Sāk kriminālprocesu par bijušā Patentu valdes vadītāja Aumeistera rīcību

 

Patentu valdes direktors Zigrīds Aumeisters

Valsts policija (VP) otrdien, 27.septembrī, sākusi kriminālprocesu pret Tieslietu ministrijas pārraudzībā esošajās Patentu valdes iepriekšējo vadītāju Zigrīdu Aumeisteru, kurš, iespējams, bija ieviesis dubulto grāmatvedību, kā dēļ vairāk nekā miljons latu slēpti Vācijas un Šveices banku kontos.

VP preses pārstāvis Andis Rinkevics informē, ka kriminālprocess pret Aumeisteru sākts par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, kas acīmredzami pārsniedz valsts amatpersonai ar likumu vai uzliktu uzdevumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm.

Par šādām darbībām Krimināllikumā paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

Jau ziņots, ka Patentu valdē, mainoties vadībai tās jaunais vadītājs Reinis Bērziņš atklājis, ka viņa priekšgājējs Aumeisters bija ieviesis dubulto grāmatvedību, kā arī vairāk nekā miljons latu slēpti Vācijas un Šveices banku kontos, šovakar vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Par uzkrājumiem zinājis vien iestādes direktors. Amatā nākot jaunam vadītājam atklājies, ka viņš naudai klāt netiek – ar to joprojām var rīkoties tikai viņa priekšgājējs Aumeisters, kurš jau gadu atrodas pensijā.

Sākot darbu Patentu valdē, Bērziņš pārskatījis iestādes saimniecību un nejauši atklājis faktu, ko nav zinājuši pat vadošie darbinieki – viņa priekšgājējs Aumeisters bija izveidojis iestādē gluži vai dubulto grāmatvedību. Pasaules intelektuālā īpašuma organizācija un Eiropas Patentu organizācija naudu par starptautisko preču zīmju un patentu apkalpošanu turpat desmit gadus ieskaitījušas nevis Valsts kasē – kopējā valsts budžetā, bet gan divos Vācijas un Šveices bankas kontos, par kuru pastāvēšanu zinājis tikai Aumeisters.

Konts Šveicē atvērts 1999.gadā, bet Vācijā 2005.gadā. Slepenajos uzkrājumos atrodas vairāk nekā viens miljons latu – 1 382 912 Šveices franki un 614 273 eiro, vēsta raidījums.

«Patentu valdes budžets ir aptuveni 760 000 latu. Negribētu saukt konkrētus skaitļus, cik liela ir šī nauda, esmu to norādījis arī attiecīgajām tiesībsargājošajām institūcijām – Ģenerālprokuratūrai un arī Valsts policijai, bet tā ir ievērojama un tā ir pat lielāka nekā mūsu valsts budžetā atvēlētie līdzekļi vienam finanšu gadam,» norādīja Bērziņš.

Bērziņš un arī Tieslietu ministrija uzskata, ka šis ir nepieredzēts likuma pārkāpums. Jau ilgu laiku likums nosaka – visa nauda jātur Valsts kasē. Patentu valdes gadījumā blakus ienākumi no valsts uzraugu acīm tīšuprāt slēpti, ziņoja raidījums.

«Tas ir absolūts likuma par finanšu un budžeta vadību pārkāpums. Visai valsts naudai ir jāatrodas Valsts kasē. Sakarā ar to, ko mēs esam konstatējuši, ir jau iesniegts pieteikums Valsts policijā par krimināllietas ierosināšanu pret bijušo Patentu valdes priekšsēdētāju,» raidījumam radušos situāciju komentēja tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs.

Bijušais Patentu valdes priekšnieks no sarunas ar raidījumu atteicās, jo viņam patlaban esot veselības problēmas. Pārkāpumu savā darbā Aumeisters nesaskata. Ārvalstu bankās naudu slēpis, jo tā bijusi jātērē Patentu valdes koamandējumiem un arī informācijas tehnoloģiju uzlabojumiem. Valsts finansējums bijis trūcīgs un iestādei nebūtu ar to pieticis.

Aumeisters raidījumam apgalvoja, ka gadu pēc amata atstāšanas, viņš naudai klāt neesot ķēries. Faktā, ka joprojām viņš ir vienīgais, kurš slepenajiem kontiem var piekļūt – neko dīvainu nesaskata.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas