Savākti paraksti referenduma rosināšanai par referendumiem

Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) ar apvienības Saskaņas centrs (SC) atbalstu izdevies savākt nepieciešamos 34 Saeimas deputātu parakstus, lai rosinātu tautas nobalsošanu par likuma grozījumiem saistībā ar referendumu kārtības maiņu.

Saeima 26.jūlijā pieņēma likuma grozījumus, kuri reizē gan sarežģīs parakstu vākšanu, gan pakāpeniski ļaus ieviest papildu parakstīšanās mehānismus. Opozīcija par to pauda neapmierinātību un sāka vākt deputātu parakstus likuma apturēšanai.

Satversme nosaka, ka Valsts prezidentam likuma publicēšana ir jāaptur uz diviem mēnešiem, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa jeb vismaz 34 Saeimas locekļu. Opozīcijai tagad nepieciešamo parakstu skaitu izdevies savākt.

Šādā kārtā apturētais likums nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju jeb aptuveni 150 000 balsstiesīgo iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka Centrālajai vēlēšanu komisija būs jārīko parakstu vākšana par referenduma rīkošanu.

Ja augšminēto divu mēnešu laikā nepieciešamais parakstu skaits referenduma rīkošanai netiek savākts, tad pēc šī termiņa beigām likums ir publicējams.

ZZS deputāte Dana Reizniece-Ozola pastāstīja, ka pašlaik no ZZS frakcijas nav parakstījies tikai deputāts Rihards Eigims, kurš to nevarēja izdarīt, jo patlaban ir Daugavpilī.

Politiķe norādīja, ka pagaidām neviens deputāts no koalīciju pārstāvošajām partijām nav parakstījies par šo iniciatīvu. Tomēr plānots vēlreiz sazināties ar visām Saeimas frakcijām, lai noskaidrotu, vai kāds vēl nevēlētos parakstīties, sacīja deputāte.

Kā zināms, ZZS valde šonedēļ nolēma savākt 34 deputātu parakstus, lai rosinātu tautas nobalsošanu par likuma grozījumiem saistībā ar referendumu kārtības maiņu, un tās rīcību nolēmusi atbalstīt arī SC. ZZS un SC kopā parlamentā ir 44 deputāti – ZZS Saeimā pārstāv 13 deputāti, bet SC ir 31 deputāts.

Ja opozīcijai nebūtu izdevies savākt 34 parakstus un ja Valsts prezidents izsludinātu likuma grozījumus, tie būtu stājušies spēkā 1.septembrī.

Jau ziņots, ka 26.jūlijā pieņemtie likuma grozījumi nosaka, ka no 2015.gada 1.janvāra notiks atteikšanās no divu posmu parakstu vākšanas sistēmas, liekot iniciatoriem pašiem savākt 150 000 parakstu. Līdz tam tiks noteikts 50 000 parakstu slieksnis referenduma rosināšanas pirmajam posmam par izmaiņām Satversmē vai likumos un 10 000 parakstu slieksnis Saeimas atsaukšanas procedūras rosināšanai.

Pēc likuma stāšanās spēkā iedzīvotājiem būtu iespēja savus parakstus nodot vairākās pašvaldību institūcijās, bet, sākot ar 2015.gadu, parakstīties elektroniski.

Ref: 102.000.102.2116

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

  1. es ceru, ka tauta nebūs tādi muļķi un nepakļausies šim ZZS un SC spiedienam! beidzot būtu pieņemti jēdzīgi noteikumi attiecībā uz referendumiem, bet nē, savtīgi vadītiem šo divu partiju politiķiem viss jāsačakarē!

  2. ja būs tiešām sāpīga tēma tautai, savāks arī vairākus simtus tūkstošus parakstu – ZZS iniciatīva ir bezjēdzīga, ka tik paši sev bedri neizrok

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas