bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 17.01.2019 | Vārda dienas: Tenis, Dravis
LatviaLatvija

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks Kalniņš

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš (V) norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

Deputāts Hosams Abu Meri (V) rosina noteikt, ka pēc atgriešanās Latvijā diasporas pārstāvjiem saskaņā ar ārvalstu likumiem izmaksātās pensijas tiek apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) tādā apmērā, kādā tās pārsniedz attiecīgās ārvalsts neapliekamo minimumu. Līdzīgu priekšlikumu bija iesniedzis arī deputāts Rihards Kols (VL-TB/LNNK). Tāpat savu piedāvājumu iepriekš prezentēja arī Finanšu ministrija (FM).

Komisija pieņēma lēmumu likumprojektā virzīšanai uz otro lasījumu 17.pantu papildināt ar punktu «pēc remigrācijas, personai kļūstot par Latvijas rezidentu nodokļu uzlikšanas vajadzībām, attiecībā uz ārvalstīs gūtā pensijas ienākuma aplikšanu ar iedzīvotāja ienākuma nodokli, remigrantam tiek piemērots neapliekamais minimums, tādā apmērā, kādā tas pārsniedz attiecīgās ārvalsts noteikto ar nodokļiem neapliekamo pensijas minimumu». Tādējādi tika apvienoti vairāki priekšlikumi, tostarp deputātu, Ārlietu ministrijas (ĀM) un FM.

Iepriekš un arī piektdienas sēdē diskusijas bija par to, vai būtu jānosaka «pensijas neapliekamais minimums» vai «pensionāra neapliekamais minimums». Regulējumā noteikt pensionāra neapliekamo minimumu piedāvāja FM, savukārt ĀM tam iebilda. FM ieskatā nebūtu jāpiemēro jauns neapliekamā minimuma veids, bet gan jāpaliek pie esošā.

Savukārt ĀM parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica skaidro, ka regulējuma mērķis ir mudināt atgriezties aizbraukušos un lūkoties, lai neveidojas nevienlīdzība, proti, būtiski neveidot nevienlīdzīgu attieksmi pret Latvijas pensionāriem un tiem pensionāriem, kas atgriezīsies atpakaļ.

Šī iemesla dēļ ĀM neatbalstīja attiecīgo daļu FM piedāvātajā regulējumā un aicināja deputātus iekļaut daļu «pensijas neapliekamais minimums», tādējādi nosakot, ka piemērojamais minimums būtu attiecināms tikai uz pensiju, kas izmaksāta no ārvalsts budžeta. Kalniņa-Lukašēvica piekrita FM ierosinājumam, ka tas stātos spēkā 2020.gada 1.janvārī, lai vēl būtu laiks detalizēti izstrādāt kārtību, kādā minimums tiek piemērots.

Juridiskā biroja pārstāvis sēdē skaidroja, ka pensionāra neapliekamais minimums ir minimums konkrētai personai, proti, ne tikai pensijai, bet arī citiem ienākumiem, kas tiek saņemti kopumā, savukārt pensijas neapliekamais minimums pastāv tikai attiecībā uz vienu ienākumu veidu.

Ja šobrīd ieviestu pensijas nepaliekamo minimumu, veidotos dubultatšķirīgā attieksme, skaidroja biroja pārstāvis. Tām personām, kuras pensijas saņem Latvijā, tiktu piemērots cita veida minimums, bet uz tām personām, kuras saņem pensiju ārvalstīs, tiktu piemērots pensijas neapliekamais minimums.

Deputāts Valdis Kalnozols (ZZS) komisijas sēdē klātesošajiem FM darbiniekiem pārmeta, ka tie nespēj skaidri pateikt, vai deputātu pieņemtais regulējums garantēs to, ka persona, kas atgriezīsies Latvijā, nezaudēs līdzekļus un nepasliktināsies personas dzīves līmenis. Līdz ar to politiķis atturējās balsot.

«Jūs esat uzaicinājuši nodokļu speciālistus, kas nav gatavi man to apliecināt. Neviens speciālists komisijas telpā nevar man dot apliecinājumu, ka lēmums nesamazinās personas dzīves līmeni un ieņēmumus, tāpēc arī nevaru balsot par šo lēmumu,» uzsvēra Kalnozols. Tikmēr deputāts Kols Kalnozola bažas centās noraidīt.

Deputāti sēdē pabeidza skatīt gan priekšlikumu par pensiju regulējumu, gan visus pārējos iesniegtos priekšlikumus uz otro lasījumu, taču lēmums par likumprojekta virzīšanu netika pieņemts. Kalniņš ierosināja tikties vēl vienā sēdē 26.septembrī, lai vēlreiz izrunātu diasporas definīciju, kuru deputāti bija plānojuši turpināt apspriest pēc otrā lasījuma, kā arī lai vēlreiz diskutētu par neskaidrībām un iebildumiem no iesaistītajām pusēm, kas it kā vēl joprojām pastāvot. Komisijas priekšsēdētājs aicināja balsot, vai šāda sēde būtu nepieciešama.

Tomēr šis ierosinājums izsauca asu politiķa Jāņa Dombravas (VL-TB/LNNK) kritiku, kā arī Kola neizpratni. «Mēs esam pieņēmuši ar balsojumu definīciju. Ja ir kādi papildinājumi, tad trešajā lasījumā tos izskatīsim. Kāpēc nepieciešama vēl vien sēde, kur runāt par jau pieņemto? Šobrīd redzu lobiju no konkrētām nevalstiskajām organizācijām, kas tiek finansētas no Sorosa fonda. Nav saņemta neviena oficiāla vēstule, kādēļ vēlreiz skatīt jau nobalsotus priekšlikumus,» teica Dombrava, piebilstot, ka vēl gaidāms trešais lasījums, kad arī būs iespējams vēl diskutēt.

Savukārt Kols norādīja, ka nākamajā trešdienā komisijas locekļi un citi klātesošie pavadīs vēl divas stundas, atkal «aužot šķēpus», nevis virzoties ar likumprojektu tālāk tagad, kas viņam ir neizprotami. Gan Dombrava, gan Kols norādīja, ka vēl vienai sēdei nav nekāda pamatojuma. Dombrava minēja, ka vēlme sasaukt vēl vienu sēdi norāda uz vilcināšanos ar likumprojekta tālāku virzību.

Balsojuma laikā «par» vēl vienas sēdes rīkošanu balsoja komisijas priekšsēdētājs, kā arī Atis Lejiņš (V) un Arvīds Ulme (ZZS), savukārt Dombrava atturējās, bet Kols demonstratīvi pameta sēdi.

Līdz ar to, pirms apstiprināt likumprojektu virzīšanai uz otro lasījumu, plānota vēl viena komisijas sēde 26.septembrī.


Pievienot komentāru

Divu pakalpojumu grozu principa ieviešanu veselības aprūpē atliek līdz jūlijam

Tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros neatkarīgi no veselības apdrošināšanas iemaksu veikšanas iedzīvotājiem būs vēl līdz 2019.gada 30.jūnijam, lēma Saeima.

Britiem izstājoties bez vienošanās, robežkontrole Īrijā būs obligāta

Ja briti tiešām aizies no Eiropas Savienības bez vienošanās, tad abpus Īrijas robežai būs obligāti jāveic ES un Pasaules Tirdzniecības organizācijas preču pārbaudes, tā portālam The Guardian skaidrojis eksperts starptautiskā muitas regulējuma jautājumos.

Vaidere: Krievija noteikti mēģinās iejaukties EP vēlēšanās

Krievija noteikti mēģinās iejaukties gaidāmajā Eiropas Parlamenta vēlēšanās, šādu viedokli pauž EP deputāte Inese Vaidere. Politiķes skatījumā, nav nekāds noslēpums, ka Krievijas mērķis ir radīt zināmu haosu un nesaskaņas Eiropas Savienības valstu starpā.

Zinātnieki atrod ilgtspējīgu uzturu, kas ļaus dzīvot ilgāk un neiznīcināt planētu

Starptautiska zinātnieku grupa, kurā ANO paspārnē apvienojušies lauksaimniecības, dabas aizsardzības un uztura speciālisti, ir izstrādājusi uzturu, kas mazināšot risku saslimt ar izplatītākām nāvējošām slimībām un vienlaikus pabarot 10 miljardus cilvēku tā, lai Zemei netiktu nodarīts katastrofāls posts.

Pesticīdi: EP deputāti piedāvā plānu, kā uzlabot ES atļaušanas procedūru

Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja priekšlikumus, kas paredz uzlabot uzticēšanos Eiropas Savienības pesticīdu atļaušanas procedūrai, padarot to pārredzamāku, informē EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

ASV biržu indeksi aug pēc labas banku peļņas, britu mārciņas vērtība kāpj

Britu mārciņas vērtība trešdien, 16.janvārī, pieauga, Lielbritānijas premjeres Terēzas Mejas valdībai izturot neuzticības balsojumu, bet ASV biržu indeksi kāpa pēc labu banku peļņas rādītāju publicēšanas, lai gan šo kāpumu piebremzēja bažas par ASV valdības darba pārtraukumu.

Sniegs visā Latvijā apgrūtina braukšanu; strādā 134 ziemas tehnikas vienības

Lielākajā daļā Latvijas teritorijas sniegs un apledojums apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Sniegotos un slidenos ceļa posmus tīra un kaisa ar pretslīdes materiāliem.

Lāčplēsis domā, ka Eigims un Elksniņš nevēlas ārkārtas vēlēšanas, tāpēc viņi vienosies par mēra amatu

Daugavpils domes deputāti Rihards Eigims un Andrejs Elksniņš baidās no vēlētāju izteiktā viedokļa ārkārtas vēlēšanu gadījumā, tāpēc viņi ceturtdien, 17.janvārī, gaidāmajā domes sēdē vienosies par nākamo pilsētas mēru, pauda Latgales partijas pārstāvis Jānis Lāčplēsis.

Ieildzis darbs pie topošās valdības sadarbības dokumentiem

Lai arī darbs pie topošās valdības sadarbības dokumentiem ir nedaudz iekavējies, premjera amata kandidāts Krišjānis Kariņš joprojām cer, ka valdība tiks apstiprināta nākamnedēļ.

Lielbritānijas valdība knapi iztur neuzticības balsojumu

Lielbritānijas premjerministres Terēzes Mejas valdība trešdienas, 16.janvāra, vakarā izturējusi neuzticības balsojumu parlamentā. Par neuzticību valdībai nobalsoja 306 Pārstāvju palātas deputāti, bet 325 deputāti atbalstīja valdību.

Polijā ar klusuma brīdi atvadās no noslepkavotā Gdaņskas mēra

Polijas parlamentā ar klusuma brīdi un lūgšanu deputāti trešdien atvadījušies no Gdaņskas mēra Pāvela Adamovica. Liberāli no skaņotais politiķis, kurš Gdaņskas pilsētu vadījis kopš 1998.gada, svētdien cietis nāvējošus miesas bojājumus, kad viņš sadurts kāda labdarības pasākuma laikā.

Eiropas Parlaments: Apvienotajai Karalistei laiks paust skaidru nostāju

Debatēs pēc Apvienotās Karalistes Pārstāvju palātas balsojuma par <>Brexit Eiropas Parlamenta deputāti uzsvēra, ka eiropieši saglabās vienotību un pilsoņu tiesības arī turpmāk būs EP prioritāte.

Kaimiņš saglabā KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedra amatu

Balsojumā par Artusa Kaimiņa atbrīvošanu no frakcijas priekšsēdētāja biedra amata balsis sadalījušās vienādi, līdz ar to Kaimiņš šo amatu ir saglabājis.

Pērn patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs palielinājies par 12,8%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs palielinājies par 12,8% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

LRAA: Sprets solis riepu nozares sakārtošanas virzienā

Šī gada sākumā pieņemtie noteikumi par finanšu nodrošinājuma piemērošanas kārtību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem palīdzēs sakārtot riepu apsaimniekošanas nozari Latvijā. Šī nauda kalpos kā atbalsts valstij piesārņojuma seku likvidēšanas gadījumā, kā arī mazinās negodprātīgu komersantu iespējas darboties tirgū.

LM: Latvijā arvien vairāk bērnu nonāk ģimenēs nevis caur adopciju, bet audžuģimenēs vai pie aizbildņiem

Latvijā arvien vairāk bērnu ģimenēs nonāk nevis caur adopciju, bet gan audžuģimenēs vai pie aizbildņiem, skaidrojot Latvijā adoptēto bērnu skaita kritumu, sacīja labklājības ministra biroja vadītāja Linda Baļčūne.

Latvijā pērn straujāks jaunu auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā pērn bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā vidēji Eiropas Savienībā, liecina publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Gripas epidēmijas laikā noteikti ierobežojumi Rīgas Dzemdību namā

Saistībā ar gripas epidēmijas sākumu, kā arī akūtu augšējo elpceļu slimību izplatības pieaugumu no pirmdienas, 21.janvāra, māmiņu un jaundzimušo interesēs Rīgas Dzemdību namā noteikti ierobežojumi.

Top dokuments Latvijā dzīvojošo britu pilsoņu tiesību nodrošināšanai pēc Brexit

Patlaban tiek gatavots dokuments, kas paredzēs nodrošināt Latvijā dzīvojošo un strādājošo britu pilsoņu tiesības pēc Brexit, un Latvija sagaida, ka tādas pašas garantijas tiks sniegtas arī par Lielbritānijā dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem, aģentūrai norāda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Zviedrijā gaidāma premjera nominēšana valdībai, ko beidzot varētu apstiprināt

Sadrumstalotajā Zviedrijas parlamentā trīs partijas ir pavēstījušas, ka nestāsies ceļā premjerminstra vietas izpildītāja Stefana Lēvena mēģinājumam izveidot centriski kreisu valdību, un tā izbeigt četrus mēnešus ilgu politisku krīzi.

Igaunijā turpina pieaugt iedzīvotāju skaits, lielākoties imigrācijas iespaidā

Igaunija jau trešo gadu pēc kārtas ir reģistrējusi iedzīvotāju skaita pieaugumu. 2019.gada sākumā iedzīvotāju skaits valstī bijis par 4 690 cilvēkiem lielāks nekā pērnā gada 1.janvārī, tā liecina oficiālās statistikas aplēses.

RB Rail padomes priekšsēdētāja amatā iecelts Karolis Sankovskis

Baltijas valstu kopuzņēmuma RB Rail, kas izveidots, lai īstenotu dzelzceļa projektu Rail Baltica, padomes priekšsēdētāja amatā iecelts Karolis Sankovskis, bet padomes priekšsēdētāja vietnieka amatos iecelta Rīa Sillave un Edvīns Bērziņš.

airBaltic 2018.gadā pārvadājis rekordlielu pasažieru skaitu – 4,1 miljonu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 2018.gadā pārvadājusi 4 135 711 pasažierus jeb par 17% vairāk nekā pirms gada uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā. 2018.gadā pārvadāto pasažieru skaits ir visu laiku lielākais lidsabiedrības vēsturē.

Ko tie briti īsti grib? ES līderu komentāri par noraidīto Brexit vienošanos

Paužot nožēlu par Lielbritānijas parlamenta lēmumu noraidīt līgumu par organizētu valsts izstāšanos no Eiropas Savienības, tuvākās kaimiņvalstis un ES augstākās amatpersonas izteikušās, ka šobrīd galvenais ir pašiem britiem saprast, kādu turpmāko ceļu tie saskata.

KPV LV lems par Kaimiņa atbrīvošanu no frakcijas priekšsēdētāja biedra amata

Partijas KPV LV Saeimas frakcija plāno skatīt priekšlikumu par Artusa Kaimiņa atbrīvošanu no frakcijas priekšsēdētāja biedra amata.

Jaunākie komentāri