Saeima vēlēs Valsts prezidentu 2.jūnijā

Valsts prezidenta vēlēšanas Saeimā notiks 2.jūnijā, šodien nolēma Saeimas prezidijs.

Lēmuma projekts par Valsts prezidenta vēlēšanām ir iekļauts Saeimas darba kārtībā kā devītais jautājums pēc triju tiesnešu apstiprināšanas amatā.

Saeimā Valsts prezidenta vēlēšanām pieteikti divi kandidāti – pašreizējais Valsts prezidents Valdis Zatlers un eksbaņķieris, Saeimas deputāts Andris Bērziņš (ZZS).

Zatleru izvirzījuši Vienotības frakcijas 33 deputāti un astoņu deputātu lielā opozīcijā esošā apvienības Par labu Latviju (PLL) frakcija.

Tomēr pēc Zatlera 28.maija paziņojuma tautai, ka viņš ierosina Saeimas atlaišanu, PLL ietilpstošās Tautas partijas trīs deputāti jau paziņojuši, ka neatbalstīs Zatleru prezidenta vēlēšanās. Savukārt partijas LPP/LC deputāti vēl valdes sēdē vēl lems par to, vai atbalstīt Zatlera kandidatūru.

Valsts prezidenta amatam eksbaņķieri Saeimas deputātu Andri Bērziņu (ZZS) izvirzījuši pieci Zaļo un zemnieku savienības frakcijas deputāti Jānis Vucāns, Iveta Grigule, Aivars Dronka, Kārlis Seržants un Staņislavs Šķesters.

Satversme nosaka, ka par Valsts prezidentu var ievēlēt pilntiesīgu Latvijas pilsoni, kurš sasniedzis 40 gadu vecumu. Par Valsts prezidentu nevar ievēlēt pilsoni ar dubultpilsonību.

Valsts prezidenta amats nav savienojams ar citu amatu. Ja par Valsts prezidentu ievēlētā persona ir Saeimas loceklis, tad viņam jānoliek Saeimas locekļa pilnvaras.

Viena un tā pati persona nevar būt par Valsts prezidentu ilgāk kā astoņus gadus no vietas.

Lai Valsts prezidents tiktu ievēlēts, nepieciešama vismaz 51 deputāta balss.

Par izvirzītajiem kandidātiem būs jābalso vienlaikus aizklātā balsošanā ar vēlēšanu zīmēm.

Ja pirmajā vēlēšanu kārtā neviens nebūs ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, tad par visiem kandidātiem balsos otrreiz. Ja arī tad neviens netiks ievēlēts, vēlēšanas turpinās, izslēdzot ikvienā turpmākajā vēlēšanu kārtā to kandidātu, kas iepriekšējā kārtā ieguvis vismazāk balsu. Vēlēšanas turpinās, līdz viens no kandidātiem iegūst ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu.

Ja Valsts prezidenta vēlēšanu pēdējā kārtā neviens kandidāts nebūs ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, būs jārīko jaunas vēlēšanas. Kandidatūras jaunām vēlēšanām būs jāizvirza ne vēlāk kā piecas dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas.

Jaunām Valsts prezidenta vēlēšanām Saeimas Prezidijam būs jāsasauc Saeimas sēde ne agrāk kā desmit dienas un ne vēlāk kā 15 dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas.

Ja arī jaunu vēlēšanu pēdējā kārtā neviens kandidāts nebūs ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, atkārtoti rīkos jaunas vēlēšanas.

Zatleram prezidenta pilnvaru termiņš beigsies 7.jūlijā.

 

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas