Sagatavoti jauni priekšlikumi veselības aprūpes finansējuma iegūšanai

Aptieku īpašnieku asociācija un Aptieku biedrība nosūtītajā vēstulē Ministru prezidentam, veselības ministrei un finanšu ministrei ir sagatavojušas priekšlikumus finansējuma ieguvei veselības aprūpei.

Atbildot uz Ministru prezidenta Māra Kučinska teikto, ka «veselības aprūpes finansēšanai tiks meklēti citi risinājumi, par kuriem plānots panākt vienošanos šo nedēļu laikā,» biedrības ir gatavas piedalīties šajā diskusijā, lai piedāvātu un sīkāk apspriestu sagatavos priekšlikumus.

Vienlaikus biedrības saskata un no savas puses piedāvā vairākus risinājumus, kā valsts budžets veselības nozarē varētu iegūt papildus līdzekļus.

Viens no risinājumiem ir ieviest Latvijā starptautisko nepatentēto nosaukumu (SNN jeb INN – International Non-proprietary Name) noteikšanu recepšu medikamentiem – šāda prakse ir sekmīgi ieviesta lielākajā daļā Eiropas Savienības valstu, tai skaitā, Lietuvā un Igaunijā. Tādējādi tas ļautu valsts budžetam ietaupīt vismaz no 15 līdz 18 miljoniem eiro uz valsts kompensējamo medikamentu rēķina, par priekšlikumiem dalās biedrības.

Saskaņā ar biedrību pieejamo informāciju valsts kopumā ir paredzējusi medicīnas iekārtu iegādei aptuveni 121 miljonu eiro, izmantojot gan Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu, gan valsts budžeta līdzekļus. «Šo iekārtu sniegtos pakalpojumus (izmeklēšanas un procedūru aparatūra) daļēji sedz no valsts budžeta līdzekļiem. Tātad valsts šobrīd maksā divreiz: gan par iekārtu iegādi, gan apmaksā to izmantošanu,» skaidro biedrību pārstāvji.

Šajā sakarā ir vērts domāt par izmaiņām esošajā kārtībā. Proti, medicīnas aparatūru var pirkt privātās ārstniecības iestādes. Savukārt valsts tikai apmaksātu šo iekārtu sniegtos pakalpojumus sabiedrībai. Tas ļautu paredzētos valsts un pašvaldību ārstniecību iestāžu līdzekļus par jaunu iekārtu iegādi, novirzīt personāla, tas ir, ārstu, medmāsu, sanitāru atalgojumam, norāda biedrības.

Biedrību pārstāvji uzskata, ka valdības iecerētajai nodokļu reformai ir jābūt pārdomātai un tā nedrīkst pieļaut lēmumus, kas var novest pie jaunu problēmsituāciju rašanās dažādās nozarēs un sabiedrībā kopumā – tas īpaši attiecas uz farmācijas nozari, kur līdzšinējais tiesiskais regulējums ir sevi pierādījis kā efektīvu, nodrošinot gan stabilitāti, gan nozares ilgtspējīgu attīstību kopumā.

BNN iepriekš vēstīja, ka turpmāk netiks skatīts jautājums par samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atcelšanu medikamentiem, bet meklēts cits risinājums veselības nozares finansēšanai, otrdien, 18.aprīlī, pēc koalīcijas partneru sēdes atzina premjers Māris Kučinskis (ZZS).

Ref: 225.000.224.701

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas