bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 23.02.2020 | Vārda dienas: Almants, Haralds

Seši padomi lieliskam ceļojumam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Galamērķis izvēlēts un lidmašīnas biļetes kabatā – ko tālāk? Kas jāizdara pirms došanās ceļā un jāņem vērā, svešā valstī esot? Ceļojumu organizatora Kidy Tour gide un pārstāve Turcijā Linda Piegava dalās ar praktiskiem padomiem, kā  izbaudīt ceļojumu  un izvairīties no nepatīkamas pieredzes.

Ceļošana ir Lindas Piegavas sirdslieta, ko viņa pēc tūrisma studijām pārvērtusi par savu ikdienu. Tomēr, lai gan gides  darbs varētu šķist kā nebeidzamas brīvdienas, patiesībā tas ir pilns izaicinājumu, tūristus sagaidot un pavadot un risinot jebkādus jautājumus un situācijas, kādās ceļotāji nonāk. Gides darbā Linda uzkrājusi pamatīgu pieredzi no tūristu ikdienas, un dalās ar sešiem ieteikumiem, kas noderēs ikvienam ceļotājam:

Neskopojies ar ceļojuma apdrošināšanu

Ceļojuma apdrošināšana ir viena no lietām, uz ko nereti cenšas ietaupīt, taču velti. «Veselības problēmas iepriekš paredzēt nav iespējams. Var gadīties trauma, hroniskas slimības saasinājums, vīruss, saindēšanās ar pārtiku vai alerģiska reakcija pret kādu eksotisku ēdienu vai augli, ar kuru iepriekš nav bijusi saskarsme. Meklēt ārsta palīdzību ārvalstīs bez apdrošināšanas, nereti ir ļoti dārgi, savukārt ceļojuma apdrošināšana mūsdienās lielas investīcijas neprasa,» saka Piegava. Tāpat ceļojuma apdrošināšana ļauj sevi pasargāt no liekiem izdevumiem, atcelta lidojuma vai pazaudētas bagāžas gadījumā.

Uzmani dokumentus un seko līdzi naudas plūsmai

«Tūristam jābūt piesardzīgiem vienmēr, jo diemžēl visur, kur apgrozās tūristi, mēdz būt ļaudis, kas gatavi izmantot citu nezināšanu, apjukumu, nepiesardzību. Vienmēr jābūt piesardzīgiem, svešā valstī norēķinoties par precēm un pakalpojumiem – jāseko līdzi, cik daudz naudas iedodat un cik jums izdod atpakaļ. Īpaši, ja maksājat jums nepazīstamā valūtā. Ja maksājat ar karti, rūpīgi skatāties, kādu summu tirgotājs ievada apmaksai, un ko dara ar jūsu karti. Tāpat vienmēr uzmaniet savas personīgās mantas un neatstājiet nepieskatītu neko vērtīgu. Arī viesnīcā esot! Vienmēr tūristiem iesaku līdzi neņemt visu naudu, bet dokumentu, naudas un vērtslietu glabāšanai izmantot viesnīcās pieejamos seifus,» iesaka Piegava. Lai gan norēķini ar karti kļuvuši pašsaprotami lielā daļā pasaules valstu, vienmēr vērts ņemt līdzi arī nedaudz skaidras naudas, – tā noderēs vietās, kur norēķini ar karti nav iespējami, un dzeramnaudai. «Eksotiskās valstīs dzeramnaudai ir īpaši liela nozīme. Piemēram, Turcijā, tā ir gandrīz vai obligāta prasības, izrādot cieņu un pateicību. Dzeramnaudai nav jābūt lielai, taču tas būs žests, ko vietējie noteikti novērtēs,» skaidro gide.

Izvērtē savas iespējas objektīvi!

No Latvijas ziemīgajiem laika apstākļiem nonākot siltās zemēs, daudzi tūristi pārvērtē savas ādas gatavību saulei. Kārojot pēc tumšāka iedeguma un izvēloties savai ādai nepiemērotu saules aizsargkrēmu, atvaļinājuma pirmajās dienās ceļotāji mēdz iedzīvoties sāpīgos apdegumos, kas var sabojāt visu atlikušo atvaļinājumu. «Ķermenis var nebūt pieradis pie tādas temperatūras un saules intensitātes, kāda ir siltajās zemēs. Jo īpaši tas jāatceras vecākiem, kas ceļo kopā ar bērniem. Tas nozīmē izvēlēties piemērotu apģērbu un apavus, lietot gana stipru saules aizsargkrēmu, dzert daudz ūdens un uzmanīties no pārkaršanas,» iesaka Piegava.

Izpēti valsts paražas un kultūru

Lai neaizvainotu vietējos un nenonāktu neveiklās situācijās, pirms ceļojuma vienmēr svarīgi izpētīt konkrētajā valstī esošās paražas un kultūru. «Neliela izpēte par valsts paražām un kultūru nekad nenāk par ļaunu, īpaši, ja dodaties atpūsties uz valsti, kas ir ārpus Eiropas. Zinot galamērķa sociālo etiķeti un tradīcijas, mēs izrādām cieņu vietējiem iedzīvotājiem un izvairāmies no neveikliem pārpratumiem. Piemēram, Ķīnā nav pieņemts pieņemt dāvanu, pirms tam no tās vairākas reizes neatsakoties, bet Turcijā nedrīkst soļot pirms kāda, kurš tobrīd skaita lūgšanu, aizšķērsojot brīvu skatu uz priekšu, īpaši mošejā esot. Tāpat vietējie jebkurā pasaules malā noteikti novērtēs, ja iemācīsieties dažas pieklājības frāzes viņu valodā – šāds sīkums var atvērt daudzas durvis un sirdis,» saka gide.

Ievēro tūristiem noteiktos ierobežojumus

Daudzi ierobežojumi, kas noteikti tūristiem, ir viņu pašu drošībai, un to respektēšana palīdzēs izvairīties no nelaimes gadījumiem un cita veida nepatikšanām ar likumu, saka Piegava: «Liela daļa ierobežojumu noteikti, rūpējoties par tūristu veselību un drošību. Citi ir spēkā, jo to prasa vietējie likumi. Piemēram, nereti tūristi nav apmierināti, ka Turcijā, dodoties džipu safari, automašīnas nav ļauts vadīt pašiem. Kalnos var būt bīstami ceļi un nogruvumi, un tikai vietējie šoferi ir īpaši apmācīti un šos ceļus pārzina.»

Ar atvērtu prātu un labu garastāvokli

«Šis, iespējams, ir pats galvenais ieteikums, ko dodu ceļotājiem – braucienā vienmēr doties labā omā, ar vēlmi uzzināt un redzēt jaunas lietas un ar jaunai kultūrai atvērtu prātu. Ne vienmēr viss izdodas tā, kā esat iedomājušies vai iecerējuši, tā tas ir katrā ceļojumā. Tāpēc jācenšas nepievērst uzmanību maziem sīkumiem un nebūšanām, bet baudīt visu, kas apkārt notiek,» aicina gide.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Prezidents iesniedz likumu grozījumus, Tesla pēta Lietuvu, ostai draud sods

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas priekšlikumi publisko iepirkumu sistēmas reformai un citās jomās, kā arī ASV elektroautoražotāja Tesla izpētes vizīte Lietuvā un Klaipēdas ostai draudošs naudas sods par iespējamu ķimikāliju izpludināšanu notekūdeņos.

Kazāks Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā rosina apstiprināt Māri Kāli

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks aicina Saeimu Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā apstiprināt centrālās bankas valdes priekšsēdētāju Māri Kāli..

Latvijā janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā salīdzinājumā ar decembri patēriņa cenas janvārī pieaugušas par 0,3%, Igaunijā tās mēneša izteiksmē samazinājušās par 0,6%, bet Lietuvā tās pieaugušas par 0,2%.

FATF neiekļauj Latviju «pelēkajā sarakstā»

Pasaules centrālā organizācija naudas atmazgāšanas apkarošanai Finanšu darījuma darba grupa lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu «pelēkajā sarakstā».

Latvijā janvārī būtiski mazinājusies elektroenerģijas cena

Vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijas apgabalā bija 30,82 Eur/MWh, kas ir par 46% mazāk nekā pērn, šajā pašā laika periodā.

Rinkēvičs uzsver Vāciju kā nozīmīgu stratēģisko partneri

Vācija ir stratēģiski svarīgs ekonomikās sadarbības partneris Latvijai, tādēļ Latvija esot  atvērta vēl plašākai sadarbībai, īpaši uzsverot Vācijas investīcijas Latvijā.

LOK prezidenta amatam virza tikai vienu kandidātu

LOK biedri ievēlēšanai par individuālajiem locekļiem, prezidentu, ģenerālsekretāru, kā arī par Izpildkomitejas un Revīzijas komisijas locekļiem ir izvirzījuši 71 kandidatūru.

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojums skāris cietumus, inficējot 500 ieslodzītos un sargus

Ķīnā, kur turpinās bīstamā koronavīrusa uzliesmojums, ieslodzījuma vietās konstatēti vairāk nekā 500 saslimšanas gadījumi. Tikmēr nāves gadījumu skaits no vīrusa komplikācijām valstī sasniedzis 2 236, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Latvijā ražotājcenu līmenis janvārī krities par 1,3%

Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,7%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm par – 1,3%.

Sprūda lietā Raituma advokāte piesaka noraidījumu cietušā pārstāvim

Saskaņā ar apsūdzību Sprūdam uzņēmumu Dzimtā sēta un Peltes īpašumi maksātnespējas procesos tiek inkriminēta aptuveni 2,6 miljonu eiro piesavināšanās.

Igaunija vaino Krieviju apjomīgā kiberuzbrukumā Gruzijai

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka liela apjoma kiberuzbrukuma sarīkošanā pret Gruziju 2019.gada rudenī Igaunija, tāpat kā Gruzija un virkne Rietumvalstu, vaino Krievijas izlūkdienestu, tā vēsta paziņojums Igaunijas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Pagaidām neieviesīs e-veselības trešo kārtu

«Sagaidu aktīvu NVD un piesaistīto speciālistu darbu, lai pēc iespējas ātrāk varētu informēt par tālākajiem soļiem. Līdz tam brīdim būs pieejami esošie e-veselības pakalpojumi.»

Pērn TV nelegālā satura pieeja liegta 11 000 mājsaimniecībām

Aizvadītajā gadā kopumā TV nelegālā satura pieeja liegta aptuveni  11 000 Latvijas mājsaimniecību.

Īrijā parlamenta uzticību zaudē premjerministrs Varadkars

Īrijā no premjerministra amata atkāpies ilggadējais valdības vadītājs Leo Varadkars, kurš parlamenta jaunā sasaukuma pirmajā sēdē zaudējis parlamenta vairākuma uzticību, ziņo britu ziņu portāls The Guardian.

Saeima nolemj samazināt paredzēto akcīzes likmes kāpumu alkoholam

No šī gada 1.marta paredzētais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholiskajiem dzērieniem plānots mērenāks.

Saūda Arābijā strādājošajiem Latvijas uzņēmumiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu

Latvijas un Saūda Arābijas uzņēmējiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu otrā līgumslēdzējā valstī, kuru neietekmēs otras valsts nodokļu normatīvo aktu grozījumi.

NEPLP vienojas par padomes locekļu pienākumu sadalījumu

NEPLP līdz ar divu jaunu padomes locekļu ievēlēšanu vienojusies par padomes locekļu pienākumu sadalījumu.

Vācijā piemin Hānavas šaušanas upurus; uzbrukumus izmeklē kā terorismu

Vācijā šonedēļ Hānavā notikušo šaušanas uzbrukumu upuru skaits pieaudzis līdz deviņiem cilvēkiem. Policija norādījusi uz aizdomās turētā labēji ekstrēmistiskiem uzskatiem un noziegumus izmeklē kā terorismu, ziņo BBC un DW.

Brīvdienās vējš atkal pieņemsies spēkā

Latvijā pūtīs stiprs dienvidrietumu vējš, kas brāzmās sasniegs 17–22 m/s, bet piekrastes rajonos līdz pat 25–28 m/s. Kopā ar vēju sestdien ir gaidāmi ilgstošie un intensīvi nokrišņi – gan lietus, gan slapjš sniegs.

Radzevičs no Rīgas namu pārvaldnieka valdes atcēlis Pāvilsonu

Radzevičs savu lēmumu pamatoja, sakot, ka Pāvilsons pēc likumsargu vizītes zaudējis viņa uzticību, kā arī kopumā viņa reputācija radot šaubas.

Lietuvas siltākā ziema pēdējās desmitgadēs rada jukas dabā un veikalu plauktos

Šī ziema, kas Lietuvā ir bijusi ārkārtīgi silta, ir samulsinājusi slēpošanas kūrortu, apkures un citus uzņēmumus, kā arī radījusi jukas dabā un veikalu plauktos.

Vidējās izglītības iestādēs plāno ieviest obligātas valsts aizsardzības mācības

Saskaņā ar likuma projekta anotāciju, paredzēts noteikt, ka jaunsargu interešu izglītības programmu un valsts aizsardzības mācību īstenot būs tiesīgas tikai tās personas, kuras ir profesionālā dienesta karavīri, zemessargi vai rezerves karavīri.

Par Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju iecelts Zeps, par vietnieku – Rebenoks

Rīgas brīvostas valdes sēdē par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Rīgas domes deputāts Viesturs Zeps, savukārt par priekšsēdētāja vietnieku – ar bēdīgi slavenajās Olainfarm sarunās iesaistītais advokāts Pāvels Rebenoks.

Latvijā sācies meteoroloģiskais pavasaris

Šī ir trešā reize, kad kādā Latvijas reģionā nav bijusi meteoroloģiskā ziema, iepriekšējās bija 1974./75.gada un 1991./92.gada ziemas.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!