais līgums ar CERN paver jaunas un plašākas iespējas Latvijas zinātniekiem, akadēmiskajai videi un studentiem iekļauties vienā no vadošajām zinātnes organizācijām pasaulē, uzsver Šadurskis.

«Nākamais solis ir kļūt par CERN asociēto un secīgi par pilntiesīgu dalībvalsti, lai Latvijas zinātnieku, augstskolu un pētniecības institūtu iesaiste un sadarbība kļūtu vēl ciešāka,» saka Šadurskis. Ministrs pauž gandarījumu, ka ir izdevies īstenot ieceri, kura tika apspriesta vizītes laikā Ženēvā Latvijā organizēt CERN rīkotu izstādi un lekciju ciklus, kas plašākai publikai dotu iespēju vairāk izprast CERN pētniecības virzienus, to ietekmi un saskarsmi ar sabiedrības ikdienas dzīvi.

Tikšanās laikā ar CERN delegāciju ministrs aicināja nākamgad, Latvijas simtgades ietvaros rīkot nozīmīgu CERN izstādi.

CERN ir pasaules vadošā organizācija fizikas zinātnes attīstība un jaunu atklājumu veikšana. Tā ir Lielā hadronu pretkūļu paātrinātāja mājvieta. Lielā hadronu paātrinātāja galvenā tuneļa garums ir 26,7 kilometri, un tas izbūvēts apmēram 100 metru dziļumā Francijas un Šveices teritorijā.

Ref: 225.000.103.970

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas