bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 19.09.2018 | Vārda dienas: Verners, Muntis
LatviaLatvija

Sāksies jau 22.Baltijas jūras dokumentālo filmu forums

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULatvijā trešdien, 5.septembrī, pulksten 18.30 kinoteātrī K.Suns ar trīs Baltijas valstu kopīgi veidoto filmu Laika tilti tiks atklāts 22.Baltijas jūras dokumentālo filmu forums, informē Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma pārstāve Ieva Lange.

Foruma filmu skate Atmiņas par nākotni līdz 9.septembrim būs skatāma turpat kinoteātrī K.Suns un atsevišķos seansos arī Jēkabpilī, Rēzeknē, Cēsīs, Daugavpilī un Valmierā.

Lange stāsta, ka foruma ietvaros Rīgā šonedēļ ierodas ap 100 ārzemju kino profesionāļu, lai piedalītos filmu projektu tirgū un semināros, savukārt skatītāji aicināti apmeklēt starptautiskos festivālos godalgotu dokumentālo filmu seansus. Programmā Atmiņas par nākotni apkopotas deviņas filmas, kas ataino laikmetu paralēles un saskares punktus, rosina patiesu paaudžu dialogu, kā arī mudina domāt par mantojumu, ko nododam nākotnes paaudzēm.

«Foruma filmu skates atklāšanas filma Laika tilti (rež. Kristīne Briede un Audrjus Stonis) ir Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopražojums. Tā veidota kā meditatīva eseja par Baltijas poētiskā dokumentālā kino skolas režisoru darbu 60.-70. gados. Pirms seansa 5. septembrī skatītāji aicināti uz tikšanos ar filmas veidotājiem un varoņiem – režisori Kristīni Briedi, scenārija līdzautori Ramuni Rakauskaiti un Baltijas poētiskā dokumentālā kino skolas režisoriem Ivaru Selecki, Marku Sosāru un Andresu Sētu. Sarunu vadīs kinozinātniece Zane Balčus,» turpina Lange.

Tāpat ceturtdien, 6.septembrī plkst. 18.00 foruma skatē tiks izrādīta filma Kādas sēklas stāsts (Seed: The Untold Story, 2016), gruzdošs un iedvesmojošs stāsts par zemniekiem, zinātniekiem un veco šķirņu sēklu kolekcionāriem, kas iesaistās Dāvida un Goliāta cienīgā cīņā par mūsu pārtikas nākotni, atzīmē Lange.

«Uzreiz pēc seansa kinoteātrī K.Suns notiks diskusija par sēklu daudzveidību un tās saglabāšanu Latvijā. Diskusiju vadīs žurnāliste Sandra Kropa, un tajā piedalīsies Elga Bražūne (dārzniecība Neslinko), Zemnieku saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre, Latvijas Permakultūras biedrības priekšsēdētājs Elgars Felcis, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava vadošais pētnieks Dainis Edgars Ruņģis un Jānis Vinters (z/s Līgo). Diskusiju varēs vērot tiešraidē portālā Delfi, bet tās atšifrējumu vēlāk būs iespējams lasīt interneta žurnālā Satori,» norāda Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma pārstāve.

Filma Kādas sēklas stāsts tiks izrādīta vēl vienā seansā sestdien (sākums plkst. 14.40), pēc kura kinoteātrī K.Suns viesosies Ikšķiles Brīvās skolas Sēklu bibliotēkas pārstāve Sandra Stabinge, kas iepazīstinās skatītājus ar šo iniciatīvu.

Piektdien, 7.septembrī, uz tikšanos ar skatītājiem Rīgā ieradīsies filmas Projekts Vecmāmiņas (Granny Project, 2017) režisors Bālints Rēvēss no Ungārijas. Filmā viņš un vēl divi jauni puiši vairāku gadu garumā filmē sevi un savas vecmāmiņas sarunās par pagātni, dzīvi un nāvi. Vecmāmiņu dzīves pieredze ir sevišķi ietilpīga, jo viena ir bijusī angļu spiedze, otra – holokaustā izdzīvojusi ungāru komuniste, un trešā uzaugusi nacistiskajā Vācijā.

Arī citas programmas filmas «atmiņām par nākotni» pievērsīsies caur ģimenes prizmu – Zelta rītausmas meitenes (Golden Dawn Girls, 2017) sniegs satraucošu ieskatu Grieķijas galēji labējās partijas Zelta rītausma aizkulisēs, savukārt Par tēviem un dēliem rādīs kādas Sīrijas radikālo islāmistu ģimenes tuvplānu. Filma šogad saņēmusi vienu no galvenajām balvām Sandensas kinofestivālā, stāsta Lange.

Nākotnes izaicinājumiem pievērsīsies filma Tīrītāji (The Cleaners, 2018), kas seko sociālo mediju ēnas pusei – slepenajai satura moderatoru industrijai, un īpatnējā ceļojumā par Krievijas Tālajiem Austrumiem aizvedīs Kolima. Pa kaulu ceļu (Kolyma: Road of Bones, 2017), ar ironisku skatu tverot bijušā gulaga nometņu reģiona mūsdienu portretu.

Lange atzīmē, ka programmā iekļautas arī divas smalki veidotas, spēcīgas debijas filmas – poļu režisores Martas Prusas novērojošais mākslas vingrotājas Margaritas Mamunas portrets Par katru cenu (Over the Limit, 2017), kurā meistarīgi atspoguļota jaunās sportistes iekšējā pasaule, gatavojoties Olimpiskajām spēlēm, kā arī Gabrielas Breidijas poētiskā filma Izsalkušo spoku sala (Island of the Hungry Ghosts, 2018) par Austrālijai piederošo Ziemassvētku salu Indijas okeānā, kurā vareni dabas skati mijas ar jaunas psihoterapeites gaitām darbā ar salā izmitinātajiem patvēruma meklētājiem.

Tāpat Lange norāda, ka filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu arī latviski. Skolēni, studenti un pensionāri, uzrādot apliecības, uz seansiem aicināti izņemt brīvbiļetes.


Pievienot komentāru

Krievijas lidmašīnu pie Sīrijas notriekuši sabiedrotie, mērķējot uz izraēliešiem

Noskaidrojies, ka Krievijas lidmašīna, kura pirmdien pazudusi bez vēsts Vidusjūrā pie Sīrijas tikusi, tikusi notriekta ar pretgaisa raķeti, kļūdoties Sīrijas spēkiem, kad tie savukārt tēmējuši uz Izraēlas iznīcinātāju lidmašīnām. Tā pavēstījis Krievijas aizsardzības resors un norādījis, ka lidaparātā atradušies 15, nevis 14 karavīri, kā ziņots iepriekš, un incidentā visi gājuši bojā.

Pretrunīgi vērtēto Laika priekškaru pie Nacionālā teātra šogad tomēr nebūvēs

Rīgas domes Īpašuma departaments pieņēmis lēmumu pagaidām tomēr neizbūvēt plaši apspriesto objektu Laika priekškars Latvijas Nacionālā teātra ozolu alejā, vēsta Rīgas domes Pilsētas īpašumu komitejas vadītājs Oļegs Burovs.

Plāno paplašināt personu loku, kas ir tiesīgs iepazīties ar krimināllietas materiāliem pēc kriminālprocesa pabeigšanas

Sabiedrības informēšanas nolūkā žurnālisti būs tiesīgi iepazīties ar krimināllietas materiāliem pēc kriminālprocesa pabeigšanas un galīgā nolēmuma stāšanās spēkā.

Robežsargi automašīnā atrod vairāk nekā 140 kg hašiša

Grebņevas robežkontroles punktā šā gada 16.septembrī tika aizturēts 1991.gadā dzimis vīrietis un viņa automašīnā speciāli ierīkotā slēpnī konstatēts pēdējos gados lielākais narkotisko vielu daudzums – 145,3 kilogrami.

Daimler, BMW un VW tur aizdomās par ekotehnoloģiju izstrādes ierobežošanu

Eiropas Komisija ir sākusi izmeklēšanu pret vācu autobūves milžiem, BMW, Daimler un Volkswagen Group uz aizdomu pamata, ka tie varētu būt vienojušies ierobežot tīru izplūdes gāzu tehnoloģiju izstrādi.

Latvija nākamo piecu gadu laikā bēgļu atbalsta mehānismā Turcijai iemaksās teju 1,8 miljonus eiro

Latvija nākamo piecu gadu laikā Bēgļu atbalsta mehānismā Turcijai kopumā iemaksās 1 776 117 miljonus eiro, lēma valdība.

Brīvo darbvietu skaits 2.ceturksnī pieaug par 7,8 tūkstošiem jeb 46,6%

Brīvo darbvietu skaits šī gada 2.ceturksnī Latvijā bija 24,5 tūkst. un, salīdzinot ar 2017.gada 2.ceturksni, to skaits ir pieaudzis par 7,8 tūkst. jeb 46,6%. Sabiedriskajā sektorā bija 7,2 tūkst. brīvo darbvietu, privātajā – 17,3 tūkst. gada laikā privātajā sektorā brīvo darbvietu skaits palielinājies par 6,7 tūkst. jeb 63,9%, savukārt sabiedriskajā – par 1,0 tūkst. jeb 16,8%.

Veicinās lauksaimnieku iesaistīšanos apdrošināšanas pakalpojumu izmantošanā

Valdība atbalstīja Zemkopības ministrijas sagatavotās izmaiņas noteikumos par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu ražas, dzīvnieku un augu apdrošināšanai.

Turpina meklēt risinājumus nolietoto riepu krājumiem

Valdība atbalstījusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu Par nolietoto riepu apsaimniekošanu. Ziņojumā iekļautās turpmākās rīcības paredz dažādus pasākumus, lai risinātu jautājumu attiecībā uz pārstrādes un reģenerācijas jaudu attīstību, kā arī ne mazāk svarīgi ir nodrošināt jau uzkrāto nolietoto riepu apsaimniekošanu.

Lietuvā izbraukušo vietā arvien vairāk strādā ukraiņi, baltkrievi

Uzņēmumi Lietuvā, kas strādā celtniecībā, loģistikā un mazumtirdzniecībā, arvien vairāk piesaista darbiniekus no Ukrainas un Baltkrievijas. Tā šajās nozarēs tiek daļēji aizpildīts darbspēka robs, ko radījusi liela skaita lietuviešu izbraukšana uz Rietumeiropas valstīm.

Latvijas krājbankas administrators augustā atguvis 125 200 eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad augustā atguvis 125 165 eiro, kas ir par 44,3% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Precizēta Āfrikas cūku mēra riska zonu teritorija

Valdība otrdien, 18.septembrī, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību. Izmaiņas noteikumos sagatavotas, lai precizētu ĀCM riska zonas Latvijā.

UNESCO mudina skolēnus līdzdarboties ilgtspējīgas attīstības sekmēšanā

Šī gada rudenī vienlaikus gandrīz simts pasaules valstīs aizsāksies starptautiskā izglītības akcija Pasaules lielākā mācību stunda, mudinot ikvienu skolēnu līdzdarboties ilgtspējīgas attīstības sekmēšanā, meklējot risinājumus vietējās kopienas problēmjautājumiem.

Igaunijas banku uzraugs norāda uz Dānijas atbildību uzpasēt Danske Bank

Kamēr pret Danske Bank Igaunijas atzaru ir vērstas izmeklēšanas par iespējamu miljardiem lielas apšaubāmas naudas plūsmu caur bankas nerezidentu kontiem, Igaunijas finanšu iestāžu uzraugs norādījis, ka par bankas risku kontroli esot atbildīgs Dānijas banku uzraugs.

Latvijas ostās 8 mēnešos pārkrauti par 0,9% vairāk kravu; visvairāk pārkrautas ogles

Latvijas ostās šī astoņos mēnešos kopumā pārkrautas 43,468 miljoni tonnu kravu, kas ir par 0,9% vairāk nekā līdzīgā laika periodā pērn. Kā liecina Satiksmes ministrijas publiskotie dati, kravu apgrozījuma negatīvā bilance turpina samazināties Ventspils ostā, kur astoņu mēnešu laikā pārkrautas 13,274 miljoni tonnu kravu, kas ir sarukums par 11,9% šī un pagājušā gada griezumā.

airBaltic vasarā pārvadā par 18% vairāk pasažieru

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos astoņos mēnešos kopumā pārvadājusi 2 770 047 pasažierus jeb par 18% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Pilsēta cilvēkiem: Riteņbraucēju skaits Rīgā pieaudzis par 40%

Riteņbraucēju skaits četru gadu laikā, kā liecina uz Rīgas tiltiem iegūtie dati, pieaudzis par 40%. Apvienības Pilsēta cilvēkiem 14. septembrī veiktā velosipēdistu skaitīšana uzrāda, ka Vanšu tiltu stundā šķērso gandrīz 600 riteņbraucēju, kas ir teju piecas reizes vairāk nekā pirms desmit gadiem, stāsta apvienības valdes priekšsēdētājs Kaspars Zandbergs.

ABLV Bank aktīvi augustā atgūti 47,14 miljonu eiro apmērā

Likvidējamās ABLV Bank likvidatori augustā atguvuši aktīvus 47,14 miljonu eiro apmērā, kas ir 2,2 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Latvijas Ārlietu ministrijas mājaslapā ir izveidota jauna sadaļa par Brexit

Sarunās par Apvienotās Karalistes Izstāšanās līgumu no Eiropas Savienības jeb tādā dēvēto Brexit tuvojas izšķirošs posms. Neatkarīgi no sarunu rezultāta būs pārmaiņas ES un AK attiecībās, kuras ietekmēs Latvijas iedzīvotājus un uzņēmējus, atzīmē Ārlietu ministrijā.

Krievija: Sīrijas tuvumā pazudusi Krievijas lidmašīna ar 14 karavīriem

Vidusjūrā, pie Sīrijas krastiem pazaudēti sakari ar Krievijas kara lidmašīnu, kurā atradušās 14 militārpersonas, tā paziņojusi Krievijas Aizsardzības ministrija.

No amata atkāpjas Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Kronbergs

Par atkāpšanos no amata pirmdien, 17.septembrī, paziņojis Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks tūrisma un investīciju jautājumos Ģirts Kronbergs.

ASV būtiski paplašinās ievedmuitu precēm no Ķīnas

Amerikas Savienoto Valstu valdība apņēmusies ieviest ievedmuitu precēm no Ķīnas attiecinot to uz produkciju ap 200 miljardu ASV dolāru vērtībā. Attiecīgi tiek pastiprināts protekcionisms tirdzniecības jomā starp pasaulē divām lielākajām tautsaimniecībām.

Konkursā uz Rundāles pils muzeja direktora amatu pieteikušies 16 pretendenti

Kultūras ministrijas izsludinātajā atklātajā konkursā uz Rundāles pils muzeja direktora amatu noteiktajā termiņā – līdz 14.septembrim – pieteikumus iesnieguši 16 pretendenti.

Biržu indeksi krītas pirms jauniem ASV tarifiem Ķīnas precēm

ASV un Eiropas biržu indeksi piektdien, 14.septembrī, kritās un ASV dolāra vērtība saruka, investoriem gatavojoties jaunu ASV tarifu noteikšanai Ķīnas precēm.

Vienotība neatbalstīs ZZS iniciatīvu par tautas vēlētu prezidentu, bet NA vēl lems

Partija Vienotība neplāno atbalstīt Zaļo un zemnieku savienības deputātu iesniegtos grozījumus par tautas vēlētu prezidentu, norāda Vienotības priekšsēdētājs Arvils Ašeradens