Saziņu starp nodokļu maksātājiem un VID nodrošinās tikai elektroniski

Saeima otrdien, 6.jūlijā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām, paredzot, ka iesniegumus Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nodokļu administrēšanas jautājumos no 2022.gada nodokļu maksātāji varēs iesniegt tikai Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Plānots, ka elektroniski būs jāiesniedz jebkurš iesniegums, kā arī gada ienākumu deklarācija.

Izmaiņas bija plānots ieviest no šī gada 1.janvāra, lai personas, kas nav EDS lietotājas, varētu apgūt iemaņas darbam ar elektronisko sistēmu, ka arī, lai VID varētu veikt izglītojošus pasākumus un informēt iedzīvotājus par gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu un iesniegšanu elektroniski, tomēr Saeimai tik raiti neizdevās minētos grozījumus pieņemt, informē Saeimas Preses dienestā.

Lai persona varētu lietot EDS, tai būs jāreģistrējas kā sistēmas lietotājam.

To varēs izdarīt tiešsaistē, autentificējoties ar internetbankas rīkiem, elektronisko identifikācijas karti vai drošu elektronisko parakstu. Tāpat par EDS lietotāju varēs kļūt, personīgi iesniedzot rakstisku iesniegumu VID un apliecinot savu identitāti. VID iesniedzēju reģistrēs kā EDS lietotāju un tam piešķirs lietotājvārdu un paroli.

Lasiet arī: Visvairāk trauksmes cēlēju ziņojumu nonākuši pie VID

Likuma grozījumi rosināti, lai paātrinātu informācijas apriti un samazinātu administratīvo slogu gan nodokļu maksātājiem, gan nodokļu administrācijai.

Likuma grozījumi Saeimā iesniegti jau 2019.gadā, un toreiz tika uzsvērts, ka VID nodokļu maksātājiem nodrošina vairāk nekā 220 dažāda veida pakalpojumus nodokļu (nodevu) administrēšanas un muitas jomā. VID tobrīd apkopotie dati liecināja, ka ik gadu, piemēram, apmēram 18% no gada ienākumu deklarācijām tiek iesniegtas papīra veidā.

Apspriežot iecerētās izmaiņas, par likumprojekta virzību atbildīgās Budžeta komisijas sēdē iepriekš izskanēja vairāki jautājumi, tostarp par to, cik samērīga ir pilnīga pāreja uz saziņu elektroniski. Tika uzsvērts, ka ikvienam, kuram ir nepieciešams, piemēram, noskaidrot kādu interesējošu jautājumu, iesniegt sūdzību vai apstrīdēt pieņemtu lēmumu, ir jānodrošina iespēja to izdarīt. 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas