TM apgalvo, ka samazinājies par administratoriem iesniegto sūdzību skaits

Administratoru darbību uzraugošajā Maksātnespējas administrācijā iesniegto sūdzību skaits par administratoru rīcību maksātnespējas procesos ir ievērojami samazinājies, pauž Tieslietu ministrija (TM).

Proti, 2015.gadā Maksātnespējas administrācijā saņemtas 319, 2016.gadā – 213, 2017.gada 1.ceturksnī – vien 42 sūdzības. Savukārt sūdzību izskatīšanas rezultātā atzīto pārkāpumu skaita īpatsvars divos gados ir būtiski palielinājies – attiecīgi 18% un 42%, norāda TM.

Piemēram, 2016.gadā Maksātnespējas administrācija, pārbaudot pēc savas iniciatīvas uzraudzības kārtībā administratoru rīcību dažādos maksātnespējas procesos, 37 gadījumos ir konstatējusi normatīvo aktu pārkāpumus, kas trīs reizes pārsniedz 2015.gada rezultātus.

Būtiska nozīme efektīvas administratoru uzraudzības nodrošināšanā ir Maksātnespējas administrācijas izveidotajai Elektroniskās maksātnespējas uzraudzības sistēmai (EMUS), kurā kopš 2016.gada 30.aprīļa ir iesniegti 5819 administratoru darbības pārskati, kas ļauj ievērojami efektīvāk kontrolēt pārskatu iesniegšanu, kā arī izvērtēt tajos norādīto informāciju.

TM norāda, ka uzsākto administratīvo pārkāpumu lietu skaits pret esošajiem un bijušajiem administratoriem saglabājies vienlīdz augstā līmenī: 2015.gadā – 92, 2016.gadā – 100 un 2017.gada 1.ceturksnī – 24 lietas. Šajās lietās kopējais Maksātnespējas administrācijas uzliktais naudas sodu apmērs ir būtiski palielinājies, 2016.gadā sasniedzot 34 485 eiro, kas ir par 68% vairāk nekā 2015.gadā.

Īstenojot vairākus Maksātnespējas administrācijas rīcībā esošos uzraudzības mehānismus – EMUS rīkus, Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa ietvaros piemērojamo administratīvo atbildību, kā arī Maksātnespējas likumā noteiktās tiesības pārbaudīt jebkura maksātnespējas procesa norises likumību, ir uzlabojusies administratoru disciplīna, pildot amata pienākumus.

Attiecīgi maksātnespējas procesā iesaistītajām personām ir mazāk iemeslu būt neapmierinātām ar administratoru darbu, veicinot Maksātnespējas administrācijā iesniegto sūdzību skaita samazināšanos, skaidro ministrijā.

Vienlaikus jāuzsver, ka joprojām administratoru rīcībā gan tiek konstatēti tādi pārkāpumi, kas ir par pamatu sertifikāta darbības izbeigšanai – pamatojoties uz Maksātnespējas administrācijas ierosinājumu 2015.gadā sertifikāta darbība izbeigta četrām personām, 2016.gadā piecām personām, savukārt 2017.gada 1.ceturksnī trīs personām.

Maksātnespējas administrācija uzsver, ka turpinās īstenot uzraudzību pār administratoru rīcību maksātnespējas procesos, tajā skaitā, izmantojot arvien jaunas uzraudzības metodes, piemēram, pārbaudes administratoru prakses vietā, lai klātienē pārliecinātos par maksātnespējas procesa norises atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Tomēr jāatzīmē nesenos notikumus: 2017.gada 17.martā Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurors tiesai nodevis krimināllietu pret fizisku personu, kas iecelta maksātnespējas administratora amatā, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, iepriekš vēstīja BNN.

Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai, laika posmā no 2012.gada 14.jūlija līdz 2015.gada 27.februārim, izmantojot maksātnespējas administratora pienākumu pildīšanai uz sava vārda atvērtos bankas kontus, apsūdzētā persona bez tiesiska pamata pārskaitīja no kāda parādnieka iegūtos naudas līdzekļus 8684,18 eiro apmērā uz saviem bankas kontiem, atgādina BNN.

Ref: 225.000.103.645

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas