bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 14.12.2018 | Vārda dienas: Gaisma, Auseklis
LatviaLatvija

Sāksies jau 22.Baltijas jūras dokumentālo filmu forums

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULatvijā trešdien, 5.septembrī, pulksten 18.30 kinoteātrī K.Suns ar trīs Baltijas valstu kopīgi veidoto filmu Laika tilti tiks atklāts 22.Baltijas jūras dokumentālo filmu forums, informē Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma pārstāve Ieva Lange.

Foruma filmu skate Atmiņas par nākotni līdz 9.septembrim būs skatāma turpat kinoteātrī K.Suns un atsevišķos seansos arī Jēkabpilī, Rēzeknē, Cēsīs, Daugavpilī un Valmierā.

Lange stāsta, ka foruma ietvaros Rīgā šonedēļ ierodas ap 100 ārzemju kino profesionāļu, lai piedalītos filmu projektu tirgū un semināros, savukārt skatītāji aicināti apmeklēt starptautiskos festivālos godalgotu dokumentālo filmu seansus. Programmā Atmiņas par nākotni apkopotas deviņas filmas, kas ataino laikmetu paralēles un saskares punktus, rosina patiesu paaudžu dialogu, kā arī mudina domāt par mantojumu, ko nododam nākotnes paaudzēm.

«Foruma filmu skates atklāšanas filma Laika tilti (rež. Kristīne Briede un Audrjus Stonis) ir Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopražojums. Tā veidota kā meditatīva eseja par Baltijas poētiskā dokumentālā kino skolas režisoru darbu 60.-70. gados. Pirms seansa 5. septembrī skatītāji aicināti uz tikšanos ar filmas veidotājiem un varoņiem – režisori Kristīni Briedi, scenārija līdzautori Ramuni Rakauskaiti un Baltijas poētiskā dokumentālā kino skolas režisoriem Ivaru Selecki, Marku Sosāru un Andresu Sētu. Sarunu vadīs kinozinātniece Zane Balčus,» turpina Lange.

Tāpat ceturtdien, 6.septembrī plkst. 18.00 foruma skatē tiks izrādīta filma Kādas sēklas stāsts (Seed: The Untold Story, 2016), gruzdošs un iedvesmojošs stāsts par zemniekiem, zinātniekiem un veco šķirņu sēklu kolekcionāriem, kas iesaistās Dāvida un Goliāta cienīgā cīņā par mūsu pārtikas nākotni, atzīmē Lange.

«Uzreiz pēc seansa kinoteātrī K.Suns notiks diskusija par sēklu daudzveidību un tās saglabāšanu Latvijā. Diskusiju vadīs žurnāliste Sandra Kropa, un tajā piedalīsies Elga Bražūne (dārzniecība Neslinko), Zemnieku saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre, Latvijas Permakultūras biedrības priekšsēdētājs Elgars Felcis, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava vadošais pētnieks Dainis Edgars Ruņģis un Jānis Vinters (z/s Līgo). Diskusiju varēs vērot tiešraidē portālā Delfi, bet tās atšifrējumu vēlāk būs iespējams lasīt interneta žurnālā Satori,» norāda Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma pārstāve.

Filma Kādas sēklas stāsts tiks izrādīta vēl vienā seansā sestdien (sākums plkst. 14.40), pēc kura kinoteātrī K.Suns viesosies Ikšķiles Brīvās skolas Sēklu bibliotēkas pārstāve Sandra Stabinge, kas iepazīstinās skatītājus ar šo iniciatīvu.

Piektdien, 7.septembrī, uz tikšanos ar skatītājiem Rīgā ieradīsies filmas Projekts Vecmāmiņas (Granny Project, 2017) režisors Bālints Rēvēss no Ungārijas. Filmā viņš un vēl divi jauni puiši vairāku gadu garumā filmē sevi un savas vecmāmiņas sarunās par pagātni, dzīvi un nāvi. Vecmāmiņu dzīves pieredze ir sevišķi ietilpīga, jo viena ir bijusī angļu spiedze, otra – holokaustā izdzīvojusi ungāru komuniste, un trešā uzaugusi nacistiskajā Vācijā.

Arī citas programmas filmas «atmiņām par nākotni» pievērsīsies caur ģimenes prizmu – Zelta rītausmas meitenes (Golden Dawn Girls, 2017) sniegs satraucošu ieskatu Grieķijas galēji labējās partijas Zelta rītausma aizkulisēs, savukārt Par tēviem un dēliem rādīs kādas Sīrijas radikālo islāmistu ģimenes tuvplānu. Filma šogad saņēmusi vienu no galvenajām balvām Sandensas kinofestivālā, stāsta Lange.

Nākotnes izaicinājumiem pievērsīsies filma Tīrītāji (The Cleaners, 2018), kas seko sociālo mediju ēnas pusei – slepenajai satura moderatoru industrijai, un īpatnējā ceļojumā par Krievijas Tālajiem Austrumiem aizvedīs Kolima. Pa kaulu ceļu (Kolyma: Road of Bones, 2017), ar ironisku skatu tverot bijušā gulaga nometņu reģiona mūsdienu portretu.

Lange atzīmē, ka programmā iekļautas arī divas smalki veidotas, spēcīgas debijas filmas – poļu režisores Martas Prusas novērojošais mākslas vingrotājas Margaritas Mamunas portrets Par katru cenu (Over the Limit, 2017), kurā meistarīgi atspoguļota jaunās sportistes iekšējā pasaule, gatavojoties Olimpiskajām spēlēm, kā arī Gabrielas Breidijas poētiskā filma Izsalkušo spoku sala (Island of the Hungry Ghosts, 2018) par Austrālijai piederošo Ziemassvētku salu Indijas okeānā, kurā vareni dabas skati mijas ar jaunas psihoterapeites gaitām darbā ar salā izmitinātajiem patvēruma meklētājiem.

Tāpat Lange norāda, ka filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu arī latviski. Skolēni, studenti un pensionāri, uzrādot apliecības, uz seansiem aicināti izņemt brīvbiļetes.


Pievienot komentāru

ES britiem piedāvā precizēt, bet ne pārskatīt Brexit vienošanos

Eiropas Savienības galotņu sanāksmē dalībvalstis nav piedāvājušas Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai nekādas būtiskas atkāpes no britu izstāšanās nolīguma projekta, kura ratifikācijai, iespējams, trūkst izšķirošā atbalsta britu parlamentā.

RD opozīcija vāc deputātu parakstus Ušakova atbrīvošanai no mēra amata

Rīgas domes Nacionālās apvienības frakcija piektdien, 14.decembrī, vērsusies pie opozīcijas kolēģiem ar aicinājumu parakstīt pieprasījumu sasaukt domes ārkārtas sēdi, lai lemtu par priekšsēdētāja Nila Ušakova atbrīvošanu no ieņemamā amata.

Eksperti: Fiskālā konsolidācija nākamgad ir neizbēgama

Jaunajai valdībai tās tuvākajos darbības mēnešos un arī veidojot 2019.gada valsts budžetu būs jāveic fiskālā konsolidācija jeb valsts budžeta ieņēmumu un izdevumu līdzsvarošana. Šādu viedokli Fiskālās disciplīnas padome nosūtījusi Saeimai un Ministru kabinetam saistībā ar Saeimas pieņemtajiem grozījumiem Veselības aprūpes finansēšanas likumā.

JV vēlas vienlīdzīgi sadalīt atbildības jomas valdībā

Jaunā Vienotība piedāvā potenciālajiem partneriem sadalīt atbildības jomas valdībā pēc paritātes principa, proti, katrs pārraudzītu vienādu jomu skaitu, neskatoties uz partijas pārstāvniecības apmēru Saeimā.

Ventspils opozīcija: Latvijas Satversme stāv pāri jebkādiem domes uzskatiem par to, kā jāpārvalda pilsēta

«Lai mēs pilnvērtīgi varētu strādāt, ir jāsaņem informācija un jābūt informētiem. Ja domes darbs tiktu organizēts domes sēdēs un komitejās, tad mums šāda iespēja būtu. Taču, tā kā domes darbs tiek «padzīts apakšā» zem citām institūcijām, šajā gadījumā komisijām, un mums [vairākumam opozīcijas deputātu] tur liegts piedalīties un saņemt dokumentus, tas nozīmē, ka tiek ierobežotas ne tikai mūsu kā deputātu tiesības, bet arī mūsu vēlētāju tiesības. Un tas, manuprāt, ir pats svarīgākais, kas ir pārkāpts,» tā decembra sākumā Administratīvajā tiesā Liepājā Ventspils pilsētas domes pretošanos ieviest proporcionalitātes principu komisijās un citās pakārtotās struktūrās raksturo Ventspils domes opozīcijas deputāts Aivis Landmanis.

Madara Cosmetics stratēģiskais investors iegādājas papildus 17% uzņēmuma akciju

Somijas uzņēmums Oy Transmeri Group Ab par 5,3 miljoniem eiro iegādājies 17% Latvijas kosmētikas ražotāja Madara Cosmetics akciju no Aigara Kesenfelda ģimenes uzņēmuma, nostiprinot pozīcijas kā lielākais ārzemju akcionārs uzņēmumā ar 23% akciju.

Igaunijā ceļ minimālo algu

Igaunijā nolemts minimālo mēnešalgu paaugstināt no 500 uz 540 eiro. Minimālais mēnešalgas jaunais apmērs stāsies spēkā no 2019.gada 1.janvāra, un tas nozīmē arī minimālās stundas likmes celšanu no 2,97 līdz 3,21 eiro pirms nodokļu nomaksas.

ASV prezidents distancējas no personiskā advokāta noziegumiem

Reaģējot uz amerikāņu advokāta Maikla Koena notiesāšanu par priekšvēlēšanu kampaņas noteikumu pārkāpšanu, viņa bijušais klients, šobrīd Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps ir noliedzis, ka būtu saistīts ar advokāta pārkāpumiem.

Šogad ar eParakstu parakstīti vairāk nekā 5,7 miljoni dokumentu

Šogad eParaksts dokumentu parakstīšanai Latvijā lietots vairāk nekā pusmiljonu reižu mēnesī un gada vienpadsmit mēnešos ar eParakstu parakstīti jau 5.7 miljoni dokumentu. eParakstu viedtālrunī sākuši lietot jau vairāk nekā 25 000 cilvēku.

Bīstamajās vietās uzstādītie fotoradari teju par pusi samazinājuši autoavāriju skaitu

Iepriekš bīstamajās vietās, kur uzstādīti stacionārie fotoradari, negadījumu kopskaits ir samazinājies par 47%, bet par 45% – smago ceļu satiksmes negadījumu skaits, liecina statistika.

Strasbūras terorists atrasts un nonāvēts apšaudē ar policiju

Francijas policija ir atradusi un apšaudē neitralizējusi vīrieti, kurš turēts aizdomās par terorakta sarīkošanu Ziemassvētku tirdziņā Strasbūras pilsētā, kur nogalināti divi un ievainoti 12 cilvēki.

JV sāk konsultācijas ar partijām par valdības veidošanu Kariņa vadībā

Jaunā Vienotība, veidojot valdību uzstās uz finanšu ministra amatu, jo tā ir gandrīz svēta lieta, ka Finanšu ministrijas vadība jāuzņemas premjera pārstāvētajai partijai, norāda JV pārstāvis, Saeimas deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

Problēma ar darbaspēku Baltijas valstīs varētu būt sasniegusi augstāko punktu

Problēma ar darbaspēka pieejamību Baltijā pašlaik varētu būt sasniegusi augstāko punktu, taču jau pēc gada situācija varētu mainīties darba devēju labā, prognozē Lietuvas personālatlases kompānijas Alisa Management Laboratory valdes priekšsēdētāja Alisa Miniotaite.

Autovadītāju ievērībai: Autoceļi apledo valsts centrālajā daļā un Zemgalē

Valsts centrālajā daļā un Zemgalē piektdien, 14.decembrī, vietām veidojas apledojums, apgrūtinot braukšanas apstākļus. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem.

KNAB izmeklē kukuļošanu trīs Rīgas satiksmes iepirkumos

Kriminālprocess, ko uzsācis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, ir saistīts ar trim pašvaldības uzņēmuma SIA Rīgas satiksme veiktajiem iepirkumiem. Tajā tiek izmeklēta amatpersonu kukuļošana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

Atkāpusies Rīgas satiksmes valde; pagaidu valdi vadīs Anrijs Matīss

Visi pieci pašvaldības SIA Rīgas satiksme valdes locekļi Leons Bemhens, Emīls Jakrins, Larisa Loskutova, Andrejs Požarnovs un Inese Švekle galvaspilsētas mēram Nilam Ušakovam iesnieguši atlūgumus, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Nākamā nedēļa sāksies ar snigšanu

Nedēļas nogale gaidāma bez būtiskām laika apstākļu izmaiņām, bet nākamā nedēļa sāksies ar snigšanu, un gaisa temperatūra pakāpeniski pazemināsies.

Rīgas satiksmes iepirkumu lietā apcietina piecas no sešām aizturētajām personām

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja izmeklētajā lietā par pašvaldības SIA Rīgas satiksme iepirkumiem tiesa drošības līdzekli apcietinājumu piemērojusi piecām no sešām aizturētajām personām, apliecinājis KNAB.

ANO klimata konferencē Guterešs aicina valstis uzupurēties

Polijā notiekošajā ANO klimata pārmaiņu konferencē organizācijas ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs aicinājis pasaules valstis iet uz kompromisiem sīvajās savstarpējās sarunās par rīcību, kādu valstīm jāapņemas īstenot, lai cilvēce nepieļautu katastrofālas klimata pārmaiņas jau tuvā nākotnē.

Latvijā vāc parakstus par PVN samazināšanu medikamentiem

Sabiedrības iniciatīvu platformā ManaBalss.lv ir sākta parakstu vākšana ierosinājumam samazināt pievienotās vērtības nodokli medikamentiem 5% apmērā. Minēto priekšlikumu paredzēts iesniegt Saeimā.

Saeima aicina Krieviju pārtraukt provokatīvās darbības pret Ukrainu

Saeima ceturtdien, 13.decembrī, pieņēmusi paziņojumu par atbalsta paušanu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai saistībā ar Krievijas Federācijas agresiju Azovas jūrā un Kerčas šaurumā.

Apcietināts KNAB aizturētais GKR biedrs, Saskaņas sponsors Krjačeks

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 13.decembrī, piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu arī uzņēmējam Aleksandram Krjačekam, kuru šonedēļ aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs lietā par pašvaldības SIA Rīgas satiksme iepirkumiem, apstiprināja advokāts Valdis Ulmanis.

Apkopojums: Izmaiņas sociālajā jomā, kas stāsies spēkā nākamgad

Lai arī Latvijā pagaidām pieņemts vien pagaidu budžets 2019.gadam, par atsevišķām izmaiņām sociālajā jomā jau šobrīd ir zināms, ka tās nākamgad stāsies spēkā, informē Labklājības ministrija.

airBaltic no Rīgas uz Liepāju lidos biežāk

Aviosabiedrība airBaltic no nākamā gada vasaras sezonas palielinās iekšzemes lidojumu skaitu starp Rīgu un Liepāju no trīs līdz pieciem reisiem nedēļā, ceturtdien, 13.decembrī, vizītes laikā Liepājā paziņojis lidsabiedrības izpilddirektors Martins Gauss.

Saeima konceptuāli atbalsta grozījumus Sabiedrības integrācijas fonda likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 13.decembrī, konceptuāli atbalstījuši grozījumus Sabiedrības integrācijas fonda likumā. Ar tiem plānots uzlabot fonda darbību un tā pārraudzību, vēsta Saeimas Preses dienests.