Sākta izmeklēšana par informācijas noplūdi no NBS iekšējās apziņošanas sistēmas

Aizsardzības ministrija (AM) un Nacionālie bruņotie spēki (NBS) sākuši izmeklēšanu par informācijas noplūdi no iekšējās NBS apziņošanas sistēmas, ziņo AM Preses nodaļas vadītāja Anete Gnēze.

Visdrīzāk informācija no apziņošanas sistēmas ir apzināti nopludināta, nevis kļūdaini izsūtīta, pauž Gnēze.

«Nopludinātās īsziņas nesatur klasificētu informāciju, bet tām ir ierobežotas pieejamības statuss.»

Patlaban AM un NBS ir sākuši izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kādā veidā informācija ir nopludināta un, vai atbildīgo amatpersonu rīcība ir vērojamas nolaidības pazīmes. «Ņemot vērā to informāciju, kas tiek izsūtīta apziņošanā, netiek prognozēts, ka valstij varētu būt nodarīts kāds kaitējums,» norādīja Gnēze.

Laikraksts Diena otrdien, 1.oktobrī, raksta, ka vismaz pusotru mēnesi, bet, iespējams, arī daudz ilgāk datorsistēmu pārraudzītāju rupjas kļūdas dēļ NBS operatīvā informācija diendienā ir tikusi izsūtīta arī absolūti nepiederošām personām.

Lasiet arī: Latvijas Naftas Tranzīts tur aizdomās VID par nelegāli nopludinātu konfidenciālu informāciju

Dienas rīcībā ir ekrānšāviņi ar daudziem desmitiem īsziņu, kuras visas ir nosūtītas no avota ar nosaukumu NBS KP. Šajās īsziņās, norādot konkrētu notikuma datumu un laiku, ir sniegta operatīvā informācija par dažnedažādiem notikumiem NBS, kura profesionāļiem var atklāt pietiekami daudz datu par to darbības un apziņošanas īpatnībām, vēsta laikraksts.

Liela daļa no šīs informācijas ir par Latvijas teritoriālo ūdeņu un gaisa telpas tuvumā fiksētiem ārvalstu – faktiski tikai un vienīgi Krievijas – karakuģiem, zemūdenēm un kara lidmašīnām.

Par daļu no šiem atgadījumiem Nacionālie bruņotie spēki ar vairāku dienu nokavēšanos ir informējuši medijus, savukārt citi tā arī palikuši bez sabiedrības informēšanas.

Taču ilgāku laiku nezināmam personu lokam ir tikusi izsūtīta arī daudz konfidenciālāka informācija, tostarp par NBS izsludinātām trauksmēm, paaugstinātu kaujas gatavību un tamlīdzīgi.

Tā, piemēram, īsziņu adresāti – tostarp arī nepiederošās personas – 19.augustā informēti par paaugstinātu draudu brīdinājuma pakāpi. Konkrētais gadījums gan bijis saistīts tikai ar mācībām, taču Dienas rīcībā ir arī nopietnāka rakstura īsziņas, kuras laikraksts nolēmis nepublicēt.

Tāpat plašākam adresātu lokam, nekā bijis iecerēts, izsūtīta operatīvā informācija gan par dažādos negadījumos iekļuvušām militārpersonām, gan par gadījumiem, kad tās aizturētas alkohola un narkotiku reibumā.

Arī medijos nonākusī informācija par NBS nespēju tikt galā pat ar tādiem bezpilota lidaparātiem, kuri lidinās tieši virs NBS objektiem, tika izplatīta tieši šādā veidā un nepiederošām personām.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas