Slovākijā izeju no vakcīnu un politiskās krīzes meklē, piedāvājot nomainīt premjerministru

Slovākijas politiskajai krīzei turpinoties ceturto nedēļu pēc kārtas, premjerministrs Igors Matovičs (Igor Matovič) piedāvājis samainīties amatiem ar finanšu ministru. Sarunas par esošās koalīcijas saglabāšanu solās būt sarežģītas, vēsta beļģu ziņu portāls EurActiv.

Slovākijā politisko krīzi izraisījis premjerministra Igora Matoviča (partiju apvienība Parastie cilvēki/OLaNO) lēmums iegādāties Krievijā ražoto Covid-19 vakcīnu. No darba viņa vadītajā ministru kabinetā jau atkāpušies seši ministri.

Aizvadītajā nedēļas nogalē valdības vadītājs piedāvājis apmainīties amatiem ar savu partijas biedru un Slovākijas finanšu ministru Eduardu Hegeru (Eduard Heger).

Lasiet arī: Slovākijā pēc lēmuma pirkt Sputnik V vakcīnu atkāpjas seši ministri

Pēdējam nu būs uzdevums iegūt visu četru koalīcijā pārstāvēto partiju atbalstu. Gaidāms, ka sarunas būs sarežģītas, jo viens no mazākajiem koalīcijas partneriem, Brīvības un solidaritātes partija, ir atsaukusi trīs tās ministrus no esošas valdības un paziņojusi, ka tā neturpinās darbu valdībā, kur ministra amatu ieņems pašreizējais premjerministrs. Brīvības un solidaritātes partija gan vēlāk norādījusi, ka varētu pieņemt Hegera piedāvājumu.

Slovākijas premjerministra amata kandidāts pirmdien, 29.martā, tiksies ar prezidenti Zuzanu Čaputovu (Zuzana Čaputová), lai informētu par iecerētajām izmaiņām valdībā.

Arī Čaputova ir norādījusi, ka ir būtiski, lai Matovičs demisionētu.

Politiskā krīze aizsākās, ka premjerministrs, pieņemot lēmumu valstij iepirkt Krievijā ražoto vakcīnu, apgāja koalīcijas partneru viedokli. Slovākija nu kļuvusi par otro valsti ES aiz Ungārijas, kas pasūtījusi vakcīnu Sputnik V pirms ES Eiropas Zāļu aģentūra pabeigusi tās vērtēšanu un devusi savu atzinumu, vai medikaments ir drošs un iedarbīgs. Slovākija ir saņēmusi 200 000 vakcīnas devas, bet vēl nav sākusi to injicēšanu iedzīvotājiem, kamēr nav vietējo pārbaužu rezultātu.

Vīrusa saslimšana Covid-19 Slovākijā, kur ir ap 5,5 miljoniem iedzīvotāju, ir prasījusi vairāk nekā 9 000 cilvēka dzīvību. Tas liecina par pasaulē trešo lielāko mirstību no Covid-19 izraisītām komplikācijām, vēsta britu ziņu portāls The Guardian un Pasaules Veselības organizācija.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas