bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 23.05.2019 | Vārda dienas: Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija

Seši padomi lieliskam ceļojumam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Galamērķis izvēlēts un lidmašīnas biļetes kabatā – ko tālāk? Kas jāizdara pirms došanās ceļā un jāņem vērā, svešā valstī esot? Ceļojumu organizatora Kidy Tour gide un pārstāve Turcijā Linda Piegava dalās ar praktiskiem padomiem, kā  izbaudīt ceļojumu  un izvairīties no nepatīkamas pieredzes.

Ceļošana ir Lindas Piegavas sirdslieta, ko viņa pēc tūrisma studijām pārvērtusi par savu ikdienu. Tomēr, lai gan gides  darbs varētu šķist kā nebeidzamas brīvdienas, patiesībā tas ir pilns izaicinājumu, tūristus sagaidot un pavadot un risinot jebkādus jautājumus un situācijas, kādās ceļotāji nonāk. Gides darbā Linda uzkrājusi pamatīgu pieredzi no tūristu ikdienas, un dalās ar sešiem ieteikumiem, kas noderēs ikvienam ceļotājam:

Neskopojies ar ceļojuma apdrošināšanu

Ceļojuma apdrošināšana ir viena no lietām, uz ko nereti cenšas ietaupīt, taču velti. «Veselības problēmas iepriekš paredzēt nav iespējams. Var gadīties trauma, hroniskas slimības saasinājums, vīruss, saindēšanās ar pārtiku vai alerģiska reakcija pret kādu eksotisku ēdienu vai augli, ar kuru iepriekš nav bijusi saskarsme. Meklēt ārsta palīdzību ārvalstīs bez apdrošināšanas, nereti ir ļoti dārgi, savukārt ceļojuma apdrošināšana mūsdienās lielas investīcijas neprasa,» saka Piegava. Tāpat ceļojuma apdrošināšana ļauj sevi pasargāt no liekiem izdevumiem, atcelta lidojuma vai pazaudētas bagāžas gadījumā.

Uzmani dokumentus un seko līdzi naudas plūsmai

«Tūristam jābūt piesardzīgiem vienmēr, jo diemžēl visur, kur apgrozās tūristi, mēdz būt ļaudis, kas gatavi izmantot citu nezināšanu, apjukumu, nepiesardzību. Vienmēr jābūt piesardzīgiem, svešā valstī norēķinoties par precēm un pakalpojumiem – jāseko līdzi, cik daudz naudas iedodat un cik jums izdod atpakaļ. Īpaši, ja maksājat jums nepazīstamā valūtā. Ja maksājat ar karti, rūpīgi skatāties, kādu summu tirgotājs ievada apmaksai, un ko dara ar jūsu karti. Tāpat vienmēr uzmaniet savas personīgās mantas un neatstājiet nepieskatītu neko vērtīgu. Arī viesnīcā esot! Vienmēr tūristiem iesaku līdzi neņemt visu naudu, bet dokumentu, naudas un vērtslietu glabāšanai izmantot viesnīcās pieejamos seifus,» iesaka Piegava. Lai gan norēķini ar karti kļuvuši pašsaprotami lielā daļā pasaules valstu, vienmēr vērts ņemt līdzi arī nedaudz skaidras naudas, – tā noderēs vietās, kur norēķini ar karti nav iespējami, un dzeramnaudai. «Eksotiskās valstīs dzeramnaudai ir īpaši liela nozīme. Piemēram, Turcijā, tā ir gandrīz vai obligāta prasības, izrādot cieņu un pateicību. Dzeramnaudai nav jābūt lielai, taču tas būs žests, ko vietējie noteikti novērtēs,» skaidro gide.

Izvērtē savas iespējas objektīvi!

No Latvijas ziemīgajiem laika apstākļiem nonākot siltās zemēs, daudzi tūristi pārvērtē savas ādas gatavību saulei. Kārojot pēc tumšāka iedeguma un izvēloties savai ādai nepiemērotu saules aizsargkrēmu, atvaļinājuma pirmajās dienās ceļotāji mēdz iedzīvoties sāpīgos apdegumos, kas var sabojāt visu atlikušo atvaļinājumu. «Ķermenis var nebūt pieradis pie tādas temperatūras un saules intensitātes, kāda ir siltajās zemēs. Jo īpaši tas jāatceras vecākiem, kas ceļo kopā ar bērniem. Tas nozīmē izvēlēties piemērotu apģērbu un apavus, lietot gana stipru saules aizsargkrēmu, dzert daudz ūdens un uzmanīties no pārkaršanas,» iesaka Piegava.

Izpēti valsts paražas un kultūru

Lai neaizvainotu vietējos un nenonāktu neveiklās situācijās, pirms ceļojuma vienmēr svarīgi izpētīt konkrētajā valstī esošās paražas un kultūru. «Neliela izpēte par valsts paražām un kultūru nekad nenāk par ļaunu, īpaši, ja dodaties atpūsties uz valsti, kas ir ārpus Eiropas. Zinot galamērķa sociālo etiķeti un tradīcijas, mēs izrādām cieņu vietējiem iedzīvotājiem un izvairāmies no neveikliem pārpratumiem. Piemēram, Ķīnā nav pieņemts pieņemt dāvanu, pirms tam no tās vairākas reizes neatsakoties, bet Turcijā nedrīkst soļot pirms kāda, kurš tobrīd skaita lūgšanu, aizšķērsojot brīvu skatu uz priekšu, īpaši mošejā esot. Tāpat vietējie jebkurā pasaules malā noteikti novērtēs, ja iemācīsieties dažas pieklājības frāzes viņu valodā – šāds sīkums var atvērt daudzas durvis un sirdis,» saka gide.

Ievēro tūristiem noteiktos ierobežojumus

Daudzi ierobežojumi, kas noteikti tūristiem, ir viņu pašu drošībai, un to respektēšana palīdzēs izvairīties no nelaimes gadījumiem un cita veida nepatikšanām ar likumu, saka Piegava: «Liela daļa ierobežojumu noteikti, rūpējoties par tūristu veselību un drošību. Citi ir spēkā, jo to prasa vietējie likumi. Piemēram, nereti tūristi nav apmierināti, ka Turcijā, dodoties džipu safari, automašīnas nav ļauts vadīt pašiem. Kalnos var būt bīstami ceļi un nogruvumi, un tikai vietējie šoferi ir īpaši apmācīti un šos ceļus pārzina.»

Ar atvērtu prātu un labu garastāvokli

«Šis, iespējams, ir pats galvenais ieteikums, ko dodu ceļotājiem – braucienā vienmēr doties labā omā, ar vēlmi uzzināt un redzēt jaunas lietas un ar jaunai kultūrai atvērtu prātu. Ne vienmēr viss izdodas tā, kā esat iedomājušies vai iecerējuši, tā tas ir katrā ceļojumā. Tāpēc jācenšas nepievērst uzmanību maziem sīkumiem un nebūšanām, bet baudīt visu, kas apkārt notiek,» aicina gide.


Pievienot komentāru

Piektdien varēs nobalsot tikai savā vēlēšanu iecirknī

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iepriekšējās balsošanas trešajā dienā – piektdien, 24.maijā – vēlētāji varēs balsot tikai iecirknī, kurā ir reģistrēti.

Maršruts nedēļas nogalei: Aspazijas kaķi un 55 stundu pārgājiens

Klāt maija pēdējā nedēļas nogale, kurā droši vien reti kurš gribēs sēdēt mājās, jo ārā taču ir maijs, kas jābauda, esot dabā, uz divriteņa, pilsētas svētkos un pasākumos.

Eco Baltia padome izteikusi neuzticību Eco Baltia vide valdei

AS Eco Baltia padome izteikusi neuzticību koncernā ietilpstošā vides apsaimniekotāja Eco Baltia vide valdes locekļiem Mārim Simanovičam un Jānim Aizbaltam.

Lietuvas prezidenta vēlēšanu spurts starp diviem «cienīgiem» kandidātiem

Cīņa starp abiem Lietuvas prezidenta amata kandidātiem ir tik sīva, ka Dievs vien zina, vai vēlēšanu otrajā kārtā 26.maijā uzvarēs bijusī finanšu ministre Ingrīda Šimonīte vai ekonomists Gitans Nausēda .

Piektdien vēlēšanu iecirkņi strādās līdz pulksten 20.00

Saeima atbalstījusi likumprojektu, kas paredz, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirkņi piektdien, 24.maijā, strādās no pulksten 10 līdz pulksten 20.

Kariņš saredz vajadzību izvērtēt EP vēlēšanu pārvaldības norisi uzreiz pēc to noslēguma

Esošā situācija Eiropas Parlamenta vēlēšanu procesā Latvijā liecina par nepieciešamību izvērtēt pārvaldības norisi uzreiz pēc vēlēšanu noslēgšanās, paudis Latvijas premjers Krišjānis Kariņš. 

Par iespējamu kukuļošanu Ventspils Mūzikas vidusskolas drošības novērtēšanā aiztur četrus VUGD darbiniekus

Iekšējās drošības birojs aizdomās par kukuļa pieņemšanu saistībā ar Ventspils Mūzikas vidusskolas jaunās ēkas atbilstības novērtēšanu ugunsdrošības prasībām aizturējis četras VUGD amatpersonas.

Piektdien iecerēts pagarināt vēlēšanu iecirkņu darba laiku līdz pulksten 20.00

Deputāti iecerējuši pieņemt likumu, kas paredz piektdien pagarināt Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirkņu darbu līdz plkst.20.

Pētījumā: Latvijā 50,6% uzņēmēju ar biznesu saistīto tiesisko vidi vērtē negatīvi

Vispozitīvāk tiesisko vidi vērtē uzņēmumi, kuros darbinieku skaits ir 250 un vairāk, visnegatīvāk – uzņēmumi ar 10 līdz 49 darbiniekiem, tā pētījuma rezulātos.

Igaunijā EP vēlēšanās iepriekš nobalsojuši 25%, Latvijā, Lietuvā – zem 5%

Interneta balsošanas iespēju Eiropas Parlamenta vēlēšanās Igaunijā izmantojuši 155 tūkstoši vēlētāju, kamēr pārējā Baltijā līdz ceturtdienai nobalsojuši zem pieciem procentiem vēlētāju.

Platību maksājumiem bez kavējuma sankcijām iesniegti 56 870 pieteikumi

Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā Lauku atbalsta dienests saņēmis 56 870 iesniegumus platību maksājumiem bez kavējuma sankcijām.

Ražošana Latvijas rūpniecībā aprīlī sadārdzinājusies par 3,8%

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 6%, eksportētajai produkcijai – par 1,8%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas gada griezumā augušas par 1,6%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm par 2,1%.

Saeimas vēlēšanām pieteikts kandidāts varēs apstrīdēt balsu skaitīšanas rezultātus

Vēlēšanās pieteiktam kandidātam tagad ir tiesības apstrīdēt balsu skaitīšanas rezultātus.

Nodokļus Latvijā varēs maksāt vienā maksājumā līdz katra mēneša 23.datumam

Nodokļu maksātājiem visus Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu maksājumus vienotajā Valsts kases kontā būs iespēja samaksāt vienā maksājumā, un tas būs jāveic līdz katra mēneša 23.datumam.

Nīderlandieši un briti aizsāk četras EP vēlēšanu dienas

Nīderlandiešu un britu vēlētājiem dodoties pie balsošanas urnām, sākušās četras Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienas. Ja Nīderlandes rezultāti varētu liecināt par eiropiešu kopējo noskaņojumu, tad Lielbritānijā gaidāma izrēķināšanās ar konservatīvajiem par Brexit jukām.

PMLP izsūtījis kļūdainas vēstules – ārvalstīs nav pieejama iepriekšējā balsošana

Izsūtītas iecirkņa apstiprinājuma vēstules, no kurām izriet, ka iepriekšēja balsošana 22.–24.maijā ir iespējama arī iecirkņos ārvalstīs, tomēr vēlētāji ārvalstīs nobalsot var tikai 25.maijā.

OIK pētīšanai izveido parlamentārās izmeklēšanas komisiju

Saeima akceptējusi OIK sistēmas jautājumiem veltītas parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu.

Ukrainas Zelenskis savā administrācijā ieceļ scenāristu un TV studijas izpilddirektoru

Ukrainas jaunais prezidents Volodimirs Zelenskis iecēlis savas administrācijas locekļus, kuras vadībā strādās arī viņa televīzijas producentu studijas scenārists un izpilddirektors.

Ceturtdien EP vēlēšanās Latvijā bija iespējams nobalsot tikai savā iecirknī

Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirkņu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā konstatēti traucējumi, tāpēc 23.maijā citā vēlēšanu iecirknī nav iespējams nobalsot.

Bezmaksas autobusu ieviešanai atbilst 18 reģionālie maršruti

Bezmaksas autobusu ieviešanai šobrīd atbilst 18 reģionālie maršruti, pastāstīja Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš.

No šodienas autovadītājiem var nebūt līdzi tehniskā pase un tiesības

Vadītājiem turpmāk var nebūt līdzi transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība jeb t.s. tehniskā pase un vadītāja apliecība, ja ir līdzi personu apliecinošs dokuments.

Lielbritānijā atkāpjas valdības locekle, pieaug spiediens Mejas demisijai

Lielbritānijā, paužot neapmierinātību jaunāko Brexit parlamenta balsojumu plānu, amatu pametusi kārtējā valdības locekle, pastiprinot spiedienu uz premjerministri Terēzu Meju atkāpties pašai vai tikt atbrīvotai ar partijas biedru balsojumu.

VDD pagaidām nav konstatējis ārvalstu centienus ietekmēt EP vēlēšanas Latvijā

Informāciju par tiešiem un sistemātiskiem ārvalstu centieniem ietekmēt Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi Latvijā Valsts drošības dienests pagaidām nav saņēmis.

Swedbank: 42% Latvijas iedzīvotāju uzkrājumu pietiek vien mēneša iztikai

42% Latvijas iedzīvotāju iekrājumu pietiktu, lai labākajā gadījumā mēnesi varētu segt ikdienas izdevumus.

Pirmajā balsošanas dienā izdevību doties pie urnām izmantojuši 2,57% vēlētāju

Eiropas Parlamenta vēlēšanu iepriekšējās balsošanas pirmajā dienā vēlēt devušies 36 257 jeb 2,57% balsstiesīgo, kas ir vairāk nekā attiecīgajā periodā 2014.gada vēlēšanās.