Saeimas Budžeta un finanšu komisija skatīs iedzīvotāju iniciatīvu par partiju finansējuma palielināšanas atlikšanu

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija trešdien, 20.novembrī, konceptuāli atbalstīja lēmumprojektu par vairāk nekā 11 000 cilvēku parakstītās iniciatīvas par būtiskas partiju finansējuma palielināšanu nodošanu izskatīšanai Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā.

Komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (VL-TB/LNNK) žurnālistiem uzsvēra, ka komisija šādu lēmumu pieņēmusi, lai iniciatīvas skatīšana nekavētos un tiktu izdiskutēta pēc būtības atbildīgajā komisijā. Mandātu komisija savu pozīciju šajā jautājumā nav mēģinājusi formulēt, jo tas prasītu vairāku nedēļu diskusijas, par ko komisija saņemtu kritiku, ka iniciatīvas skatīšanas ieilgusi, skaidroja politiķe.

Vaicāta, vai koalīcija jau ir stingri nolēmusi atbalstīt partiju finansējuma palielināšanu un neko nemainīt un līdz ar to iniciatīvas vērtēšana Budžeta komisijā varētu būt bezjēdzīga, Kursīte-Pakule atbildēja, ka gaidāmo vērtēšanu ar šādu vārdu neraksturotu.

Komisijas vadītāja norādīja, ka pirms jaunas diskusijas «pa visu laukumu», viņa atturētos prognozēt, vai ir vai nav iespējams nonākt pie kāda kompromisa.

«Nekad nevar teikt nekad,» pauda politiķe, norādot, ka Budžeta komisijā gan koalīcijas, gan opozīcijas pārstāvji var atgriezties pie šī jautājuma un izvērtēt, vai ir iespējams atlikt finansējuma palielināšanu. Parlamentāriete uzsvēra, ka šo jautājumu paralēli varētu pārrunāt frakcijās.

Par jautājumu nodošanu skatīšanai Budžeta komisijā vēl jālemj Saeimai.

Kā ziņots, neskatoties uz to, ka iedzīvotāju parakstītā iniciatīva Saeimai iesniegta oktobra beigās, parlaments to nav ņēmis vērā, lemjot par partiju finansēšanas būtisku palielināšanu nākamā gada budžeta pieņemšanas gaitā.

Sabiedrības iniciatīvu portāls Manabalss.lv iepriekš skaidroja, ka nepieciešamais parakstu skaits par minēto iniciatīvu savākts nepilnu divu nedēļu laikā, turklāt iedzīvotāju īsā laikā izrādītais atbalsts ir otrais lielākais platformas vēsturē.

Vēl ātrāk par pašreizējo iniciatīvu atbalstu ir guvis tikai 2014.gadā virzītais priekšlikums par bankas Citadele pārdošanas pārtraukšanu. Tas pilsoņu atbalstu guva deviņās dienās.

Lasiet arī: Partiju finansējums: Vai partijām pietiek ar valsts «dzeramnaudu»?

Iniciatīvas autori atgādina, ka Saeimas darba kārtībā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, kas cita starpā paredz no 2020.gada 1.janvāra būtiski palielināt valsts budžeta finansējumu politiskajām partijām. Ja līdz šim par katru Saeimas vēlēšanās saņemto balsi partijas, kuras bija pārvarējušas 2% slieksni, saņēma 0,71 eiro, tad līdz ar jaunajiem grozījumiem finansējums palielināsies līdz 4,50 eiro par katru balsi. Papildus šim partijas, kuras ir pārvarējušas 5% slieksni, katru gadu no valsts budžeta saņems 100 000 eiro. Šim mērķim no valsts budžeta katru gadu tiks atvēlēti 4,5 miljoni eiro līdzšinējo 600 000 eiro vietā.

Viņi arī uzsver, ka likumprojekts tiks skatīts Saeimā steidzamības kārtībā kopā ar valsts budžetu, kas nozīmē, ka kvalitatīvām diskusijām par to nebūs atvēlēts pietiekami daudz laika.

«Lai arī likumprojekta mērķis ir mazināt politisko partiju atkarību no sponsoriem, mēs uzskatām, ka šāda sasteigta un uz jau esošo Saeimu attiecināma kārtība neveicinās sabiedrības uzticību valsts pārvaldei, iznīcinās politisko konkurenci starp Saeimā ievēlētajām un citām partijām, kā arī būtiski samazinās jaunu politisko spēku ienākšanu politikā,» uzskata iniciatīvas autori.

Viņi arī pauž pārliecību, ka iniciatīva par finansējuma palielināšanu politiskām partijām, nevērtējot citas būtiskas prioritātes un likumos noteiktās saistības, neliecina par atbildīgu attieksmi pret nodokļu maksātāju naudu. Turklāt, balsojot par finansējuma palielināšanu pašiem sev, nevis sagaidot nākamās Saeimas vēlēšanas, politiķi riskē nonākt interešu konfliktā, kas degradētu politisko vidi Latvijā.

Jau ziņots, ka Saeima galīgajā atbalstīja kritizētos grozījumus Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, kas paredz no nākamajā gadā būtiski palielināt valsts finansējumu politiskajām partijām, šim mērķim papildus piešķirot četrus miljonus eiro.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas