bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 20.10.2018 | Vārda dienas: Leonīda, Leonīds
LatviaLatvija

Saeimā plūcas par pieprasījumu vērtēt centienus atcelt «tikumības grozījumus»

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUSaeimas Pieprasījumu komisijas sēdē  izcēlās spraiga vārdu apmaiņa starp atsevišķiem deputātiem un nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvjiem par Saeimas opozīcijas deputātu pieprasījumu Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) par biedrības Papardes zieds interešu aizstāvības pasākumiem tā dēvēto «tikumības grozījumu» atcelšanai.

Skaidrojot iesniegto pieprasījumu, opozīcijas deputāte Jūlija Stepaņenko (S) sacīja, ka deputāti vēlas aicināt premjeru izvērtēt, vai Latvijas suverēno varu neapdraud «likumu pirkšana». Pēc pieprasījuma var noprast, ka deputātus satrauc finansējums, ko biedrība saņēmusi no Džordža Sorosa (George Soros) dibinātā fonda Open Society Foundations, kā arī tas, ka Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) piešķīris finansējumu biedrībai, atbalstot tās centienus atcelt «tikumības grozījumus».

Biedrības Papardes zieds prezidents Reinis Āboltiņš sacīja, ka opozīcijas pieprasījums vēršas ne tikai pret nodibinājumu, bet NVO sektoru kopumā, turklāt tas ir mēģinājums ierobežot Latvijas Satversmē noteiktās tiesības.«Pieprasījums ir vēršanās pret NVO un demokrātiju kopumā. [..] Mūsuprāt, pieprasījums ir bīstams precedents,» teic Āboltiņš.

Viņš uzsvēra, ka Papardes zieds jau vairāk nekā 20 gadus strādā, lai rūpētos par sabiedrības izglītošanu par veselību, bet, lai biedrība šo funkciju varētu veikt, tai nepieciešams finansējums. Biedrība finansējumu meklē no dažādiem avotiem, tāpēc vienam ekspertam atalgojums var nākt no NVO fonda, kafijas pauze tikt finansēta par ārvalstu naudu, bet vēl kāda cita aktivitāte – par citu finansējumu, skaidroja biedrības vadītājs.

Arī Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga norādīja, ka pieprasījums ir atsevišķu politiķu vēršanās pret pilsonisko sabiedrību, kas, pēc viņas domām, saistīts ar izpratnes trūkumu par NVO darbību.

Zonberga uzsvēra, ka interešu aizstāvība ir normāla NVO darbība, kas var paredzēt arī aktivitātes, lai panāktu vai atceltu kādus likuma grozījumus.

Arī Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrības integrācijas departamenta direktore Sanita Rancāne-Delekolē norādīja, – ja kāda likuma norma ir pretrunīga vai novecojusi, NVO var ierosināt cita veida redakciju. KM pārstāve uzsvēra, ka SIF lēmums piešķirt finansējumu biedrībai Papardes zieds bija neatkarīgs un objektīvs.

SIF Projektu konkursu nodaļas vadītāja Linda Mežviete sacīja, ka par Papardes ziedu var teikt tikai to labāko, jo tā jau ilgstoši īsteno dažādus projektus. SIF biedrībai nav nekādu pārmetumu, turklāt biedrība finansējumu saņēmusi, izturot konkursu, kurās nodibinājumi tika vērtēti pēc striktiem kritējiem.

Mežviete uzsvēra, ka Papardes zieda viena no funkcijām ir interešu aizstāvība. Normu ieviešana vai mainīšana ir pilsoniskās sabiedrības aktivitāte un demokrātijas pazīme, uzsvēra SIF pārstāve.

Vienlaikus NVO sektora pārstāvju paustais neapmierināja vairākus deputātus, piemēram, Ingunai Rībenai (VL-TB/LNNK) nav skaidrs ar kādām tiesībām NVO vēršas pret likumiem, kurus pieņēmusi Saeima. Deputāte uzskata, ka, vēršoties pret likumiem, biedrība vēlas graut valsts pamatus.

Vienlaikus deputāte Rībena sēdes laikā vairākkārtīgi norādīja, cik, pēc viņas domām, «tikumības grozījumi» ir atbilstoši un nepieciešami, lai sargātu bērnus.

Tomēr asu kritiku pieprasījuma pieteicējiem veltīja divi frakcijas Vienotība deputāti Veiko Spolītis un Astrīda Harju. Spolītis norādīja, ka neizprot «savādo viedokļu apmaiņu» un «absolūti nepiekrīt pieprasījumam, kā arī apgalvojumam, ka tiek pirkti likumi. Savukārt Harju akcentēja, cik būtiski mācīt bērniem par savu veselību un toleranci pret dažādo, ko kavē «tikumības grozījumi».

Vienlaikus deputāte Stepaņenko NVO pārstāvjiem sacīja, ka vienmēr atbalstījusi sabiedriskās organizācijas, kā arī piekodināja, ka Saeimas deputātus ir ievēlējuši iedzīvotāji, tāpēc būtu jāizturas ar cieņu pret cilvēkiem, kuri pārstāv iedzīvotāju intereses.

Pēc spraigām diskusijām deputāti vienojās, ka balsos par priekšlikumu pēc būtības. Deputāti balsoja divas reizes – abās par un pret deputātu skaits bija vienāds. Šī iemesla dēļ pieprasījums netika atbalstīts.


Pievienot komentāru

Vējonis turpinās izvērtēt Gobzema, Bordāna un Pabrika kandidatūras premjera amatam

Pēc notikušajām konsultācijām ar politiskajām partijām Valsts prezidents Raimonds Vējonis turpinās izvērtēt Alda Gobzema, Jāņa Bordāna, Arta Pabrika kandidatūras uz Ministru prezidenta amatu, informē Valsts prezidenta kancelejā.

Igaunijas premjers tiekas ar filantropu, Microsoft dibinātāju Bilu Geitsu

Tikšanos ar programmatūras ražotāja Microsoft bijušo izpilddirektoru, filantropu Bilu Geitsu aizvadījis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.

Rosina noteikt izmaiņas elektroenerģijas samaksas aprēķinā

Ekonomikas ministrija rosina Enerģētikas tirgus likumā noteikt, ka koģenerācijas stacijās ar jaudu lielāku par četriem megavatiem izmaksas par uzstādīto elektrisko jaudu segs visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli elektroenerģijas patēriņam, nevis tās tiks sadalītas pa sprieguma un patēriņa līmeņa grupām.

Brīvdienās iespējami uzduļķojumi Rīgas ūdensvadā

Sakarā ar liela diametra pieslēguma izbūvi ūdensvadam Krasta ielā un ar to saistītajām ūdens plūsmu pārmaiņām Rīgas ūdensvada tīklā, nedēļās nogalē un nākamās nedēļas sākumā iespējami uzduļķojumi pilsētas centrā Pļavniekos, Purvciemā, Maskavas priekšpilsētā, Ķengaragā, Teikā un Juglā, informē SIA Rīgas ūdens.

Saeimas komisija pabeidz darbu pie Diasporas likumprojekta

Saeimas Ārlietu komisijas piektdien, 19.oktobrī, panāca vienošanos par Diasporas likumprojektā ietverto diasporas definīciju, papildinot jau 2.lasījumā atbalstīto definīciju, kā arī vienbalsīgi virzot likumprojektu pēdējam lasījumam Saeimā.

Igaunijas uzņēmēji Zolitūdes traģēdijas vietā vēlas izveidot parku un dzīvojamo namu; iedzīvotāji kategoriski iebilst

Igaunijas banka AS Coop Pank Zolitūdes traģēdijas teritorijā, Priedaines ielā 20, nākotnē gribētu izbūvēt projektu ar dzīvojamo namu, pazemes autostāvvietām un labiekārtotu parku, kurā atrastos arī memoriāls traģēdijas upuriem. Tikmēr vietējie iedzīvotāji un biedrības Zolitūde 21 11 pārstāvji izsaka kategoriskus iebildumus šiem plāniem.

CVK apstiprina 13.Saeimas vēlēšanu rezultātus

Centrālā vēlēšanu komisija piektdien, 19.oktobrī, apstiprinājusi 13.Saeimas vēlēšanu rezultātus. Saskaņa ieguva 19,8% vēlētāju atbalstu, KPV LV – 14,25%, Jaunā konservatīvā partija – 13,59%, Attīstībai/Par – 12,04%, Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK – 11,01%, Zaļo un zemnieku savienība  – 9,91%, bet Jaunā Vienotība – 6,69% balsu.

Latvijas Radio paredz nākotnē sev 35,7% radio tirgus daļas

Tuvāko piecu gadu laikā Latvijas Radio paredz, ka tam piederēs 35,7% radio tirgus daļas, tostarp tiks būtiski palielināts sasniegtais auditorijas apjoms internetā un sociālajos tīklos. «Astoņi no desmit klausītājiem pilnībā uzticēsies sabiedriskā medija radītajam saturam,» pauž Latvijas Radio pārstāve Ieva Aile.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā Latvijā gada griezumā samazinājās par 5%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā gada griezumā ir pieaudzis par 5%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 6,6%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati par 2018.gada septembri.

Latvijā vispārējās valdības budžetā deficīts 155,7 miljoni eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2017.gadā bija 155,7 milj. eiro jeb 0,6% no iekšzemes kopprodukta un vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2017.gada beigās bija 10 806,8 milj. eiro jeb 40% no IKP.

ES plāno sankcijas par kiberuzbrukumiem, ķīmisko ieroču draudiem

Eiropas Savienības dalībvalstis šīs nedēļas galotņu sanāksmē vienojušās ieviest ierobežojošus pasākumus saistībā ar ķīmisko ieroču draudiem un paudušas apņēmību ar sankcijām vērsties arī pret kiberuzbrukumiem. Kā lasāms ceturtdienas, 18.oktobra, Eiropadomes sanāksmes noslēguma secinājumos, ES dalībvalstu līderi tikšanās reizē lielu uzmanību pievērsuši tieši iekšējās drošības jautājumiem. «ES turpinās stiprināt savu atturēšanas spēju un noturību pret hibrīddraudiem, kiberdraudiem, kā arī pret ķīmiskiem, bioloģiskiem, radioloģiskiem draudiem un kodoldraudiem,» rakstīts dokumentā, kas publicēts Eiropadomes tīmekļa vietnē. Secinājumos arī nosodīts kiberuzbrukums, kas šogad Nīderlandē vērsts pret Ķīmisko ieroču aizlieguma organizāciju, gan neminot vārdā Krieviju, kuru Nīderlande iepriekš uzrādīja kā uzbrukuma organizētāju un īstenotāju. ES dalībvalstis sanāksmē bijušas vienisprātis, ka blokam ir «jāturpina strādāt pie spējas reaģēt uz kiberuzbrukumiem un nepieļaut tos, izmantojot ES ierobežojošos pasākumus». Sarunas par konkrētiem darbiem kiberdrošībā aicināts pabeigt līdz Eiropas Parlamenta pašreizējā sasaukuma beigām 2019.gada aprīlī.

Čakša plāno «aizrotēt» pašreizējo valsts sekretāru Lapiņu uz NVD

Veselības ministre Anda Čakša nolēmusi ministrijas valsts sekretāru Aivaru Lapiņu pēc nepilna gada amatā pārcelt uz Nacionālo veselības dienestu par e-veselības projekta vadītāju. Tikmēr valsts sekretāra amatu Čakša plāno uzticēt pašreizējai valsts sekretāra vietniecei Dainai Mūrmanei-Umbraško, vēsta laikraksts Latvijas Avīze.

ABLV Bank klientiem garantētajās atlīdzībās no visas summas izmaksāti 69%

Likvidējamās ABLV Bank klientiem garantētajās atlīdzībās līdz šim izmaksāti 328,66 miljoni eiro, kas ir 69% no kopumā izmaksājamās summas, pastāstīja bankas Citadele korporatīvās komunikācijas vadītāja Ieva Prauliņa.

Kanādas marihuānas veikalos negaidīti liels pieprasījums

Kanādas likumīgajos marihuānas veikalos otrajā dienā, kopš psihoaktīvā augu preparāta pārdošana valstī legalizēta lietošanai izklaides nolūkā, novērots preces trūkums, jo pieprasījums no pircējiem ir negaidīti liels.

3+ Ģimenes karte veicinājusi pasažieru skaita pieaugumu sabiedriskajā transportā

Šī gada deviņos mēnešos ir divkāršojies sabiedriskajā transportā pārvadāto pasažieru skaits, kuri izmanto 3+ Ģimenes karti. Daudzbērnu ģimeņu locekļi reģionālajos autobusu un vilcienu maršrutos šogad pārvadāti 545 tūkstošus reižu, veidojot 1,5% no kopējā pārvadāto pasažieru skaita.

Policija: Rīgā samazinās alkohola lietošana neatļautās vietās

Rīgā 2018.gadā, salīdzinot ar 2014.gadu, pārkāpumi par alkohola lietošanu neatļautā vietā no 1 518 ir samazinājušies līdz 1 044 gadījumiem, vēsta Rīgas pašvaldības policijas Administratīvās pārvaldes priekšnieks Lauris Kudiņš. Šobrīd Rīgā ir 3 220 vietas, kurās var iegādāties alkoholu.

CVK paziņos un apstiprinās galīgos 13.Saeimas vēlēšanu rezultātus

Šodien, 19.oktobrī, pulksten 13.00 notiks Centrālās vēlēšanu komisijas sēde, kurā paredzēts apstiprināt 13.Saeimas vēlēšanu rezultātus un nosaukt 13.Saeimā ievēlētos deputātus, ziņo CVK pārstāve Kristīne Bērziņa.

Putins: Bijušās Padomju republikas nožēlo PSRS galu

Krievijas prezidents Vladimirs Putins norādījis, ka cilvēki bijušajās Padomju republikās nožēlojot, ka vairs nepastāv Padomju Sociālistisko Republiku Savienība.

Lūdz KNAB izvērtēt Ventspils domes un Ventspils naftas termināla 2,5 miljonu eiro darījumu

Valsts kontrole lūgusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju un Finanšu ministriju izvērtēt Ventspils pašvaldības un SIA Ventspils nafta termināls pērn veikto 2,5 miljonu eiro darījumu, norādīts VK revīzijā par 2017.gada pārskatu par valsts budžeta izpildi un par pašvaldību budžetiem.

Pirmās partiju sarunas ar Vējoni neiezīmē favorītu premjera kandidātu vidū

Partijas, kuras ceturtdien, 18.oktobrī, kā pirmās tikās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, neesot nosaukušas sev tīkamākos premjera amata kandidātus, toties apliecinājušas vēlmi veidot iespējami plašāku koalīciju, turpinot sarunas ar visām partijām, izņemot Saskaņu.

Oktobrim netipiski silto laiku nomainīs rudenīgāki laika apstākļi

Tuvākās nedēļas laikā silto laiku nomainīs lietaināks, vējaināks un ievērojami vēsāks laiks. Gaidāmajā nedēļas nogalē ievērojami pazemināsies gaisa temperatūra, bet nākamās nedēļas sākumā pastiprināsies rietumu puses vējš.

Vācija izdod Bulgārijai žurnālistes slepkavībā aizdomās turēto

Vīrietis, kuru Bulgārijā tur aizdomās par žurnālistes Viktorijas Marinovas slepkavību un kurš ticis arestēts Vācijā, ir izdots Bulgārijai, tā pavēstījušas vācu varasiestādes.

Merkele: Brexit vienošanās joprojām ir sasniedzama

Vienošanās par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības joprojām ir sasniedzama, tā paziņojusi Vācijas kanclere Angela Merkele pēc Eiropas Savienības galotņu sanāksmes, kur nepiepildījās Briseles cerības sagaidīt sarunām izšķirošu pretimnākšanu no Londonas.

Lietuvā budžets ar rekordlielu deficītu un finansējumu izglītībai, veselībai

Lietuvas budžets piekto gadu pēc kārtas tiek pieteikts kā rekordists, jo atkal paredzēts nebijuša apmēra deficīts, kā arī tēriņi izglītībā, veselības aprūpē, inovāciju atbalstā un sociālās nevienlīdzības mazināšanā. Opozīcija par finanšu plānu izskās kritiski.

Maršruts nedēļas nogalei: Mazie Dziesmusvētki, Zemlika un eklēru darbnīca

Nedēļas nogale tuvojas straujiem soļiem, tāpēc aicinām ielūkoties Maršrutā, lai brīvdienas tiktu pavadītas pēc iespējas kvalitatīvāk.