Cilvēktiesību komisija aicina Baltkrieviju pārtraukt cilvēktiesību pārkāpumus

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija aicina Baltkrievijas Republiku un ikvienu tās amatpersonu nekavējoties pārtraukt un nepieļaut cilvēktiesību pārkāpumus, kā arī ievērot konstitūciju. Tā pausts Baltkrievijas Republikas ārkārtējam un pilnvarotajam vēstniekam Latvijas Republikā Vasīlijam Markovičam (Vasily Markovich), piektdien, 14.augustā, nosūtītajā Cilvēktiesību komisijas vēstulē.

Tāpat vēstulē, ka vēsta Saeimas Preses dienestā, aicināts nekavējoties atbrīvot nepamatoti aizturētos un izmeklēt ikvienu cilvēktiesību pārkāpuma gadījumu, garantēt neatkarīgu mediju un žurnālistu brīvu darbību, kā arī neierobežot interneta darbību.

«Pēc Baltkrievijā 9.augustā notikušajām vēlēšanām mūsu rīcībā ir videoieraksti, liecības un citi pierādījumi, kas ļauj secināt, ka tur šobrīd netiek ievērota valsts konstitūcija, kā arī cilvēktiesības,» norāda Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš. «Īpaši smags pārkāpums ir miermīlīgo cilvēku prettiesiskā aizturēšana, spīdzināšana un cietsirdīgā attieksme pret viņiem. Spēka struktūras faktiski ir vērsušās pret savu tautu, konstitucionālo iekārtu un cilvēktiesībām,» uzsver Kaimiņš.

Vēstulē norādīts, ka Baltkrievijas Republikas konstitūcijas 1.pants nosaka, ka tā ir demokrātiska un tiesiska valsts.

Demokrātiskā un tiesiskā valstī pastāv tiesību virsvadība – jebkāda valsts rīcība pret indivīdu drīkst notikt tikai saskaņā ar tiesībām, jo īpaši cilvēktiesībām. Šīs cilvēktiesības paredz arī absolūtu aizliegumu spīdzināt vai cietsirdīgi apieties, no šī aizlieguma nav pieļaujamas nekādas atkāpes, pausts vēstulē.

Lasiet arī: Latvijas vēstnieks Baltkrievijā: Situācija valstī ir tiešām saspringta

Tāpat Cilvēktiesību komisijas sagatavotajā vēstulē akcentēts, ka Baltkrievijas spēka struktūras ir aizturējušas un pat fiziski ietekmējušas daudzus Baltkrievijas un ārvalstu žurnālistus. Tāpat ierobežota mediju neatkarība, valstī ilgstoši nav pilnvērtīgi pieejams internets, kas, iespējams, pretēji oficiālajiem paziņojumiem, ir noticis valsts institūciju veikto darbību rezultātā.

Daudzveidīgi, brīvi un neatkarīgi mediji ir cilvēktiesību ievērošanas un demokrātiskas valsts iekārtas pastāvēšanas priekšnoteikums. Ja valstī netiek nodrošināta mediju brīvība un neatkarība, kā arī tiek apgrūtināts žurnālistu darbs, tad demokrātiska valsts iekārta nespēj normāli funkcionēt. Brīvi mediji un internets ļauj ne vien atrast informāciju, bet arī efektīvi ar to dalīties, kā arī komunicēt ar citiem un paust savu viedokli, uzsvērts vēstulē.

Jau ziņots, ka Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās līdzšinējais valsts galva Lukašenko ieguvis 80,08% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska – 10,9%, liecina oficiālie provizoriskie rezultāti. Opozīcija uzstāj, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti.

Pēc vēlēšanām Baltkrievijā izcēlušies protesti pret Lukašenko, kas izvērtušies sadursmēs ar drošības spēkiem. Vismaz viens cilvēks ir gājis bojā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas