bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 16.12.2019 | Vārda dienas: Alvīne
LatviaLatvija

Satiksmes ministrs: Kad vajadzīgs atbildīgais kritiskās situācijās ar ostām, neviena nav

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+5 vērtējums, 5 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits

«Lai mainītu situāciju Latvijas ostu sistēmā, sarežģītākais ir panākt atvasinātas publiskas sabiedrības pārveidošanu par valsts kapitālsabiedrību. Problēma ir tajā, ka kritiskajās situācijās ar ostām, kad vajadzīgs atbildīgais par pieņemtajiem lēmumiem, veidojas konstrukcija –  pienākumi ir, tiesības ir, bet atbildības nav. Tomēr, lai mainītu esošo situāciju, visticamāk, paietu pāris gadu ne tikai vārdu apmaiņās, bet arī nopietnās cīņās gan koalīcijas iekšienē, gan ārpus tās,» intervijā ar BNN par nepieciešamību mainīt esošo situāciju Latvijas ostu pārvaldībā komentē Latvijas satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

 «Nav pamata tam, lai Latvijas ostas nestrādātu pēc vispārīgiem principiem»

 «Ostas Latvijā kopš 90.gadu sākuma ir izveidotas tādā interesantā juridiskā veidojumā, kas saucas atvasināta publiskā persona. Ja paskatāmies ap Baltijas jūras reģionu, tad nevienā citā valstī nekā tāda nav. Tie, kas lobē šo modeli, stāsta, ka balstās uz Roterdamas ostas darbības principiem, tomēr arī Roterdamas osta kopš 2004.gada ir publiska kapitālsabiedrība,» norāda Linkaits.

Tāpēc satiksmes ministrs uzskata, ka nav nekāda pamata tam, lai Latvijas ostas nestrādātu pēc vispārīgiem principiem. «Ja skatāmies uz stratēģisko infrastruktūru, tad gan lidosta, gan dzelzceļš, gan augstspriegumu tīkli, gan optiskie kabeļi, meži, ceļi – tās visas ir valsts kapitālsabiedrības, kas strādā pēc vispārpieņemtas formas un nav nekādu problēmu ar šo juridisko konstrukciju.»

Kāpēc situācijā ar ostām ir jāmaina kaut kas un nevar strādāt tā, kā Latvijā visus šos gadus ir pierasts? Linkaits uzsver, ka atvasināta publiskā persona šajos gadījumos krīzes situācijās ostās neuzņemas atbildību, jo īsti jau nav kam. «Atbildības vai nu nav, vai nu tā ir ļoti maza un tiek pārlikta uz brīvostas pārvaldnieku, bet valde, kas pieņem pašlaik svarīgākos stratēģiskos lēmumus, principā vispār neatbild ne par ko.» Proti, rodas situācija – neesoša valdes atbildība.

Tikmēr, pārveidojot ostas par valsts kapitālsabiedrībām, likuma ietvaros tiktu skaidri noteikts, ka uzņēmuma valde atbild ar savu mantu «kā krietns un rūpīgs saimnieks» par visiem pieņemtajiem lēmumiem un par savu darbību, bezdarbību, norāda ministrs.

Viņuprāt, tas ir efektīvs mehānisms, kā valdes darbību var uzraudzīt, kontrolēt un raudzīties, kādā veidā akcionāri ietekmē pieņemtos lēmumus.

Tāpat Linkaits atzīmē, ka Satiksmes ministrijas loma ostās pašlaik ir ļoti simboliska. «Tā ir virzīta uz prettiesisku, bezdarbīgu lēmumu atcelšanu – kas arī ir vienīgais gadījums, kad ministrija var iejaukties ostas darbībās. Tā tam nevajadzētu būt,» uzsver ministrs.

 «Brīvostā nopelna otro algu, kaut gan uz sēdēm sanāk labākajā gadījumā reizi mēnesī»

Kā vēl vienu pamatīgu problēmu Linkaits Latvijas ostās redz to, ka tās pārvaldībai nav skaidru mērķu un tās atalgojums ir «uzpūsts». Tāpat ir jautājums par izpildes kontroli – atskaitīšanos un uzraudzības kārtību –, uzskata ministrs. «Redzam, ka ir daudzi cilvēki, kas brīvostā nopelna otro algu, kaut gan uz sēdēm sanāk labākajā gadījumā reizi mēnesī. Tas ir jāmaina.»

Ostas valdes locekļu atalgojums tiktu pielīdzināts valsts kapitālsabiedrību padomes locekļiem. «Jo faktiski viņi dara vienu un to pašu darbu,» piebilst Linkaits.

Viņš uzsver, ka Satiksmes ministrija jau paredzējusi sešu mēnešu laikā izstrādāt jaunus priekšlikumus gan par atbildību ostās, gan par to uzraudzības kārtību, pielāgojot tās OECD pārvaldības vadlīnijām. Pēc priekšlikumu izstrādāšanas paredzēts tās izvirzīt Ministru kabinetā, lai panāktu  grozījumus brīvostu nolikumos.


Pievienot komentāru

 1. Nu jā teica:

  Nesaprotu, kā vispār ostas, kuras ir valsts drošības objekti tāpat kā lidostas un dzelzceļa struktūra, var nebūt valsts kapitālsabiedrības.

 2. Tā lūk arī var teica:

  Izveidoti ienesīgi krējuma podi uz kurieni raujas visi sirdsšķīstie.Kas gan cits atliek kā pusdienot ekskluzīvās valstīs,jo reizi mēnesī nākot uz sanāksmēm,kas kaulus nelauž un kaklā kumoss nesprūst{ skaitoties neatbildīgiem ).

 3. Atvars teica:

  Ostas tiek pārveidotas par valsts kapitālsabiedrībām, lai tās varētu izmantot valsts parāda dzēšanai, atdošanai ASV naudas drukātājiem

 4. archiks teica:

  Tur jāliek ar jūras skolas izglītību,nevis kaut kādi jampampini kā Ušakovs un vinam līdzīgie.

Nedēļa Lietuvā: Dienestā iesauks jaunākus, attīstīs Klaipēdas ostu, mazumtirdzniecības nodoklis kavēsies

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija iesaukuma vecuma pazemināšana nacionālā militārā dienestā, Klaipēdas ostas attīstības plāna apstiprināšana un mazumtirdzniecības nodokļa ieviešanas atlikšana.

BK Ventspils Lemberga dēļ varētu būt problēmas ar finansējuma saņemšanu

ASV sankcijām pakļautā Aivara Lemberga atrašanās basketbola kluba Ventspils prezidenta amatā varētu būt šķērslis turpmākai finansējuma saņemšanai.

Lembergs aptur savu darbību Latvijas Olimpiskajā komitejā

Latvijas Olimpiskās komitejas Individuālais biedrs un Izpildkomitejas loceklis Aivars Lembergs piektdien, 13.decembrī, LOK Valdei paziņojis, ka aptur savu darbību organizācijā.

Domnīca: Pret Krievijas rīcību jācīnās, sodot Facebook, ķerot spiegus un atbalstot pilsonisko pretošanos

Domnīca Eiropas Vērtību centrs drošības politikai ir izstrādājusi vadlīnijas valstu cīņai pret Krievijas centieniem tās ietekmēt. Padomu vidū ir Krievijas spiegu izgaismošana, interneta lieluzņēmumu sodīšana un pilsoniskās pretošanās veicināšana.

ASV noteiktās sankcijas neskars uzņēmumus, kur Lembergam atņemtas kontroles tiesības

ASV noteiktās sankcijas neskars tos uzņēmumus, kuros ar tiesas lēmumu Aivaram Lembergam atņemtas jebkādas kontroles, ietekmes tiesības.

Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas valdi atstājuši Ralfs Kļaviņš un Edvīns Bērziņš

Darbu Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas valdē pārtraukuši SIA Rīgas tirdzniecības osta valdes priekšsēdētājs Ralfs Kļaviņš un bijušais Latvijas dzelzceļa valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš.

Igaunijā līdzsvarojas Tallinas reģiona IKP ar valsts vidējo rādītāju

2018.gadā iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju Tallinas reģionā bija 167% no Igaunijas vidējā.

Eurostat: Latvijā mājsaimniecību labklājība pērn bijusi viena no zemākajām ES

Reālais individuālais patēriņš uz vienu iedzīvotāju, kas raksturo mājsaimniecību labklājību, Latvijā pērn bijis viens no zemākajiem Eiropas Savienībā.

Likvidējot braukšanas atlaides vēl vairākos RMS maršrutos, Rīgas satiksme cer ietaupīt 1,75 miljonus eiro gadā

Likvidējot braukšanas maksas atlaides vēl vairākos SIA Rīgas mikroautobusu satiksme maršrutos, SIA Rīgas satiksme cer ietaupīt aptuveni 1,75 miljonus eiro gadā.

Vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu

Pēdējo dienu laikā vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu, liecina  informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv incidentu analīze.

Ārkārtas vēlēšanu gadījumā Rīgas domi varētu ievēlēt uz pieciem gadiem

Ar grozījumiem paredzēts noteikt, ka domes atlaišanas gadījumā, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši vairāk nekā 24 mēneši, rīko jaunas vēlēšanas un jauno domi ievēlē uz atlaistās domes pilnvaru termiņu.

ES pagarina sankcijas pret Krievijas nozarēm par Ukrainu

Eiropas Savienība ir paildzinājusi termiņu tās sankcijām pret Krievijas finanšu, enerģētikas un aizsardzības nozari līdz 2020.gada vidum. Maskava šādi tiek sodīta par agresiju, ko izvērsusi pret kaimiņvalsti Ukrainu.

Rīgas un Ventspils ostā vairs nestrādās vietvaru pārstāvji

Rīgas ostas valdē un Ventspils ostas valdē turpmāk būs četri valdes locekļi – ekonomikas ministra, finanšu ministra, satiksmes ministra un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra izvirzīti pārstāvji, kurus amatā ieceļ un no amata atbrīvo MK.

CSDD uzsāks starptautiskā parauga vadītāja apliecību izsniegšanu

«Šo jauninājumu īpaši novērtēts tie Latvijas iedzīvotāji, kas plāno apmeklēt kādu eksotiskāku valsti, jo tieši šajās valstīs ir bijuši gadījumi, kad netika atzītas Latvijā izsniegtās apliecības.»

Kopējie nodokļu parādi Latvijā decembra sākumā – 869,4 miljoni eiro

Latvijā šogad decembra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 869,367 miljonu eiro apmērā, kas ir par 1,9% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Briti Brexit vēlēšanās izvēlas Džonsona konservatīvos

Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās uzvaru ir pieteikusi valdošā Konservatīvā partija. Tās solījums īstenot valsts izstāšanos no Eiropas Savienības tai atnesis drošu vienpartijas vairākumu, liecina nepilnīgi vēlēšanu rezultāti.

Autovadītājiem: Kurzemē apledojuši ceļi

Kurzemē 13.decembra rītā apledojums vietām apgrūtina braukšanu par valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

ES dalībvalstis atbalsta kursu uz klimatneitralitāti 2050.gadā, Polija ne

Eiropas Savienības dalībvalstis, tostarp Latvija, ir atbalstījušas Eiropas Komisijas piedāvāto politisko kursu, kas paredz konkrētu rīcību, lai bloks līdz 2050.gadam kļūtu klimatneitrāls. Polija atteikusies tam piekrist savas akmeņoģļu enerģētikas dēļ.

Eigimu rosina apsūdzēt par 10 000 eiro kukuļa pieprasīšanu

KNAB rosina Ģenerālprokuratūrai sākt kriminālvajāšanu divās lietās pret Rihardu Eigimu par 10 000 eiro kukuļa pieprasīšanu un nelikumīgi glabātu šaujamieroča munīciju.

Rīgas domes pagaidu vadību plāno uzticēt VARAM valsts sekretāram Balševicam

Ja Saeima nobalsos par Rīgas domes atlaišanu, pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs līdz ārkārtas vēlēšanām varētu būt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Edvīns Balševics.

Nedēļas izskaņā un nākamās nedēļas sākumā silts laiks un bieži gaidāmi nokrišņi

Laika apstākļus nākamajā nedēļā noteiks ciklonu darbība. Debesis lielākoties klās mākoņi un bieži gaidāmi nokrišņi.

No ANO klimata konferences izraida vides aktīvistus, novērotājus

Madridē no ANO Klimata pārmaiņu konferences ceturtdien izraidīti vides aktīvisti un novērotāji pēc tam, kad konferences telpās sarīkota trokšņaina protesta akcija.

Rīgā 40.autobusa maršrutu Jugla–Ziepniekkalns aizstās 4.trolejbusa maršruts

Maršruta izmaiņas tiks īstenotas, sākot ar 2020.gada 2.janvāri, ziņo uzņēmumā Rīgas satiksme.

Ko Lietuvai nozīmēs zemāks vēlēšanu slieksnis – demokrātijas kvalitāti vai ķīviņus Seimā?

Lietuvas likumdevēji šonedēļ atbalstījuši vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu politiskajām partijām līdz 3%, bet partiju apvienībām – līdz 5%. Ieceres atbalstītāji to raksturo kā valsts demokrātijas briedumu, taču pretinieki sauc to par kaitējumu Seima darbam, jo partiju sadalījums varētu kļūt vēl sadrumstalotāks.

Latvijas nepilsonim Skripņikam piecu gadu cietumsods par karošanu Austrumukrainā

Atstāts negrozīts spriedums, ar kuru daugavpilietim Artjomam Skripņikam par piedalīšanos bruņotajā konfliktā Austrumukrainā, apmācot jaunos karavīrus, piespriests piecu gadu cietumsods.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!