Saeimas komisijai nodod Levita piedāvājumu atjaunot valsts ministrus

Saeima ceturtdien, 2.decembrī, lēmusi nodot izskatīšanai parlamenta Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā Valsts prezidenta Egila Levita iesniegtos grozījumus Ministru kabineta (MK) iekārtas likumā, kas paredz atjaunot valsts ministrus, kuriem būtu skaidra politiskā atbildība par pārnozaru jomām.

Lielākā daļa koalīcijas partneru ir paudusi gatavību diskutēt par Levita virzītajiem likuma grozījumiem par valsts ministru atjaunošanu, savukārt Jaunā konservatīvā partija (JKP) prezidenta rosinājumu neatbalsta.

JKP līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns paudis, ka priekšlikums par valsts ministriem nebūtu atbalstāms, jo neesot pats aktuālākais, bet drīzāk «māņu jautājums».

Tas arī ir pretējs konservatīvo nostājai par labu mazai un efektīvai valsts pārvaldei, atzīmēja politiķis.

Iebildumu pret Levita priekšlikumiem paudusi arī Zaļo un zemnieku savienība, kuras vērtējumā šāds piedāvājums esot dārgs un nepārdomāts un nerisināšot esošās problēmas izpildvaras darbā.

Šāds amats – valsts ministrs – pastāvēja no 1991. līdz 1997.gadam. Jāņa Dineviča laikā viņš darbojās kā atsevišķs valsts ministrs, ārpus Ārlietu ministrijas. Savukārt pārējo ministru laikā valsts ministrs bija pakļauts Ārlietu ministrijai.

Tā saucamie «īpašo uzdevumu ministri» darbojas lielākajā daļā Eiropas Savienības valstu.

Kā informēja Valsts prezidenta kancelejas Mediju centra vadītāja Justīne Deičmane, Levits piedāvā atjaunot valsts ministru institūtu, jo uzskata, ka viena no pārvaldības problēmām Latvijā ir valsts mazspēja politiski pārzināt un efektīvi vadīt starpnozaru politikas jomas.

«Esmu rosinājis MK iekārtas likumā paredzēt, ka MK pēc Ministru prezidenta priekšlikuma uz MK pilnvaru laiku vai noteiktu termiņu var iecelt vienu vai vairākus valsts ministrus. Valsts ministru iecelšana būtu pieļaujama, lai nodrošinātu pienācīgu izpildvaras horizontālo sadarbību un Ministru kabineta noteikto prioritāšu efektīvu ieviešanu,» rakstīts vēstulē Saeimai.

Valsts prezidents vērš uzmanību uz to, ka «vertikālā pārvaldībā katrs redz jautājumu no savas nozares perspektīvas, bet parasti nav spējīgs efektīvi novērtēt situāciju kopumā un to pienācīgi pārvaldīt. Tas prasa horizontālu politiku un starpnozaru sadarbību.»

Lai modernizētu valsts pārvaldību un uzlabotu horizontālo politiku īstenošanu, Valsts prezidents piedāvā šādu jautājumu pārzināšanai MK iekārtas likumā paredzēt MK tiesības nepieciešamības gadījumā iecelt politiski atbildīgas amatpersonas – valsts ministrus. Levits norāda, ka iespēja iecelt valsts ministrus dotu lielāku elastību valdības strukturēšanā un politiskās atbildības jomu noteikšanā.

Proti, Levits, rosinot izmaiņas likumā, vēlas potenciāli atvieglot valdības darbu.

«Bērnu un ģimenes politika un digitālā politika ir tikai dažas jomas, kurās ir pietrūcis šādas starpnozaru sadarbības un politiski atbildīgas valsts amatpersonas par jomas politikas veidošanu un īstenošanu. Šiem jautājumiem nepieciešams pievērst daudz lielāku uzmanību, un to sekmētu valsts ministra institūta ieviešana mūsu valdības struktūrā,» Valsts prezidents pauž vēstulē.

Levits aicina Saeimu šo priekšlikumu nopietni apsvērt un atbalstīt, lai tas varētu stāties spēkā pēc 14.Saeimas sanākšanas

un dotu iespēju jauna MK veidošanā pēc Saeimas vēlēšanām «izcelt ne vien vertikālās politikas jomas, kā tas tradicionāli bijis līdz šim, bet arī papildu horizontālās politikas jomas, kurās līdz šim bieži pietrūcis pienācīgas pārvaldības un politiskās gribas to īstenot, atstājot šos visai sabiedrībai bieži vien būtiskos jautājumus novārtā».

Pirms grozījumu stāšanās spēkā Saeimai par tiem jābalso trīs lasījumos.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas