bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 15.07.2019 | Vārda dienas: Egija, Egmonts, Egons, Heinrihs, Henriks

Seši padomi lieliskam ceļojumam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Galamērķis izvēlēts un lidmašīnas biļetes kabatā – ko tālāk? Kas jāizdara pirms došanās ceļā un jāņem vērā, svešā valstī esot? Ceļojumu organizatora Kidy Tour gide un pārstāve Turcijā Linda Piegava dalās ar praktiskiem padomiem, kā  izbaudīt ceļojumu  un izvairīties no nepatīkamas pieredzes.

Ceļošana ir Lindas Piegavas sirdslieta, ko viņa pēc tūrisma studijām pārvērtusi par savu ikdienu. Tomēr, lai gan gides  darbs varētu šķist kā nebeidzamas brīvdienas, patiesībā tas ir pilns izaicinājumu, tūristus sagaidot un pavadot un risinot jebkādus jautājumus un situācijas, kādās ceļotāji nonāk. Gides darbā Linda uzkrājusi pamatīgu pieredzi no tūristu ikdienas, un dalās ar sešiem ieteikumiem, kas noderēs ikvienam ceļotājam:

Neskopojies ar ceļojuma apdrošināšanu

Ceļojuma apdrošināšana ir viena no lietām, uz ko nereti cenšas ietaupīt, taču velti. «Veselības problēmas iepriekš paredzēt nav iespējams. Var gadīties trauma, hroniskas slimības saasinājums, vīruss, saindēšanās ar pārtiku vai alerģiska reakcija pret kādu eksotisku ēdienu vai augli, ar kuru iepriekš nav bijusi saskarsme. Meklēt ārsta palīdzību ārvalstīs bez apdrošināšanas, nereti ir ļoti dārgi, savukārt ceļojuma apdrošināšana mūsdienās lielas investīcijas neprasa,» saka Piegava. Tāpat ceļojuma apdrošināšana ļauj sevi pasargāt no liekiem izdevumiem, atcelta lidojuma vai pazaudētas bagāžas gadījumā.

Uzmani dokumentus un seko līdzi naudas plūsmai

«Tūristam jābūt piesardzīgiem vienmēr, jo diemžēl visur, kur apgrozās tūristi, mēdz būt ļaudis, kas gatavi izmantot citu nezināšanu, apjukumu, nepiesardzību. Vienmēr jābūt piesardzīgiem, svešā valstī norēķinoties par precēm un pakalpojumiem – jāseko līdzi, cik daudz naudas iedodat un cik jums izdod atpakaļ. Īpaši, ja maksājat jums nepazīstamā valūtā. Ja maksājat ar karti, rūpīgi skatāties, kādu summu tirgotājs ievada apmaksai, un ko dara ar jūsu karti. Tāpat vienmēr uzmaniet savas personīgās mantas un neatstājiet nepieskatītu neko vērtīgu. Arī viesnīcā esot! Vienmēr tūristiem iesaku līdzi neņemt visu naudu, bet dokumentu, naudas un vērtslietu glabāšanai izmantot viesnīcās pieejamos seifus,» iesaka Piegava. Lai gan norēķini ar karti kļuvuši pašsaprotami lielā daļā pasaules valstu, vienmēr vērts ņemt līdzi arī nedaudz skaidras naudas, – tā noderēs vietās, kur norēķini ar karti nav iespējami, un dzeramnaudai. «Eksotiskās valstīs dzeramnaudai ir īpaši liela nozīme. Piemēram, Turcijā, tā ir gandrīz vai obligāta prasības, izrādot cieņu un pateicību. Dzeramnaudai nav jābūt lielai, taču tas būs žests, ko vietējie noteikti novērtēs,» skaidro gide.

Izvērtē savas iespējas objektīvi!

No Latvijas ziemīgajiem laika apstākļiem nonākot siltās zemēs, daudzi tūristi pārvērtē savas ādas gatavību saulei. Kārojot pēc tumšāka iedeguma un izvēloties savai ādai nepiemērotu saules aizsargkrēmu, atvaļinājuma pirmajās dienās ceļotāji mēdz iedzīvoties sāpīgos apdegumos, kas var sabojāt visu atlikušo atvaļinājumu. «Ķermenis var nebūt pieradis pie tādas temperatūras un saules intensitātes, kāda ir siltajās zemēs. Jo īpaši tas jāatceras vecākiem, kas ceļo kopā ar bērniem. Tas nozīmē izvēlēties piemērotu apģērbu un apavus, lietot gana stipru saules aizsargkrēmu, dzert daudz ūdens un uzmanīties no pārkaršanas,» iesaka Piegava.

Izpēti valsts paražas un kultūru

Lai neaizvainotu vietējos un nenonāktu neveiklās situācijās, pirms ceļojuma vienmēr svarīgi izpētīt konkrētajā valstī esošās paražas un kultūru. «Neliela izpēte par valsts paražām un kultūru nekad nenāk par ļaunu, īpaši, ja dodaties atpūsties uz valsti, kas ir ārpus Eiropas. Zinot galamērķa sociālo etiķeti un tradīcijas, mēs izrādām cieņu vietējiem iedzīvotājiem un izvairāmies no neveikliem pārpratumiem. Piemēram, Ķīnā nav pieņemts pieņemt dāvanu, pirms tam no tās vairākas reizes neatsakoties, bet Turcijā nedrīkst soļot pirms kāda, kurš tobrīd skaita lūgšanu, aizšķērsojot brīvu skatu uz priekšu, īpaši mošejā esot. Tāpat vietējie jebkurā pasaules malā noteikti novērtēs, ja iemācīsieties dažas pieklājības frāzes viņu valodā – šāds sīkums var atvērt daudzas durvis un sirdis,» saka gide.

Ievēro tūristiem noteiktos ierobežojumus

Daudzi ierobežojumi, kas noteikti tūristiem, ir viņu pašu drošībai, un to respektēšana palīdzēs izvairīties no nelaimes gadījumiem un cita veida nepatikšanām ar likumu, saka Piegava: «Liela daļa ierobežojumu noteikti, rūpējoties par tūristu veselību un drošību. Citi ir spēkā, jo to prasa vietējie likumi. Piemēram, nereti tūristi nav apmierināti, ka Turcijā, dodoties džipu safari, automašīnas nav ļauts vadīt pašiem. Kalnos var būt bīstami ceļi un nogruvumi, un tikai vietējie šoferi ir īpaši apmācīti un šos ceļus pārzina.»

Ar atvērtu prātu un labu garastāvokli

«Šis, iespējams, ir pats galvenais ieteikums, ko dodu ceļotājiem – braucienā vienmēr doties labā omā, ar vēlmi uzzināt un redzēt jaunas lietas un ar jaunai kultūrai atvērtu prātu. Ne vienmēr viss izdodas tā, kā esat iedomājušies vai iecerējuši, tā tas ir katrā ceļojumā. Tāpēc jācenšas nepievērst uzmanību maziem sīkumiem un nebūšanām, bet baudīt visu, kas apkārt notiek,» aicina gide.


Pievienot komentāru

Turpina nedarboties Galileo satelītnavigācijas sistēma

Eiropas Savienības satelītnavigācijas sistēma Galileo jau četras dienas nedarbojas. To skāris tehnisks negadījums, kas saistīts ar sistēmas sauszemes infrastruktūru, paziņojusi atbildīgā ES iestāde.

Viltus ziņu portālu uzturētājam Endziņam uzrāda apsūdzību huligānismā

Rīgas tiesas apgabala prokuratūra uzrādījusi apsūdzību pērn par nepatiesu ziņu izgatavošanu un publicēšanu aizturētajam Nikam Endziņam, noskaidroja aģentūra LETA.

Cūkgaļas cena mēneša laikā Latvijā pieaugusi par 10,5%

Cūkgaļas cena Latvijā šā gada maijā ir pieaugusi par 10,5% salīdzinājumā ar šā gada aprīli, un tā bija vidēji par 33,1% augstāka nekā 2018.gada maijā, liecina Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

FKTK piemēro miljona eiro lielu sodu Rigensis Bank

FKTK padome lēmusi piemērot Rigensis Bank AS 1,02 miljonu eiro lielu sodu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem, informē komisijā.

Uz Antarktīdu izbrauc igauņu ekspedīcija ar burinieku Admirālis Balingshauzens

Atzīmējot 200 gadus kopš atklāta Antarktīda, sešu mēnešu jūrasbraucienā devusies igauņu vadīta ekspedīcija, kuras mērķis ir veikt zinātniskus pētījumus un arī godināt baltvācieša Fabiana Gotlība fon Belngshauzena piemiņu.

Daugavpils satiksmē vadībā uz laiku atgriežas Eigima atlaistais Blagoveščenskis

No AS Daugavpils satiksme valdes locekļa amata 15.jūlija rītā atsaukts Romans Savickis, viņa vietā uz laiku ieceļot Sergeju Blagoveščenski, ko vēl pērnā gada nogalē no šī uzņēmuma valdes atsauca toreizējais Daugavpils mērs Rihards Eigims.

Konkursā uz VNĪ valdes priekšsēdētāja amatu pieteikušies 38 pretendenti

Atklātā konkursā uz VAS Valsts nekustamie īpašumi valdes priekšsēdētāja amatu pieteikušies 38 kandidāti.

Zviedrijā traģiski avarējušai lidmašīnai nav bijis «melnās kastes»

Zviedrijas aviokatastrofu, kas nedēļas nogalē prasījusi deviņu cilvēku dzīvības, izmeklētājiem būs sarežģīti izmeklēt. Tai nav bijis «melnās kastes», kas ļautu precīzāk noskaidrot avārijas tehnisko cēloni.

Balticovo: Sprostos turētu vistu olas ar laiku varētu izzust no Eiropas veikalu plauktiem

Sprostos turētu dējējvistu olas ar laiku, visticamāk, izzudīs no Eiropas veikalu plauktiem, prognozē olu un olu produktu ražošanas uzņēmuma Balticovo padomes priekšsēdētājs Valdis Grimze.

Virpuļviesulī nopostītā saimniecība vērsusies ar lūgumu pie Kariņa pēc valsts atbalsta

Virpuļviesulī nopostītā Balvu novada zemnieku saimniecība pateicoties cilvēku ziedojumiem un pašvaldības finansējumam savākusi apmēram vienu trešdaļu atjaunošanai nepieciešamo līdzekļu.

KP pusgada laikā izsaka sešus brīdinājumus par iespējamu iesaisti karteļos

Konkurences padome pirmajā pusgadā organizē sešas brīdinājuma procedūras desmit uzņēmumiem un piecām fiziskām personām par iespējamu iesaisti konkurentu aizliegtās vienošanās jeb karteļos.

Visvairāk nosoda alimentu nemaksātājus, vismazāk – nodokļu parādniekus

Latvijas iedzīvotāji visnegatīvāk vērtē parādniekus, kuri labprātīgi nemaksā uzturlīdzekļus saviem bērniem, bet vismazāko nosodījumu izpelnās nodokļu un nodevu nemaksātāji.

Brīvdienās VUGD izglābuši vairākus cilvēkus no ūdenstilpēm, viens gājis bojā

Aizvadītajās brīvdienās ugunsdzēsēji glābēji vairākkārt steidzās palīgā cilvēkiem, kuriem bija nepieciešama palīdzība tikt ārā no ūdenstilpēm.

Latvijas Radio valde lūdz žurnālistu algām šogad piešķirt papildu 100 000

Latvijas Radio valdes atklātā vēstulē aicinājusi valsts augstākās amatpersonas steidzamības kārtā Latvijas Radio darbinieku algām šogad piešķirt 100 000 eiro, bet nākamajam gadam 996 760 eiro.

Taksometru vadītāju reģistrā ap 6 000 šoferu; 114 izslēgti no tā

Kopš pērnā gada jūnija, kad tika ieviests Taksometru vadītāju reģistrs, tajā reģistrējušies jau gandrīz 6 000 autovadītāju, bet vairāk nekā 100 tikuši no tā izslēgti.

Merkeles līdzgaitniece steidz vairot EP atbalstu, lai vadītu Eiropas Komisiju

Urzula fon der Leiena, Eiropas Savienības dalībvalstu izvirzītā kandidāte Eiropas Komisijas vadītāja amatam, iepriekšējās divas nedēļas ir aizvadījusi, cenšoties nodrošināt deputātu atbalstu viņas kandidatūrai pirms šīs nedēļas balsojuma.

Ekonomists: Situācija auto nozarē norāda uz sarežģījumiem ilgtermiņā

Lai gan pie vainas ir vairāki īslaicīgi faktori, situācija auto nozarē norāda uz sarežģījumiem ilgtermiņā, kur liela nozīme ir tirdzniecības kariem, skaidro SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Rīgas apvedceļš pie Salaspils – jāierēķina papildu braukšanas laiks

Uz Rīgas apvedceļa pie Salaspils notiek tilta pār Mazo Juglu deformācijas šuvju remonts un slēgta viena josla, satiksme abos virzienos notiek pa vienu joslu, to regulē ar luksoforiem vai satiksmes regulētāji.

Levits: Latvietība ir domāta visiem

Latvietība ir domāta visiem, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes pirmdien, 15.jūlijā uzsvēris Valsts prezidents Egils Levits, runājot par to, kā mazināt sabiedrības sašķeltību.

ASV ierobežo Trampa pilnvaras uzsākt karu ar Irānu

Amerikas Savienoto Valstu Kongress ir liedzis prezidentam Donaldam Trampam uzsākt karu ar Irānu bez likumdevēju piekrišanas, tā reaģējot uz Vašingtonas-Teherānas attiecību pasliktināšanos saistībā ar Irānas kodolprogrammu.

Jelgavas slimnīcas vadītāja Ķipura kukuļņemšanas lietā piektais pārtraukums

Kukuļņemšanā apsūdzētā un iepriekš attaisnotā Jelgavas slimnīcas vadītāja Andra Ķipura lietā piekto reizi pasludināts pārtraukums.

Šonedēļ pamazām atgriežas siltums – gaidāmi pat +25 grādi

Nedēļas beigās vietām termometra stabiņš pakāpsies līdz +25 grādu atzīmei.

Likumā noteiks NATO spēku tiesības desantēties Latvijā krīzes situācijās

NATO spēki krīzes situācijās Latvijā varēs ierasties ārpus robežšķērsošanas vietas, paredz Latvijas valsts robežas likuma grozījumi, par kuriem valdība lems 16.jūlijā.

Nedēļa Lietuvā: Nausēda inaugurācija. Skvernelis saglabā amatu. Priekšsēdētājs roku dzelžos

Aizvadītajā nedēļā Kauņa atzīmēja 75.gadadienu kopš geto slēgšanas, jaunievēlētais prezidents Nausēda iepazīstināja ar savu komandu un stājās amatā, bet līdzšinējais premjers Skvernelis paziņoja, ka savu krēslu tomēr nepametīs.

BNN nedēļas apkopojums: Jaunie prezidenti. Trauksmes zvani radio. Kukulis LU gaiteņos

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Prezidenti, Jaunās kurpes, Trauksmes zvani, Protests, Kukulis, Matemātiķi un Kāpums.