bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 30.03.2020 | Vārda dienas: Ilgmārs, Nanija
LatviaLatvija

Satiksmes ministrs: Kad vajadzīgs atbildīgais kritiskās situācijās ar ostām, neviena nav

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+5 vērtējums, 5 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits

«Lai mainītu situāciju Latvijas ostu sistēmā, sarežģītākais ir panākt atvasinātas publiskas sabiedrības pārveidošanu par valsts kapitālsabiedrību. Problēma ir tajā, ka kritiskajās situācijās ar ostām, kad vajadzīgs atbildīgais par pieņemtajiem lēmumiem, veidojas konstrukcija –  pienākumi ir, tiesības ir, bet atbildības nav. Tomēr, lai mainītu esošo situāciju, visticamāk, paietu pāris gadu ne tikai vārdu apmaiņās, bet arī nopietnās cīņās gan koalīcijas iekšienē, gan ārpus tās,» intervijā ar BNN par nepieciešamību mainīt esošo situāciju Latvijas ostu pārvaldībā komentē Latvijas satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

 «Nav pamata tam, lai Latvijas ostas nestrādātu pēc vispārīgiem principiem»

 «Ostas Latvijā kopš 90.gadu sākuma ir izveidotas tādā interesantā juridiskā veidojumā, kas saucas atvasināta publiskā persona. Ja paskatāmies ap Baltijas jūras reģionu, tad nevienā citā valstī nekā tāda nav. Tie, kas lobē šo modeli, stāsta, ka balstās uz Roterdamas ostas darbības principiem, tomēr arī Roterdamas osta kopš 2004.gada ir publiska kapitālsabiedrība,» norāda Linkaits.

Tāpēc satiksmes ministrs uzskata, ka nav nekāda pamata tam, lai Latvijas ostas nestrādātu pēc vispārīgiem principiem. «Ja skatāmies uz stratēģisko infrastruktūru, tad gan lidosta, gan dzelzceļš, gan augstspriegumu tīkli, gan optiskie kabeļi, meži, ceļi – tās visas ir valsts kapitālsabiedrības, kas strādā pēc vispārpieņemtas formas un nav nekādu problēmu ar šo juridisko konstrukciju.»

Kāpēc situācijā ar ostām ir jāmaina kaut kas un nevar strādāt tā, kā Latvijā visus šos gadus ir pierasts? Linkaits uzsver, ka atvasināta publiskā persona šajos gadījumos krīzes situācijās ostās neuzņemas atbildību, jo īsti jau nav kam. «Atbildības vai nu nav, vai nu tā ir ļoti maza un tiek pārlikta uz brīvostas pārvaldnieku, bet valde, kas pieņem pašlaik svarīgākos stratēģiskos lēmumus, principā vispār neatbild ne par ko.» Proti, rodas situācija – neesoša valdes atbildība.

Tikmēr, pārveidojot ostas par valsts kapitālsabiedrībām, likuma ietvaros tiktu skaidri noteikts, ka uzņēmuma valde atbild ar savu mantu «kā krietns un rūpīgs saimnieks» par visiem pieņemtajiem lēmumiem un par savu darbību, bezdarbību, norāda ministrs.

Viņuprāt, tas ir efektīvs mehānisms, kā valdes darbību var uzraudzīt, kontrolēt un raudzīties, kādā veidā akcionāri ietekmē pieņemtos lēmumus.

Tāpat Linkaits atzīmē, ka Satiksmes ministrijas loma ostās pašlaik ir ļoti simboliska. «Tā ir virzīta uz prettiesisku, bezdarbīgu lēmumu atcelšanu – kas arī ir vienīgais gadījums, kad ministrija var iejaukties ostas darbībās. Tā tam nevajadzētu būt,» uzsver ministrs.

 «Brīvostā nopelna otro algu, kaut gan uz sēdēm sanāk labākajā gadījumā reizi mēnesī»

Kā vēl vienu pamatīgu problēmu Linkaits Latvijas ostās redz to, ka tās pārvaldībai nav skaidru mērķu un tās atalgojums ir «uzpūsts». Tāpat ir jautājums par izpildes kontroli – atskaitīšanos un uzraudzības kārtību –, uzskata ministrs. «Redzam, ka ir daudzi cilvēki, kas brīvostā nopelna otro algu, kaut gan uz sēdēm sanāk labākajā gadījumā reizi mēnesī. Tas ir jāmaina.»

Ostas valdes locekļu atalgojums tiktu pielīdzināts valsts kapitālsabiedrību padomes locekļiem. «Jo faktiski viņi dara vienu un to pašu darbu,» piebilst Linkaits.

Viņš uzsver, ka Satiksmes ministrija jau paredzējusi sešu mēnešu laikā izstrādāt jaunus priekšlikumus gan par atbildību ostās, gan par to uzraudzības kārtību, pielāgojot tās OECD pārvaldības vadlīnijām. Pēc priekšlikumu izstrādāšanas paredzēts tās izvirzīt Ministru kabinetā, lai panāktu  grozījumus brīvostu nolikumos.


Pievienot komentāru

 1. Nu jā teica:

  Nesaprotu, kā vispār ostas, kuras ir valsts drošības objekti tāpat kā lidostas un dzelzceļa struktūra, var nebūt valsts kapitālsabiedrības.

 2. Tā lūk arī var teica:

  Izveidoti ienesīgi krējuma podi uz kurieni raujas visi sirdsšķīstie.Kas gan cits atliek kā pusdienot ekskluzīvās valstīs,jo reizi mēnesī nākot uz sanāksmēm,kas kaulus nelauž un kaklā kumoss nesprūst{ skaitoties neatbildīgiem ).

 3. Atvars teica:

  Ostas tiek pārveidotas par valsts kapitālsabiedrībām, lai tās varētu izmantot valsts parāda dzēšanai, atdošanai ASV naudas drukātājiem

 4. archiks teica:

  Tur jāliek ar jūras skolas izglītību,nevis kaut kādi jampampini kā Ušakovs un vinam līdzīgie.

Rīgas satiksme atceļ lielāko daļu atlaižu uz ārkārtas situācijas laiku

Pasažieru braukšanas maksas atvieglojumus paredz atcelt visiem, kam iepriekš tika piešķirta atlaide, izņemot cilvēkus ar 1. un 2.grupas invaliditāti, pirmsskolas vecuma bērniem.

Krievija slēdz sauszemes robežas; kravu transports turpinās

Krievija no pirmdienas, 30.marta, ievieš pagaidu ierobežojumus valsts robežas šķērsošanai, lai valstī mazinātu jaunā koronavīrusa izplatību. Ierobežojumi neattieksies uz kravas furgonu kustību pāri robežai, ziņo Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

airBaltic pirmskrīzes darbības apmērus varētu atgūt 2021.gadā, ja ne vēl vēlāk

Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic pirmskrīzes darbības apmērus varētu atgūt 2021.gadā, ja ne vēl vēlāk.

Atgriezīsies vēss un nokrišņiem bagāts laiks

Darba nedēļas gaitā daudzviet gaidāms slapjš sniegs un sniegs, tomēr, pakāpeniski paaugstinoties gaisa temperatūrai, nokrišņi pāries galvenokārt lietū.

Koronavīruss Baltijā. Latvijā – 347, Lietuvā – 437 , Igaunijā – 679

Igaunijā ziņo, ka divi saslimušie ir miruši COVID-19 izraisīto komplikāciju dēļ un 20 cilvēki ir izveseļojušies no šī koronavīrusa.

Nedēļa Lietuvā: Vīruss uzveic piekto pacientu, Nausēda aicina ES nopietnāk cīnīties pret pandēmiju

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija pirmo piecu cilvēku nāve no COVID-19 komplikācijām, prezidenta Gitana Nausēdas aicinājums ES dalībvalstīm izvērst nopietnāku cīņu pret pandēmijas izplatību un Lietuvas Apelācijas tiesas lēmums pārcelt 13.janvāra krimināllietas izskatīšanu.

BNN nedēļas apkopojums: Uz Tokiju nākamgad. Muižnieks rektora amatā. Draudzīgā degvielas cena

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Ārkārtas situācija, Amats, Prognoze, Risinājumi, Vienošanās, Viedoklis un Cenu kritums.

COVID-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei

Saslimšana ar jaunā koronavīrsa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta vienai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķei.

Martā bezdarbnieku skaits audzis par vairāk nekā 2 500 cilvēkiem

Kopš marta sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā ir pieaudzis par 2 557 personām, un kopumā šāds statuss patlaban piešķirts 60 804 iedzīvotājiem.

Vēl vienam Rēzeknes slimnīcas darbiniekam konstatē saslimšanu ar koronavīrusu

Saslimšana konstatēta pēc tam, kad paņemtas analīzes pārējiem darbiniekiem, atklājot bērnu ķirurga saslimšanu ar COVID-19.

Britu premjers Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu, tā pievienojoties vairāk nekā 11 600 cilvēku, kuriem valstī ir konstatēta vīrusa klātbūtne organismā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Eiropols brīdina par strauju noziedzības pieaugumu koronavīrusa pandēmijas laikā

Ziņojumā teikts, ka kopš krīzes sākuma ievērojami palielinājusies tirdzniecība ar viltotām precēm, tostarp sejas maskām, dezinfekcijas līdzekļiem un medikamentiem.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā atgriezušies vismaz 1 500 cilvēku

Pēc 27.marta regulāri Latvijas valstspiederīgo repatriācijas reisi vairs netiek plānoti, ja vien nebūs neparedzētas situācijas.

Eksperti skaidro | Neuzķeries uz internetā nopērkamajām tievēšanas tabletēm – tādu nav!

Lai neuzķertos uz klajiem meliem, apskatīts konkrēts produkts, ko ļoti vienkāršā veidā var iegādāties internetā. Tas ir uztura bagātinātājs Africanmango900.

Krievija aicina atcelt sankcijas, vēršas ANO ar Ķīnu, Ziemeļkoreju

Krievija, kura ir pakļauta ar sankcijām par tās agresiju Ukrainā un Krimas sagrābšanu, ir nākusi klajā ANO ar aicinājumu atcelt sankcijas COVID-19 pandēmijas apstākļos. Aicinājums iesniegts kopā ar citām sankciju skartām valstīm.

Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām samazinās

Pielāgojot patēriņu cenu svārstībām biržā, kur parasti cena ir zemāka brīvdienās un vēlās nakts stundās, ir iespēja ietaupīt.

Igaunija no Ķīnas pasūta vīrusa aizsargaprīkojumu par 10 mlj. eiro

Igaunija no kāda Ķīnas uzņēmuma ir pasūtījusi pretvīrusa aizsardzības un medicīnas aprīkojumu par 10,35 miljardiem eiro. Valsts vajadzīgo meklējusi Ķīnā, jo, valsts pārvaldes ministra vārdiem, Eiropa šobrīd ir slēgta, tā ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro 465 000 darba ņēmēju, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija.

ES vienojas kopīgiem spēkiem pārvarēt vīrusa izplatību un ekonomisko krīzi

ES dalībvalstu un valdību vadītāji neklātienes sanāksmē ir vienojušies kopīgiem spēkiem savaldīt vīrusa uzliesmojumu bloka teritorijā, veicinot medicīnas aprīkojuma nodrošinājumu un darbu ar COVID-19 vakcīnas izstrādi, paziņoja ES Padome.

BNN jautā | Replika par «paniku» koronavīrusa SARS-CoV-2 dēļ

Vēlos vērst lasītāju uzmanību uz to, ka panika, iespējams, nav labākais apzīmējums masu noskaņojumiem, kas jaunā koronavīrusa ietekmē pieņemas spēkā daudzviet pasaulē un pēdējās nedēļās arī Latvijā. 

ASV izvirzās vadībā ar pasaulē lielāko COVID-19 inficēto skaitu

ASV ir reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, vīrusa uzliesmojumam apsteidzot Ķīnas oficiālos datus. Ziemeļamerikas valstī ir apstiprināti vairāk nekā 85 000 saslimšanas gadījumu, ziņo amerikāņu ziņu aģentūra AP.

Sestdien būs +15 grādus silts

Piektdien, 27.martā, un sestdien bieži spīdēs saule, kā arī nokrišņi nav gaidāmi. Dienas laikā gaiss iesils līdz +10…+15 grādiem, bet nakts un rīta stundās gaisa temperatūra būs 0…–6 grādu robežās.

Rēzeknes slimnīcā saslimšanu ar COVID-19 konstatē ārstam

Rēzeknes slimnīcā saslimšana ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta ārstam, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Top 5 Video


  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!