Saeimā domas par obligātās vakcinācijas likumprojektu dalās

Latvijā pašlaik vakcinācijas pret Covid-19 procesu ir pabeiguši 40,36% iedzīvotāju. Mērķis ir daudz augstāks, un politiķi meklē tam risinājumus, no kuriem viens ir noteikt obligāto vakcināciju – vismaz atsevišķās jomās. Ne visi politiķi – arī koalīcijā – ir sajūsmā par šādu risinājumu.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (JKP) uzskata, ka veselības ministram Danielam Pavļutam (AP) jāizmanto Ministru kabineta (MK) noteikumos jau pašlaik noteiktās tiesības noteikt atsevišķu iedzīvotāju grupu obligātu vakcināciju.

Komisijas priekšsēdētājs atsaucas uz vakcinācijas noteikumu astotajā punktā norādīto, ka epidēmijas vai tās draudu gadījumā veselības ministrs ir tiesīgs izdot rīkojumu par atsevišķu iedzīvotāju grupu obligātu vakcināciju neparedzētos gadījumos.

Lasiet arī: Valdība vēl apspriedīs stingrākus ierobežojumus

Savukārt no Saeimas deputāta Krišjāņa Feldmana (JKP) sacītā izriet, ka, apturot vakcinācijas likumprojekta jeb grozījumu Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā izskatīšanu Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā, valdībai būtu jādomā par to, kā tālāk rīkoties.

Parlamentārietis norādīja, ka tad, kad šis likumprojekts tika saņemts Saeimā, bijušas bažas, ka to būs jāpārstrādā. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā tas notika trīs dienu garumā, kuru laikā deputāti izskatīja 36 priekšlikumus. «Process bija ļoti sarežģīts, jo katrs nākamais priekšlikums potenciāli varēja novest pie situācijas, ka jāpārskata iepriekš atbalstītie priekšlikumi,» skaidroja deputāts.

Tāpat viņš uzsvēra, ka šobrīd valstī esošais regulējums jau nosaka virkni likumā ietverto normu, piemēram, atsevišķas nianses jau esot atrunātas Vakcinācijas noteikumos, līdz ar to tās var realizēt bez īpaša likuma pieņemšanas. Atvērts gan paliekot jautājums par darba devēja tiesībām veikt darbinieku rotāciju, ja darba ņēmējs atsakās vakcinēties.

Cik Feldmanam zināms, pats Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) neesot īsti pārliecināts par Saeimai aizsūtīto likumprojektu.

Viņš teica, ka, ja premjeram ir cits plāns – Saeima tikai priecāsies, ka tai nav jāskata šo likumprojektu, kas jau patērējis ļoti daudz enerģijas.

Lai salabotu šo vakcinācijas likumprojektu nepieciešami arvien jauni priekšlikumi, kas beigās varētu rezultēties «mežonīgā putrā», teica Feldmans, piebilstot, ka šis likums jau ir diezgan garš un lasāms kā instrukcija. Viņaprāt, likumiem jābūt pēc būtības un Ministru kabineta noteikumiem jābūt vairāk kā instrukcijām.

Savukārt parlamenta deputāts Raivis Dzintars (NA) uzskata, ka pareizāk patlaban būtu beigt skatīt Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā iestrēgušo vakcinācijas likumprojektu un turpmāk koncentrēties uz tādiem risinājumiem, par kuriem sabiedrībā ir lielāka vienprātība.

Viņš arī norādīja, ka iespējami plašāka vakcinēšanās ir ne tikai sabiedrības veselības, bet arī tautsaimniecības un ekonomiskās labklājības interesēs.

Tikmēr Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) aicina politiķus ilgstoši nekavēties ar konkrēto profesiju «obligātās vakcinēšanās» jautājumu risināšanu, jo darba devēji sagaida konkrētību un skaidrību savas rīcības plānošanai.

LIZDA vadītāja uzskata, ka jāturpina skaidrošanas un pārliecināšanas darbs, jo tas ir pierādījis, ka spēj sniegt rezultātu. Vienlaikus viņa norādīja, ka arodbiedrība kalpos kā «informācijas tilts», tomēr pati informācija ir jāsagatavo ekspertiem, profesionāļiem. 

Deputāts Juris Pūce paudis, ka politiķiem risinājums Covid-19 izplatības mazināšanai jāmeklē ātri, lai nepārslogotu veselības aprūpes sistēmu un slimnīcās būtu iespējams turpināt ārstēt gan Covid-19, gan citu slimību pacientus. 

Pēc sarunas ar Valsts prezidentu Egilu Levitu Ainars Latkovskis (JV) Latvijas Radio pavēstījis, ka likumprojektu par prasību konkrētās nozarēs strādājošajiem obligāti vakcinēties pret Covid-19 Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija pašlaik skatīt neturpinās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas