Saeimas komisija virza grozījumus likumā Par radiācijas drošību un kodoldrošību

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 9.jūnijā, atbalstījusi trešajam lasījumam grozījumus likumā Par radiācijas drošību un kodoldrošību, kas paredz paplašināt Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra (RDC) funkciju loku.

Šajā likumā ir noteiktas pamatprasības aizsardzībai pret jonizējošo starojumu, nosacījumi licenču izsniegšanai darbībām ar jonizējošo starojuma avotiem un darbību ar jonizējošā starojuma avotiem reģistrēšanai, kā arī prasības darbībām ar radioaktīvajiem atkritumiem un citi nosacījumi.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere sēdē skaidroja, ka grozījumi likumā izstrādāti ar mērķi Latvijas normatīvajos aktos pārņemt Eiropas Savienības (ES) direktīvas, ar ko nosaka drošības pamatstandartus aizsardzībai pret jonizējošā starojuma radītajiem draudiem, prasības. Tāpat izmaiņas izstrādātas saistībā ar valdības 2018.gada 4.janvāra sēdes lēmumu sakārtot valstī jautājumus saistībā ar radiācijas drošību.

Viņa teica, ka pašlaik attiecīgā ES direktīva Latvijas normatīvajos aktos ir jau daļēji pārņemta, bet vairākiem aspektiem bija nepieciešama papildus analīze un novērtējumi, lai saprastu, kādā veidā precīzāk pārņemt grozījumus.

Pēc Veseres teiktā, daļa plānoto izmaiņu likumā saistītas ar tajā noteiktajām definīcijām. Tās precizētas atbilstoši ES direktīvas prasībām. Tāpat grozījumi likumā Par radiācijas drošību un kodoldrošību paredz vairākas izmaiņas attiecībā uz prasībām jonizējošā starojuma avotu darbību paziņošanu. Sākot ar 2021.gada 1.janvāri spēkā stāsies prasība, kas noteiks atvieglotas prasības atsevišķām darbībām ar jonizējošā starojuma avotiem, kuru veikšanai nebūs nepieciešams saņemt reģistrācijas apliecību vai licenci, bet darbība būs jāpaziņo Valsts vides dienesta RDC. Pēc paziņošanas šīs darbības veicošie operatori nonāks RDC uzraudzībā.

Esošā kārtība nosaka divu līmeņu kontroli un atzīšanu darbībām ar jonizējošā starojuma avotiem – licencēšanu un reģistrēšanu.

Likumprojekts paredz ieviest vēl vienu kontroles un atzīšanas līmeni – paziņošanu, kas būtu visvieglākais kontroles līmenis. Vesere teica, ka tas atvieglos administratīvo slogu.

No VARAM pārstāves teiktā izriet, ka galvenokārt ieviestās izmaiņas likumā ir tehniska rakstura, taču likumprojekts ietver arī prasības, kas nosaka kompetenču sadalījumu attiecībā uz preču drošuma kontroli no radiācijas drošības viedokļa. Tāpat likumprojektā ietverts jauns deleģējums radiācijas drošības ekspertu un medicīnas fizikas ekspertu sertificēšanas kārtībai.

Likumprojekts paredz arī papildināt RDC funkcijas, nosakot, ka RDC izsniegs radiācijas drošības eksperta un medicīnas fizikas eksperta sertifikātu, veiks darbu vadītāju, darbinieku, radiācijas drošības ekspertu un medicīnas fizikas ekspertu apmācību, kā arī nodrošinās RDC darbinieku apmācības, lai paaugstinātu radiācijas drošības līmeni valstī. Tāpat RDC veicinās iedzīvotāju izglītošanu par radiācijas drošības un kodoldrošības jautājumiem un virkni citu darbu.

Likumprojektā noteiktas arī kompetentās iestādes, kurām būs jāuzrauga preču drošuma kontrole no radiācijas drošības viedokļa.

Pārtikas un dzīvnieku barības aprites jomā atbildīga iestāde būs Pārtikas veterinārais dienests, kosmētikas līdzekļu drošuma un ķīmisko vielu, maisījumu un biocīdu jomā – Veselības inspekcija, dārgmetālu, dārgakmeņu un to izstrādājumu aprites jomā – VAS Latvijas Proves birojs, bet preču jomā, tai skaitā būvmateriālu un būvizstrādājumu jomā – Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.

Atbilstoši likumprojektā noteiktajam, ja būs pamatotas aizdomas, piemēram, saņemta informācija no citām valstīm, ka precēs radioaktivitātes līmenis neatbilst normatīvo aktu prasībām vai var radīt draudus cilvēka veselībai, attiecīgās iestādes, pamatojoties uz RDC atzinumu par preces drošumu, nodrošinās preču kontroli.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien atbalstīja pirmajam lasījumam grozījumus likumā Par radiācijas drošību un kodoldrošību. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir 14 dienas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas