bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 25.05.2019 | Vārda dienas: Anšlavs, Junora
LatviaLatvija

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks Kalniņš

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš (V) norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

Deputāts Hosams Abu Meri (V) rosina noteikt, ka pēc atgriešanās Latvijā diasporas pārstāvjiem saskaņā ar ārvalstu likumiem izmaksātās pensijas tiek apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) tādā apmērā, kādā tās pārsniedz attiecīgās ārvalsts neapliekamo minimumu. Līdzīgu priekšlikumu bija iesniedzis arī deputāts Rihards Kols (VL-TB/LNNK). Tāpat savu piedāvājumu iepriekš prezentēja arī Finanšu ministrija (FM).

Komisija pieņēma lēmumu likumprojektā virzīšanai uz otro lasījumu 17.pantu papildināt ar punktu «pēc remigrācijas, personai kļūstot par Latvijas rezidentu nodokļu uzlikšanas vajadzībām, attiecībā uz ārvalstīs gūtā pensijas ienākuma aplikšanu ar iedzīvotāja ienākuma nodokli, remigrantam tiek piemērots neapliekamais minimums, tādā apmērā, kādā tas pārsniedz attiecīgās ārvalsts noteikto ar nodokļiem neapliekamo pensijas minimumu». Tādējādi tika apvienoti vairāki priekšlikumi, tostarp deputātu, Ārlietu ministrijas (ĀM) un FM.

Iepriekš un arī piektdienas sēdē diskusijas bija par to, vai būtu jānosaka «pensijas neapliekamais minimums» vai «pensionāra neapliekamais minimums». Regulējumā noteikt pensionāra neapliekamo minimumu piedāvāja FM, savukārt ĀM tam iebilda. FM ieskatā nebūtu jāpiemēro jauns neapliekamā minimuma veids, bet gan jāpaliek pie esošā.

Savukārt ĀM parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica skaidro, ka regulējuma mērķis ir mudināt atgriezties aizbraukušos un lūkoties, lai neveidojas nevienlīdzība, proti, būtiski neveidot nevienlīdzīgu attieksmi pret Latvijas pensionāriem un tiem pensionāriem, kas atgriezīsies atpakaļ.

Šī iemesla dēļ ĀM neatbalstīja attiecīgo daļu FM piedāvātajā regulējumā un aicināja deputātus iekļaut daļu «pensijas neapliekamais minimums», tādējādi nosakot, ka piemērojamais minimums būtu attiecināms tikai uz pensiju, kas izmaksāta no ārvalsts budžeta. Kalniņa-Lukašēvica piekrita FM ierosinājumam, ka tas stātos spēkā 2020.gada 1.janvārī, lai vēl būtu laiks detalizēti izstrādāt kārtību, kādā minimums tiek piemērots.

Juridiskā biroja pārstāvis sēdē skaidroja, ka pensionāra neapliekamais minimums ir minimums konkrētai personai, proti, ne tikai pensijai, bet arī citiem ienākumiem, kas tiek saņemti kopumā, savukārt pensijas neapliekamais minimums pastāv tikai attiecībā uz vienu ienākumu veidu.

Ja šobrīd ieviestu pensijas nepaliekamo minimumu, veidotos dubultatšķirīgā attieksme, skaidroja biroja pārstāvis. Tām personām, kuras pensijas saņem Latvijā, tiktu piemērots cita veida minimums, bet uz tām personām, kuras saņem pensiju ārvalstīs, tiktu piemērots pensijas neapliekamais minimums.

Deputāts Valdis Kalnozols (ZZS) komisijas sēdē klātesošajiem FM darbiniekiem pārmeta, ka tie nespēj skaidri pateikt, vai deputātu pieņemtais regulējums garantēs to, ka persona, kas atgriezīsies Latvijā, nezaudēs līdzekļus un nepasliktināsies personas dzīves līmenis. Līdz ar to politiķis atturējās balsot.

«Jūs esat uzaicinājuši nodokļu speciālistus, kas nav gatavi man to apliecināt. Neviens speciālists komisijas telpā nevar man dot apliecinājumu, ka lēmums nesamazinās personas dzīves līmeni un ieņēmumus, tāpēc arī nevaru balsot par šo lēmumu,» uzsvēra Kalnozols. Tikmēr deputāts Kols Kalnozola bažas centās noraidīt.

Deputāti sēdē pabeidza skatīt gan priekšlikumu par pensiju regulējumu, gan visus pārējos iesniegtos priekšlikumus uz otro lasījumu, taču lēmums par likumprojekta virzīšanu netika pieņemts. Kalniņš ierosināja tikties vēl vienā sēdē 26.septembrī, lai vēlreiz izrunātu diasporas definīciju, kuru deputāti bija plānojuši turpināt apspriest pēc otrā lasījuma, kā arī lai vēlreiz diskutētu par neskaidrībām un iebildumiem no iesaistītajām pusēm, kas it kā vēl joprojām pastāvot. Komisijas priekšsēdētājs aicināja balsot, vai šāda sēde būtu nepieciešama.

Tomēr šis ierosinājums izsauca asu politiķa Jāņa Dombravas (VL-TB/LNNK) kritiku, kā arī Kola neizpratni. «Mēs esam pieņēmuši ar balsojumu definīciju. Ja ir kādi papildinājumi, tad trešajā lasījumā tos izskatīsim. Kāpēc nepieciešama vēl vien sēde, kur runāt par jau pieņemto? Šobrīd redzu lobiju no konkrētām nevalstiskajām organizācijām, kas tiek finansētas no Sorosa fonda. Nav saņemta neviena oficiāla vēstule, kādēļ vēlreiz skatīt jau nobalsotus priekšlikumus,» teica Dombrava, piebilstot, ka vēl gaidāms trešais lasījums, kad arī būs iespējams vēl diskutēt.

Savukārt Kols norādīja, ka nākamajā trešdienā komisijas locekļi un citi klātesošie pavadīs vēl divas stundas, atkal «aužot šķēpus», nevis virzoties ar likumprojektu tālāk tagad, kas viņam ir neizprotami. Gan Dombrava, gan Kols norādīja, ka vēl vienai sēdei nav nekāda pamatojuma. Dombrava minēja, ka vēlme sasaukt vēl vienu sēdi norāda uz vilcināšanos ar likumprojekta tālāku virzību.

Balsojuma laikā «par» vēl vienas sēdes rīkošanu balsoja komisijas priekšsēdētājs, kā arī Atis Lejiņš (V) un Arvīds Ulme (ZZS), savukārt Dombrava atturējās, bet Kols demonstratīvi pameta sēdi.

Līdz ar to, pirms apstiprināt likumprojektu virzīšanai uz otro lasījumu, plānota vēl viena komisijas sēde 26.septembrī.


Pievienot komentāru

EP vēlēšanas noritējušas mierīgi; CVK jau kaļ plānus par Saeimas vēlēšanu uzlabošanu

Vēlētāju līdzdalība vēlēšanu dienā ir mazāka nekā iepriekšējās dienās, savukārt, salīdzinot ar 2014.gadu, vēlēšanu dienā aktivitāte ir mazliet lielāka.

EP vēlēšanās Latvijā nobalsojuši 33%

Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā nobalsojuši 32,21% jeb 454 861 balsstiesīgais iedzīvotājs, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Latvijā līdz šim saņemti divi signāli par iespējamu balsu pirkšanu EP vēlēšanās

VDD norādīja, ka dienests kopumā saņēmis divus signālus par iespējamu tā dēvēto balsu pirkšanu, kur vienā gadījumā informācija neapstiprinājās, bet vienā gadījumā pārbaude vēl turpinās.

«Izcili apgrūtinošs» vēlēšanu process – iemesls kūtrajai latviešu aktivitātei ārvalstīs, skaidro eksperts

Zemā vēlētāju aktivitāte ārvalstīs varētu būs skaidrojama ar «izcili apgrūtinošo» vēlēšanu procesu ārzemēs – cilvēkam aptuveni mēnesi iepriekš bija jāreģistrējas, lai vēlētu citā zemē ārpus Latvijas, saka biedrības Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš.

«Latvijai potenciāls pārsniegt iepriekšējo vēlēšanu aktivitāti». EP vēlēšanas bildēs

Šogad Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētāju aktivitātei ir potenciāls pārsniegt aktivitāti iepriekšējā balsošanas reizē pirms pieciem gadiem. Tā pieļāvis politologs Filips Rajevskis.

Lielākā aktivitāte EP vēlēšanās lielo pilsētu vidū līdz pēcpusdienai bijusi Valmierā

Eiropas Parlamenta vēlēšanās līdz šim starp lielākajām pilsētām lielākā vēlētāju aktivitāte bijusi Valmierā, bet mazākā – Daugavpilī, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotie dati.

Līdz pēcpusdienai EP vēlēšanās nobalsojuši jau 27,38% balstiesīgo

Eiropas Parlamenta vēlēšanās līdz sestdienas, 25.maijam, plkst. 16.00 nobalsojuši kopumā 386 552 vēlētāju jeb 27,38% no kopējā vēlētāju skaita.

Policija sākusi divas administratīvās lietvedības par aģitācijas izvietošanu

Valsts policija līdz plkst. 15.00 sākusi tikai divas administratīvās lietvedības par aģitācijas izvietošanu.

Lielu vēlētāju aktivitāti Saulkrastu novadā mērs skaidro ar vasaras sezonas sākumu

Daudzi, tostarp politiķi, ir sākuši vasaras sezonu savās vasarnīcās, un darbus dārzā apvieno ar vēlēšanām.

Iedzīvotāji CVK sūdzas par nespēju atrast savu iecirkni

Lai arī kopumā Eiropas Parlamenta vēlēšanas sestdien, 25.maijā, norit mierīgi un bez starpgadījumiem, daži iedzīvotāji tomēr sūdzas par iespējamu aģitāciju, kā arī nespēju atrast savu iecirkni.

Līdz pusdienlaikam kopumā Latvijā EP vēlēšanās nobalsojuši 20,24% vēlētāju

Eiropas Parlamenta vēlēšanās līdz sestdienas, 25.maijam, plkst.12 nobalsojuši kopumā 285,8 tūkstoši vēlētāju jeb 20,24% no kopējā vēlētāju skaita.

Muižnieku ievēlu uz otru termiņu LU rektora amatā

Latvijas Universitātes Satversmes sapulcē piektdien, 24.maijā, par augstskolas rektoru ar 141 balsi atkārtoti tika ievēlēts Indriķis Muižnieks.

Pirmajās EP vēlēšanu dienās nobalsojuši 11,15% Latvijas balsstiesīgo

Pirmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienās, no 22. līdz 24.maijam, nobalsojuši 11,04% jeb 155 881 Latvijas balsstiesīgais vēlētājs, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Saņemti pirmie signāli par iespējamiem pārkāpumiem EP vēlēšanu norisē

Valsts drošības dienests ir saņēmis pirmos signālus par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisē.

Pārtikas ražotāji neredz problēmas ES direktīvas ieviešanā ar mērķi ierobežot negodīgas tirdzniecības prakses

Latvijas pārtikas ražotāji nesaredz problēmas sekmīgi Latvijā pārņemt prasības, ko nosaka Eiropas Savienības direktīva pret negodīgu tirdzniecības praksi starpuzņēmumu attiecībās pārtikas piegādes ķēdē, stāsta Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Dzelzceļa posma Mažeiķi-Reņģe atjaunošana sāksies jūnijā

Dzelzceļa posma Mažeiķi-Reņģe atjaunošana sāksies jūnija sākumā, un to plānots pabeigt līdz gada beigām, paziņoja konkursā par atjaunošanas darbiem uzvarējušās Lietuvas kompānijas Vitras-S vadītājs Mihails Ļipkins.

VNĪ sāks ieviest koncepciju Nākotnes birojs

Arī valsts pārvalde saskaras ar tiem pašiem izaicinājumiem kā privātais sektors: kā efektīvāk izlietot līdzekļus, kā nodrošināt darba vidi, kas palīdz sasniegt organizācijas mērķus.

Statistika: Jo vecāks, jo vientuļāks

2018.gadā 17% iedzīvotāju vecumā no 75 gadiem atzīmējuši, ka pēdējā mēneša laikā ir jutušies vientuļi visu laiku vai lielākoties, savukārt gados jaunāki cilvēki šādu atbildi sniedza desmit reizes retāk.

Daļa vēlētāju joprojām nesekmīgi mēģina nobalsot ārpus saviem vēlēšanu iecirkņiem

Turpinoties iepriekšējai balsošanai Eiropas Parlamenta vēlēšanās, daļa vēlētāju Rīgā nav informēti, ka piektdien, 24.maijā, iespējams nobalsot tikai tajā iecirknī, kurā viņi ir reģistrēti, un viņi neveiksmīgi centušies nobalsot citā balsošanas vietā.

RTAB «jauna» valde – par priekšsēdētāju iecelts tās līdzšinējais loceklis Grīnvalds

Par Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētāju ievēlēts Guntars Grīnvalds, kurš līdz šim RTAB darbojās kā valdes loceklis.

Video: Britu premejere Meja paziņo par atkāpšanos emocionālā uzrunā

Par demisiju paziņojusi Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja, atzīstot, ka viņas valdībai nav izdevies atrisināt Brexit strupceļu. Atvadu uzrunā viņa to nosaukusi par britu valdību «lielāko izaicinājumu miera laikos».

Viedoklis: Oligarhu maks šoreiz nenostrādās – pirmās atklātās prezidenta vēlēšanas

Latvijas Valsts prezidents varētu būt smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga iespēja uz apžēlošanu gadījumā, ja tiesa pēc vairākiem gadiem pasludina notiesājošu spriedumu viņa lietā. Tomēr, lai arī cik biezs būtu oligarhu maks, ZZS virzītais prezidenta kandidāts tiesībsargs Juris Jansons, visticamāk, netiks ievēlēts par nākamo Latvijas Valsts prezidentu – atklātais balsojums šo procesu apgrūtinās.

Igaunijas elektrotīklu operators apzīmogo pievienošanos Eiropas tīklam

Igaunijas elektrotīklu pārvaldes uzņēmums Elering ir parakstījis līgumu par pievienošanos sinhronizētajam kontinentālās Eiropas elektrotīklam, kas plānota kopā ar Latviju un Lietuvu.

Apsūdzēti divi vīrieši par cigarešu kontrabandu vairāk nekā miljona vērtībā

Abi apsūdzētie kāda uzņēmuma legālā cigarešu ražotnē nelikumīgi saražoja un glabāja 7 110 380 cigaretes Richman bez akcīzes nodokļa markām 1 137 660 eiro apmērā.

Pēc kopīgas alkohola lietošanas vīrietis sadur sievieti

Sievietei konstatēta durta brūce kājas augšstilbā un viņa nogādāta medicīnas iestādē.