Seima komisija pauž bažas, ka Baltkrievu investīcijām Lietuvā līdzi varētu nākt noteiktas saistības

Baltkrievu investīcijām Lietuvā līdzi varētu nākt noteiktas saistības, tāds uzskats pausts Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijā. Tajā pašā laikā baltkrievu eksports caur Klaipēdu ienākumus nodrošina gan Lietuvas valsts uzņēmumiem, gan privātajam sektoram, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

«Mēs redzam tendenci, ka ar Baltkrieviju saistīti uzņēmumi cenšas ienākt dažādos Lietuvas tirgus uzņēmumos,» norāda komisijas priekšsēdētāja vietnieks Laurīns Kasčiūns (Laurynas Kasčiūnas). Pēc viņa domām uzņēmumi, kuri iegūst tiesības pildīt Baltkrievijas valdības pasūtījumus, ir cieši saistīti ar Minskas režīmu.

Baltkrievijas valstij piederošais mēslojuma ražotājs Belaruskali, kuram daļēji pieder Lietuvas uzņēmums Birių Krovinių Terminalas (BKT), kopā ar Lietuvas pilsoni Igoru Udovickiju (Igor Udovickij), kurš savukārt finansējis Lietuvas valdošās partijas priekšvēlēšanu kampaņu, vēlas caur Klaipēdu eksportēt vairāk mēslojuma. Oktobrī Lietuvas valdība BKT ļāvusi iegūt termināli Klaipēdas ostā, kas ļaus uzņēmumam paplašināt eksporta apjomus.

Lietuvas transporta un komunikāciju ministrs Jaroslavs Narkevičs (Jaroslav Narkevič) norāda, ka Lietuva ir ieinteresēta, lai baltkrievu kravas nenonāktu Latvijas ostās.

Trešdaļa kravas kas iziet caur Klaipēdu, nāk no Baltkrievijas. Tas nes ienākumus vairākām kompānijām, tai skaitā valsts uzņēmuma Lietuvas dzelzceļš. Baltkrievu eksports arī palīdz palielināt Ķīnas investīcijas.

Tajā pašā laikā Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komisija vēlas, lai valdība atkārtoti izvērtētu BKT darbības Klaipēdā, tāpat tai šaubas raisījis tas, ka valdības komisija nav iebildusi, ka Alvora, uzņēmums ar saitēm Baltkrievijā un Krievijā, būvē Lietuvas-Polijas gāzes pārvadu, kas savienos Baltijas un Somijas gāzes apgādes sistēmas.

Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Daiņus Gaižausks (Dainius Gaižauskas), ka valdība nodarbojas ar risku vadību, tomēr viņam ir jautājumi par pieeju nacionālajai drošībai.

Pēc 100 miljonu vērtā iepirkuma par Lietuvas-Polijas gāzes pārvada projekta īstenošanu, Lietuvas gāzes operators Amber Grid saņēma pieteikumus no kompānijām Spānijā, Grieķijā un Izraēlā. Drošības risku dēļ dalība tika atteikta baltkrievu uzņēmumam Belarusian Beltruboprovodstroy, tomēr uzvarēja Alvora un Šiaulių dujotiekio statyba, kuri iepriekš strādājuši pie enerģētikas projektiem Baltkrievijā un Krievijā.

Lasiet arī: Lietuvas biodegvielas ražotāji raizējas, ka Baltkrievu imports viņus izstums no tirgus

Rezultātus vēlāk apstrīdēja lietuviešu MT Group, atsaucoties tieši uz nacionālās drošības riskiem.

Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas biedrs Vitauts Baks (Vytautas Bakas) pauda izbrīnu, ka Rietumvalstu uzņēmumi nav piedalījušies valdības projektos, kuru mērķis ir savienot Lietuvu ar Rietumiem, un ka šādi uzvar tik daudz ar Krieviju saistītu uzņēmumu.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1109112/belarusian-investments-in-lithuania-come-with-strings-attached-seimas-security-committee-warns

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas