bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 20.09.2019 | Vārda dienas: Ginters, Guntra, Marianna
LatviaLatvija

Saeimā neredz veidus, kā uzlabot zaudējumu piedziņu par pašvaldības nesaimnieciskumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija otrdien, 3.septembrī, nav saskatījusi iespējas veikt uzlabojumus normatīvajos aktos, lai uzlabotu situāciju ar zaudējumu piedziņu pašvaldībās.

Jautājums komisijā ir nonācis pēc Talsu novada domes deputātes Ilvas Norenbergas (Mēs – Talsiem un novadam) iesnieguma, kurā norādīta virkne gadījumu, kad tiesībsargājošo institūciju, ministriju un pašas vietvaras bezdarbības dēļ pašvaldība nevēršas ar zaudējumu piedziņu, kas radušies, piemēram, neizdevīgu sadarbības līgumu vai iepirkumu rezultātā.

Komisijas vadītājs Juris Rancāns (JKP) aicināja šo jautājumu skatīt no likumdevēju puses, proti, vai komisijai ir nepieciešams rosināt kādus normatīvo aktu grozījumus, lai risinātu problēmu, vai arī problēma ir likumu piemērotāju pusē.

Pēc Norenbergas teiktā ministriju un tiesībsargājošo iestāžu rīcība dažādās pārkāpumu procedūrās, par kurām informējuši Talsu novada domes deputāti, līdz šim bijusi ļoti formāla un pasīva, un atbildes vienmēr sniegtas tikai paskaidrojumu līmenī, nemaz neiedziļinoties problēmā.

Piemēram, Talsu novada domes izpilddirektors Aldis Vilsons esot noslēdzis kopšanas cirtes līgumu, kā rezultātā pašvaldībai piederošā mežā nelikumīgi veikta koku izciršana, nodarot vismaz 26 000 eiro zaudējumus.

«Par šo gadījumu vērsāmies Valsts policijā (VP), kura atteicās sākt kriminālprocesu un pašvaldība šo lēmumu nepārsūdzēja. Pēc deputātu iesnieguma Ģenerālprokuratūra VP lēmumu gan atcēla un izmeklēšanu tomēr sāka,» situāciju ieskicēja deputāte, minot virkni gadījumu, kad VP pārstāvji atteikušies rosināt izmeklēšanu, bet ģenerālprokuratūra lēmusi pretēji.

Arī bijušais Talsu mērs un deputāts Edgars Zelderis (Mēs – Talsiem un novadam) minēja deputātiem piemērus, kad VP nav vēlējusies uzsākt pārbaudi.

«Bija situācija, kad privātpersona jauca nost sev nepiederošu māju. Kad nama īpašnieks vērsās policijā, VP pateica, ka nesaskata nozieguma pazīmes un procesu neuzsāka, bet ģenerālprokuratūra atkal lēma pretēji un sāka pārbaudi,» stāstīja Zelderis, norādot, ka daudzos procesos lietas netiek uzsāktas, jo pašvaldība nepiesakās kā cietušais un nepieprasa zaudējumu piedziņu.

Talsu domes deputātu ieskatā, problēma slēpjas tieši likuma normu piemērotāju pusē.

«Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) prasa skaidrojumus Rīgas domei un vēl dažiem, bet šeit, kur kopā par dažādiem pārkāpumiem varētu būt zaudēts pat miljons eiro, nejautā neko,» sacīja Zelderis.

«Mēs gribētu redzēt krietni lielāku iniciatīvu, jo, piemēram, Valsts kontrole (VK) mūs aicina uz tikšanos un mēģina palīdzēt, bet VARAM nedara neko.»

Pēc viņa teiktā no 1.augusta VK piešķirtās tiesības veikt zaudējumu piedziņu ir vērtējamas pozitīvi, taču tā esot jauna norma un pagaidām nav skaidrs, kā tā strādās dzīvē.

Pieaicinātie valsts iestāžu pārstāvji gan vienbalsīgi pauda viedokli, ka nekādi būtiski uzlabojumi likumos patlaban nav nepieciešami.

Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta prokurors Uvis Kozlovskis norādīja, ka 1.augustā spēkā stājušām likumdošanas iniciatīvām «ir jāļauj iestrādāties».

Vienlaikus viņš norādīja, ka pat situācijās, kad pašvaldība neatzīst zaudējumus, prokurors ir tiesīgs uzturēt kompensācijas pieteikumu neatkarīgi no pašvaldības vēlmes. «Tas, protams, apgrūtina darbu, taču prokurors ir tiesīgs to darīt, neatkarīgi no vietvaras gribas,» pauda prokuratūras pārstāvis.

Arī Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta direktore Indra Gratkovska sacīja, ka jau pastāv Kriminālprocesa likuma normas, kuras var piemērot gadījumos saistībā ar kaitējuma kompensāciju. «Prokurors pienākums ir to darīt ne tikai valsts, bet arī pašvaldības interesēs,» sacīja ierēdne. Tāpat arī esot virkne instrumentu, kā panākt, lai amatpersonas sadarbojas ar iestādēm.

VARAM Pašvaldību departamenta vadītājs Aivars Mičuls sacīja, ka patlaban VK ir piešķirtas tiesības piemērot zaudējumu atlīdzību un citus būtiskus normatīvo aktu grozījumus VARAM neredz.

Zelderis gan vērsa uzmanību, ka VK viena pati visu atrisināt nevar, jo var piedzīt tikai tos zaudējumus, kurus konstatē revīziju laikā. «Tomēr šis resurss viņiem ir nepietiekams un viņi pēta tikai šauras jomas,» pauda domnieks.

Jautājumu sadaļā deputāts Jānis Ādamsons (S) pauda gandarījumu, ka ģenerālprokuratūra «nav degradējusies tik tālu kā VP», taču norādīja, ka likumos iekļauto prasību nepareiza piemērošana ir elementārs izglītības trūkums.

«Tas ir rezultāts tam, ka pirms 10 gadiem likvidēja policijas akadēmiju un mums neviens vairs negatavo kvalitatīvus policistus. Viņiem nav prasmju un kompetences un pēc pieciem gadiem tas pats sagaida tieslietu jomu un tā mēs iesim uz grunti,» pauda Ādamsons.

Rezultātā komisija vienojās, ka nekādas izmaiņas likumos nerosinās, taču aicināja atbildīgās puses šādiem gadījumiem pievērst pastiprinātu uzmanību.

Vēlāk Rancāns gan norādīja, ka vērsīsies pie VP priekšnieka Inta Ķuža ar aicinājumu rūpīgāk izvērtēt zaudējumu piedziņas lietas pašvaldībās, sevišķi vēršot uzmanību uz Talsiem un aicinot ar iecirkņa priekšnieku meklēt risinājumus, ja tiks konstatētas kādas problēmas.


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.

Atbalsta ieceri pilnveidot kārtību, kā aprēķina atlīdzību par darbspēju zaudējumu

Aprēķinot atlīdzību par darbspēju zaudējumu un apgādnieka zaudējumu, tiks izmantots ilgāks ienākumu gūšanas periods nekā patlaban, tādējādi precīzāk ļaujot aprēķināt negūto ienākumu aizvietojumu.

Siguldas pašvaldība vērsusies policijā par infekcijas gadījumiem bērnudārzos

Siguldas novada pašvaldība vērusies Valsts policijā, lai tā izmeklē saistību starp aizvadītajā nedēļā notikušajiem zarnu infekcijas gadījumiem un četros inficētajos atklāto salmonellas baktēriju.

Rīgas domes koalīcijā varētu būt izveidojušās jaunas nesaskaņas

Rīgas domes koalīcijas partiju – Saskaņa un Gods kalpot Rīgai! – vidū varētu būt izveidojušās jaunas domstarpības, jo šīs nedēļas laikā kvoruma trūkuma dēļ komitejās nav izdevies pieņemt vairākus būtiskus lēmumus.

Konceptuāli atbalsta nepilngadīgo kriminālatbildības reformu

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, ar kuriem paredzēts īstenot nepilngadīgo kriminālatbildības reformu.

Purgaile: FKTK komandai jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas

FKTK komandai ir jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas, paudusi FKTK vadītāja amata pretendente, bankas Citadele valdes locekle Santa Purgailie.

Pie Rietumāfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim

Rietumāfrikas piekrastē pie Konakri Gvinejā pirmdien, 16.septembrī, pirāti uzbrukuši noenkurotam Latvijas tankkuģim Ance, ziņo aģentūra Maritime and Crimean Shipping News.

Krievijā aiztur šamani, kurš vēlējies «izdzīt Putinu»

Sibīrijas šamanis, kurš devies kājām uz Maskavu ar nosprausto mērķi padzīt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ir aizturēts, tā pavēstījusi Krievijas policija. Šamanis izgājis no dzimtās pilsētas Jakutskas, lai kājām noietu aptuveni 5'000 kilometrus.

Saeima atbalsta ciešāku divpusējo sadarbību ar ASV tiesībaizsardzības jomā

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamu atzīto likumprojektu, tādējādi apstiprinot grozījumu Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības 2004.gada septembra līgumā par sadarbību tiesībaizsardzības jomā.

Kompensēs zaudējumus par preses izdevumu piegādēm

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem noteiktos grozījumus Pasta likumā, ar kuriem nodrošinās abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumus 2020.gadā ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi bijuši līdz šim.

Lietuvas veselības ministrs noskuj matus, solidarizējoties ar sirgstošo premjeru

Lietuvas premjerministram Sauļum Skvernelim ārstējoties no onkoloģiskās slimības limfomas, solidaritāti ar kolēģi vēlējies paust Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga un tādēļ noskuvis matus.

Saeima ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā atzīst par pamatotu

Seima apstiprināja Ministru kabineta lēmumu par ārkārtējas situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.

Rosina samazināt vajadzīgo latviešu valodas prasmes līmeni vilcienu konduktoriem

Satiksmes ministrija rosina samazināt nepieciešamo valsts valodas prasmes līmeni un pakāpi pasažieru vilciena konduktoriem, liecina Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Igaunijā pašvaldībām piemaksās tūkstošus par militāro poligonu klātbūtni

300 000 eiro – tādu summu Igaunijas Aizsardzības ministrija apņēmusies ik gadu maksāt deviņām pašvaldībām, kuru teritorijā izvietoti Igaunijas Aizsardzības spēku mācību poligoni.

Puntulis paredz, ka nacionālā koncertzāle būs gatava pēc septiņiem gadiem

Nacionālā akustiskā koncertzāle varētu būt gatava pēc septiņiem gadiem, ja lēmumu par projekta attīstīšanu pieņems šajā rudenī, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Tele2: valsts pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem

Valsts iestādes neefektīvi tērē budžeta līdzekļus, jo, izmantojot novecojušus un konkurenci kropļojošus iepirkumu noteikumus, pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem, uzskata mobilo sakaru operators Tele2.

Fukušimas nolaidības lietā attaisno uzņēmuma vadītājus

Tiesa Japānā, lietā par iespējamu nolaidību saistībā Fukušimas atomelektrostacijas katastrofu ir attaisnojusi atbildīgā enerģētikas uzņēmuma vadību.

Konkursā uz FKTK vadītāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile

Konkursā uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile, informē Valsts kancelejā.

Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

«Nepatīkamākais, ka Rīgas dome savās neizdarībās, sastrādātajās problēmas iesaistījusi citus, lai tās risinātu, pati neuzņemoties teju nekādu atbildību. Konkurences padome jau vairākkārt brīdināja, ka Rīgai savlaicīgi jāgatavojas, lai nepieļautu situāciju, kādā esam nonākuši,» par izsludināto Latvijā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā komentē Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Rīgas ielu ikdienas uzturēšanai grib novirzīt papildu finansējumu trīs miljonu eiro apmērā

Rīgas ielu uzturēšanai varētu novirzīt vēl trīs miljonus eiro, liecina Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas lēmums.

Somija: Lielbritānijai atlikušas 12 dienas Brexit priekšlikumu iesniegšanai

Eiropas Savienības prezidējošās valsts, Somijas, premjerministrs Anti Rinne, norādījis, ka Brexit kontekstā Lielbritānijas valdībai ir 12 dienas, lai iesniegtu priekšlikumus esošā izstāšanās nolīguma grozīšanai.

Komitejā atbalsta tūrisma nodevas ieviešanu Rīgā

Rīgā no 2021.gada varētu ieviest tūrisma nodevu, paredz Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā atbalstītais saistošo noteikumu projekts.

Nacionālajai akustiskajai koncertzālei paredzētie miljoni sadalīti citam vajadzībām

Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai pieejamie 23 miljoni Eiropas struktūrfondu finansējuma, kurus iepriekš tika plānots izmantot AB dambja pamatu nostiprināšanai, sadalīti citām vajadzībām, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

FKTK piemēro PrivatBank sodu vairāk nekā miljona apmērā

FKTK padome piemērojusi soda naudu AS PrivatBank 1,019 miljona eiro apmērā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->