bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 22.07.2018 | Vārda dienas: Marija, Marika, Marina
LatviaLatvija

NP: Vai ZZS un Saskaņa veido shēmas, slēpjoties aiz bezmaksas biļetēm jūrmalniekiem?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Jūrmalas iedzīvotāja kartes īpašniekiem plānota braukšana sabiedriskajā transportā bez maksas no šī gada 1.jūnija. Līdz šim atsevišķās pilsētās un novados šādus atvieglojumus baudīja dažu iedzīvotāju grupas. Jūrmala nolēmusi pēc Rēzeknes kļūt par otro pilsētu Latvijā, kas visus savus iedzīvotājus vizinās bez maksas, vēsta raidījums Nekā personīga.

Šāda iecere iedzīvotājiem patīk, jo samazina viņu tēriņus, bet vienlaikus par nodokļu maksātāju naudu tiek garantēts bizness pārvadātājam. Raidījuma izpētītais rāda, Jūrmala atkārto miljonu shēmas Rīgā, kur pasažieru pārvadātājs un viedkartes uzturētājs ir savā starpā saistīts.

Pirms pēdējām pašvaldību vēlēšanām viens no Gata Trukšņa, Jūrmalas domes priekšsēdētāja, solījumiem bija nodrošināt bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā. Iedzīvotāji Truksni no jauna ievēlēja domē, un 15.martā Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un Saskaņas veidotā domes koalīcija nobalsoja, ka jāsamazina iedzīvotāju tēriņi. Papildus pensionāriem un studentiem, kuriem jau līdz šīm bija brīvbiļetes, no 1.jūnija bez maksas brauks arī visi, kuriem ir jūrmalnieka karte.

Līdz šim dome pārvadātajam dotācijās maksāja apmēram pusotru miljonu gadā. Visu braukt gribētāju vizināšana bezmaksas izmaksāšot vēl pusmiljonu klāt. Aprēķiniem pielietota Tallinas pieredze. Tur bezmaksas biļete vilināja no automašīnām uz sabiedrisko transportu pārsēsties papildus 10% pasažieru, ziņo NP.

Larisa Loskutova, Jūrmalas domes deputāte, Transporta un mājokļu jautājumu komitejas priekšsēdētāja (S): «Piesārņojums, ko izgāž automašīnas atmosfērā, samazināsies, un tas mūsu pilsētai ir pozitīvi.»

Tāpat NP stāsta, ka par uzņēmuma SIA Jūrmalas autobusu satiksme vienīgo īpašnieku pirms pusotra gada kļuva bijušais baņķieris Zigmunds Pavlovskis.

Viņš ziņo, ka firmu, kurai ir desmit gadu līgums ar Jūrmalas domi, iegādājies par saprātīgu samaksu, jo saimniecību ar vecajiem autobusiem un nekustamo īpašumu viņš nav pircis.

Pavlovskis: «Esmu redzējis citu uzņēmēju kļūdas, protams arī pazīstu šajā jomā pazīstamos, bija kaut kādi personīgie kontakti un sapratne, kas tas ir un kā tas darbojas. Tajā brīdī, kad parādījās iespēja iegādāties šo uzņēmumu, likās, ka šī darījuma summa nav tik liela, kāpēc gan nenoriskēt un nepamēģināt, varbūt man izdosies labāk. Teiksim, daļa no līdzekļiem tika aizņemta, bet tie bija arī paša uzkrājumi, tātad, kā jau teicu šī darījuma summa nebija tik liela, nu ,jā konkrētus skaitļus nevēlēšos nosaukt, tas būtu salīdzināms ar manu gada algu, kādu es saņemu bankā.»

Darbs Jūrmalas pārvadātajā Pavlovskim nav vienīgais. Viņš ir arī biznesa attīstības direktors Rīgas satiksmes meitasuzņēmumā Rīgas karte. Tās valdes loceklis ir Aleksandrs Brandavs. Ar Rīgas domes koalīciju saistītā Brandava bizness saistīts ar pasažieru pārvadātājumiem. Viņa uzņēmums savulaik slēdza līgumu ar Rīgas satiksmi par mikroautobusiem, un Rīgas satiksmes darbinieks Brandavs formāli izstājās no pasažieru pārvadātāju firmām, lai nepārkāptu likumu par interešu konfliktu. Zinātāji gan stāsta, ka viņš šajā nozarē joprojām grozās, vēsta NP.

Kad Pavlovskim tika jautāts par to, vai viņš ir konsultējies ar Brandava kungu ar šo darījumu, viņš atbildēja: «Godīgi teikšu, jā, pat varbūt ne tik daudz kā par darījumu kā tādu, bet par niansēm, kas būtu jāņem vērā un ar ko vajadzētu rēķināties, strādājot šajā jomā. Droši vien tas nav noslēpums, viņš darbojās autobusu biznesā nu jau padsmit, divdesmit gadus noteikti, man šķiet.»

Pasažieru braucienus fiksē ar Jūrmalnieka karti. Tāda jau izsniegta pensionāriem un skolēniem. Pārējie deklarētie to vēl varēs saņemt vai iegādāties, ja Jūrmalā būs savs nekustamais īpašums. Tieši no viedkartēs uzskaitītā būs izmaksājamas pašvaldības dotācijas, kas nosedz uzņēmēja pamatizdevumus un kopā vēl ar zaudējumu kompensācijām par autobusu nolietojumu un valsts apmaksātajām invalīdu biļetēm padara biznesu drošu. Viedkaršu ieviešanai un uzturēšanai Jūrmalas dome sludināja konkursu. Tā dalībnieki izteica aizdomas, ka nolikums uzrakstīts tā, lai pasūtījumu iegūtu Rīgas karte, par kuras dārdzību un necaurspīdīgumu sūdzas galvaspilsētā. Konkurenti daudz nekļūdījās, vēsta raidījumā.

2016.gada beigās Jūrmalas kartes izgatavošanu dome uzticēja firmai BMS tehnoloģija. Šis ir Rīgas kartes apakšuzņēmums. Kā izpētīja NP, laikā, kad tika slēgts līgums ar Jūrmalu, BMS Tehnoloģija īpašnieks Andrejs Blažko iegādājies divus uzņēmumus (VISMOR un VERNAL) no Aleksandra Brandava uzņēmuma B-noma ar kopējo ieguldījumu vērtību vairāk nekā divus ar pusi miljonus eiro.

Jūrmalas dome ar Brandava biznesa partnera Blažko uzņēmumu slēgusi arī citus līgumus par iebraukšanas nodevas iekārtām.

Uldis Kromblūms, Jūrmalas domes deputāts (JKP), situāciju komentē šādi: «Es esmu jūrmalnieks kopš dzimšanas savā laikā esmu no iepriekšējiem īpašniekiem īrējis autobusu, biedrības vajadzībām, cik es zinu, tad iepriekšējais īpašnieks netaisījās nekādā veidā šķirties no šī biznesa. Kādā veidā viņu ir pierunājuši, vai piespieduši pārdot savas daļas man ir grūti pateikt, bet es domāju, ka tur viss ir saistīts, šī pārvadājuma pārņemšana, Rīgas karte un tas jautājums ir, cik mēs zaudējam vai iegūstam, to mēs pašlaik nevaram pateikt.»

NP sastapts, Jūrmalas mērs Gatis Truksnis savu iesaisti pašvaldības darījuma partneru izvēlē noliedza. «Viņš paļaujas uz saviem darbiniekiem, kas iepirkumus un līgumus sagatavo un aicināja mūs nemeklēt mahinācijas, kur viņu neesot. To, vai dome nepārmaksās par pasažieru pārvadājumiem, viņš nezinot,» vēsta raidījums.

Līdz 2025.gadam spēkā esošais līgums starp domi un pārvadātāju nosaka, ka nedrīkst pārkāpt divu miljonu apgrozījumu, citādi jārīko jauns iepirkums, un Jūrmalas autobusu satiksme var monopolu zaudēt. Gan Loskutova, gan Truksnis apgalvo, ka slieksnis netiks pārkāpts.

Vēl gan Jūrmalas domes iecerei par bezmaksas braukšanu visiem svītru var pārvilkt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kura patlaban vērtē ieceres likumību.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Jaunākie komentāri