bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 21.02.2020 | Vārda dienas: Ariadne, Eleonora
LatviaLatvija

Saeimas komisijā lemj par lēnāku akcīzes likmes kāpumu cukurotajiem dzērieniem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Saeima, Saeimas komisija, saldinātie dzērieni, akcīzes nodoklis, nodokļu pieaugums, Jūlija Stepaņeko, Andris Skride, Ramona Petraviča, opozīcija, Inese Voika, Finanšu ministrija, Kaspars Gerhards, Zemkopības ministrija, Vjačeslavs Dombrovskis, Veselības ministrija,

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija otrdien, 21.janvārī, vienojusies noteikt zemāku akcīzes nodokļa likmi cukurotajiem dzērieniem, nekā tas tika atbalstīts agrākos likumprojekta lasījumos.

Iepriekš parlamenta atbalstīja to, ka bezalkoholiskajiem dzērieniem nodokli (par 100 litriem) aprēķinātu pēc trim dažādām likmēm atkarībā no cukura daudzuma. Dzērieniem ar cukura saturu līdz pieciem gramiem (neieskaitot) uz 100 mililitriem nodoklis būtu 7,40 eiro, dzērieniem ar cukura saturu no pieciem gramiem (ieskaitot) līdz astoņiem gramiem (neieskaitot) uz 100 mililitriem – 10 eiro, bet ar cukura saturu no astoņiem gramiem (ieskaitot) uz 100 mililitriem – 30 eiro.

Pie frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko kopā ar citiem opozīcijas politiķiem iesniedza priekšlikumu, kas pēc būtības paredz atgriešanos pie esošā regulējuma, kad bezalkoholiskajiem dzērieniem (par 100 litriem) nodokļa likme ir 7,40 eiro.

Stepaņenko skaidroja, ka priekšlikums radies, reaģējot uz rosinājumu strauji celt akcīzi saldinātajiem dzērieniem. Deputāte akcentēja, ka cukuroto dzērienu patēriņš Latvijā neesot nemaz tik liels, turklāt Latvijā jau ir akcīze šiem dzērieniem.

«Politiķi, kuri atņēma bezmaksas ēdināšanu skolā, nav morāli tiesīgi runāt par bērnu veselību,» pārliecināta deputāte, piebilstot, ka šajā likumprojektā runāt par bērnu veselību neesot patiesi.

Deputāts Andris Skride (AP) mudināja opozīcijas priekšlikumu neatbalstīt, atgādinot, ka jau pērn sākta diskusija par «cukura nodokli», kas ieviests arī citās valstīs.

«2019.gadā vien «cukura nodoklis» ieviests 28 valstīs, un sākotnējie rezultāti rāda, ka tas mazina cukura patēriņu, kā arī veselības riskus nākotnē. Mums būtu jāskata jautājums arī par sāli, cepumiem, biskvītiem,» uzskata Skride.

Parlamenta Juridiskajā birojā skaidroja, ka, izceļot un nosakot nodokļa likmi bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukuru, paliek neskaidrs, kas būs ar dzērieniem, kuros ir citi saldinātāji. Vēlāk biroja pārstāve norādīja, ka komisija tam ir paredzējusi atsevišķu punktu likumprojektā, kas nosaka, ka citiem saldinātajiem dzērieniem, proti, tiem, kuru sastāvā ir nevis cukurs, bet cits saldinātājs, piemērotu nodokļa likmi 7,4 eiro par 100 litriem.

Labklājības ministre, komisijas locekle Ramona Petraviča (KPV LV) pauda, ka mērķis, ceļot akcīzes nodokli, ir samazināt cukura patēriņu un uzlabot veselību, taču, samazinoties patēriņam, saruks arī nodokļa ieņēmumi. Viņu interesēja, vai šādu izmaiņu rezultātā radīsies zaudējumi.

Finanšu ministrijā norādīja, ka diskusijai par akcīzes nodokli būtu jānotiek vienoti ar diskusiju par vispārējām nodokļu pārmaiņām.

Arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāve pauda, ka pēdējos gados ieņēmumi no akcīzes nodokļa bezalkoholiskajiem dzērieniem nav palielinājušies, pieļaujot, ka veselīga dzīvesveida aktualitāte sabiedrībā ir mazinājusi saldināto dzērienu patēriņu. VID pārstāve arī brīdināja, ka šāda nodokļa ieviešana apgrūtinās uzņēmēju darbu, ņemot vērā, ka preču pavadzīmēs netiek norādīts cukura daudzums, kas nozīmētu grūtības saprast, kāds nodoklis maksājams.

Lasiet arī: Eksperts: ceturtā daļa Latvijas bērnu cieš no aptaukošanās – arī saldinātu gāzētu dzērienu dēļ

Deputāte Inese Voika (AP) skaidroja, ka partiju apvienības Attīstībai/Par! (AP) deputāti iesniedza priekšlikumu, konsultējoties ar ražotāju pārstāvjiem un citiem, vienojoties, ka netiks steidzināta likumprojekta stāšanās spēkā, lai dotu laiku industrijai sagatavoties. Tāpat panākta vienošanās par ne tik strauju akcīzes likmes kāpumu, kāds nobalsots likumprojekta otrajā lasījumā.

AP priekšlikums paredzēja bezalkoholiskajiem dzērieniem, kuru saturā uz 100 mililitriem ir līdz astoņiem gramiem cukura, piemērojams 7,4 eiro liels nodoklis, savukārt par lielāku cukura daudzumu uz 100 mililitriem nodoklī būtu jāmaksā 20 eiro.

Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts, atgādinot Finanšu ministrijas aicinājumu lēnākai akcīzes nodokļa celšanai alkoholam, uzsvēra, ka saldināto dzērienu patēriņš sabiedrībā nepieaug, tāpēc neesot saprotams, kāda ir deputātu nostāja par dažādiem dzērieniem.

«Sanāk, ka stiprais alkohols ir veselīgāks?» vaicāja Eglīts.

«Nozare atzīst, ka ir pieļaujams kāpums, bet samērīgās normās un daudzumos,» teica Eglīts, mudinot atbalstīt zemkopības ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK) priekšlikumu, kas paredz lēnāku akcīzes celšanu cukurotajiem dzērieniem.

Gerharda priekšlikums paredz bezalkoholiskajiem dzērieniem, kuru saturā ir līdz astoņiem gramiem cukura uz 100 mililitriem, piemērojams nodoklis 7,4 eiro apmērā, bet dzērieniem ar lielāku cukura daudzumu – 14 eiro.

Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S) nesaprata, kā var vienlaicīgi būt diskusija par akcīzes nodokļa celšanu saldinātajiem dzērieniem un nodokļa samazināšanu alkoholam. «Kas jums notiek galvās?» Dombrovskis vaicāja deputātiem.

«Mēs esam pieauguši cilvēki, lai saprastu, ka akcīze stipri neietekmēs cilvēku uzvedību un tradīcijas, jo varēs aizbraukt uz citu valsti un nopirkt. Esat bijuši Latgalē? Tur taisa lielisku šmakovku pat 50 grādīgu. Kādā veidā mūsu runāšana mainīs tradīcijas? Ir neprāts celt trīs reizes akcīzi. Kas – ja mēs pacelsim, tad cilvēki sāks dzert pienu? Nu nesāks!» pauda deputāts Aleksandrs Kiršteins (VL-TB/LNNK).

Veselības ministrijas pārstāve gan akcentēja, ka akcīzes nodokļa palielināšana ir saistīta ar patēriņa samazināšanu, ko apliecinot citu valstu piemērs.

Dzērienu ražotāju pārstāvis pauda, ka nevienā Baltijas valstī nav akcīzes nodokļa saldinātajiem dzērieniem. «Mēs te runājam nevis par to, kā būt konkurētspējīgākiem, bet kā celt nodokli,» bažījās organizācijas pārstāvis.

Eglīts atgādināja, ka ar nozari ir panākta vienošanās par akcīzes nodokļa likmes celšanu, vienlaikus vienojoties par samērīgu cenu kāpumu.

Bezalkoholisko dzērienu ražotāju asociācijas pārstāve Inese Liepiņa teica, ka, ja deputātiem «stāv prātā dzērienu pudeles», tad viņiem būtu jāzina ka dzērienos ir citas vielas cukura vietā. Liepiņa uzsvēra, ka šādas pārmaiņas visvairāk ietekmēs vietējos ražotājus.

«Tagad ir pieņemts lēmums, ka viss, kas ir ar saldinātāju, ir labi, bet viss, kas ir ar cukuru – slikti. Un kas paliek ar citiem produktiem, kuros ir cukurs? Tā ir negodīga vēršanās pret dzērienu ražotājiem,» pārliecināta Liepiņa, brīdinot, ka pārmaiņu rezultātā kritīsies budžeta ieņēmumi.

Parlamentāriete Ilze Indriksone (VL-TB/LNNK) pauda, ka šādām pārmaiņām būtu jāveicina dzērienu receptūras izmaiņas, uzsverot, ka vēl arvien ārzemju uzņēmumu dzērienos tiek izmantots cukurs.

Vēl par šo tematu: Nespēj vienoties par akcīzes nodokļa palielināšanu saldinātajiem dzērieniem

Skride atgādināja, ka Latvijas pediatri iepriekš mudinājuši dažādām metodēm samazināt cukura patēriņu Latvijā, jo bērni aptaukojas. «Ar šie grozījumiem mēs skatāmies nevis tagadnē, bet nākotnē. Mēs beidzot skatāmies tālākā nākotnē par igauņiem,» teica Skride.

Balsojumā AP priekšlikums tika noraidīts, taču Gerharda priekšlikums guva deputātu atbalstu. Līdz ar to paredzams, ka, ja arī Saeima galīgajā lasījumā atbalstīs minēto priekšlikumu, akcīzes likme cukurotajiem dzērieniem augs lēnāk, nekā sākotnēji paredzēts.


Pievienot komentāru

Lietuvas siltākā ziema pēdējās desmitgadēs rada jukas dabā un veikalu plauktos

Šī ziema, kas Lietuvā ir bijusi ārkārtīgi silta, ir samulsinājusi slēpošanas kūrortu, apkures un citus uzņēmumus, kā arī radījusi jukas dabā un veikalu plauktos.

Vidējās izglītības iestādēs plāno ieviest obligātas valsts aizsardzības mācības

Saskaņā ar likuma projekta anotāciju, paredzēts noteikt, ka jaunsargu interešu izglītības programmu un valsts aizsardzības mācību īstenot būs tiesīgas tikai tās personas, kuras ir profesionālā dienesta karavīri, zemessargi vai rezerves karavīri.

Par Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju iecelts Zeps, par vietnieku – Rebenoks

Rīgas brīvostas valdes sēdē par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Rīgas domes deputāts Viesturs Zeps, savukārt par priekšsēdētāja vietnieku – ar bēdīgi slavenajās Olainfarm sarunās iesaistītais advokāts Pāvels Rebenoks.

Latvijā sācies meteoroloģiskais pavasaris

Šī ir trešā reize, kad kādā Latvijas reģionā nav bijusi meteoroloģiskā ziema, iepriekšējās bija 1974./75.gada un 1991./92.gada ziemas.

Somijā attaisno Baltijas alkohola interneta veikalu uzturētāju

Tiesa Somijā ir attaisnojusi vīrieti, kurš apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,6 miljonu eiro apmērā, jo Latvijā un Igaunijā tirgojis somu klientiem alkoholu tīmekļa vietnēs, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Bērnu slimnīcas krimināllietā tiesa piespriež apjomīgus naudassodus

Kreiceram tika piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz četriem mēnešiem ar pārbaudes laiku uz astoņiem, piespiedu darbs uz 70 stundām, naudassods 70 minimālo mēnešalgu apmērā.

Pērn iegūta Latvijas vēsturē lielākā graudu kopraža

Pērnajā gadā iegūta Latvijas vēsturē lielākā graudu kopraža – 3,2 milj. tonnu, kas ir par 1,1 milj. tonnu jeb 1,5 reizes vairāk nekā iepriekšējā gadā.

Rīgas zoodārzam iecelta pagaidu valde

Tajā darbosies bijušais zoodārza vadītājs Rolands Greiziņš un VARAM Valsts sekretāra vietnieks attīstības instrumentu jautājumos Sandris Cakuls.

Dānija atceļ lēmumu par Misānes izdošanu DĀR un izdos Latvijai

Sagaidāms, ka Misāne tiks izdota Latvijai, kur viņa atzīta par aizdomās turēto par izvairīšanos no tiesas vai bāriņtiesas nolēmuma, par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu un par dokumenta viltošanu.

Igaunijā izstrādā elektrisko skrejriteņu kustības noteikumus

Atļaut elektrisko skrejriteņu kustību tikai uz gājēju ietvēm un veloceliņiem ar ātrumu līdz 25 kilometriem stundā, tā paredz vieglo elektrisko transportlīdzekļu regulējums, ko izstrādājusi Igaunijas Ekonomisko lietu un sakaru ministrija, ziņo ERR.

Saeimas komisija vērtēs iniciatīvu par parka izveidi bijušā velotreka Marss vietā

Kolektīvais iesniegums, ko parakstījuši 11 189 pilsoņi, Saeimā iesniegts šī gada janvārī.

ECT atsaka Latvijai noteikt liegumu Dānijai izdot Misāni DĀR

Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir atteikusi Latvijai noteikt pagaidu noregulējumu saistībā ar tiesā iesniegto sūdzību Latvijas pilsones Kristīnes Misānes lietā.

Rosina Lembergam liegt iekļūt Saeimā

Rosina ASV sankciju sarakstā iekļautajam Aivaram Lembergam liegt iekļūt Saeimā, kā arī piedalīties Saeimas rīkotajos pasākumos, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

NATO Parlamentārajā asamblejā notiek Igaunijas rīkota kiberapmācība

NATO Parlamentārajā asamblejā Briselē notikušas kiberdrošības apmācības, ko rīkojuši igauņu speciālisti ar mērķi inscenēt kiberdrošības apdraudējumu un likt likumdevējiem atrast tā risinājumus, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

OIK parlamentārās izmeklēšanas komisija pieņem galaziņojumu

Obligātās iepirkumu komponentes parlamentārās izmeklēšanas komisija pieņēmusi galaziņojumu, secinot, ka nepieciešams nekavējoties atcelt obligātās iepirkuma komponentes sistēmu,

Likvidēta viltus ziņu lapa www.aumytests.net. Darbonis aizturēts

Interneta vietnē www.aumytests.net tika publicētas vairākas viltus ziņas, kas satur acīmredzamu necieņu pret sabiedrību, kā rezultātā nepamatoti tika traucēts cilvēku miers un valsts un pašvaldību iestāžu darbs.

Turcija sola militāru operāciju Sīrijā ar mērķi apturēt Krievijas un al Asada spēkus

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans paziņojis, ka tas ir tikai laika jautājums, pirms Turcija uzsāk militāru operāciju kaimiņvalstī Sīrijā, lai apturētu Sīrijas valdības un Krievijas spēku uzbrukumu sīriešu opozīcijas kontrolētai teritorijai, ziņo BBC.

Atlaisti Rīgas zoodārza vadītāji Līdaka un Morozovs

No darba pašvaldības SIA Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs valdē atlaists gan tās priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka, gan valdes loceklis Andris Morozovs, apstiprināja Līdaka.

Pārsūdzēs spriedumu Maxima traģēdijas krimināllietā

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas spriedums Maximas traģēdijas krimināllietā noteikti tiks pārsūdzēts, norāda Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta virsprokurors Aivars Ostapko.

Vācijā sarīko šaušanas bāros; iespējamo uzbrucēju atrod mirušu

Vācijas policija atradusi mirušu personu, kuru tur aizdomās par šaušanas uzbrukumiem Hānavas pilsētā. Divos uzbrukumos pilsētas bāros ir nogalināti astoņi cilvēki un vēl pieci ievainoti, vēsta vācu raidsabiedrība DW.

CVK aptiprina: Nav savākti nepieciešamie paraksti referenduma ierosināšanai par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu

Līdz ar to tautas nobalsošanas ierosinājumu parakstījusi mazāk nekā viena desmitā daļa vēlētāju, un apturētie likumi nav nododami tautas nobalsošanai.

Uzņēmumu reģistrs lemj, ka KPV LV februāra sapulce nebija lemttiesīga

Uzņēmumu reģistrs noteicis, ka partijas KPV LV 8.februāra atkārtotā biedru sapulce nebija lemttiesīga, tāpēc UR noteicis termiņu trūkumu novēršanai jeb jaunas sapulces sasaukšanai.

ANO: Klimata pārmaiņas apdraud bērnu nākotni visās valstīs

Neviena valsts pasaulē nedara gana, lai pasargātu tās bērnus no klimata pārmaiņu ietekmes – ar šādu skarbu secinājumu nākts klajā pētījumā, ko kopīgi veidojušas ANO organizācijas Pasaules Veselības organizācija, Apvienoto Nāciju Starptautiskais Bērnu fonds un medicīnas žurnāls The Lancet, vēsta DW.

Plāno paredzēt bargākus sodus par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem

Par likuma prasībām neatbilstošu telpu ierādīšanu smēķēšanai juridiskajām personām varētu palielināt sodu no 1 000 līdz 2 500 eiro līdzšinējo 210 līdz 350 eiro vietā.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!