Saeimas komisijai nodod iniciatīvu par PVN likmes samazināšanu pārtikas produktiem

Saeima ceturtdien, 9.septembrī, lēma nodot izskatīšanai parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai tālākai izvērtēšanai iniciatīvu par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšanu pārtikas produktiem.

Saeimas debatēs deputāts Ivars Zariņš (S) aicināja atbalstīt šo iniciatīvu. Parlamentārietis norādīja, ka, ja Finanšu ministrija nāks ar savu viedokli, tad Saeimas Budžeta komisijai būtu jāuzprasa šī viedokļa pamatojums. Zariņš norādīja, ka FM jau pagātnē biedēja, kādi būs mīnusi no iepriekš veiktā PVN samazinājuma, taču beigās valsts budžets bija ieguvējs.

Parlamentārietis Ralfs Nemiro arī norādīja, ka samazinātais PVN varētu radīt fiskāli pozitīvu ietekmi, kā arī mudināt vairākus uzņēmējus iet ārā no ēnu ekonomikas jomas. Deputāts Armands Krauze (ZZS) tāpat pozitīvi novērtēja šo iniciatīvu, norādot uz Latvijas Lauksaimniecības universitātes pētījumu par šo izmaiņu ietekmi uz valsts budžetu.

Krauze uzsvēra, ka šīs iniciatīvas atbalstīšana būs reāls darbs mazāk turīgo iedzīvotāju atbalstam.

Kā aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja mazumtirgotāja Maxima Latvija pārstāvji, uzņēmums sadarbībā ar partnerorganizācijām – biedrību Zemnieku saeima un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomi (LOSP) – Saeimā iesniedza iniciatīvu Samazinām PVN pārtikas produktiem. Iniciatīvas mērķis ir noteikt PVN likmi 5% apmērā svaigiem pārtikas produktiem.

Maxima Latvija kopā ar partnerorganizācijām 2020.gada vasarā sāka kampaņu, lai rosinātu izmaiņas nodokļu politikā,

nosakot PVN likmi 5% apmērā visām svaigo pārtikas produktu grupām – svaigai gaļai un zivīm, piena produktiem un olām.

«Vairums pircēju veic izvēli par labu produktam atkarībā no tā cenas, ko ietekmē valstī noteiktā PVN likme. Zīmīgi, ka tieši pārtika mājsaimniecības izdevumos veido lielāko daļu, savukārt no pārtikas pirkuma groza 70% veido svaigās kategorijas produkti – svaigā gaļa, zivis, olas, piena produkti. Rosinātās izmaiņas uzlabos vietējo ražotāju konkurētspēju veikalu plauktos, nodrošinot mazāk aizsargāto sabiedrības grupu atbalstu, tādēļ Saeimu aicinām neatlikt rosinātās izmaiņas un pielikt visas pūles mērķa sasniegšanai, no kura ieguvēji būs visa Latvijas sabiedrība,» pauda Maxima Latvija Iepirkuma departamenta direktors Edvīns Lakstīgala.

Savukārt Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts atzīmēja, ka PVN likmes samazināšana Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem, kas tika ieviesta 2018.gadā, ir devusi lielu pienesumu gan lauksaimniekiem, gan sabiedrībai kopumā.

«Statistika rāda, ka nozares preču un pakalpojumu apgrozījums ir palielinājies par 9,4%, vienlaikus pieaugot arī vidējam atalgojumam nozarē par 9–10%. Kā liecina tirgus uzraudzība Baltijas valstu veikalu tīklos, pateicoties 5% PVN pilotprojektam, Latvijā raksturīgiem augļiem un dārzeņiem cenas ir samazinājušās par 11,7%. Svaigai vietējai pārtikai jābūt pieejamai ikvienam iedzīvotājam – jo vairāk valsts spēs atbalstīt vietējos lauksaimniekus, jo vairāk mums izdosies stiprināt vietējā produkta pozīcijas Latvijas tirgū,» viņš minēja.

Portālā manabalss.lv iniciatīvai atbalstu ir snieguši vairāk nekā 14 700 iedzīvotāju. Savukārt 2020.gada vasarā vairāk nekā 2 000 cilvēku šo iniciatīvu atbalstīja Maxima Latvija veikalos, parakstoties par labu šai iniciatīvai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas