Saharova balvu saņem ukraiņu režisors un rakstnieks Sencovs

Oļegs Sencovs

Ukraiņu režisoram un rakstniekam Oļegam Sencovam piešķirta 2018.gada Saharova balva par domas brīvību – svinīgā apbalvošanas ceremonija norisinājās Eiropas Parlamentā Strasbūrā. Pats Sencovs gan apbalvošanas ceremonijā piedalīties nevarēja, jo pašlaik atrodas ieslodzījumā Sibīrijā. 

Sencovs apsūdzēts «teroristiska rakstura nodarījumos» pret Krievijas de facto okupācijas varu Krimā un notiesāts par to ar 20 gadiem cietumsoda.

Balvas pasniegšanas ceremonijā Strasbūrā ukraiņu režisoru pārstāvēja viņa māsīca Nataļja Kaplana (Natalya Kaplan) un advokāts Dmitrijs Dinze (Dmitriy Dinze), BNN informē Eiropas Parlamenta birojs Latvijā.

Pasniedzot balvu, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antoni Tajāni (Antonio Tajani) atzīmēja, ka balva tiek pasniegta sarežģītā politiskā situācijā, kad spriedze starp Krieviju un Ukrainu palielinās. Viņš vienlaicīgi aicināja puses pārtraukt situācijas eskalāciju, atkārtoti paužot atbalstu Ukrainas teritoriālajai vienotībai.

Tajāni aicināja nekavējoties, bez nosacījumiem atbrīvot no ieslodzījuma Sencovu un pārējos nelikumīgi aizturētos Ukrainas pilsoņus, kuri atrodas ieslodzījumā Krievijā un Krimas pussalā, kā arī citus ieslodzītos balvas ieguvējus: «Saharova balva ir ne tikai balva. Tā ir apņemšanās. Un mēs turpinām stāvēt līdzās un atbalstīt mūsu laureātus.»

Saņemot balvu Sencova vārdā, viņa māsīca aprakstīja režisora agrāko dzīvi un viņa darbību Krimas aneksijas laikā. Režisora pārstāve apliecināja, ka aizturēšanas laikā un ieslodzījumā Sencovs pakļauts necilvēcīgiem apstākļiem un spīdzināšanai, atzīmējot, ka viņš tika aizturēts un tiesāts par lietām, ko viņš nav darījis. «Oļegs ir cilvēks, kurš nevar padoties un vienkārši mierīgi sēdēt malā. Viņš pēc savas dabas ir cīnītājs,» uzsvēra Kaplana. Runājot par Sencova bada streiku, kā protestu un atbalstu visu Ukrainas politisko ieslodzīto atbrīvošanai, viņa sacīja: «Oļega bada streika laikā, kas ilga 145 dienas, netika atbrīvots neviens politiskais ieslodzītais, bet tas nenozīmē zaudējumu. Pateicoties viņa rīcībai, visa pasaule runāja par Krievijā piekoptajām represijām – tā ir uzvara.»

Kaplana noslēdza savu uzrunu ar paša Oļega sagatavoto vēstījumu: «Es nevaru būt klāt šajā zālē, bet jūs varat dzirdēt manus vārdus. Pat ja tos saka kāds cits, vārds ir cilvēka galvenais instruments, un bieži vien viņa vienīgais arguments, īpaši, ja viss pārējais viņam ir atņemts.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas