bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 22.05.2019 | Vārda dienas: Emīlija. Visu neparasto un kalendāros neierakstīto vārdu diena
LatviaLatvija

Saeimā plūcas par pieprasījumu vērtēt centienus atcelt «tikumības grozījumus»

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUSaeimas Pieprasījumu komisijas sēdē  izcēlās spraiga vārdu apmaiņa starp atsevišķiem deputātiem un nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvjiem par Saeimas opozīcijas deputātu pieprasījumu Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) par biedrības Papardes zieds interešu aizstāvības pasākumiem tā dēvēto «tikumības grozījumu» atcelšanai.

Skaidrojot iesniegto pieprasījumu, opozīcijas deputāte Jūlija Stepaņenko (S) sacīja, ka deputāti vēlas aicināt premjeru izvērtēt, vai Latvijas suverēno varu neapdraud «likumu pirkšana». Pēc pieprasījuma var noprast, ka deputātus satrauc finansējums, ko biedrība saņēmusi no Džordža Sorosa (George Soros) dibinātā fonda Open Society Foundations, kā arī tas, ka Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) piešķīris finansējumu biedrībai, atbalstot tās centienus atcelt «tikumības grozījumus».

Biedrības Papardes zieds prezidents Reinis Āboltiņš sacīja, ka opozīcijas pieprasījums vēršas ne tikai pret nodibinājumu, bet NVO sektoru kopumā, turklāt tas ir mēģinājums ierobežot Latvijas Satversmē noteiktās tiesības.«Pieprasījums ir vēršanās pret NVO un demokrātiju kopumā. [..] Mūsuprāt, pieprasījums ir bīstams precedents,» teic Āboltiņš.

Viņš uzsvēra, ka Papardes zieds jau vairāk nekā 20 gadus strādā, lai rūpētos par sabiedrības izglītošanu par veselību, bet, lai biedrība šo funkciju varētu veikt, tai nepieciešams finansējums. Biedrība finansējumu meklē no dažādiem avotiem, tāpēc vienam ekspertam atalgojums var nākt no NVO fonda, kafijas pauze tikt finansēta par ārvalstu naudu, bet vēl kāda cita aktivitāte – par citu finansējumu, skaidroja biedrības vadītājs.

Arī Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga norādīja, ka pieprasījums ir atsevišķu politiķu vēršanās pret pilsonisko sabiedrību, kas, pēc viņas domām, saistīts ar izpratnes trūkumu par NVO darbību.

Zonberga uzsvēra, ka interešu aizstāvība ir normāla NVO darbība, kas var paredzēt arī aktivitātes, lai panāktu vai atceltu kādus likuma grozījumus.

Arī Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrības integrācijas departamenta direktore Sanita Rancāne-Delekolē norādīja, – ja kāda likuma norma ir pretrunīga vai novecojusi, NVO var ierosināt cita veida redakciju. KM pārstāve uzsvēra, ka SIF lēmums piešķirt finansējumu biedrībai Papardes zieds bija neatkarīgs un objektīvs.

SIF Projektu konkursu nodaļas vadītāja Linda Mežviete sacīja, ka par Papardes ziedu var teikt tikai to labāko, jo tā jau ilgstoši īsteno dažādus projektus. SIF biedrībai nav nekādu pārmetumu, turklāt biedrība finansējumu saņēmusi, izturot konkursu, kurās nodibinājumi tika vērtēti pēc striktiem kritējiem.

Mežviete uzsvēra, ka Papardes zieda viena no funkcijām ir interešu aizstāvība. Normu ieviešana vai mainīšana ir pilsoniskās sabiedrības aktivitāte un demokrātijas pazīme, uzsvēra SIF pārstāve.

Vienlaikus NVO sektora pārstāvju paustais neapmierināja vairākus deputātus, piemēram, Ingunai Rībenai (VL-TB/LNNK) nav skaidrs ar kādām tiesībām NVO vēršas pret likumiem, kurus pieņēmusi Saeima. Deputāte uzskata, ka, vēršoties pret likumiem, biedrība vēlas graut valsts pamatus.

Vienlaikus deputāte Rībena sēdes laikā vairākkārtīgi norādīja, cik, pēc viņas domām, «tikumības grozījumi» ir atbilstoši un nepieciešami, lai sargātu bērnus.

Tomēr asu kritiku pieprasījuma pieteicējiem veltīja divi frakcijas Vienotība deputāti Veiko Spolītis un Astrīda Harju. Spolītis norādīja, ka neizprot «savādo viedokļu apmaiņu» un «absolūti nepiekrīt pieprasījumam, kā arī apgalvojumam, ka tiek pirkti likumi. Savukārt Harju akcentēja, cik būtiski mācīt bērniem par savu veselību un toleranci pret dažādo, ko kavē «tikumības grozījumi».

Vienlaikus deputāte Stepaņenko NVO pārstāvjiem sacīja, ka vienmēr atbalstījusi sabiedriskās organizācijas, kā arī piekodināja, ka Saeimas deputātus ir ievēlējuši iedzīvotāji, tāpēc būtu jāizturas ar cieņu pret cilvēkiem, kuri pārstāv iedzīvotāju intereses.

Pēc spraigām diskusijām deputāti vienojās, ka balsos par priekšlikumu pēc būtības. Deputāti balsoja divas reizes – abās par un pret deputātu skaits bija vienāds. Šī iemesla dēļ pieprasījums netika atbalstīts.


Pievienot komentāru

Igauņu Transferwise kļūst par Eiropas vērtīgāko finanšu jaunuzņēmumu

Igauņu radītais starptautisko pārskaitījumu uzņēmums TransferWise, piesaistot ieguldījumus, novērtēts ar 3,1 miljardiem eiro, kas to padara par Eiropā vērtīgāko finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmumu.

Visi Valsts prezidenta amata kandidāti atbilst likuma prasībām

Visi Valsts prezidenta amata kandidāti – Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, tiesībsargs Juris Jansons un deputāts Didzis Šmits – atbilst likuma prasībām un attiecīgi var pretendēt uz šo amatu.

Pēc Ušakova pieteikuma tiesā ierosināta lieta par viņa atstādināšanu no mēra amata

Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu namā ir ierosināta lieta pēc atstādināta Rīgas mēra Nila Ušakova pieteikuma par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rīkojumu par Ušakova atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata.

Saeimas komisija: paternitātes pabalstu varēs saņemt plašāks adoptētāju loks

Plānots paplašināt to adoptētāju loku, kuri pēc bērna adopcijas var doties desmit dienu atvaļinājumā un par šo periodu no valsts saņemt paternitātes pabalstu.

FKTK padomes locekļu skaitu varētu samazināt no pieciem līdz trim

Saeimas Budžeta un finanšu komisija rosina veikt grozījumus likumā par Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, paredzot FKTK padomes locekļu skaitu samazināt no pieciem līdz trim.

Igaunijā prognozē eirokomisāra Ansipa nomaiņu ar politiķi-sievieti

Eiropas Komisija tās nākamajā sastāvā vēlas lielāku sieviešu īpatsvaru, kas Igaunijai nozīmētu kādas sievietes stāšanos valsts komisāra amatā un pašreizējā komisāra Andrusa Ansipa nomaiņu.

Gada laikā nodarbinātības līmenis palielinājies par 0,9%

903,6 tūkstoši jeb 64,4% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem bijuši nodarbināti 2019.gada pirmajā ceturksnī.

Latvijā bezdarba līmenis šī gada sākumā – gandrīz 7% apmērā

Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis nav mainījies, bet gada laikā samazinājies par 1,3 procentpunktiem.

Politiķu karuselis. Partiju apskats Eiropas Parlamenta vēlēšanām Latvijā

Partiju līderi BNN atbild – kādi ir Latvijas svarīgākie mērķi ES kontekstā, kas ir galvenās jomas, kurās Eiropai vajadzētu izlīdzēt ar finansējumu, kādi risinājumi nepieciešami un kas būtu jāmaina pašā Eiropas Parlamentā.

LG Electronics 12 gadu laikā līdz neitrālam līmenim grib samazināt CO2 izmešus

Vēloties līdz 2030.gadam savas darbības radītos oglekļa dioksīda izmešus samazināt līdz neitrālam līmenim, LG Electronics aizsācis iniciatīvu Zero Carbon 2030.

NEPLP iebilst pret Saeimas iejaukšanos tās darbībā

NEPLP tieslietu ministra vēstuli Saeimai par Daces Ķezberes atbrīvošanu no amata vērtē kā «nepieļaujamu prettiesisku bezprecedenta gadījumu, jo izpildvara un viena partija iejaucas demokrātiskas sabiedrības sistēmā un tas neatbilst ES likumiem».

No cietuma parlamentā. Spānijas Kortesos ienāk katalāņu separātisti

Vietas Spānijas parlamentā ieņēmuši pieci katalāņu separātistu politiķi, kuri tiek turēti ieslodzījumā un tiesāti par Katalonijas neatkarības referenduma rīkošanu. Likumdevēju vietas izcīnītas nesenajās Spānijas parlamenta vēlēšanās.

Valmiermuižas alus apgrozījums pērn audzis par 17%, peļņa – par 30%

Valmiermuižas alus darītavas apgrozījums pērn audzis par 17%, bet peļņa palielinājusies par 30%, sasniedzot 168 173 eiro.

Britu parlaments skeptisks par «pēdējo» iespēju atbalstīt Brexit nolīgumu

Lielbritānijas parlamentā ar skepsi uztverts jaunākais premjerministres Terēzas Mejas piedāvājums par izstāšanās nolīguma ratifikāciju. Tas paredz arī iespēju balsot par atkārtota Brexit referenduma rīkošanu.

Pasažieru vilciens cer vēl šogad paspēt noslēgt līgumu par elektrovilcienu piegādi

AS Pasažieru vilciens līdz šā gada beigām vēl var paspēt noslēgt līgumu par jaunu elektrovilcienu piegādi pat tad, ja IUB uzdos veikt kādus papildinājumus iepirkuma dokumentācijā.

Kariņš: Valdība neskatīs Kalnmeiera atbilstību amatam, to pienākums ir izlemt Saeimai

Valdība neskatīs ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam, intervijā LNT raidījumā 900 sekundes teicis ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

No šodienas Latvijā var jau nobalsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās

Visos 954 Latvijas vēlēšanu iecirkņos trešdien, 22.maijā, pulksten 17.00 sākas iepriekšējā balsošana Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Līdzi laika solim: Virza likuma grozījumus Privatizācijas aģentūras darbības maiņai

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija atbalstījusi vairākus likumprojektus, ar kuriem paredzēts deleģēt MK noteikumu izstrādi par izmaiņām Privatizācijas aģentūras darbībā.

Igaunijā četrās dienās divi nopietni elektrības pārrāvumi

Kuresāres pilsētā Igaunijā radies plašs elektroapgādes pārrāvums, kas bijis jau otrais šāds gadījums četru dienu laikā pēc lielāka pārrāvuma Narvas pilsētā. Elektrības ražotājam Eesti Energia Narvas incidents radījis līdz 100 000 eiro lielus zaudējumus.

Linkaits: Elektrovilcienu iepirkuma rezultāti liek domāt par Pasažieru vilciena likvidēšanu

AS Pasažieru vilciens īstenotā elektrovilcienu iepirkuma rezultāti liek domāt par uzņēmuma likvidēšanu, sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Ledus izkustas: Par VK revīzijā atklātām neizdarībām varēs sodīt

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija 21.maijā atbalstījusi grozījumu Valsts kontroles likumā virzību uz otro lasījumu Saeimā.

OECD: Baltijā straujākā ekonomiskā izaugsme būs Igaunijai, lēnākā – Latvijai

OECD savās jaunākajās prognozēs Latvijai lēš lēnāko ekonomikas izaugsmi Baltijas valstu vidū – 2,6%. Straujākā izaugsme paredzēta Igaunijai – 3,2%. Lietuvai prognozē 2,9% ekonomikas izaugsmi.

Getliņi EKO apsver iespēju audzēt ārstniecisko marihuānu

Getliņu atkritumu poligona apsaimniekotājs Getliņi EKO apsver iespēju audzēt ārstniecisko marihuānu, jo tā dotu lielāku atdevi, nekā tomātu un gurķu audzēšana, pieļauj Getliņi EKO valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns.

Austrijā atkāpjas visi labējā spārna ministri, saasinoties video skandālam

Austrijā par atkāpšanos no darba valdībā paziņojuši visi pieci ministri no labējās Austrijas Brīvības partijas pēc tam, kad vicekanclers Haincs Kristians Štrāhe demisionējis ar skandāla iedragātu reputāciju.

Trīs lietas – labas lietas? Trešo reizi izvērtējot elektrovilcienu iepirkumu, par uzvarētāju atzīst Škoda Vagonka

Trešo reizi izvērtējot elektrovilcienu iepirkumu, AS Pasažieru vilciens par konkursa uzvarētāju atkārtoti atzinis čehu Škoda Vagonka.