Sestdien norisināsies Siera svētki

Latvijas novadu Siera diena ir biedrības Siera klubs gada ievērojamākais pasākums, kas šogad norisināsies sestdien, 29.augustā, Jelgavā, informē organizatori.

Svētki norisināsies jau astoņpadsmito reizi, un tā būs iespēja vienkopus nogaršot un iegādāties apmēram 50 sieru šķirnes un veidus. Ne tikai dižtirgū, bet arī sieru ēdienos, sacensībās un konkursos satiksies AS Smiltenes piens, AS Jaunpils pienotava, AS Limbažu siers, PKS Straupe, AS Talsu piensaimnieks, SIA Elpa, PLPKS Dundaga, AS Lazdonas piensaimnieks, AS Rankas piens SIA Malevs jeb SierŠtelle sieri un citi piena produkti.

Svētku programma būs plaša un daudzpusīga, interesanta gan lieliem, gan maziem apmeklētājiem.

Siera dienu ieskandēs Ogres tehnikuma un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma jauniešu mākslinieciskie kolektīvi. Dziesmas mīsies ar radošo darbu konkursa Skaistākie vārdi par sieru lasījumiem – dzejoļiem un miniatūrām.

Svētkos svarīga vieta būs ierādīta gardai maltītei, un tā būs Siera zupu parāde.

Uz ugunskuriem izcilākie pavārmākslas meistari vārīs siera zupas. Katra zupa – pēc savas receptes, katrā zupā – citi sieri.

Piemēram, Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma skolotājas Irinas Duvanovas zupas katlā būs zīmola Zaļā karotīte dārzeņi un svētku ģenerālsponsora AS Smiltenes siers kausētais siers Azaids, AS Ēmužas pavāra Aivara Varņecka piedāvājums – zupa ar vēžu astītēm un SIA Elpa Kazdangas sieriem, Ogres tehnikuma skolotājas un godu saimnieces Zinaidas Bāras gardums būs baraviku zupa ar AS Jaunpils pienotava sieru Spēkavīrs, Līvānu gardēžu klubiņa pavāres katlā lies pienu un liks klimpas ar PKS Straupe Jāņu sieru, bet pavāre no Līvāniem Dzintra Romulāne vārīs laša zupu ar Limbažu sieru Grande Duro.

Mākslinieciskas idejas čaklas rokas pārvērtīs mūsu sierus greznās skaistumplatēs. Katrā platē 4 kg siera un visdažādākie greznumi dekorēšanai. Plates gatavos zemgalietes Inese Bedeice (Jelgava), Guna Martina (Jelgava), Ilva Liepniece (Auce) un Indra Volgaste (Dobele).

Neiztrūkstošs, jau tradicionāls siera svētku pasākums būs sacensības Jelgavas stiprinieks un Jelgavas stipriniece. Vīrieši varēs mēroties spēkiem, izstieptās rokās ceļot 22 kg smago AS Limbažu siers Grande Duro rituli, bet sievietes –17 kg smago siera Sole Grosso rituli. Stiprinieku sacensību lielākais rekords sasniegts svētkos Limbažos: 22 kg ritulis tika pacelts vairāk nekā 100 reižu. Šogad Jelgavā pirmais stiprinieks, kurš rituli spēs pacelt vairāk nekā 100 reizes, to saņems balvā. Svētku viesiem pārsteigums – tikšanās ar pasaules čempionu baļķa velšanā Māri Juzupu. Māris demonstrēs gan savu spēku, gan izveicību. Viņš ir no Aizputes, un kā pats atzīst, enerģiju un izturību gūst, lietojot sierus – SIA Elpa ražotos Kazdangas rotulīšus.

Notiks arī citas atraktīvas un jautras sacensības, piemēram, Aklās vistiņas ar sieru. Vērts piedalīties tiem, kuri garšu ziņā labi atpazīst Latvijas sierus.

Neba visu, kas notiks Latvijas novadu Siera dienā var izstāstīt. «Gaidām tuvus un tālus apmeklētājus, jo gan Siera svētki, gan Piena, medus un maizes svētki (kas notiks Hercoga Jēkaba laukumā) katram spēs dāvāt prieku. Jā, 29.augustā Jelgavā būs divi lieli svētki Latvijas produktiem!»

Latvijas novadu Siera svētku apmeklētājus priecēs grupa Ziņģes brāļi, dziedot skanīgas un lustīgas dziesmas. Siera svētki jelgavniekus lutinās pirmo reizi!

Biedrības Siera klubs valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova pauž, ka ir patīkams iegansts svinēt svētkus, jo gan pērn, gan šogad pirmajā pusgadā siera patēriņa un saražotā daudzums pieaudzis. Katrs iedzīvotājs Latvijā gadā izlieto 20,2 kg siera. Pirmajā pusgadā mūsu uzņēmumi, neskatoties uz ne visai labvēlīgo situāciju valstī (saistībā ar COVID), ir saražojuši par 5% siera vairāk nekā pērn pirmajā pusgadā. Aizvadītajos mēnešos, kad daudzas nozares sūkstās par problēmām, mūsu piensaimnieki veiksmīgi strādā – ražo, arī eksportē, un neviens nav sacījis, ka neveicas. Pat top jauni produkti. Gan sieri, gan biezpiena deserti.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas