bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 19.01.2020 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

Saeima un Krājbanka: izmeklēšana bez rezultātiem?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pie darba ķērusies AS Latvijas Krājbanka kraha parlamentārās izmeklēšanas komisija. Līdz šim neviena no sabiedrībā plašu rezonansi ieguvušu skandālu izmeklēšanas komisijām nav varējusi lepoties ar augstu darba efektivitāti. Vai kārtējie deputāti – «izmeklētāji» būs veiksmīgāki par saviem priekšgājējiem? Ziņu aģentūra BNN sarunājās ar komisijas priekšsēdētāju Jāni Lāčplēsi ( bijušais Daugavpils mērs no partijas LPP/LC, Saeimā ievēlēts no partijas Vienotība).

Komisija uzsākusi darbu – tumsā

Notikušas Jūsu vadītās komisijas pirmās sēdes. Kādi jautājumi tajās apspriesti?

Mēs esam izveidojuši darba plānu. Saeimas Juridiskā biroja pārstāvji iepazīstināja deputātus ar juridisko bāzi, lai visiem komisijas locekļiem būtu priekšstats par likumiem un normatīvajiem aktiem, kas regulē uzraudzību pār banku nozari un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas darbu. Tas ir viss.

Kas notika pirmajā komisijas sēdē pagājušajā trešdienā?

Bija nedaudz emocionāla diskusija, kas saistīta ar to, ka deputātiem nebija vienota viedokļa, kā veikt izmeklēšanu un kādi uzdevumi jāveic.

Šobrīd ir vienots viedoklis?

Tam jābūt. Galvenās nesaskaņas tā kā būtu pārvarētas.

Kur slēpās šīs nesaskaņas?

Deputātu vēlmē iegūt operatīvu informāciju par bankas stāvokli, kas principā ir neiespējami. Un tas arī neietilpst parlamentārās izmeklēšanas komisijas kompetencē. Mūsu uzdevums – izvērtēt amatpersonu pieļautos pārkāpumus, kas noveduši banku līdz maksātnespējai un izvērtēt, kā tas atsauksies uz Latvijas finanšu sistēmu.

Vai Jums ir saraksts ar amatpersonām, kuru darbību jūs pārbaudīsiet?

Šobrīd nekādus vārdus nesaukšu. Mēs sastādīsim darba plānu un strādāsim. Mums priekšā ir deviņi mēneši, būtu labi šajā laika posmā paspēt izpildīt visus izvirzītos uzdevumus. Mēs šodien pieprasīsim Finanšu un kapitāla tirgus komisijai visu likumu un normatīvo aktu paketi, kas regulē šīs struktūras un banku sfēru darbību. Mēs vēl ne no viena neesam saņēmuši nevienu dokumentu, bet jūs jau uzdodat jautājumus par konkrētām personām.

Cik bieži notiks komisija sēdes?

Reizi nedēļā, taču, ja būs nepieciešams, tiksimies biežāk.

Vai tās būs slēgtās sēdes?

Atklātās un slēgtās – atkarībā no jautājumiem, kādi tajās tiks izskatīti.

Ir bijis daudz parlamentāro komisiju, bet jēgas no tām – maz. Kā vērtējat Jūsu vadītās komisijas nākotni?

Redziet, šeit jāuzdod jautājums – kā mēs saprotam parlamentāro komisiju uzdevumus.

Un kā mums vajadzētu tos saprast?

Pirmkārt, nevajag jaukt parlamentāro komisiju izmeklēšanu ar tiesībsargājošo orgānu izmeklēšanu. Otrkārt, mums priekšā stāvošo jautājumu loks ir tik plašs, ka ar deviņiem mēnešiem var izrādīties pārāk maz.

Un visu šo laiku deputāti saņems naudu par darbu parlamentārajā komisijā…

Deputātiem maksā par darbu visās komisijās, arī par darbu mūsu komisijā maksās.

Vai nevar iznākt tā, ka deviņus mēnešus viņi ies uz sēdēm, nopelnīs, neko neizmeklēs, un beigās izklīdīs, veltīgi iztērējot nodokļu maksātāju naudu?

Atbildību, par kuru jūs runājat, jāuzņemas tiem, kas bija šīs komisijas izveidošanas iniciatori. Tā ir veidots Saeimas darbs – ja trešdaļa deputātu pieprasa izveidot komisiju, tad tā ir jāizveido. Tā kā šo jautājumu adresējiet tiem, kas uzstājās ar priekšlikumu par šādas komisijas izveidošanu. Kas attiecas uz mums, mēs pacentīsimies, lai mūsu darbs būtu rezultatīvs.

Izmeklēšanas perspektīvas tumsā

Parlamentārās komisijas, kas nodarbosies ar AS Latvijas Krājbanka kraha izmeklēšanu, sastāvu Saeima apstiprināja 6. decembrī. Komisijas sastāvā ietilpst: Andrejs Elksniņš un Ivars Zariņš (Saskaņas Centrs), Jānis Lāčplēsis un Jānis Reirs (Vienotība), Kārlis Seržants un Iveta Grugule(Zaļo un zemnieku savienība), Romāns Naudiņš un Dāvis Stalts(Visu Latvijai! -Tēvzemei un brīvbai/LNNK), Juris Viļums un Kārlis Eņģelis (Zatlera reformu partija), Elīna Siliņa (neatkarīgo deputātu grupa).

Komisija izveidota pēc opozīcijas frakciju Saskaņas Centrs un Zaļo un zemnieku apvienības (ZZS) prasības. Motivācija ir vienkārša – Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) pieļāvusi Krājbankas sabrukšanu, tāpēc nepieciešams noskaidrot, kā tas noticis. Valdības koalīciju pārstāvošo partiju frakciju argumenti arī neizceļas ar izsmalcinātību – opozīcijas ziņkārību varētu apmierināt tiesībsargājošajās iestādes uzsāktā kriminālprocesa ietvaros.

To droši vien saprot abas puses, jo Saeimas ārkārtas sēdē, kurā tika lemts par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi, ilga mazāk par stundas ceturksni. Uz sēdi uzaicinātajam Latvijas Krājbankas pagaidu pārvaldniekam Jānim Brazovskim vārds tā arī netika dots. Ko izmeklēs Jāņa Lāčplēša komisija, pagaidām nav skaidrs, komisijas locekļu savstarpējās nesaskaņas pagaidām nav pārvarētas, un divu nedēļu laikā pēc komisijas izveidošanas, tā nav saņēmusi NEVIENU dokumentu. Komisijas savus secinājumus neizdarīs ātrāk kā nākošā gada oktobrī, tas ir PĒC TAM, kad taps zināmi krimināllietas izmeklēšanas rezultāti. ZZS, iniciējot parlamentārās komisijas izveidi, piedāvāja tai sagatavot likumu par Krājbankas likvidāciju. Bez šaubām, šāda likuma pieņemšana GADU PĒC bankas sabrukuma būs iespaidīga. Visbeidzot, Lāčplēša k-ga saistība ar viņa vadīto komisiju, atgādina laulības ar nemīlamo.

Tas viss ļauj minēt, ka kārtējās parlamentārās izmeklēšanas komisijas darbības rezultāts, līdzīgi kā iepriekš, būs valsts līdzekļu izšķērdēšana un tautas kalpu vētrainas darbības imitācija.

Ref: 017.011.103.524


Pievienot komentāru

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.

Mūrniece lūdz Dānijas vēstnieku rast risinājumu, lai Kristīne Misāne netiku izdota Dienvidāfrikas Republikai

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece informējusi Dānijas vēstnieku Latvijā par Saeimas lēmumu par Kristīnes Misānes tiesību aizsardzību un lūgusi Dāniju sniegt atbalstu, lai Misāne netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai kriminālvajāšanai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!