Sešas nominācijas: 2018.gads piensaimnieku skatījumā

Piena produktu patēriņš Latvijā uz vienu iedzīvotāju ir mazākais Baltijas reģionā. Taču katra pārstrādātā piena tonna valsts budžetam pievieno vismaz 30 eiro, savukārt izvestā – vien nedaudz vairāk par trijiem eiro, portālam BNN norāda Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

LPCS apkopojusi nozīmīgākos aizejošā gada notikumus piensaimnieku skatījumā, sadalot tos sešās nominācijās.

Gada lepnums

Latvijas piena produkti pēdējo desmit gadu laikā kopumā pārdoti vairāk nekā 90 pasaules valstīs. Šobrīd lielākā vai mazākā apjomā mūsu piena pārstrādātāji sadarbojas ar 70 valstu uzņēmējiem. Šogad pirmo reizi Latvijas piena produkti nonākuši arī tādās valstīs kā Kambodža un Mjanma – kur aizvesti gan piena sūkalu pulveris, gan vājpiena pulveris.

LPCS sadarbībā ar piena pārstrādes uzņēmumiem veiksmīgi turpina attīstīt  Eiropas Savienības līdzfinansētā projekta Taste Milk realizāciju, apgūstot jaunus trešo valstu tirgus, lai palielinātu mūsu pašu ražotās produkcijas pārdošanas apjomus, pierādot pasaulei, ka spējam radīt drošus un kvalitatīvus produktus.

Šogad LPCS rīkotajā piena produktu konkursā kategorijā Gada jaunais produkts tika pieteikti 22 produkti, kuru ražotājus apbalvoja izstādē Riga Food 2018, par ko ik gadu esam īpaši lepni, jo mūsu piena produktu pārstrādātāji spēj saražot kvalitatīvus un garšīgus produktus gan tradicionālajās kategorijās, gan arvien pārsteigt ar jauniem un netradicionāliem ražojumiem, stāsta LPCS valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Nākotnes izaicinājumi

Latvijā vērojams pašu ražoto piena produktu īpatsvara samazinājums vietējo veikalu plauktos. Detalizēta analīze par vienu no tradicionālākajiem produktiem – dzeramais piens – ir satraucoša. Tikai puse no tā, ko redzam veikalos, ir vietējās izcelsmes. Otra puse – imports – kur ap 20% jau ir zīmolu produkti, pārējais – ap 30% privāto preču zīmju produkti. Šāda situācija ilgtermiņā nav pieļaujama. Diemžēl, arī citi importētie piena produkti lielākā vai mazākā apjomā atrodami mūsu veikalu plauktos. Visiem produktu apritē iesaistītajiem jāsaprot, ka maksimāla vietējo resursu izmantošana ir visstabilākais pamats mūsu izaugsmei. Tieši tāpēc LPCS turpinās darīt visu iespējamo, lai Latvijā saražotie produkti maksimāli tiktu izmantoti pašu zemē, stāsta Šolks.

LPCS turpinās sekot Eiropas Savienības (ES) fondu apgūšanas nosacījumiem, kas īpaši svarīgi, gatavojoties nākamajam plānošanas periodam. Izaicinājums – saglabāt esošo ES fondu apgūšanas sistēmu.

Gada neraža

Lielais sausums vasarā noveda pie pārstrādei iepirktā piena apjoma samazinājumu par 4%, salīdzinot ar 2017.gadu. 2017.gadā šo 4% piena apjomu izmantoja industriālo produktu – pamatā vājpiena pulvera ražošanā. Tas apliecina, ka Latvijā iepirktā piena apjoms pārstrādei kopumā ir pietiekošs un 4% (25 000 t) samazinājums šā gada pirmajos deviņos mēnešos ir salīdzinoši nenozīmīgs, jo vājpiena pulveri bieži vien ražo tikai pēc nepieciešamības, ar šo produktu akumulē to piena apjomu, kas nav paredzēts konkrētu līgumsaistību izpildei. Šā produkta cena pasaules tirgū jau ilgstoši ir zema un neadekvāta piena iepirkuma cenai.

Gada skaitļi

Strauji aug produktivitāte – izslaukums no vienas govs audzis, pārsniedzot 7 000kg gadā. Govju skaits Latvijā samazinās – pirms gada bija nedaudz zem 160 000, tagad – 148 000. Piena iepirkuma cena gada griezumā ir turējusies tuvu 29 eirocentiem par kilogramu. Latvijā vidēji dienā pārstrādei iepērk 2200 t piena, no kurām tikai nedaudz vairāk par 800 t dažādu produktu veidā tiek realizēts vietējā tirgū, aptuveni 600 t piena nepieciešams eksporta produktu ražošanai un vēl 800 t piena dienā tiek izvests ārpus valsts. Vidēji 2016.gadā viens Latvijas iedzīvotājs ekvivalentā patērēja 124 gramus piena dienā (CSP dati) un 2018.gadā vidēji tas saglabājas ap 120 gramiem dienā.

Gada panākums

Lai sekmētu piena pārstrādātāju piedalīšanos Valsts iepirkumos, LPCS sadarbojoties ar Aizsardzības ministriju, panāca to, ka aizsardzības resora iepirkumu veicošā iestāde ņēma vērā LPCS ieteikumus un sagatavoja iepirkuma dokumentāciju, sadalot piena produktu iepirkumu četrās pozīcijās – piena produkti (piens, kefīrs, krējums un sviests); biezpiens; jogurts un siers, lai sekmētu ražotāju piedalīšanos iepirkumos. Sadalījuma mērķis ir izveidot ciešāku iesaisti aizsardzības resora iepirkumos un veicināt Latvijas Nacionālo bruņoto spēku nepārtrauktu apgādi ar augstākajiem kvalitātes un vides standartiem atbilstošu vietējās izcelsmes lauksaimniecības un pārtikas nozares produkciju.

Gada mērķis

Līdzšinējais eksperiments ar samazinātu PVN augļiem un dārzeņiem devis vairākus pozitīvus efektus. Pilnīgi skaidrs, ka līdzīgi tas būtu arī piena sektorā. Piena produktu patēriņš Latvijā uz vienu iedzīvotāju ir mazākais Baltijas reģionā. Tā kā piena produkti ir nozīmīga veselīga pārtikas groza sastāvdaļa, tad šāds nosacījums noteikti būtu jāatbalsta jau tuvākajā nākotnē. Radot labvēlīgākus apstākļus piena produktu patēriņa palielināšanai, mēs nodrošinātu lielāku pienesumu valsts budžetam papildus nodokļu veidā. Katra pārstrādātā piena tonna valsts budžetam pievieno vismaz 30 eiro, savukārt izvestā – vien nedaudz vairāk par trijiem eiro, stāsta Šolks.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas