bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 15.10.2019 | Vārda dienas: Eda, Hedviga, Helvijs
LatviaLatvija

Saeima: VID iecere automātiski sodīt nodokļu nemaksātājus varētu pārkāpt Satversmi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saeimas deputātiem ir bažas par nodokļu nemaksātāju automātiskas sodīšanas atbilstību Satversmei.

Trešdien, 25.septembrī, notika Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas un Juridiskās komisijas kopsēde, kuras laikā tika skatīts jautājums par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) priekšlikumu automātiski sodīt nodokļu nemaksātājus. Minētais jautājums iepriekš ticis skatīts Juridiskajā komisijā, tomēr šis komisijas deputātiem radušās bažas, kuras tie vēlējās pārrunāt ar Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju.

VID vadītāja Ieva Jaunzeme abu komisiju pārstāvju informēja, ka ienākumu deklarācija ir vienīgais informācijas avots, pēc kura VID vadās, lai noskaidrotu, cik daudz nodokļu uzņēmumiem būtu jānomaksā. Ja ienākumi netiek deklarēti, VID nevar zināt, cik daudz naudas tiks iekasēts budžetā.

Jaunzeme uzsvēra, ka tāpēc ir svarīgi, lai nodokļu maksātāji iesniegtu deklarācijas tajā dienā, kad tās ir jāiesniedz. Pēc VID datiem, šogad deklarācijas savlaicīgi iesnieguši 82,6% no tiem, kam tās ir jāiesniedz, tomēr nodokļu administrācijas mērķis ir panākt, ka savlaicīgi deklarācijas iesniedz vismaz 98%.

Savlaicīgi neiesniegto deklarāciju fiskālā ietekme ir aptuveni 100 miljoni eiro.

«Tā ir liela summa. Tāpēc vēlamies paredzēt administratīvu atbildību, kas būtu vērsta pret 16% negodprātīgajiem,» sacīja Jaunzeme, piebilstot, ka ir uzņēmumi, kuri gada ienākumu deklarācijas neiesniedz gadiem ilgi. Tāpēc VID rosināja patlaban Saeimā esošo likuma grozījumu par nodokļiem un nodevām anotācijā ietvert detalizētu informāciju par to, kādā veidā VID var automātiski sodīt nodokļu nemaksātājus.

VID rosina paredzēt, ka automātisks sods netiek piemērots, ja deklarācijas vai pārskata iesniegšanas termiņš ir kavēts līdz divām dienām, ja pievienotās vērtības nodokļa (PVN) mēneša deklarācijas vai darba devēju ziņojumu iesniegšana 12 mēnešu periodā kavēta trīs reizes līdz piecām dienām. Tāpat nodokļu maksātājas netiktu sodīts automātiski, ja PVN ceturkšņa deklarācijas vai mikrouzņēmumu nodokļa deklarācijas iesniegšana 12 mēnešu periodā kavēta divas reizes līdz piecām dienām.

VID rosina noteikt administratīvo sodu 25 eiro apmērā, ja deklarācijas iesniegšana tiek kavēta no trim līdz desmit dienām, no 11 līdz 20 dienām sods būtu 75 eiro, no 21 līdz 30 dienām – 155 eiro, bet vairāk par 30 dienām – 285 eiro.

Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja Juta Strīķe (JKP) atzina, ka viņas vadītajā komisijā vislielākās diskusijas bijušas par automātisku soda piemērošanu, jo bažas radījis fakts, ka automātiski piemērojot administratīvo atbildību, netiktu ņemts vērā sodītās puses subjektīvais skaidrojums.

«Cilvēks var būt kļuvis par invalīdu, nonācis slimnīcā vai ir miris, tāpēc šāda sodīšana var mudināt pamest uzņēmējdarbību,» piebilda Strīķe.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas pārstāvis Vjačeslavs Dombrovskis (S) atzina, ka viņš īsti neredz pamata VID priekšlikumam un nesaredz problēmu, sevišķi tāpēc, ka nav informācijas par to, cik lieli ir tie uzņēmumi, kuri laikā neiesniedz deklarācijas.

«Varbūt to, kas neiesniedz deklarācijas, nodokļu apjoms ir daži tūkstoši eiro. Bet visa tautsaimniecība nesastāv no vienāda izmēra uzņēmumiem. Vai tie, kas neiesniedz deklarācijas vispār ir nopietni uzņēmumi? Kāpēc jārunā par uzņēmumiem, kas īsti nav uzņēmumi?» uzsvēra Dombrovskis.

VID vadītāja skaidroja, viņa uz šo sēdi nav sagatavojusi informāciju par negodprātīgo uzņēmumu profilu, bet informēja, ka 2018.gadā kavēšanās ar PVN nomaksu veidoja 31 miljonu eiro, darba devēju ziņojumu neiesniegšana – 36 miljonus eiro, bet mikrouzņēmumu nodokļa neiemaksāšana – deviņus miljonus eiro. Finanšu ministrijas (FM) pārstāve Olga Bogdanova piebilda, ka gadījumā, ja eksistē pienākums, tad jābūt arī atbildībai pildīt pienākumu.

Saeimas deputāts Jānis Iesalnieks (VL-TB/LNNK) atzina, ka viņš konceptuāli neiebilst idejai par automātisku sodīšanu, tomēr viņš nepiekrīt sacītajam, ka vairums, kas kavē deklarāciju iesniegšanu līdz desmit dienām, to darītu aiz ļaunprātības.

«Visbiežāk šādi kavējumi būs aizmāršības, nevis ļaunprātības dēļ. Tāpēc varbūt var paredzēt, ka par kavējumu līdz desmit dienām izsaka brīdinājumu, bet tikai pēc tam soda,» sacīja Iesalnieks.

Bogdanova informēja, ka VID jau tagad sūta atgādinājumus, ka pēc piecām dienām iestāsies pienākums iesniegt deklarāciju, savukārt Jaunzeme piebilda, ka uzņēmēji jau tagad var savlaicīgi informēt VID par iespējamu deklarācijas iesniegšanas kavējumu.

Deputāts Aldis Gobzems pievienojās kolēģes Strīķes iepriekš paustajam, ka automātiska sodīšana izslēdz iespēju skaidrot notikušo, tādējādi ierobežojot cilvēktiesības, kas ir pretrunā ar Satversmi. Deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS) piebilda, ka jau tagad cilvēki tiek sodīti automātiski, piemēram, par pārkāpumiem ceļu satiksmē. Tomēr Gobzems norādīja, ka šīs situācijas nav salīdzināmas, jo par nodokļu nemaksāšanu ir zināma konkrēta persona, turpretī ceļu satiksmes pārkāpumos var būt vainīga persona, kas nav automašīnas īpašnieks.

Tieslietu ministrijas pārstāve gan atzina, ka jau tagad Administratīvo pārkāpumu likumā paredzēts, ka lietu var izskatīt bez personas uzklausīšanas, kā arī no Eiropas Cilvēktiesību konvencijas neizriet, ka persona būtu jāuzklausa visos gadījumos.

Tomēr deputāts Igors Pimenovs (S) sliecās atbalstīt kolēģu iepriekš pausto, ka būtu jāizvērtē automātiskas sodīšanas principa atbilstība Satversmei, jo, to neizvērtējot, pastāv tiesvedību risks.

Abas Saeimas komisijas nav pieņēmušas konkrētus lēmumus, bet par automātisku sodīšanu katra lems atsevišķi.


Pievienot komentāru

Vēsture atkārtojas: Ar Lembergu saistīts medijs atsauc nepatiesas ziņas par Meroni

Kārtējo reizi ar Lembergu saistīts medijs spiests atzīties melos un atsaukt savus nepamatotos izteikumus, kas vērsti pret advokātu Rudolfu Meroni. Šoreiz atsaukumu publicējusi Neatkarīgā Rīta Avīze.

Apstiprināta jaunā RB Rail padome

Akcionāru sapulcē otrdien, 15.oktobrī, apstiprināta Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail padome, informē uzņēmumā.

Tiesai nodota seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētā priestera Zeiļas lieta; viens no apsūdzētajiem miris

Prokuratūra nodevusi Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai krimināllietu, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa, savukārt vēl viens apsūdzētais šogad miris.

Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss: Latvija 18.vietā un uzlabojumi minimāli

Latvijas starp Eiropas Savienības dalībvalstīm dzimumu līdztiesības ziņā ieņem 18.vietu, liecina Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss 2019.

Bordāns: Sistēma AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora amatos vēlas savus cilvēkus

Ir ziņas, ka sistēma gatavo sev mantiniekus un vēlas apstiprināt savus pietuvinātos cilvēkus, runājot par reformām tieslietu sistēmā, tai skaitā arī AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora nomaiņu, izteicies tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Spānijā vardarbīgas sadursmes pēc katalāņu politiķu notiesāšanas

Spānijas autonomajā reģionā Katalonijā izcēlušas masu protesta akcijas un sadursmes ar policiju pēc tam, kad Spānijas Augstākā tiesa deviņus katalāņu politiķus notiesājusi uz deviņiem līdz 13 gadiem cietumā.

Sākas nedēļa, kad jāvienojas par Brexit. Britu mārciņas vērtība krītas

Britu mārciņas vērtība kritusies pret eiro un ASV dolāru, sākoties nedēļai, kurā Lielbritānijai un Eiropas Savienībai vajadzētu panākt Brexit vienošanos.

Vienotība: Rīgas dome mēģina saglabāt likvidējamā Riga.lv struktūru

Vienotības Rīgas domes frakcijai ir bažas, ka Rīgas pilsētas nākamā gada budžetā iecerēts par gandrīz miljonu eiro palielināt finansējumu Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļai, saglabājot likvidējamā Riga.lv struktūru.

ASV ar sankcijām soda Turciju par iebrukumu Sīrijā

ASV prezidents Donalds Tramps pavēstījis, ka izdevis rīkojumu par sankcijām pret NATO sabiedrotās Turcijas amatpersonām un ievedmuitas noteikšanu turku tēraudam, kā arī prasījis valstij izbeigt iebrukumu kaimiņvalstī Sīrijā.

Lāčplēša ielas 123 B ēkas īpašnieks bijis neziņā par nama tehnisko stāvokli

Četrstāvu ēka Lāčplēša ielā 123 B, 3.liters, pēc tam, kad tur nedēļas nogalē iebruka griesti, atzīta par dzīvošanai bīstamu, informē Rīgas domē.

KNAB aiztur Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā aizturējis Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli Ilgoni Igauni.

Koalīcija vienojas atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnējo konceptu papildinot ar trim jaunām pašvaldībām

Valdības partijas vienojušās atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnēji piedāvāto modeli papildinot ar trim jaunām pašvaldībām.

Medijs atgādina par Lemberga pietuvināto nāves gadījumiem

«Neviens no četriem manis pieminētajiem, man zināmajiem ļaudīm man nekad neatstāja ne psiholoģiski vāja, ne arī slimīga cilvēka iespaidu, kam pusmūžā būtu kādi būtiski veselības traucējumi.»

Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par nabadzības izskaušanu veicinošiem pētījumiem

Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē, paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Vecākiem Igaunijā automātiski piešķirs ģimenes pabalstus

Vecākiem Igaunijā vairs nevajadzēs pieteikties ģimenes pabalstiem un tie tiks piešķirti automātiski, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bažās par drošības riskiem Igaunijas IT ministre Huawei nomaina pret iPhone

Sekojot valsts iestāžu brīdinājumiem par drošības riskiem, Igaunijas informāciju tehnoloģiju ministre Kerta Kingo savu Huawei viedtālruni iemainījusi pret iPhone, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Budapeštas mēra vēlēšanas: Orbāna partijas kandidātu apsteidz liberālie opozicionāri

Ungārijas galvaspilsētas Budapeštas vēlēšanās valdošās partijas Fidesz kandidātu pārspējis opozīcijas pārstāvis Gergelijs Karacsonijs, vēsta BBC.

Latvija augustā starp deviņām ES valstīm ar rūpniecības produkcijas apmēra kāpumu

Rūpniecības produkcijas izlaide Latvijā šā gada augustā salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada palielinājusies par 2,1%, tai esot starp deviņām valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Notiesā Katalonijas neatkarības cīnītājus; vairumam piespriests cietumsods

Spānijas Augstākā tiesa piespriedusi cietumsodus deviņiem Katalonijas separātistu līderiem par mudināšu uz dumpi saistībā ar Katalonijas neatkarības referendumu 2017.gadā.

Zelenskis šonedēļ viesosies Latvijā

Tikšanās laikā Rīgas pilī Latvijas Valsts prezidents ar Ukrainas prezidentu pārrunās abu valstu bilaterālās attiecības, Eiropas Savienības un Ukrainas attiecības, kā arī apspriedīsies par Triju jūru iniciatīvu.

Pūce neizslēdz iespēju saglabāt Liepājai, Rēzeknei un Daugavpilij atsevišķu pašvaldības statusu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce neizslēdz iespēju pašvaldību reformas rezultātā saglabāt Liepājai, Rēzeknei un Daugavpilij atsevišķu pašvaldības statusu, tādējādi veidojot Latvijas karti ar 39 pašvaldībām.

Tartu tuvākajos gados varētu atvērt kinostudiju

Pieaugot interesei par Igauniju kā filmēšanas vietu, Tartu tuvāko gadu laikā varētu uzcelt kino studiju, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Valsts budžetā nonāks 29 miljoni, ko tiesa noteikusi pa noziedzīgi iegūtiem

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģija nolēmusi atzīt par noziedzīgi iegūtiem arestētus naudas līdzekļus 29 miljonu eiro apmērā un ieskaitīt tos valsts budžetā.

Saeimā 2020.gada budžetu cer pieņemt novembrī

Nākamā gada valsts budžetu parlamentā cer izskatīt raiti, lai tas varētu tikt pieņemt līdz novembra vidum. Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces ieskatā, patlaban varētu teikt, ka lielākā prioritāte budžetā ir sociālā labklājība.

Coffee Inn pievienos uzņēmumam Narvesen Baltija

Uzņēmumam SIA Narvesen Baltija tiks pievienots SIA Coffee Inn, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->